WIG a stopa bezrobocia w Polsce

W zeszłym tygodniu pisałem o czymś, co jednoznacznie wygląda jak „początek wzrostu stopy bezrobocia w USA w ramach cyklu Juglara„. Można podać argument sugerujący, że z podobnym zjawiskiem będziemy mieli do czynienia w naszym kraju. Otóż ostatni 20-sesyjny spadek wartości WIG-u był porównywalny z dwoma podobnymi ruchami z okresu minionego ćwierćwiecza: tąpnięciem z września-października 2008 (po upadku banku Lehman Brothers) oraz z sierpnia-września 1998 (po bankructwie Rosji i prawie upadku zarządzanego przez dwu noblistów gigantycznego funduszu spekulacyjnego Long-Term Capital Management).

Powered by macrobond.com

Nanieśmy teraz te 2 sygnały na wykres wysokości stypy bezrobocia w Polsce.

Powered by macrobond.com

Jak widać, podobne do ostatniego 20-sesyjne tąpnięcia wartości WIG-u wywołane nieoczekiwanymi wydarzeniami na świecie (bankructwem Rosji w sierpniu 1998 i bankructwem Lehman Brothers we wrześniu 2008) inicjowały 4-letnie fale wzrostowe wysokości stopy bezrobocia w naszym kraju w ramach cyklu Juglara.

Podsumowanie: ostatnie tąpnięcie na rynku akcji jest argumentem za tym, że po rekordowo długom spadku wysokości stopy bezrobocia w naszym kraju z lat 2013-2019 należy się obecnie liczyć z nadejściem fazy wzrostowej stopy bezrobocia w ramach cyklu Juglara podobnej do tych z lat 1998-2003 i 2008-2013.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @wabo:
  „Panie Wojciechu a może by tak zwiększyć domyślny rozmiar czcionki na blogu? Strasznie toto maleńkie….”

  Pomyślę.

  Na komputerze można powiększyć wielkość czcionki (Ctrl+kółko myszki). Nie wiem, jak to zrobić na telefonie.

  3
 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @dociekliwy54:
  „https://www.euromomo.eu/
  Tak jak myślałem, nie ma zauważalnego wzrostu śmiertelności w Europie ani większości krajów, a w zasadzie jest już cykliczny typowy spadek.”

  Tam piszą „week 12” czyli po mojemu 16-22 marca. 22 marca łączna liczba przypisywanych COVID-19 zgonów wynosiła we Włoszech 4827. We Włoszech umiera rocznie ok 1 proc. ludzi, czyli 600 tys., czyli ok. 50 tys. miesięcznie. Ten 10 proc. wzrost zgonów mógł zostać niezauważony. Ale nie został, bo piszą:

  „however, increased excess mortality is notable in Italy.”

  A przecież początkowo problem dotyczył praktycznie jedynie Lombardii, gdzie do 22 marca było 3456 zgonów przypisywanych COVID-19. Więc skoro już 2 tygodnie temu widać było „excess mortality” dla całych 60-milionowych Włoch, to widać jakie duże to musiało być już wtedy zaburzenie dla 10-milionowej Lombardii.

  Poza tym trzeba uwzględnić dodatkowe kilkutygodniowe opóźnienie w raportowaniu:

  „Furthermore, there is always a few weeks of delay in death registration and reporting. Hence, the EuroMOMO mortality figures for the most recent weeks must be interpreted with some caution.”

  Poza tym jakieś wstępne dane z poszczególnych gmin Lombardii, które są publikowane, pokazują kilkukrotny wzrost śmiertelności w stosunku do zeszłego roku.

  Z argumentem o niewielkim znaczeniu COVID-19 dla świata bym więc uważał, bo obecny strach dotyczy nie tego, co się już stało, ale tego, co się może stać, gdy nic nie zostanie zrobione, a scenariusze z najbardziej dotkniętych rejonów powtórzą gdzie indziej.

  Czy ten strach jest uzasadniony? Tego nie możemy wiedzieć, bo nie możemy sobie testować różnych alternatywnych historii świata, by ocenić skutki różnych działań albo zaniechań.

  No i też trzeba uważać z porównaniami z grypą, bo „hiszpanka” to też była grypa.

  4
  1. dociekliwy54

   Tak, oczywiście.
   Lokalnie epidemia jest zauważalna w statystykach śmierci. Zgadzam się również z tym,że należy zachować ostrożność. Przy okazji mniej ludzi zachoruje na grypę, mniej będzie wypadków komunikacyjnych, mniej planowanych ingerencji medycznych.
   I tak jak Pan pisze, należy nadal obserwować stronę, bo dane mogą napływać z opóźnieniem.
   Ja tak się zastanawiam nad odpowiedzialnością ludzi, którzy tę epidemię wywołali/dopuścili do niej/ pozwolili jej się rozwinąć(niepotrzebne skreślić).
   Na razie w tej kwestii w mediach milczenie owiec. Czyżby miała być powtórka z rozrywki?

 3. cebeerxx

  O 18-tej przejechałem Jerozolimskimi przez centrum. Jakby ktoś mi 3 miesiące temu powiedział, że tak będzie wyglądać Warszawa w godzinach szczytu to bym nie uwierzył. Pewnie w wielu większych metropoliach widok jest jeszcze bardziej abstrakcyjny

  4
     1. Guy Fawkes

      To chyba nie jest po marksistowsku.:))

      Specjalnie się tak dopytuję, bo może dałoby się zrobić mapę cykli nałożonych na siebie. Ważne są fazy cykli, bo w różnych fazach cykl może mieć różną siłę, powiedzmy, że danej fazie odpowiada jakaś suma punktów.

      Może to by rozwiązało problem anomalii?

      1. wojciech.bialek (Autor
       Wpisu
       )

       Przez pomyłkę zacząłem wpisywać swoją odpowiedź edytując Pański komentarz i chyba go uszkodziłem. Przeklejam odpowiedź już jako swój komentarz:

       Właściwie to chyba nie ma anomalii. Ten Kitchin się trochę wydłużył (nawet nie w gospodarce tylko na WIG-u):

       https://wojciechbialek.pl/2020/03/wspomnien-czar-2.html

       … nałożył na spadkową fazę rekordowo długiego Juglara (recesja w USA sprowokowana epidemią generująca początek wzrostu stopy bezrobocia).

       Teraz tylko trzeba udeptać na WIG-u dołek jak we wrześniu-październiku 1998 i październiku 2008-lutym 2009 (może bardziej jak 2008/2009 bo w 1998 roku nie było recesji w USA a teraz pewnie będzie).

       Mnie ciekawi tylko, czy ten domniemany dołek Kitchina i Juglara wywoła też oczekiwaną przeze mnie zmianę zwrotu ruchu kapitału pomiędzy EM i DM, tak jak to się stało po 11 września 2001 i po Czarnobylu. No i co to są EM obecnie? Czy Chiny to też EM?

       1
 4. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @ElSecator:
  „Specjaliści podsumowują czy należy się bać koronawirusa.

  http://www.bibula.com/?p=113048

  Lubię bibula.com, bo często przedrukowują niezwykle interesujące teksty. Ale w tym przypadku przedrukowali tekst ze strony, która wygląda na pierwszy rzut oka na bardzo „płaskoziemską”:

  http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=27580&Itemid=53

  … a która odwołuje się z kolei do strony antyszczepionkowców:

  https://pubmedinfo.org/

  … co nie wzbudza oczywiście zaufania.

 5. billy_the_kangoor

  @Guy,
  mógłbyś już skończyć swoje „indeksowe” dywagacje. Jesteś mądrym człowiekiem, aczkolwiek w innej dziedzinie nauk 🙂
  „””Guy Fawkes
  12 stycznia 2020 o 00:13
  @007 @Lord Mac Erson
  Ktoś pisał o PLWS, przecież tu mamy skończoną wyraźną piątkę:
  https://stooq.pl/q/?s=^_plws&c=3y&t=c&a=lg&b=1
  Gdyby ktoś to wziął na warstat, to zobaczyłby poważne wzrostowe dywergencje na wskaźnikach.
  Myślę, że nadchodzący tydzień będzie dobry.”””

  2
  1. Guy Fawkes

   Billy, mamy na raz oddziaływanie trzech trendów.

   Mamy też różne interwały i często zdarza się, większy interwał kasuje mniejsze.

   No to chyba podobnie musi być z cyklami, silniejszy kasuje słabsze i stąd anomalie.

   Nie muszę dodawać, że najsilnieszym cyklem według mnie jest cykl hegemoniczny?:))

 6. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @digesting slowly:
  „Proszę powiązać to z dostępnością źródeł energii.
  Przełamanie wymienionego tam wsparcia, to znak ze ropa jest na ukończeniu.”

  A jak wsparcie na relacji srebro/złoto wiąże się z rynkiem energii?

  1. Guy Fawkes

   To nie jest ersibatl, tylko druga bitwa pod Ypres.

   Nie jestem pewien, czy jesienią za pół roku zaraza się nie powtórzy, ta albo jakaś inna, np. zmutowana.

   Dlatego ersibatl będzie latem 2021, kiedy ryzyko zarazy będzie najmniejsze.

   Jeśli mam rację, co do cyklu hegemonicznego, to aż do ersibatl ciągle coś będzie wypadało niespodziewanego i nie nastąpi okres beztroski ”hulaj dusza piekła nie ma”

 7. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Guy Fawkes:
  „Ale Fenicjanie muszą cyklicznie zmieniać wehikuł imperialny.”

  Nie rozumiem, czemu Pan stosuje tę dziecinną personifikację kapitału: „Fenicjanie”.

  Kojarzy mi się to z narodowymi-socjalistami, którzy przenieśli na Żydów podsycany przez marksistów gniew na kapitał. No, ale Żydzi przynajmniej mieli tę zaletę, że istnieli w przeciwieństwo do Fenicjan. Ale może to nie zaleta, tylko wada? W końcu Fenicjanom – skoro nie istnieją – nie można zrobić Holokaustu.

  2
  1. Guy Fawkes

   Fenicjanie wymyślili pieniądz (złoty), ale ”Fenicjanie” nie są personifikacją kapitału w ogóle, tylko kapitału szczególnego rodzaju.

   W ogóle w tym wypadku ”kapitał” to za mało powiedziane.

   Wierzę w istnienie Fenicjan, bo wydaje mi się, że dostrzegam efekty ich celowej i systemowej polityki i cywilizacji przez wieki. Za dużo byłoby przypadków.

   Judentum to co do zasady słup i zderzak. Prawdziwa władza nie może być tak ostentacyjnie widoczna jak Judentum. Żydzi mają swoje za uszami, ale kto nie ma?

   //W końcu Fenicjanom – skoro nie istnieją – nie można zrobić Holokaustu.//

   Nooo nie powiedziałbym tak, raczej to Fenicjanie decydują o takich sprawach. To są za poważne sprawy dla małych narodów. I przekraczają możliwości normalnych ludzi.

     1. wojciech.bialek (Autor
      Wpisu
      )

      Niewykluczone też jest to, że jest Pan agentem ONYCH (niech tu sobie każdy wsadzi swoją ulubioną grupę), którego zadaniem jest zwalanie winy za ich działania na nieistniejących Fenicjan („to nie ja, pse pani, to Fenicjanie!”).

      2
      1. wojciech.bialek (Autor
       Wpisu
       )

       No i jak zrobić rewolucję anty-punicką? To już chyba prościej w obecnych czasach wywołać wojnę z kosmitami niż z Fenicjanami! Też nie istnieją, ale przynajmniej większość ludzi o nich słyszała.

       5
 8. witcher

  @Mnie ciekawi tylko, czy ten domniemany dołek Kitchina i Juglara wywoła też oczekiwaną przeze mnie zmianę zwrotu ruchu kapitału pomiędzy EM i DM, tak jak to się stało po 11 września 2001 i po Czarnobylu. No i co to są EM obecnie? Czy Chiny to też EM?

  – żyjemy w czasach nieograniczonego drukowania przez świat więc kasy jest w brud
  – surowca co raz więcej zalegającego na hałdach
  – sektory mocno uzależnione od decyzji politycznych rozgrywających układy polityczne

  Teorie teoriami tylko kto i po co miałby obecnie kierować strumienie inwestycji w EM?

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   „Zachód” żądny zemsty na Chinach za obecne upokorzenie wycofujący z nich wszelki kapitał i przenoszący go do EMexChiny? Dla DM takie przenosiny do koszt (ale konieczny na tym etapie do poniesienia), dla EMexChiny to zysk.

   1. dociekliwy54

    A i my możemy zostać małym chińczykiem dla Europy.
    Siła robocza 3 razy tańsza, drogi już są, niedaleko…
    Nie wyobrażam sobie dalszej polityki gospodarczej bez redundatywnej korekty, choćby niewielkiej.(Co przy efekcie skali może być interesujące.)

    1
   1. macarek

    Czyli dlatego się ucieszyli na indeksach tydzień temu na te 3 mln bezrobotnych – ten blog muszą śledzić na Wall Street.
    Trump będzie mógł odbudować przemysł bo będą niskie stawki robotników. Pas rdzy się reaktywuje.

    2
  1. witcher

   @WB

   Zachód przenoszący kapitał..
   Czyli konkretnie co? Fabryki, technologie itp.? Kapitał można przenieść klikając enter.
   Tylko jest jeden zasadniczy problem, do tych fabryk będzie trzeba przenieść Chińczyków żeby ktoś tam pracował.
   Arabowie i afrykańczycy z czarnego lądu nie potrafią obsłużyć śrubokrętu a co dopiero zapierniczać 10h dziennie.

   5
 9. Guy Fawkes

  @WB

  //No i jak zrobić rewolucję anty-punicką? To już chyba prościej w obecnych czasach wywołać wojnę z kosmitami niż z Fenicjanami! //

  No sam Pan widzi, szukaj wiatru w polu.

  To jest właśnie inteligencja prawdziwej władzy.:))

  ”Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

  2
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     Ale też, czy można wierzyć w cokolwiek, co przeczyta się w internecie:

     https://books.google.pl/books?id=cGljAAAAcAAJ&pg=PA136&lpg=PA136&dq=%22Peter+Gower%22+masonery&source=bl&ots=spBC27S4MZ&sig=ACfU3U2uxP57-qpqyqd0dyaTqG7OFcfUsg&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwi___npg8joAhVusYsKHf2XBV4Q6AEwBHoECAsQNg#v=onepage&q=%22Peter%20Gower%22%20masonery&f=false

     ?

     Fenicjanie, Wenecjanie same thing:

     https://www.youtube.com/watch?v=929NqFZm63c

 10. billy_the_kangoor

  „”@Guy
  To jest właśnie inteligencja prawdziwej władzy.:))
  ”Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.””
  Metafraza:”To Najważniejsze jest właśnie widoczne dla oczu”, alboś Ślepcem, alboś Głupkiem….
  b.

  2
    1. Guy Fawkes

     Łatwo Panu przychodzi wkręcanie się w Scheinprobleme
     Rządzi się właśnie za pomocą takich rzeczy.

     A tak w ogóle to kto powiedział o rewolucji, co to za odruch?
     Czy giełda nie uczy podążamia za trendem, za siłą?
     Swoisty konformizm nawet w wersji kontrariańskiej.

     No ale pryncypialna czujność godna zauważenia.:))

     Chyba zrobię sobie urlop do ersibatl.

     1
  1. Neptun

   Panowie kilka faktów z ostatnich dni
   1. Rosja wysłała pomoc,sprzęt medydczy itp, do USA,
   2. Trump daje molochom medycznym (J&J)około 1 mld $ na budowę lini produkcyjnych szczepionki,
   3. USA mam mega problem z koronowirusem, przed nami 2 najgorsze tyg , słowa Trumpa,
   4. pojawiają się artykuły że banki mają problem z dlugami korporacyjnymi upchanymi w jakieś instrumenty (brzmi znajomo jak w 2008)
   5. wyczytałem ostatnio że koronowirus jest podobny do hiv, więc mowa o szepionce za rok jest mocno na wyrost według mnie.
   6. Ubieranie okienek na koniec kwartału to beszczelny ruch potrzebny do nadmuchania sflaczałego balonika.
   Więc moim zdaniem po tym kryzysie, który zaowocuje mega bezrobociem, i wirusie który dopiero się rozkręca świat będzie inny oparty na innych wartościach. Co najważniejsze dużo zależy od nas samych.

 11. Mariusz

  Guy Fawkes już rozumiem 676 czyż nie ?
  Liczba która ostatnio często się powtarzała gdy mowa o liczbie ofiar dżumy tfu… wirusa. Rzeczywiście wypada gdzieś w 2024.
  Ludzie kopcie studnie głębinowe, ziemianki i róbcie zapasy jedzenia i nasion. Wiejcie z miast.
  Najciekawsze że dawno temu ktoś mi opowiadał te bajki ale dopiero dżuma tfu… wirus sprowadził mnie z powrotem na właściwy trop.

     1. Mariusz

      To ciekawe że opisy Czarnej Śmierci 1348 pasują często do choroby popromiennej, z tego okresu pochodzą zbyt płytkie bunkry wypełnione kośćmi, a sama „choroba” nawracała na pewne rejony jeszcze przez 200 lat. Niesamowite jak brak im litości żeby nas mamić paciorkami do ostatniej chwili kiedy będzie za późno.

  1. podczaszy1

   Kabel to jesteś Ty. Ja miałem na myśli wpis niejakiego noob do billy the kangoor.
   Mam do Ciebie prośbę nie pisz więcej do mnie. Nie chce mi się z Tobą gadać. Możesz to uczynić ? Nie bądż,że człowieku taki namolny.

 12. mac-erson

  @Otwarte umysły, poszukujący prawdy

  Dawka bardzo ciekawych informacji świetnie przedstawionych i popartych faktami o współczesnym świecie (badaczka tego typu spraw z Holandii):

  – kto nami rządzi – powiązania, Rotchildowie, Rocckefellerowie, Shoros, Gates itd.
  – dlaczego Trump ma tak „pod górkę” kto z nim faktycznie walczy
  – powiązania biznesu – hollywood – prasy – TV
  – co się dzieje z niepokornymi – zdradzającymi prawdę
  – szczepionki co zawierają po co
  – handel dziećmi, wykorzystywanie s.xualne dzieci, zabijanie, żywienie się krwią małych dzieci – szokujące informacje dotyczące min. Clntonów i nie tylko….
  – o Franciszku
  – o WTC
  – ustawki fotograficzne i filmowe dotyczące Syrii i nie tylko

  Całość podzielona na 7 części po 15minut ale warto.

  https://www.youtube.com/channel/UC-DmfbrGz12JXfiJJjeijqg/videos

  1

Dodaj komentarz