Czy Donald Trump uratuje Chiny przed Chinageddonem?

W 2012 reagując kontrariańsko na popularną wtedy koncepcję Eurogeddonu zasugerowałem, że to czym się naprawdę powinniśmy interesować to nie Eurogeddon a Chinageddon czyli pęknięcie inwestycyjnej bańki w Chinach. Małpując Andrieja Amalrika, który w 1969 roku napisał książkę zatytułowaną „Czy Związek Radziecki przetrwa do 1984 roku?” jako datę końca ChRL podawałem lata 2018-2019, które wyznaczałem – na pół poważnie – posługując się analogią do historii ZSRR, który istniał w latach 1922-1991 (ChRL powstała w 1949) i który wyzionął ducha w 11 lat po organizacji Igrzysk Olimpijskich (1980 Moskwa, 2008 Pekin). Jak wiadomo pomyliłem się, bo do końca 2019 roku został już mniej niż miesiąc, a ChRL ciągle jakoś tam się kolebie do przodu.

Powered by macrobond.com

Ale Amalrik też się machnął o 7 lat, więc się tak bardzo nie przejmuję.

Co prawda pojawiają się różne sygnały słabości:

Powered by macrobond.com

… ale na razie można co najwyżej mówić o jakichś elementach Hongkongeddonu (i to raczej skromnego):

Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com

Ponieważ teraz, kiedy ciągle czekam na kitchinową hossę na krajowym rynku akcji, a silnie korelujący z USD/CNY WIG-20 ledwo ledwo trzyma się nad poziomami kluczowych wsparć, Chinageddon nie jest mi jednak na rękę, to chciałbym zaproponować Donaldowi Trumpowi łagodne potraktowanie Chińczyków w toczących się negocjacjach handlowych, a chińskiemu cesarzowi spolegliwość wobec Boga-Imperatora. Chinageddon już teraz oznaczałby recesję w USA w roku wyborów. Oczywiście nie wpłynęłoby to pozytywnie na wzrost szans na reelekcję prezydenta, co stanowić może dla strony amerykańskiej argument za zawarciem porozumienia. Chińczycy też powinni być raczej zainteresowani odwlekaniem wykonania wyroku okrutnego losu.

Jak to zasugerowałem na poniższym malunku istnieje możliwość przesunięcia kolapsu o kolejne pół roku (jesteśmy już w listopadzie 1996?), ale jego warunkiem wydaje się jakaś forma zawieszenia broni w trwającej wojnie handlowej pomiędzy USA i Chinami.

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: Shanghai Stock Exchange B Share Index ledwo się trzyma linii wsparcia wyznaczanej przed dolne ograniczenie formującej się od 2015 roku formacji klina (?). Jakaś forma armistycjum pomiędzy USA i Chinami być może dałaby szanse na realizację scenariusza podobnego do tego, który się zmaterializował od listopada 1996 (ostra faza kryzysu azjatyckiego zaczęła się wtedy dopiero niecały rok później w październiku 1997).

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Panpozwoli:
  „A Stany Zjednoczone Europy to jedyna opcja w starciu z Chinami, USA i Rosją wraz z przyległościami. Alternatywnie możemy robić tylko łaskę jednemu z tych trzech bloków. Ale co kto lubi.”

  Jest jeszcze 3-cia opcja: Trójmorze+Międzymorze jako kondominium amerykańsko-chińskie, no ale to wymagałoby sojuszu USA i Chin wymierzonego w UE i Rosję.

   1. allo allo

    problem jest taki ze w opcji europejskiej raczej nikt nie jest zainteresowany aby polska sie rozwijala i rosla w sile
    na szczeblu mikro chocby prosze zobaczyc co zostalo z przejetego zelmera przez bosha w 2008 roku
    niedawno przeczytalem ze marka w zasadzie zostanie zlikwidowana
    na poziomie marko mamy w ostatnich latach rzuccane same klody pod nogi
    jedyna szansa bysmy w UE mogli wynegocjowac lepsze warunki to balansowanie z USA
    droga donalka tuska na kleczkach i calowaniem po rekach nic nie wskoramy rozmontuja nas do konca

    6
    1. Dante

     Ciężko będzie odkręcić dzisiejszą rzeczywistości w ramach demokratycznego procesu, bo większość Polaków daje się kupić za ich własne pieniądze, a w przyszłości będzie jeszcze gorzej, bo imigranci dostana prawa wyborcze i nowa kilkumilionowa rzesza wyborców może dać spory sukces nawet obecnie marginalnej partii – przykładowo Lewicy z Biedroniem i Zandbergiem, a tamcie już świetnie wiedzą, że napływ nowych imigrantów będzie oznaczać nowych wyborców. W takich warunkach polityka Polski (zwłaszcza zagraniczna) stanie się kompletnie dysfunkcyjna (analogicznie jak w Jugosławii po upadku Tity).

   2. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    Ale UE będzie dążyć do sojuszu z Rosją (Europa od Lizbony do Władywostoku). W takim scenariuszu nas po prostu nie będzie.

    Taki twór byłby śmiertelnym zagrożeniem i dla USA i dla Chin, więc dla jego uniemożliwienia próbowaliby wywołać wojny na obszarze Trójmorza/Międzymorza by takie połączenie uniemożliwić (patrz Ukraina).

    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     Zjednoczona Europa chyba by nam się opłacała tylko w wersji z Ukrainą i Białorusią, ale bez Rosji, i w sojuszu z Chinami, bo to by pozwalało skrócić front jedynie do obszaru Królewca. Też ryzykowne, bo po przeciwnej stronie byłyby USA i Rosja, a więc groźni przeciwnicy. Przy całej sympatii do Europy, jakoś nie za bardzo wierzę w jej zdolność do zwyciężania. Za dużo krajów i prędzej czy później połowa z nich zdradzi.

     1. allo allo

      w jednym z ostatnich pogadanek Bartosiak powiedzial wprost
      ze Amerykanie pytali sie go czy w przypadku majdanu na Bialorusi i odwrocenia panstwa Polska bylaby gotowa
      wraz z sektorem prywatnym inwestowac w tym kraju na duza skale

 2. Guy Fawkes

  @WB

  No nieee wiem, jak to będzie z tą Pana Kichinowską hossą.
  Gdyby wziąć pod uwagę mWIG40, to obecnie mamy korektę do miesięcznej chmury.
  https://invst.ly/oy0i9
  N tygodniowym wygląda to na czwórkę w piątce drugiego zygzaka, więc zostaje ostatnia piątka w piątce, gdzieś do lutego(?), a potem mogłaby być jakaś korekcyjna duża trójka jako hossa Kichinowska? Na MACD już jest jedna dywergencja, kluczowy jest poziom niebieskiej kijun sen.
  https://invst.ly/oy0p0

    1. allo allo

     dla mnie jest wiarygodnie
     uklad jest blizniaczo podobny do lat 2012-2013
     tam byl widoczny rondelek
     i tu tez mamy rondelek
     a na tygodniowym swig juz buja w chmurze
     i tylko tygodnie dziela nas od wybicia gora
     ON MA SILE sek na gpw nie mozna tego lekcewazyc

     a w prownaniu do plws to juz jest bajka – tylko ciagle obroty male ruch mizerny ale to typowe dla okresow wyluskiwania ostatniego
     drogocennego walora

 3. Guy Fawkes

  @Panpozwoli

  //Raport CASP: Potrzebna reforma systemu opodatkowania nieruchomości.//

  https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/raport-casp-potrzebna-reforma-systemu-opodatkowania,2637842,4206

  Twoi idole niedawno ogłosili program rozbioru Polski na samorządy. Sprawa podatku katastralnego tli się jak zły urok.

  Moje zdanie jest takie: nieroby samorządowe wyp……ać!
  Trzeba zlikwidować samorządy razem z komunistycznymi podatkami od nieruchomości i innymi. Powyżej sołtysa powinny być wyłącznie samofinansujące się koalicje chętnych do załatwiania konkretnych przedsięwzięć, typu droga czy wodociąg.
  Żadnych samorządów, które są wyłącznie organizatorami korupcji, łupienia localsów i przytuliskami dla nieudaczników i nierobów (tzw. biurokracji)

  6
  1. Panpozwoli

   „komunistycznymi podatkami od nieruchomości”
   Że co ?!?
   Kataster to podstawa opodatkowania w kapitaliźmie. Zresztą jarek Ci to niedługo uświadomi. Czyż nie po to likwiduje użytkowanie? Bez tego ciężkomo kataster.

   Niech żyje centralna władza ludowa i narodowy socjalizm :-)))) :-((((

   2
     1. Dante

      @Panpozwoli
      To, że przedstawicielka najstarszego zawodu założy habit, nie czyni z niej zakonnicy – analogicznie to, że ktoś odmienia „narodowy” przez wszystkie przypadki nie czyni go orędownikiem sprawy narodowej. A kryterium podziału jest proste – „po owocach ich poznacie”. Wystarczy prosta analiza faktów: 1. Komu jest łatwiej robić biznes w Polsce – polskim firmom czy zagranicznym korporacjom? 2. Za zatudnienie kogo pracodawca dostaje ulgi podatkowe – Polaka czy cudzoziemca? 3. Kto skorzysta z „Młodzi bez PIT” – czy Polacy na studiach do 25/26. roku życia czy cudzoziemcy, którzy kończą studia kilka lat wcześniej (np. na Ukrainie 22. rok życia) 4. Z obrazę kogo idzie się na dłużej do więzienia – za Polaka czy cudzoziemca? 5. O których przestępstwa jest głośniej w mediach – czy o tych które wyrządzili Polacy wobec imigrantów czy imigranci wobec Polaków? 6. Czy mamy poszechnie, całościowe dostępne dane na temat imigracji (w tym liczba przestępstw)?

      6
   1. Guy Fawkes

    Podatek od nieruchomości, to jest jeden z podatków kwadratowych, albo i sześciennych, bo budujesz dom za hajs już opodatkowany, w materiałach budowlanych są podatki pośrednie itd.
    A z czasem to, co zostaje jest zjadane przez podatek katastralny.

    Nie ma różnicy, czy niewolnictwo nazwiemy komunizmem czy kapitalizmem, skoro ono tak czy inaczej jest nastawione na wyportkowanie człowieka częściowo od razu, a częściowo przy rozłożeniu w czasie.

    PIS jest o tyle lepszy, poza niewątpliwym zastopowaniem rabunku państwa na dużą skalę, że umożliwia grę na czas, gotowanie żaby, a jak się nie ma szans, to dobrze mieć przynajmniej trochę czau, zawsze można coś wylawirować i grać na zwłokę[sic!].
    Antypis oznacza szybki zgon bez żadnych możliwości.

    4
     1. Panpozwoli

      Kataster to jest podatek od konsumpcji. Wymuszający racjonalność i efektywność na posiadanych aktywach. Ale wymaga majętnego społeczeństwa.
      A u nas większość to gołodupcy. Dlatego opodatkowuje się bieżącą pracę i płacę.

      3
         1. Guy Fawkes

          To nie jest żadna anarchia, tylko własność prywatna. A co do opodatkowania,utrzymującego te wszystkie jaczejki samorządowe i nie tylko, to problem polega na tym, żeby je redukować, a nie powiększać. Opodatkowanie jest za duże w ogóle.

          1. Panpozwoli

           Użytkowanie wieczyste nie jest nawet włanością a jest opodatkowane 1% rocznie na cele mieszkaniowe. A jakbyś chciał prowadzić biznes a’la Banaś to nawet 3%/rok.

           I coś mi się wydaje, że aktualnie to rząd centralny jest bardziej rozpasany niż samorząd w Warszawie. Ile mamy teraz vice i ministrów, przebiliśmy setkę pierdzistołków?

          2. wojciech.bialek (Autor
           Wpisu
           )

           Akurat osobiście zupełnie nie jestem zainteresowany wprowadzeniem katastru (zbankrutuję), ale idea, że państwu trzeba płacić za ochronę swojej własności wydaje się bardzo rozsądna.

           1
          3. allo allo

           jest za za duze dla zwyklych ludzi
           a bardzo male dla wielkich korpo i januszy biznesu

 4. Panpozwoli

  ” allo allo 5 grudnia 2019 o 15:39
  Odpowiedz

  problem jest taki ze w opcji europejskiej raczej nikt nie jest zainteresowany aby polska sie rozwijala i rosla w sile
  na szczeblu mikro chocby prosze zobaczyc co zostalo z przejetego zelmera przez bosha w 2008 roku”

  Przede wszystkim my nie jesteśmy zainteresowani rozwojem. Już parę lat temu ogłosiliśmy, że nas już stać i możemy rozdawać. To dlaczego kczekujesz, że ktoś będzie nas rozwijał za nas.
  Zelmer ten sam wzór agd tłukł latami, tak jak Ursus, FSO itp. A później płacz że Unitra zdechła. A taka była popularna, czterdzieści lat temu, szkoda.

 5. Guy Fawkes

  @Panpozwoli

  //…problem jest taki ze w opcji europejskiej raczej nikt nie jest zainteresowany…//

  Cały problem opcji europejskiej polega na tym, z kim się dogadują Niemcy. Niemcy są częściowo ucywilizowani, a częściowo są barbarzyńcami i jeżeli umawiają się z Polakami, to jest szansa na cywilizację, a jeżeli umawiają się ze swoimi folksdojczami i żydami, to zwycięża u Niemców tendencja barbarzyńska, zwłaszcza, że ich stolica leży 50 km od granicy.
  Nie jest normalne takie położenie stolicy, oder? Więc coś się powinno zmienić, ale chyba nie stolica, of course.

  1
  1. Panpozwoli

   Na to czy Niemcom wpadnie do głowy wstawanie z kolan wpływ mamy raczej njewielki. Tak więc dopóki króluje u nich opcja aby za granicą mieć partnera do współpracy, a nie gołdupca na jumie, powinniśmy z tego korzystać.
   Na tej samej zasadzie powinno nam zależeć na rozwoju Ukrainy i Białorusi.

  2. allo allo

   przenoszac stolice do berlina niemcy wkroczyly znowu na swoja prusacka droge w ledwie niecala dekade przemeblowali UE i zmontowali Euro
   tym razem tylko uzuwaja innych narzedzi
   ale krocza droga do dominacji wojna w jugoslawii
   tragedia grecka pokazaly ze sa rownie bezwzgledni jak w 39 jak mozna budowac z prusakami cywilizacje
   chyba ze pod haslem kolejnogo izmu tym razem ekologizmu nowej radykalnej ideoologii urzadzenia europy po swojemu

   3
    1. Guy Fawkes

     Właśnie że nie. Bo Niemców mitygują towarzysze amerykańscy, a Rosjan towarzysze chińscy. I w odróżnieniu od okresu sprzed 39′ Europa środkowa nie jest tak podzielona. To tworzy zupełnie inny układ i daje jakieś pole manewru.

     Dlatego robienie od razu Hande hoch byłoby głupie. Niemcy mieliby ubaw:))

     1. Panpozwoli

      Nie mówię o hande hoch. Ale plucie do talerza raz Merkelowej, raz Putinowi nie jest najroztropniejszą opcją. Chiny i USA to nie nasz problem. Nie przy naszym poziomie rozwoju. Tak więc poćwiczmy bicki w miejscowych siłowniach zanim zaczniemy się sadzić jacy to my ważni.

      1. Guy Fawkes

       Plucie do talerza nie uchodzi, to fakt, ale dalej już jest inaczej. Kto by sie nam pozwolił uzbroić, jak nie towarzysze amerykańscy?
       Chiny to też jest nasz i to bardzoważny problem. W ostatnich latach z samych portów idzie do budżetu 40 mld.

 6. skaven

  @duzers
  „A ten co tak Brastera skupował to jeszcze żyje?”

  Pewnie siedzi i liczy fale,
  zapomniał dodać do TUKA w F5 + 8mln szt. akcji waranty + 17mln szt. akcji nowej emisji + 20 tys zł przychód ze sprzedaży / 1 miesiąc
  Obecnie ma więcej akcji niż cały zarząd z prezesem i inwestorem strategicznym. Szykuje przejęcie i wykonanie piku.

  4
 7. Guy Fawkes

  @WB

  //Ale UE będzie dążyć do sojuszu z Rosją (Europa od Lizbony do Władywostoku). W takim scenariuszu nas po prostu nie będzie.//

  Nie wydaje mi się to realne, bo to nie rozwiązuje głównego problemu, tylko problem surowcowy dla Europy, no i jakiś tam bufor bezpieczeństwa. Rosja to za mały rynek.
  Głównym problemem jest wymiana pomiędzy rimlandami Eurazji przez jakiś tam obszar komunikacji.

  W tej koncepcji od Atlantyku do Pacyfiku, która pozornie schlebia Rosji, chodzi chyba o to, żeby Europa poprzez Rosję dyktowała warunki Chinom. Jest to coś analogicznego jak amerykańska koncepcja odwrócenia Rosji.
  W obu przypadkach Rosja i Chiny znalazłyby się na kursie kolizyjnym prowadzącym do wojny heartlandowej.

  Ciekawe kto odwróci Rosję?:))
  W każdym razie wydaje się, że o kogoś w tej układance jest za dużo:))

     1. allo allo

      klasyka polskich wezwan na gpw
      jesli wezwanie robi polski pomiot
      to spodziewac wpierw dlugiego dolowania ceny akcji
      a potem wezwania za absurdalna cene
      zupelnie inaczej jest kiedy na gpw wzywa kapital zagraniczny wtedy sa ladne przebitki

  1. red.007

   Jeszcze miesiąc temu byłeś optymistą:

   „Dante
   5 listopada 2019 o 18:52
   Raczej ewentualna korekta do obszaru 2200 – 2230 i dalsza kontynuacja rajdu w górę.”

   Jest tak:
   https://stooq.pl/q/?s=wig20&c=1y&t=c&a=ln&b=1

   Co specjalnie mnie nie dziwi,bo winszowałem wówczas tak:

   „red.007
   10 listopada 2019 o 16:06
   …na W20 nadchodzi powoli czas na spadek poniżej września…”

   Wrzesień to pikuś.W ruchu od szczytu 2018 będziemy dążyli do zejścia poniżej roku 2016.
   Nie zejdziemy poniżej roku 2009.
   Okolice 1350 dla tego ruchu są do osiągnięcia.
   Oczywiście wszystko to w wielomiesięcznych terminach,.

   3
    1. red.007

     Małe spółki to dla mnie sport ekstremalny za ułamek kapitału.Tym się podniecają maluczcy,typu @skaven.
     Prawdziwe pieniądze są na kontrakcie FW20.Ja tego nie podaję na Blogu ani na priv,bo niby po co @skaven ma zarabiać,on ma tracić,jako dawca kapitału.
     Jedyną osobą na Blogu,która wie o co chodzi i pewnie zarabia jest @podczaszy1.

     Mam małą ciekawostkę,którą rozesłałem do stowarzyszenia umarłych poetów na priv.
     Projekcję W20 zrobiłem na szczycie listopadowym,póki co kurs jest na ścieżce:
     https://www.bankfotek.pl/view/2143906
     https://stooq.pl/q/?s=wig20&c=3y&t=c&a=ln&b=1
     wzorzec:
     https://www.bdm.com.pl/ispag/encat/trojkat_znizkujacy.html

     Już niezłe pieniądze zarobione.

     1
     1. fast_market

      Ciekawe spojrzenie. Mnie po spółkach z w20, które obserwuję też wychodzi, że będzie niżej, ale chyba nie aż tak, żeby w20 spadł tak nisko. Niestety nie bardzo jestem w stanie sobie to przeliczyć. W moim założeniu będzie jednak zwrot na północ, w którymś momencie.
      Ale ciekawie to rozpisałeś. Zobaczymy jak będzie.
      W zasadzie to chyba musiałby być krach zagranicą, żeby u nas tak tąpnęło, ale oczywiście dla kresek powód nie ma znaczenia…

       1. Dante

        @red.007
        Analiza zakładała, że
        1. FED będzie procentowo zwiększać swój bilans szybciej niz inne banki centralne i dolar będzie safe havenowy – tak się nie stało i inne banki centalne zaczęły jeszcze szybciej zwiększać swoje bilanse (w tym NBP), a dolar był w pegu z akcjami
        2. Dane gospodarcze Chin miały być coraz lepsze, a jest niewesoło, a ma być jeszcze gorzej.
        Wystarczy zerknąć na wykresy dla listopada i wydać ile dziwnych rzeczy się dzieje, które nie powinny mieć miejsca
        https://stooq.pl/q/?s=es.f&d=20191206&c=1m&t=l&a=ln&b=1&r=chfpln+usdpln+jpypln

 8. skaven

  @red
  Ty facet co nie kupiłeś i pokazałeś na blogu to klapa.
  Uważasz że odkryłeś Amerykę pokazując scenariusz spadku o kilkaset punktòw? Uważasz że jest to takie odkrycie że musisz udostępniać swoją wybitna wiedzę wybranym tajnymi kanałami :)?

  A kiedy robisz przejęcie brastera?

 9. eWiggin

  @red007
  Śmiała teza z tym spadkiem W20 ale zupełnie ignorujesz cykle na rzecz jakichś układów TFE. \moim zdaniem to błąd, ponieważ układy TFE są bardzo subiektywne a cykle – choć zdarzyć się może poślizg, do tej pory jeszcze nigdy nie zawiodły – zwłaszcza cykl Kitchina. A zgodnie z tym cyklem lada dzień wchodzimy w rynek byka, co sugeruje przynajmniej brak spadków przez najbliższe 1,5 – 2 lata.

Dodaj komentarz