Krach na rynku rudy żelaza reakcją na problemy Evergrande?

Od połowy roku ceny rudy żelaza spadły o połowę.

Powered by macrobond.com

Tłumaczenia tego fenomenu koncentrowały się oczywiście wokół tego co dzieje się w Chinach. Początkowo tłumaczono to planowaną przez chińskie władze redukcją produkcji stali w tym kraju. Pojawiły się nawet sugestie, że ma to związek z zimową olimpiadą w Pekinie przez której początkiem za niecałe 5 miesięcy chińskie władze będą chciały ograniczyć skalę zanieczyszczenia powietrza w tym kraju.

Ostatnio jednak pojawiły się sugestię, że to załamanie cen rudy żelaza ma związek z kłopotami chińskiego dewelopera firmy Evergrande określanego jako największy na świecie importer rudy żelaza.

Powered by macrobond.com

O ile Chiny są producentem ponad połowy stali wytwarzanej na świecie, to głównym eksporterem rudy żelaza na świecie jest Australia.

W ostatnim zachowaniu kursów czołowym australijskich (a zatem światowych) producentów rudy żelaza widać od końca lipca negatywną reakcję na to załamanie ceny ich produktu.

Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com

Podsumowanie: od końca czerwca ceny rudy żelaza spadły o połowę. Zaczyna to być wiązane z kłopotami chińskiego dewelopera firmy Evergrande opisywanego jako największy importer rudy żelaza na świecie.

Komentarze

 1. long_short

  @Ostatnio jednak pojawiły się sugestię, że to załamanie cen rudy żelaza ma związek z kłopotami chińskiego dewelopera firmy Evergrande określanego jako największy na świecie importer rudy żelaza.

  W zasadzie te wnioski zna każdy ciemny ludź, który coś tam bardziej handluje na bananie.
  Taki analityk jak pan powinien chyba zauważać pewne zjawiska trochę wcześniej żeby ciemniak mógł
  coś na tym zarobić a nie kiedy pierd…..ło kilkadzisiąt % i każdy o tym wie nawet der onet.

  23
 2. long_short

  @W TVP teraz lansują zatrudnianie niewidomych komentatorów.

  Chłopcze, takie młode przydupasy głównych analityków znają swoje miejsce i siedzą po nocach
  w szafie przed exelem i nie otwierają dzioba.
  Czy ktoś ciebie prosił o zdanie?
  Trochę kultury.

  5
  1. toya

   Różne okazy można zobaczyć w korowodzie osobliwości na tym blogu, ale ty chyba jesteś z nich najsmutniejszy. Najsmutniejszy, bo jest wrażenie, że miałeś potencjał, albo miałeś dobre warunki wokół, ale wiesz, że tak żałośnie mało z nich wycisnąłeś.

   Schizofrenia przyszła w efekcie czy była przyczyną?

   long_short 30 stycznia 2021 o 16:25Odpowiedz
   Zaraz siadam z rodziną do stołu, dziś najlepsze pierogi ruskie lepione własnoręcznie przez paluszki mojej pięknej żony, z którą odbywam sex 3 razy w tygodniu. Pełna ekologia.
   Do obiadu wino z winnicy mojego ojca.
   Córka i babcia ŕownież pomagały lepić.
   Pierogi ruskie oczywiście ze śmietaną.
   Pozdrowionka :))

   skaven 7 września 2019 o 15:58Odpowiedz
   Odpowiada ci człowiek, który prowadzi firme, zarobił pierwszy mln do 30 stki na czysto, współpracuje z 70 osobami na co dzień w swojej branży i zrobił 13 mln obrotu w ciągu roku na GPW. I głosuje na pisowców.
   Coś jeszcze?

   long_short 31 grudnia 2020 o 01:02Odpowiedz
   Na tt trajderzy z imienia i nazwiska podają swoje stopy zwrotu a tu jak zwykle pierdy serów i milordów o niczym.
   To ja podsumuję tak. W połowie roku miałem 450 k zł zysku ale wprzeciągu 10 lat oczytania tego bloga, dałem się zwieść drugi raz, pieprzeniu amatorów, i kończę rok tylko z zyskiem 100k zł.
   Obecnie robię xajebisty bigos na jutro i mam w d… te niezarobione talary.
   Gospodarz zdziadział, jakiś zakompleksionych dziadków serów i lordów się namnożyło, szkoda czasu.
   Leszcze blogowe już dawno odstawiły dziadka Wojtka także tego…:)
   Niech duszek naturszczyk pier… li jak katarynka dalej w 2021 i niech się nie szczepi:))

   17
   1. toya

    Wider, takie pytanie, nawet nie musisz mi odpowiadać, ale sam przed sobą – czy jakiś element twojego sposobu trejdowania daje Ci szanse by przydarzył Ci się jakiś Soros trade? Trejd, który raz otwarty i chwyci, rośnie i rośnie, a ty dajesz mu się prowadzić tak długo, że jakościowo zmienia twój balans?

    7
  1. Magda

   Te wpisy same się archiwizują (w głowie). 30 stycznia 2021 r. musiałam opuścić na jakiś czas bloga (którego namiętnie czytywałam z uwagi na zbiór osobliwości, grywam okazjonalnie) bo zwyczajnie mnie zemdliło. Czasem opowiadam o Panu – tak, tak – nie uwierzycie, istnieją jeszcze głębokie i ciemne jaskinie, gdzie on przyciska ją do wigotnej ściany, tuż po zapełnieniu żołądka a jej palce umorusane pierogami ryją naskalne bohomazy, ona wszystko wie ale inaczej nie może bo od jego maczugi zależy jej przeżycie. Dziś zajrzałam na bloga (doszłam do siebie) a Pan od pierogów lepionych palcami pięknej żony, z którą ODBYWA sex 3 razy w tygodniu (mniejsza czy to często czy rzadko, kwestia subiektywna, dla Pana rekord) w pełnej formie. Nie odmówiłam sobie rejestracji specjalnie żeby Panu odpowiedzieć … Pan nie chce mieć żony, Pan chce mieć kozę, może piękną, może lepiącą pierogi i 3 razy w tygodniu … ale jednak kozę. Nie zapytam ile razy w tygodniu daje mleko. Ale coż mógłby Pan od życia chcieć przy takim poziomie frustracji ? Dylemat long czy short jest tylko Pana dylematem. Nie, Panie Short, takich wpisów się nie zapomina. Szczególnie jak się lubi wiedzę. Panie Wojtku … są pewne granice. Nie wracajmy do Lascaux, choć tam ponoć „pięknie”. Ale jednak zimno jakoś (nawet przy winku z winkownicy protoplasty)

   10
 3. toya

  piotrdln 21 września 2021 o 18:21

  @toya w polowie lipca juz wielu wiedzialo ze wielka granda czy moze granda wszechczasow

  Problem w tym, że przeważnie KUKU robi nam to czego nie widzimy, a nie to co widzimy. A nawet jeśli to widzimy, to źle to oceniamy.

  Przeglądam właśnie gazety z października 2007 roku by przypomnieć sobie sentyment podczas, którego uformował się ówczesny szczyt. Czy było wtedy jakieś straszenie?

  Poczytajmy:

  https://money.cnn.com/2007/10/02/markets/4Q_outlook/index.htm?postversion=2007100217

  „Monday’s positive response – to news that Citigroup (Charts, Fortune 500) and UBS (Charts) were forced to take substantial write downs due to subprime losses – could signal that the quarter will benefit from lowered expectations. „I think the hope with the earnings, and certainly with the banks on Monday, is that they are divulging the worst of it now, so it’s only going to get better,” said Peter Dunay, investment strategist at Leeb Capital Management.”

  Najgorsze za nami… Z perspektywy czasu brzmi paradnie nie? 🙂 Szczyt przyszedł tydzień później.

  Szansa, że evergrande to subprime poprzedniego cyklu wzrośnie gdy zaleją nas artykuły o tym jak to problem jest ograniczony, zachodni system bankowy w ogóle nie ma niego ekspozycji, a Chiny ze swoim centralnie planowym systemem finansowym to przecież są w stanie precyzyjnie odizolować i wyciąć raka, a te umoczone kwoty to jakieś drobne niewarte strachu przy dostępnej obecnie masie pieniądza…

  7
   1. toya

    Może chodzi o newsy, że dwa banki (HSBC i Standard Chartered) nie udzielają już hipotek na zakupy mieszkań u EG?
    Ekspozycje na EG to miało mase podmiotów. Mówimy o 300mld długu.

    Ale w sumie tymi chaotycznymi myślami zmierzam do tego, że ta bieżączka jest nieistotna i nie-trejdowalna. Nagłówki to jedno. Interpretacja rynku to drugie.

    Lehman złożył wniosek o upadłość jeszcze w niedzielę 14 września.
    15 września krzyczą o tym nagłówki wszystkich gazet, a pierwsze strony zdobią zdjęcia korpo-szczurów wynoszących pudełka ze swoimi rzeczami.
    19 września – na koniec tygodnia – sp500 zamyka się WYŻEJ niż przed bankructwem Lehmana.

    Inny przykład. Cofnijmy się o kolejne 10 lat.

    Lato 1998. 17 sierpnia Rosja ogłasza, że zawiesza obsługę zobowiązań (he-loł !!!) SP500 radośnie rośnie przez dwie kolejne sesje, a do zdecydowanych spadków przystępuje dopiero 27 sierpnia.

    Nie ma się co spalać w blokach.

    1
 4. Guy Fawkes

  Ha ha!

  https://wpolityce.pl/gospodarka/567175-prof-krysiak-o-raporcie-jakiego-dla-wielu-osob-to-szok

  POmyleńcy mają tak zryte berety, że są pewni, że to Rzesza niemiecka utrzymuje Polskę:)))))))))))
  No ale oczywiście tak nie bywajet.

  A pakiet modernizacyjny est po to, żeby ten bilana stale i stabilnie się powiększał, ze znakiem minus.

  Po to est Mittelojropa, żeby miał kto utrzymywać Rzeszę niemiecką i dostarczać temu trupowi zastrzyki demograficzne, łatwo germanizowalne.

  11
 5. Pc39442

  O problemach na rynku rudy żelaza i jednoczesnej hossie na koksowym w sierpniu w Autralii tak pisano:

  https://www.afr.com/companies/mining/iron-ore-s-price-pain-is-coking-coal-s-gain-20210806-p58gi3

  Jak widac Evergrande jest pewna skladowa zjawisk ale wcale nie najwazniejsza.
  Koksowy nie musi powtorzyc ruchu rudy żelaza. Kazdy surowiec ma inna dostepna podaz. Nie wiemy tak naprawde jak sie zachowaja ceny koksowego. Byc moze JSW nie bylo grane przez dlugi czas bo instytucje spodziewaly sie powtorki z iron ore ale czas lecial a powtorki nie bylo. Podaz okazala sie po prostu zbyt malo elastyczna.

  Na portalach amerykanskich juz pisza ze Evergrande nie stanowi ryzyka dla systemu finansowego. Pytanie czy rozne ruchy w Chinach nie zmniejsza przynajmniej okresowo znaczaco produkcji stali. Bo reformy rynku budowanictwa mieszkaniowego moga go okresowo znacznie spowolnic.

  1. Pc39442

   Natomiast liczby z rozpoczynanych budów i dane o sprzedazy mieszkan w Chinach fatalne.
   Pytanie na ile to cale zamieszanie wplynie na zmniejszenie popytu na koksowy i czy popyt z reszty swiata zoffsetuje ten ubytek?
   Ciekawy zaklad. Duze ryzyko duza zmiennosc.

   1
   1. Griot1234

    evergrande z tego co czytalem ma wplyw na budownictwo, a to ma przełożenie na firmy australijskie (surowce i nie tylko) i japońskie np. komatsu i pare innych, które mają ok 30% sprzedaży na tamten rynek. Ale jesli evergrande jest pokłosiem celowej polityki delewarowania gospodarki przez KPCH to juz inny kaliber zwłaszcza dla gospodarek exportowych jak Niemcy i psre by sie znslazło to jest proces i nawet jak rynki ruszą to pod powierzchnią bedzie się rozwijał. Mirliśmy Tecent, zakazy ipo w usa, teraz evergrande to chyba jest jakaś melodia…..

    1
 6. wider_swider

  Toya, do dzisiaj nie, bo była faza spadków wypełniających pampersy kryptosekty.
  Od dzisiaj tak. Marzyłoby mi się jeszcze liznąć 36k, ale nie będę się upierał.
  Teraz etap kupowania altów i trzymania ich do 100k na BTC.
  Jeśli któryś wystrzeli w kosmos to będzie Soros Trade.
  Nie jestem naiwniakiem żeby liczyć na mega ruchy gdy od co najmniej miesiąca zapowiadam obecne załamanie.
  Śmieci się w takiej fazie nie trzyma dłużej niż kilka godzin.

  1. wider_swider

   Dodam jeszcze że nie jestem fanem inwestowania. Uważam że upośledza umiejętności traderskie. Traci sie w ten sposob timing i zmysł wyszukiwania okazji.
   Żeby być w czymś dobrym trzeba to ćwiczyć.
   Kupienie i trzymanie ćwiczy jedynie cierpliwość (Na krypto może się okazać że to nie jedynie, a aż cierpliwość).
   W każdym razie wolę 5 razy po 10% niż 1 raz 100%, bo wyrabiam dodatkowo umiejętności decyzyjne na rynku, a to docelowo przyniesie większe profity.

   1
 7. sumadartson

  Niemcy mają większe korzyści z Unii niż Polska.
  Oczywiście że to skandal.
  Ale zamiast oleum trzeba mieć słomę pod sufitem aby winić za to Niemcy i Unię.
  Twierdzenie że producent guzików finansuje producenta garniturów, fraków i płaszczy jest guzik warte.

  3

Dodaj komentarz