Azja jest większa

Tydzień temu przedstawiałem w tym miejscu wyniki ekstrapolacji w przyszłość danych na temat “złożoności” gospodarek świata produkowanych przez “The Obseratory of Economic Complexity” (“Polska gospodarka stanie się bardziej złożona od niemieckiej za 16 lat?“). Jeden z wniosków z tego przeniesienia w przyszłość trendów obserwowanych w latach 1995-2018 był taki, że za jedno pokolenie (przyjąłem, że w 2052 roku) wśród 12 najbardziej “złożonych” gospodarek świata 10 będzie znajdować się w Azji wschodniej lub południowo-wschodniej.

Teza oczywiście do dyskusji, ale ostatnio podczas wędrówek po internecie znalazłem filmik, który również sceptykom powinien dać do myślenia:

Podsumowanie: może rozmiar pomników nie ma znaczenia?

Komentarze

  1. DrQuality

   Średnio w ciągu 100 lat wzrost mężczyzn z Iranu zwiększył się o 16,5 cm, a kobiet z Korei Południowej aż o 20,2 cm.
   W Chinach wzrost mężczyzn i kobiet zwiększył się, odpowiednio, o ok. 11 i 10 cm.
   W przypadku Amerykanów i Amerykanek zmiany to odpowiednio 6 i 5 cm (z tym że od 30 lat nie rosną wcale, znaczy wzwyż).
   W 2014 r. najniższymi mężczyznami byli mieszkańcy Timoru Wschodniego i Jarosław Kaczyński (średni wzrost wynosił w ich przypadku 160 cm), a najniższymi kobietami Gwatemalki ze średnim wzrostem 149 cm.
   W pewnych krajach subsaharyjskiej Afryki, np. w Sierra Leone, Ugandzie i Rwandzie, średni wzrost młodych mężczyzn i kobiet zmniejszył się w ciągu ostatnich 40 lat o 5 cm.
   Różnica wzrostu między najwyższymi i najniższymi państwami to ok. 23 cm dla mężczyzn (w porównaniu do 1914 r., zwiększyła się ona o 4 cm) i ok. 20 cm dla kobiet (tutaj w ciągu stulecia nie nastąpiła żadna zmiana).
   Różnica wzrostu między kobietami i mężczyznami zasadniczo się nie zmieniła: w 1914 r. wynosiła bowiem ok. 11 cm, a w 2014 r. – 12 cm.

   8
   1. bw0

    @DrQuality

    Słusznie dopisał Pan do Timorczyków tego kurdupla z PiSu (choć popularne źródła mówią że ma raczej 167 lub 168 cm). Jest przecież porażająco niższy od postawnych polityków jak Lech Wałęsa (169 cm), Aleksander Kwaśniewski (170 cm, ale tylko na trzeźwo) czy wręcz drągali – Donald Tusk i Bronisław Komorowski po 174 cm.

    3
    1. macarek

     Dokładnie – PZU nie ma co z forsą robić, a rezerwy są pretekstem by ich w coś politycznego nie ubrać. Natomiast “dalsza” repolonizacja przy tych cenach to dla nich prezent i już przebieraja nogami.
     Np. PGN bedzie za forsę z arbitrażu budował gazową Ostrołękę.

  1. Luki

   Ja PKP Cargo tez się przyglądam ale tu na razie nie wyglada to optymistycznie, obroty są mizerne ostatnio i trwałe w dół, na sesji jak patrzę to jak tylko pojawi się jakieś „duże” zlecenie po stronie kupna na około 12.00 to jest od razu przez sprzedającego wykorzystywane. Dla mnie to wyglada jak by ktoś wychodził z papieru nie chcąc zwalać kursu.
   Fundamentalnie tez nie wyglada to optymistycznie, główna ich gałąź biznesowa to przewóz węgla a ten będzie mocno spadał a intermodal nie rośnie im tak żeby zasypać ta lukę.
   Na plus przemawia wycena spółki bo jest naprawdę niska oraz to ze kolejne negatywne infa nie zwalają już kursu mocno w dół jak np to wczorajsze o strajku.

   1
 1. Guy Fawkes

  @Spiker

  Osiem Błogosławieństw całe jest w zasadzie o sprawiedliwości, w różczych aspektach czy kontekstach.
  Nawet jak jest mowa o miłosierdziu, to w gruncie rzeczy chodzi o sprawiedliwość

  //Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.//

  To znaczy, jaką miarą mierzysz, taką zostanie ci odmierzone. Jesteś miłosierny? Należy ci się (sprawiedliwie) miłosierdzie. W domyśle, jak sam nie jesteś miłosierny, nie masz co na miłosierdzie liczyć ”nie dostąpisz” go.

  Chrześcijaństwo to religia sprawiedliwości, a miłości o tyle, o ile miłość jest spełnieniem sprawiedliwości w relacji do Osoby.

  1. Guy Fawkes

   Dlaczego o tym piszę? No właśnie dlatego, są błędy i wypaczeia, jak to w socjaliźmie.

   Ale w zasadzie chodzi mi o to, że natknąłem się na życiowe credo Billa słupnika.
   https://pbs.twimg.com/media/BGRLM9BCEAADGcZ.jpg

   W pierwszym zdaniu mamy manifest antychrześcijański:

   //Life is not fair – gey used to it.//

   Życie nie jest sprawiedliwe, przyzwyczaj się do tego.

   Bill słupnik to antychryst, głosi i realizuje zasady całkowicie odwrotne niż chrześcijaństwo. Dalej nie czytam o antydekalogu Billla słupnika, bo już mnie sen moży solennie.

   Aberlour a’bunadh.

   Cheers.

   2
  2. sumadartson

   Odnoszę wrażenie że Waszmość tkwisz w “mylnym błędzie” traktując miłosierdzie jako wypaczenie sprawiedliwości.
   Sprawiedliwość do wyrok i kara. Miłosierdzie to rodzaj amnestii dla nawróconego grzesznika.
   Gdy sto lat temu Polacy odrzucili Miłosierdzie, ruszyła bolszewicka nawała na Polskę.
   W wielkiej panice natychmiast zapełniły się kościoły a płomienne modły i skrucha uczyniły cud nad Wisłą.
   Jednak gdy kilka lat później Warszawa stała się światowym centrum rozpusty i grzechu, gdzie na ulicach nie tylko Pragi za kilka monet można było u wielkiej rzeszy ladacznic nabyć miejce wiecznego potępienia, Warszawa podzieliła los Sodomy i Gomory. Miłosierdzie i sprawiedliwość nie są nigdy na kursie kolizyjnym.

   1
 2. red.007

  @artysta_malarz123

  “artysta_malarz123 9 września 2020 o 17:57
  @red.007

  Nie wiem czy nie za wcześnie, ale jeśli rzeczone wsparcie, na 1720, istotnie zadziała i teraz już tylko wyjście z konsolidacji na 2100, to należą ogromne gratulacje
  Dodam, że ja bardzo sceptycznie, zarówno do 1694 jak i 1720 poszedłem/pochodzę – dlatego, tym bardziej gratuluję !”

  “red.007 9 września 2020 o 18:15
  Zakladam,ze podwojna trojka od czerwca zakonczona na ostatnim dnie.zeby mowic o opcji wzrostowej nad 2100,wykres powinien wyjsc nad 1830 i wyzej…”

  Bieżący tydzień(FED/rozliczenie serii) wyjaśni czy będzie wyjście nad 1830.
  Powiem nawet,że dla koncepcji spadkowej,nie powinien wyjść nad 1820.
  Dlaczego o tym piszę?
  Ja L-ki jeszcze nie gram.
  Jeśli nie będzie wyjścia nad 1830,to wykres wykona jeszcze jedno zejście poniżej 8 września.
  To zejście będzie zygzakiem.
  Linia prowadzona po dołkach,30 lipca-8 września,może zostać lekko przebita.
  https://stooq.pl/q/a2/?s=fw20&i=240&t=c&a=ln&z=252&ft=2020051820&l=125&d=1&ch=1&f=1&lt=57&r=0&o=1
  Dla posiadanych akcji nie ma to większego znaczenia,ale dla gry na kontrakcie już tak.
  Będzie to ostatni spadek i dobra okazja(dla mnie)do wzięcia LLLLLLLLLLLLLLLL.
  Zatem czekam,czy wychodzimy nad 1830,czy schodzimy trochę poniżej 8 września.

  11
 3. mac-erson

  Niedzielna zagadka czyli Hans Kloss znowu nadaje ;))))

  Odegłość na mapie z Brazylii portu Fortaleza do Dakaru w Senegalu to raptem 3000km – mniej niż z Warszawy do Lizbony 😉
  Dodam, że np. z Wawy do NY loty na trasie ok. 7000km trwają 8-9 godzin bezpośrednio i latają co chwila.
  Jak to jest, że nie ma lotów bezpośrednich pomiędzy tymi portami a loty trwają minimum 21h z przesiadkami. A może się mylę? Postawię dobre whisky jak mi ktoś zamówi lot bezpośredni co trwa kilka godzin. Chyba w tych miastach samoloty mają jeszcze starą technologię…?

  https://www.google.com/maps/dir/Blaise+Diagne+International+Airport,+Ndiass,+Senegal/Aeroporto+Internacional+de+Fortaleza+-+Pinto+Martins+(FOR)+-+Avenida+Senador+Carlos+Jereissati+-+Serrinha,+Fortaleza+-+Cear%C3%A1,+Brazylia/@12.9657045,-32.6622775,4z/data=!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0xec19734ec275127:0x41805825cedae53!2m2!1d-17.0673475!2d14.6708543!1m5!1m1!1s0x7c74ec17dbd721b:0xd74cb694436d615a!2m2!1d-38.5330966!2d-3.7771555!3e4

  1. mrRobertson

   @mac-erson geografia sprzyja ale widocznie ekonomia nie sprzyja takiemu bezpośredniemu polączeniu…coś jak gaz z Rosji mamy droższy niz Niemcy mimo ze mamy krótsze polaczenie z nimi .. takze mamy swoje cuda 🙂

   1
   1. mac-erson

    Naprawdę ekonomia nie sprzyja aby polecieć w kilka godzin bezpośrednio pomiędzy kontynentami na odległości 3000-4000km z Brazylii do Afryki? A może jest lot z dowolnego innego lotniska z BRA do Afryki bezpośredni ??? Ja nie znalazłem…

    1. Guy Fawkes

     Ja myślę Milordzie, że Amerykanie południowi są sprytni, i dlatego sprawiają wrażenie, jakby znajdowali się bardzo daleko od Afryki.

     Dlatego nikt nie słyszał aby murzyni szturmowali na pontonach kontynent południowoamerykański.:))

   1. Guy Fawkes

    Nie wiadomo, czy chodzi o niemiecki Kulturkampf, czy o niszczenie Cywilizacji w perspektywie projektu Wielkiego Kanaanu, czy o co innego.

    Dzięki Bogu wojna heartlandowa niedaleko, w niej wszyskie pomioty szatańskie łby sobie wzajemnie pourywają.

    3
 4. Guy Fawkes

  @Lord Sumadartson

  //Gdy sto lat temu Polacy odrzucili Miłosierdzie, ruszyła bolszewicka nawała na Polskę.
  W wielkiej panice natychmiast zapełniły się kościoły a płomienne modły i skrucha uczyniły cud nad Wisłą.
  Jednak gdy kilka lat później Warszawa stała się światowym centrum rozpusty i grzechu……………. Warszawa podzieliła los Sodomy i Gomory.//

  Nie zauważyłem tego wcześniej, Waść musisz baczyć pilnie aby nie popadać w ciężki bełkot, nooo chyba że Waść jurgieltujesz u ruskich czy hitlerowców, to wtedy podpadasz pod inną kategorię ma się rozumieć.

  1. sumadartson

   @Guy Fawkes
   ☺ Bolszewików i faszystów kosmaty zabrał z tego świata, więc nie mogę u nich jurgielować, a ten “bełkot” to skutek moich poszukiwań przyczyn sprawiedliwości WW2, i zgłoszonych Waszmości wątpliwości “objawienia miłosierdzia przed WW2”
   To co odkryłem jest dla naszych prapradziadów porażające. A zwłaszcza dla ówczesnych “pasterzy dusz”. A najlepsze że niektóre objawienia pojawiły się wewnątrz kościoła jeszcze przed WW1. skutecznie stłamszone przez “owczoskórych” wilców

   1
   1. Guy Fawkes

    //To co odkryłem jest dla naszych prapradziadów porażające…//

    Zastanówcie się towarzyszu szlachcicu, co Wy tu wypisujecie za pierdy.

    Rozumiem, że jakiemuś gangowi czarnych Tabalug nie pykła narracja socjalistyczna o miłosierdziu, zapodana akurat pech chciał, przed samą wojną, więc wymyślili kolejne bajeczki samokrytyczne, jacy to byliśmy
    ”odrażający brudni źli” i wymagaliśmy natychmiastowego prania i wykręcania.

    To są pierdy, które mają przykryć fakt, że miłosierdzia nie bywajet.

    Może i bywajet, ale lepsi od nas go nie doczekali, tylko pokoszli pokotem do piachu i potrzebna jest kolejna bajka żeby utrzymać bajkę socjalistyczno-aggiornamentalną o miłosierdziu.

    Pozostała tylko sprawiedliwość, a z białogłowskim w istocie miłosierdziem to bym się tak nie afiszował, zwłaszcza za cenę tych historyczno-eschatologicznych bajek dla ubogich.

    1. Guy Fawkes

     …poszli pokotem do piachu…

     https://www.youtube.com/watch?v=4kSANMl6EFA

     Dlatego w tej sytuacji człowiek ma prawo powiedzieć Bogu: sprawdzam. I żądać sprawiedliwości.

     //
     Odezwij się, – bo strzelę przeciw Twej naturze;

     Jeśli jej w gruzy nie zburzę,

     To wstrząsnę całym państw Twoich obszarem;

     Bo wystrzelę głos w całe obręby stworzenia:

     Ten głos, który z pokoleń pójdzie w pokolenia:

     Krzyknę, ześ Ty nie ojcem świata, ale…

     //

      1. sumadartson

       “Żeby powiedzieć…sprawdzam i żądać sprawiedliwości”. No, no, jeśli Waszmość stawiasz się ponad Nim, to ja zamilknąć muszę w temacie. Ja tylko i wyłącznie mogę błagać o miłosierdzie. Szęść Boże.
       Temat do przemyślenia: czemu komuna zaczęła odwrót dopiero po 10 latach pontyfikatu, gdy JP II ukazał światu objawienia Miłosierdzia. Do przemyślenia.

       2
 5. tmoore

  Żeby było jasne to nie moje ale cytat:
  “Każdy człowiek jest grzeszny mniej lub więcej, ale grzeszy i nie da sobie sam rady z grzechem nigdy. Bóg doskonale to wie i daje łaskę, jaka ma być ucieczka przed potępieniem wiecznym, jest nią Miłosierdzie Boże. Bóg nie chce karać zbolałej ludzkości chodź winy są duże i czara goryczy się powoli przelewa to mimo to kocha nas i przebacza zawsze, gdy go o to poprosimy, bo prawdziwa miłość nie karze, lecz przebacza. Sprawiedliwość nie zna litości jest taka, na jaką sobie zasługuje każdy z nas a więc zawsze jest prawdziwa w stosunku do tego, co zrobiliśmy. Z sprawiedliwości będą zadowoleni ci, którzy byli głęboko moralnymi i naprawdę Bogobojnymi ludźmi, a co z tymi, którzy takimi nie byli? A no właśnie maja ostatnią deskę ratunku na to, aby się zmienić i oczyścić w Miłosierdziu Bożym by nie być poddanymi sprawiedliwości Bożej, która może się okazać dla nich straszna. Sprawiedliwość Boża na sądzie ostatecznym nie dla wszystkich jednak okaże się zgubna, nie dla tych, którzy byli ludźmi sprawiedliwymi i tych, którzy uciekali się do Jego miłosierdzia. Jezus obiecał, że kto ucieknie się do jego miłosierdzia nie będzie karany choćby był grzesznikiem zatwardziałym, lecz to musi być ucieczka prawdziwie głęboka z żalem za grzechy i z prośbą o przebaczenie”.
  Reszta poniżej jest moja:
  Akurat to kredo BG nie jest anty chrześciańskie albowiem “life is not fair” – nie zostaliśmy stworzeni równi w samym zamyśle boskim – są wysocy i niscy, kobiety i mężczyźni. Różnorodność a nie równość jest w planie Bożym. Dlatego życie nie jest fair w rozumieniu progenderowców ze zrytymi beretami. Z różnością wiąże się bowiem fakt, że możemy jedno a nie możemy innego – nawet jak byśmy chcieli. Sprawiedliwość też nie jest fair-albowiem nagradza ale też karze z surowością bo tylko wtedy nagroda jest sprawiedliwa:
  “Wezmę pomstę, nie oszczędzę nikogo, mówi wasz Odkupiciel, na imię Mu Pan Zastępów”. Straszna jest przyszłość grzesznika, który trwa w swym uporze i odwraca się od Boga. Oto los, który sam sobie gotuje: “przyjdzie na ciebie nieszczęście, którego nie potrafisz zażegnać i spadnie na ciebie klęska, której nie zdołasz odwrócić” Iz. 47, 3 i 11.

  5
  1. Guy Fawkes

   Nie w tym rzecz Milordzie, czy Life is fair, czy not fair, tylko rzecz w tym, że według Jezusa mamy być sprawiedliwi, a według Billa słupnika, mamy być niesprawiedliwi, czyli pogodzeni i nawykli do niesprawiedliwości, albo ”nowej normalności” jak można powiedzieć po współczesnemu.

   Nawiasem mówiąc cała ta ideologia Bila słupnika, rzuciłem okiem na resztę punktów, reprezentuje tragiczny poziom. W mentalu Billa słupnika cywilizacja doszła do swego zaprzeczenia.

   1. tmoore

    Zawsze wydawało mi się, że mamy być przyzwoici i STARAĆ SIĘ postępować sprawiedliwie, pamiętając, że Miłosierdzie Boże jest drogą dla tych, którzy zwątpili i się pogubili. Dla przyzwoitych SPRAWIEDLIWOŚĆ będzie miłosierna i tak. Sroga pomsta zostanie dla NIESPRAWIEDLIWYCH odrzucających Miłosierdzie Boże. Oczywiste natomiast jest Milordzie, że Miłosierdzie Boże nie jest “róbta co chceta” i nie anuluje SPRAWIEDLIWOŚCI, albowiem na tej ostatniej cały porządek świata jest ustanowion.
    MIłosierdzie nie zastępuję SPRAWIEDLIWOŚCI, a ta ostatnia nie wyklucza Miłosierdzia i w stosunku do SPRAWIEDLIWYCH jest częścią SPRAWIEDLIWOŚCI.

    1
    1. tmoore

     A Billa Słupnika nie ceniłbym tak wysoko – jest nadmiernie bogatym człowiekiem, który przez zejściowe społeczeństwo, ( czy ta jego część, która neguje wartości podstawowe i kardynalne ) podniosła do poziomu złotego cielca – taki cielco-celebryta. Na tym świecie zawsze byli tacy ludzie. To zejściowe społeczeństwo, którego młodzież ma tak zryty beret, że woli być “trendsetterem” niż kosmonautą przegra konflikt z Chinami nie podejmując nawet twardej konfrontacji – zauważ Milordzie, że odpowiedź sankcjami i próbą przemocy zamiast innowacjami opisuje społeczny upadek systemów dominujących – przypadek UK w latach 1914-1939 i ZSRR od 1979 do 1999

     1
 6. Guy Fawkes

  //

  Spoczęła na mnie ręka Pana, i wyprowadził mnie On w duchu na zewnątrz, i postawił mnie pośród doliny. Była ona pełna kości. I polecił mi, abym przeszedł dokoła nich, i oto było ich na obszarze doliny bardzo wiele. Były one zupełnie wyschłe.

  I rzekł do mnie: «Synu człowieczy, czy kości te powrócą znowu do życia?» Odpowiedziałem: «Panie Boże, Ty to wiesz».

  Wtedy rzekł On do mnie: «Prorokuj nad tymi kośćmi i mów do nich: Wyschłe kości, słuchajcie słowa Pana! Tak mówi Pan Bóg: Oto Ja wam daję ducha, byście ożyły. Chcę as otoczyć ścięgnami i sprawić, byście obrosły ciałem, i przybrać was w skórę, i dać wam ducha, byście ożyły i poznały, że Ja jestem Pan».

  I prorokowałem, jak mi polecono, a gdy prorokowałem, oto powstał szum i trzask, i kości jedna po drugiej zbliżały się do siebie. I patrzyłem, a oto powróciły ścięgna i wyrosło ciało, a skóra pokryła je z wierzchu, ale jeszcze nie było w nich ducha.

  I powiedział On do mnie: «Prorokuj do ducha, prorokuj, o synu człowieczy, i mów do ducha: Tak powiada Pan Bóg: Z czterech wiatrów przybądź, duchu, i tchnij na tych pobitych, aby ożyli».

  Wtedy prorokowałem tak, jak mi nakazał, i duch wstąpił w nich, a ożyli i stanęli na nogach – wojsko bardzo, bardzo wielkie.

  I rzekł do mnie: «Synu człowieczy, kości te to cały dom Izraela. Oto mówią oni: Wyschły kości nasze, znikła nadzieja nasza, już po nas. Dlatego prorokuj i mów do nich: Tak mówi Pan Bóg:

  Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów, ludu mój, i wiodę was do kraju Izraela, i poznacie, że Ja jestem Pan, gdy wasze groby otworzę i z grobów was wydobędę, ludu mój. Udzielę wam mego ducha, byście ożyli, i powiodę was do kraju waszego, i poznacie, że Ja, Pan, to powiedziałem i wykonam» – mówi Pan Bóg.

  //

  1
  1. sumadartson

   Jednak to proroctwo dotyczy wyłącznie człowieka, który tego pragnie.
   “Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało co Bóg zgotował tym, którzy go miłują.”
   Żądanie sprawiedliwości przez grzesznika zostanie spełnione i bez jego żądania.
   “Żaden grzesznik nie wejdzie do Królestwa Niebieskiego.”
   WSZYSCY grzeszymy, dlatego miłosierdzie Stwórcy to ostatni ratunek.
   Wygadałem się dziś w temacie na najbliższe 33 lata. Dobrych snów.
   Od jutra znów w galopie

   2
    1. Guy Fawkes

     Chodzi o to, żeby przeżywać życie i wiarę na serio, a nie wykręcać się katolicką mową-trawą wyuczoną za pacholęcia w formie pytań i odpowiedzi, gdzie takie zastawki, jak ”człowiek jest grzeszny” załatwiają wszystkie problemy.

     Nie na tym to polega, że mamy się stać jako dziatki.
     Nie na infantylizacji.:))

     1
     1. Guy Fawkes

      //

      Gdy zaś wrócił i został sam jeden, ktoś zmagał się z nim aż do wschodu jutrzenki3, 26 a widząc, że nie może go pokonać, dotknął jego stawu biodrowego i wywichnął Jakubowi ten staw podczas zmagania się z nim. 27 A wreszcie rzekł: «Puść mnie, bo już wschodzi zorza!» Jakub odpowiedział: «Nie puszczę cię, dopóki mi nie pobłogosławisz!» 28 Wtedy [tamten] go zapytał: «Jakie masz imię?» On zaś rzekł: «Jakub». 29 Powiedział: «Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem4 i z ludźmi, i zwyciężyłeś». 30 Potem Jakub rzekł: «Powiedz mi, proszę, jakie jest Twe imię?»5 Ale on odpowiedział: «Czemu pytasz mnie o imię?» – i pobłogosławił go na owym miejscu.
      31 Jakub dał temu miejscu nazwę Penuel, mówiąc: «Mimo że widziałem Boga twarzą w twarz, jednak ocaliłem me życie».6 32 Słońce już wschodziło, gdy Jakub przechodził przez Penuel, utykając na nogę.

      //

      1
      1. papatrader

       @Guy Fawkes Krzyż Chrystusa Jezusa jest znakiem miłosierdzia czy sprawiedliwości?

       “Gdy Żydzi żądają znaków, a Grecy szukają mądrości, my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan.” (1 Kor 1, 22-23)

       Zmagamy się wszyscy jako chrześcijanie z tymi samymi pytaniami, a wiele z nich wynika niestety z naszej niewiary.
       Nie wierzymy do końca, że Jezus prawdziwie zmartwychwstał i jest Panem wszechświata. Chcemy jak święty Piotr dobyć miecza, kiedy chcą Pana wydać na śmierć, także dzisiaj. Ten sam Piotr w chwili próby okazuje się marnym tchórzem, lecz potem, gdy już ujrzy Zmartwychwstałego będzie gotowy za Niego oddać życie.
       Każdy z nas, niegdyś ochrzczonych warto by zadał sobie pytanie:
       Czy wierzysz, że Jezus Chrystus zmartwychwstał i jest Panem? Że dana jest mu WSZELKA władza w niebie i na ziemi?

       “Jedenastu zaś uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»” (Mt 28, 16-20)

       Świetna sprawa, że przy niedzieli można tutaj również popisać o tych sprawach najistotniejszych 🙂

       2
       1. Guy Fawkes

        // Krzyż Chrystusa Jezusa jest znakiem miłosierdzia czy sprawiedliwości?//

        Zależy z której strony patrzymy. Dlaczego w ogóle potrzebna była ta Ofiara???

        Żeby zadośćuczynić SPRAWIEDLIWOŚCI.

        Krzyż nas usprawiedliwia, abyśmy Życie mieli, pomimo zła jakiego się dopuszczamy.

Dodaj komentarz