Czy “decennial pattern” ponownie zadziała na GPW?

“Decennial pattern” czyli cykl dekadowy to zaobserwowany na rynku akcji w USA fenomen, który chyba do tej pory nie doczekał się jakiegoś choćby semi-racjonalnego wyjaśnienia. Zgodnie z tą koncepcją początek dekady – okres lat o datach kończących się cyframi 0, 1 i 2 – jest „zwykle” czasem słabej – w porównaniu do reszty dekady – koniunktury na rynku akcji. Każdy kto nadział się na tąpnięcie na rynkach akcji w 2011 roku, przeżył bessę z lat 2000-2002, czy pamięta słabość rynków akcji z lat 1990-1992 natychmiast zrozumie o co chodzi.

W ostatnim stuleciu strategia kupowania amerykańskich akcji w połowie roku dekady z dwójką na końcu daty zawiodła właściwie jedynie raz – w 1972 roku. Wtedy realia – załamanie się systemu kursów walutowych stałych względem wymienialnego na złoto – w transakcjach rządowych – amerykańskiego dolara wprowadzonego po II Wojnie Światowej w Bretton Woods, oraz de facto przegrana przez USA wojna w Wietnamie (Sajgon upadł na początku 1975 roku) spowodowały bardzo silne zakłócenie tego rytmu. Obecnie z trochę podobny wyzwaniem Stany Zjednoczone zostały skonfrontowane na Ukrainie.

Historia polskiego rynku akcji jest krótka, bo obejmuje zaledwie 3 dekady, więc zweryfikowanie wiarygodności tej koncepcji w naszych realiach jest raczej niemożliwe, ale dotychczasowe doświadczenia są bardzo obiecujące.

Nikt kto kupił polskie akcji w czerwcu 1992, lipcu 2002 czy maju 2012 raczej nie żałował później swej decyzji. Gdy piszę te słowa mamy początek czerwca 2022…

Komentarze

   1. Griot1234

    Dlaczego indeksy nie rosną na gpw?
    Moim zdaniem, bo inwestorzy są racjonalni tzn inwestują w nieruchomości i złoto, bo nie są to aktywa które są zwolnione z podatków jedne po 5 latach drugie po pół roku.Nasz rząd nie lubi spekulantow eleiec opodatkowuje transakcje na Gpw. Ponadto polskie firmy za paroma wyjątkami nie nadaja sie do dlugoterminowych inwestycji, sa wysoko spekulacyjne bardziej liczy się tomming niż od niedawna troche firm placi dywidende ale przy tej inflacji niewiele da radę jej sprosstać dywidenda ,a z resztą kurs po wyplacie obetniemy i się wyrówna. Poprostu rządbma głęboko w tyle rynek finansowy .ot i cała tajemnica.

 1. cebeerxx

  https://stooq.pl/q/?s=ker&d=20220603&c=10y&t=l&a=lg&r=wig20usd

  WIG20usd vs Kernel… ukraińska spółka z P/E bliskim 1, działająca i posiadająca majątek na terenie zrujnowanej i będącej w stanie pełnoskalowej wojny Ukrainy, bardzo nisko wyceniana, z majątkiem księgowo czterokrotnie przekraczającym wycenę rynkową – jak się domyślam dziesiątki tysięcy hektarów czarnoziemu plus infrastruktura itp.
  Stopa zwrotu za ostatnie 10 lat w stosunku do 20 największych firm mlekiem i miodem płynącej Polski, wzoru dla pozostałych rozwijających się gospodarek, drugiej Japonii, Norwegii, Węgier i czego tam jeszcze, wyrażanej w dolarze, czyli tak jak nas widzi zagranica, wynosi UWAGA: w granicach 13%. Jak by powiedział Stefaniak: SZOK!!!!!!!

  Sorry, jeśli postawiłem za mało wykrzykników

  5
      1. sumadartson

       O tym zdecyduje dopiero zamknięcie. Jeśli zamkną nisko to ta piątka zamieni się od biedy w trójkę. Wtedy biada naszym Lkowiczom.
       Ale w poniedziałki bolkowe górki na ogół dopisują. Głupio tak po rozpoczęciu IIIWŚ bez shortkoni zostać.

       2
 2. cebeerxx

  https://stooq.pl/q/?s=^rts&d=20220603&c=10y&t=l&a=lg&r=wig20

  Za ostatnie 10 lat…WIG20 vs ruski RTS, indeks kraju w stanie wojny, zdaje się największej w Europie od czasu WWII, która kosztuje go miliard dolarów dziennie, objętego podobno największymi sankcjami w historii, skąd wycofały się prawie wszystkie światowe koncerny, gdzie do rakiet wkładają chipy z zachodnich pralek i gdzie 1/5 narodu ciągle chodzi srać za stodołę. Nie mam dobrych wieści…strata na ruskim RTS jest za ostatnie 10 lat o 10% mniejsza. SZOK!!!!!!!

  9
  1. rivsay

   Po mojemu to ciekawe będą dwa następne tygodnie 🙂
   Jak przyjrzałem się bessie 2000 i 2008 po rozpoczęciu dużych spadków, następowała podbitka i pierwsze duże rozliczenia były przy szczytach. Ale kolejne, 3 miesiące później rozliczenie było w dołkach ruchu.
   Odrębna kwestia czy już jest bessa i czy skorzystamy dzisiaj z wcześniejszych wzorców 🙂
   Muszę się jeszcze przyjrzeć trzeciemu zjazdowi w latach 70

   2
 3. Prezesso

  W poniedziałek kolejna luka up. I tym razem żadnej cofki nie będzie. Za to Leszcze będą ładować S po dołujące Stany, o to będzie błąd! 2 200 do rozliczenia! 1 800 znów wybronione. Razem z karnakiem i Zaorem jedziemy tym samym torem! LLLLL!

  3
 4. duch_natury

  “Na weekend ubrałem się w longi na Nasdaqu”
  Odważnie 😉
  ciekawy tydzień będzie masz rację, sprawa powrotu do spadków jeszcze nie jest zatwierdzona chociaż niedźwiedzie coraz bardziej przejmują kontrolę.

  1
   1. duch_natury

    Na razie gram krótkie strzały – bo nie do końca jest wiadome rozegranie czasowe i krótkoterminowe. Ale ogólnie spodziewam się, że koniec bessy jeszcze przed nami. A jak po drodze będą rozgrywać korekty to po prostu reagować na bieżąco. Obecnie jestem delikatnie krótko. Ustawione stopy broniące i tyle.

    4
  1. sumadartson

   Skoro jak sam mówi że gra L od marcowych wiedźm, to znaczy że jest moim sponsorem. W dodatku chłopczyna cierpi chyba na kompleks małego członka. Nie wiem skąd ten ciągły skowyt zachwytu forumowej wełny nad zwykłym showmanem twitterowym.

   4
     1. sumadartson

      Ale o zo chozi?
      Przeczytałem artykuł fest_markera, wskazałem że jak ktoś gra od marca L to znaczy że wypłacał mi premie za S i co waszmość fikasz. A doktorQu może spytać dochtorów od główki o objawy kompleksu małego członka. Lepiej rzeknij waść kiedy kolejna rakieta na krypcie. Zagram na krótko. 😆

       1. sumadartson

        To że ekscelencja wykresu fw20…unika i w polityce wtórny alfabeta to wiedziałem, ale że rachować nie potrafi to się dowiaduję.
        Sądziłem że ekscelencja spod krakowa, przepraszam, czyżby z Łodzi?

        1
        1. Max2

         Kwestia mojego zamieszkania to “jak psu w budę”. To że ja nie znam się na polityce jak i inwestowaniu dopuszczam w tolerancjach błędu, w przeciwieństwie do hrabiego który w tym zakresie ma pojęcie “milorda” (choć im bardziej hrabiego czytam myślę o pojęciu księżuniunia z gosposią na plebanii)

         1
 5. BK

  @ Wojciech Białek

  Panie Wojtku,

  Choć czerwiec to nie grudzień, to dwójka na końcu faktycznie wieszczy jak najbardziej pozytywną przyszłość. Osobiście wolę patrzeć na ten cykl w ujęciu 20-letnim. Wielokrotnie już tutaj pisałem, że 2022 może być rokiem dołka, ale raczej bliżej końca roku lub też jego przełomu z rokiem 2023.

  Nie mniej jednak wiemy, iż do wywołania hossy potrzebna jest obniżka stóp procentowych, co dał Pan już wielokrotnie wyraz, na przykład tutaj: https://wojciechbialek.pl/2012/09/ile-obnizek-stop-potrzeba-do-hossy-na-rynku-akcji.html

  Na obniżkę stóp podczas najbliższego posiedzenia RPP raczej nie ma co liczyć, a szalejąca inflacja de facto w całym cywilizowanym świecie skutkować będzie dalszymi podwyżkami, a nie obniżkami tych stóp.

  Zatem osobiście widzę następujący scenariusz, w którym pod koniec 2022 roku rozpoczynają się pierwsze obniżki stóp procentowych a
  cykl 20-letni przesuwa się na przełom lat lub na początek 2023 roku (zdarzały się w przeszłości takie przypadki w USA). Choć mogę zostać uznany za wariata, to uważam, że inflacja z poziomów ekstremalnych szybko spadnie. Do czasu pierwszej obniżki rynki czeka ruch w dół, a nie w górę.

  Przy okazji dynamika agregatu M1 r/r za miesiąc kwiecień wyniosła 5,34%, czyli ewidentnie widać znaczący spadek kreacji pieniądza. A ten sygnał opisał Pan już kiedyś, jako sygnał bessy, a nie korekty w hossie. Zatem w mojej ocenie przyszłość może być taka, jak wyżej opisana.

  Ukłony,
  BK

  11
   1. BK

    Zdecydowanie tak. Keynesiści z banków centralnych zapędzili się w kozi róg. Chcąc uniknąć kryzysu w czasie epidemii w bardzo krótkim czasie wpompowali do obiegu niewspółmierne do sytuacji ilości gotówki, co przy niskich stopach procentowych doprowadziło do przewartościowania akcji technologicznych i nadmiernej inflacji. Ale teraz będą mieli jeszcze większy problem, bo wzrost stóp procentowych w ramach walki z wygenerowaną przez nich inflacją, doprowadzi w mojej ocenie do jeszcze większego kryzysu niż kryzys, który mógłby zostać wywołany przez Covid-19. Wtedy padłyby najsłabsze firmy, bądź też lub przede wszystkim firmy zombie, a teraz wysoka inflacja kosi wszystkich jak leci. Plus zaraz dojdzie do tego rzeź niewiniątek, czyli bogatego na kredyt (leasing) społeczeństwa. Ta spirala może być adekwatna do spirali inflacji, czyli spadek dochodu napędza spadek popytu, tym samym spadek sprzedaży firm, zwolnienia i znów spadek dochodu itd.

    I teraz biorąc to pod uwagę, to analogicznie do skali zacieśniania ilościowego, bessa może być gwałtowna. Choć oczywiście nie spodziewam się kryzysu tysiąclecia;-)

    1
 6. red.007

  Ja w tym żadnego wariactwa nie widzę.
  Pan pisze o katalizatorach/powodach.
  Ja strukturę od października uważam za niezakończoną.
  Po ustaleniu szczytu korekty od 12 maja(bez wyjścia nad 1922 a nawet bez wyjścia nad 1900)spadek kończący korektą od października powinien zejść poniżej 12 maja.
  Z mierzeń fibo,poniżej 1600 na W20,bez zejścia poniżej marca 2020r.
  Potem dalsza część hossy.

  3
   1. red.007

    A skąd mnie to wiedzieć.
    Zakładam,że wykres dyskontuje wszystko,czyli uwzględnia w swoim malowaniu dobre i złe informacje.
    Jeśli coś maluje,to nigdy bez powodu i żadna świeca/struktura nie jest przypadkiem.
    Piszę co mi wychodzi z mojego rozumienia wykresu,zawsze mogę źle oceniać/diagnozować strukturę.
    W przypadku złej diagnozy,SL ma zastosowanie więc specjalnych dylematów nie mam.

    2
          1. Max2

           Chyba że ma Pan na tyle duży portfel aby pakować się w S na wzrostach licząc na 1600 i minimum na miedzi.

          2. red.007

           Teraz to ja Pana nie rozumiem.
           Jakie S-ki?
           Proszę przeczytać wpis nad dokupieniem KGH.
           S-ki na średni termin kupię po wyjściu nad 31 maja,już na serii U.

           1
 7. Igor71

  Z cyklu “są fakty i opowieści” na podstawie własnych rachunków w ZUS i Aviva
  3.02.2014 w ramach reformy OFE Tuska przniesiono mi 50% zgromadzonych w OFE środków do ZUS.
  Środki te na subkoncie były waloryzowane wskaźnikiem średniorocznej dynamiki wartości PKB w cenach bieżących za okres ostatnich 5 lat poprzedzających termin waloryzacji. Łącznie waloryzacja za lata 2015-2021 =74,35%.
  Aviva OFE po uwzględnieniu opłat za zarządzanie na pozostałej połowie na akcjach zarobiła w tym czasie 18,94%.
  Zerknąłem jeszcze na roczne wskaźniki wzrostu cen towarów i usług, które od roku 2015 wyniosły łącznie ok 70,44% .
  Dochody budżetu państwa 2015 = 289 mld zł dochody budżetu 2022 = 491,4 mld zł. Wzrost =70,03%
  Wnioski:
  1. Przeniesienie środków z OFE do ZUS było bardzo korzystne dla ubezpieczonego. OFE zarobiły w tym czasie na akcjach mniej.
  2 PIS nie wygenerował przez 7 lat żadnego cudu w przychodach budżetu skoro wzrost dochodów jest równy wzrostowi cen towarów i usług. Zapytałbym nawet dlaczego pomimo wygenerowania blisko 700 mld zł nowego długu ten wzrost przychodów budżetu jest tylko równy wzrostowi cen i usług?

  14
   1. sumadartson

    Ekscelencja doskonale wie co można na takie dictum odpowiedzieć ale jak zwykle rżnie głupa.
    A ile z tego na koncie?
    1 Różnica między PIENIĘDZMI w ofe a ZAPISEM w zus jest taka że “na koncie” jest zapis a pieniędzy zero zł.
    2 Autor narzeka na 70% waloryzację zapisu za czasów pis, a jakoś nie wspomina nic o 3 złotowej waloryzacji emerytur za czasów popslanych. Nie sądzę aby waloryzacja zapisów w owych czasach przekroczyła łącznie siedem…naście %.
    3 No to gdzie podziały się pieniądze zajumane z ofe ?
    Ano zainwestowane w eksport polskiej ropy, smartfonów i innych rzeczy, które do Polski wyłącznie były i nadal są importowane. Czyli podarowane oszustom podatkowym.
    4 No przecie 150 miliardów to chyba nie “koszta” likwidacji przez popslanych komend policji, placówek pocztowych, połączeń komunikacji, czy o grozo! likwidacji jednostek Wojska Polskiego i to, o potrójna grozo!!! głównie na wschodzie i południu kraju.
    5…A, szkoda czasu na pisanie rzeczy oczywistych, bo jakby popslane za pomocą fikumiku wróciły do wadzy, to przecie i seryjni samobójcy ruszą w teren.
    Poczytaj ekscelencjo lepiej klasykę literatury polskiej, bo ten sokzburaka to już do cna spustoszył jego podwełnie i możliwość samodzielnego myślenia.
    ps a wiele z zapisu po ofe odziedziczą spadkobiercy ew. przedwczesnego denata, to nawet mój pies Jacky wie.

    9
  1. macarek

   Ofe to był najgłupszy pomysł – kupić akcje boomerom gdy są na dorobku i finansuja też emerytów ze starego systemu, a po kryzysie demograficznym wyciagną jakieś grosze na emeryturę.
   Ta waloryzacja w Zus i procent składany wyglądają na lepszy pomysł,ale…
   Rząd nadwyżki z czasów niskiego bezrobocia rozda tym ze starego systemu w formie 13, 14tek itd. Resztę pochloni paniczne zbrojenie.
   A tu artykuł jak powoli wraz ze wzrostem stóp urealnia się Nasdaq, czyli wracamy do 5000.
   https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/zmierzch-technologicznych-bogow-giganci-z-doliny-krzemowej-wyparuja-z-rynku/srbg7qc

   3
     1. sumadartson

      Nie błaznuj waszmość. Polityka to nie kontrakty terminowe.
      “Ich tkmy” wspierają właśnie rzeszę w szerzeniu propagandy że Polska jest niepraworządna.
      Przed Bitwą Warszawską zwaną Cudem nad Wisłą rzesza ostrzegała Europę przed “polskim bolszewizmem”, tyle że wówczas żaden qu…szon z Polski, w owej propagandzie nie wspierał rzeszy. Bo też i żaden nie miał aż tak wiele za pazurami.

      3
      1. sumadartson

       W zasadzie to ja się dziwię tylko tym wełniakom, którzy owych qur..szonów popierają na forach. O tym że każdego można kupić świadczy przypadek zapalczywej dziewicy Jaśki:
       Rysiek: -Jasiu, pojdziesz ze mną do łóżka za milion dolarów?
       Jasia:-Obraziłeś mnie… pójdę za dwa miliony
       Rysiek:-A pojdziesz za 100 złotych?
       Jasia:-No wiesz…co to ja ku.wa jestem?
       Rysiek:-To już ustaliliśmy. Teraz negocjujemy cenę.

       2
 8. Igor71

  “sumadartson 5 czerwca 2022 o 21:38
  […]1 Różnica między PIENIĘDZMI w ofe a ZAPISEM w zus jest taka że „na koncie” jest zapis a pieniędzy zero zł.[..].” i dalsze punkty
  Proszę wybaczyc ale odnoszę wrażenie, że pan chyba nie bardzo ma pojęcie o czym pisze.
  Zmiana polegała na transferze do ZUS części obligacynej OFE. OFE miały obowiązek kupowania obligacji SP. W OFE nie było w dniu dokonania transferu fizycznej gotówki, którą przetransferowano czy wydano. Były obligacje SP,, które wcześniej przez 14 lat kupowały OFE. Czyli inaczej w OFE był “zapis” że Panstwo kiedyś wypłaci pieniądze. Istota transferu polegała na umorzeniu obligacji w OFE i zapisaniu “zobowiązania Państwa ” wobec ubezpieczonego na rachunku ZUS.
  Oczywiście, że chodziło głównie o redukcję oficjalnego zadłużenia państwa, ale z punktu widzenia ubezpieczonego nie bardzo jest różnica czy obietnica przyszłej wypłaty kasy przez państwo ma formę obligacji w OFE czy zapisu w ZUS. W obu przypadkach to jedynie obietnica wypłaty w przyszłości.

  4
  1. sumadartson

   Obligacje zawsze można sprzedać a pieniądze zainwestować w perłę s.a.
   Jeśli natomiast owe ZAKUPIONE obligacje podaruje się ministrowi finansów w celu ich umorzenia? w zamian za zapis że za 30 lat je wypłaci w 200 ratach, to tylko świadczy o bandyctwie wadzy, która tak za WŁAŚCICIELI pieniędzy zadecydowała. Z tego co czytałem ze 23 lata temu, WSZYSTKIE środki zgromadzone w ofe miały być dziedziczne. Przecież gdy nastanie Międzymorze, przeminie hiperinflacja, postępująca po niej staglacja, stagnacja i deflacja, każde 100 zł da zarobić na rynku z 500 zeta. A na perłach to i ponad 1500.

   8
   1. fast_market

    Halo, halo. Od samego początku mówiono o ułomnym dziedziczeniu z OFE. Miało ono następować wyłącznie w przypadku śmierci ubezpieczonego nie później niż 2 lata po przejściu na emeryturę.

    Wiem, że to może brzmieć absurdalnie, ale tak było od samego początku.

 9. Igor71

  OFE konstruowano w 1998 roku. W początkach rynku kapitałowego w Polsce. Idea była dobra. Nie przewidzaino jedynie, ze polski rynek kapitałowy może być w przyszłości aż tak patologiczny jak jest i że kiedyś gro pieniędzy znajdzie się w akcjach spólek w 100% kontrolowanych przez Państwo a do władzy dojdą komuniści, którzy te spółki publiczne zaczną doić mając głęboko w d… wartość dla pozostalych akcjonariuszy.
  Np to “moje Avia” około 50% portfela ma bo musi mieć ulokowane w spólkach kontrolowanych w 100% przez PIS.

  7
  1. piotr5

   hrabio pieniadze nigdy nie mialy byc dziedziczone a to z jednego powodu, ano z tego ze warosc zebranych pieniedzy byla podstawa do wysokosci wyplacanej emerytury i tylko tyle. hrabio nie dostawalby emeryt. ze swoich pieneidzy tylko z calego kociolka. Gdyby hrabia dlugo zyl to by dodtal wiecej niz odlozyl a gdyby krocej to mniej. proste to jak hrabiego czesc ciala gdy mial lat 18.

   6
 10. sumadartson

  Komuniści to wrzesco żeby nie wypłacać kasy z kpo (szubrawcy zawsze mieli w żopie traktaty i prawo międzynarodowe).
  Jakby tak wrócili do pakuj waszmość żopu w troki i wiej za @guy fawkesem do pucina. Na jedno wyjdzie.

  5
 11. wider_swider

  Gdy odwaga była potrzebna do otwarcia pozycji, wtedy można spać spokojnie. Znacznie gorzej kiedy klikało się z łatwością.

  duch_natury 4 czerwca 2022 o 11:01
  „Na weekend ubrałem się w longi na Nasdaqu”
  Odważnie 😉

  1
 12. Pc39442

  Wielkie banki inwestycyjne raczej graja na besse korygujaca caly ruch od GFC

  https://www.cnbc.com/2022/06/05/morgan-stanleys-pick-says-a-paradigm-shift-has-begun-in-markets-what-to-expect.html

  Inflacja wciaz sie rozpedza mimo ze juz jest bardzo wysoka. To nie jest srodowisko ani dla akcji ani dla obligacji. Dlatego krajowi klienci funduszy wszelakich dostaja po d.
  ludzie piszacy o koncu korekty i szczycie rentownosci obligacji / szczycie inflacji nie zauwazaja ze mamy juz sygnaly destrukcji popytu a inflacja nadal rosnie. a oni oczekiwali peaku inflacji a destrukcje popytu dopiero za 2 kwartaly. wiec ta wersja ktora z perspektywy makro uzasadnialaby 4ta fale w hossie, moim zdaniem jest martwa.
  na razie mamy wciaz bear market rally a takie trwaja 15-60 dni.

  Natomiast Europa wchodzi dopiero w zaciesnianie pieniezne. Oczekuje ze DAX bedzie teraz slabszy vs SP500. Jednak pewna epoka sie skonczyla i niemiecka gospodarka moze to odczuc szczegolnie mocno. Zobaczymy.
  nie spodziewam sie DAXa powyzej 14650.

  2
 13. Pc39442

  ja uwazam ze bessa potrwa jeszcze rok – poltora a moze nawet do konca 2024.
  natomiast obecnie do jesieni mysle ze bedzie bujanie na SPX w przedziale 3800-4300 przy czym 4300 powinno zakonczyc ten ruch i stamtad prawdziwy krach.

  btw otwarcie chinskie nic nie da bo w Europie juz porty sa przepelnione i to z powodu braku popytu na import! Chinczycy graja w przeciwfazie zeby nie poglebiac zapasci na rynku nieruchomosci ale dla Europy nic to nie da.
  Tak samo zwiekszenie podazy chipow dla aut przychodzi za pozno. We Francji niedawno bylo czekanie wielomiesieczne na samochody a teraz one stoja w salonach ale brakuje klientow!

  podbitka na miedzi pod luzowanie chinskie bedzie brutalnie sprzedana i dopiero wtedy indeksy znow zaczna spadac.

  1
  1. arteks

   Czy wy nie widzicie tego że to zabawa na wożenie w obie strony? Wykres w czwartek jasno pokazywał że w piątek po otwarciu będzie niżej i było. Teraz widać to samo że kupicie niżej niż obecnie, a prezeso emocjonuje się jakby życie stawiał na szali.

 14. Griot1234

  HOLANDIA NIE BOLANDIA
  GOŹDZIKOWSKI-CEDROB-GOBARTO VS HAINEKEN-BROWAR HAINEKEN-BROWAR ŻYWIEC.
  TU JAK W SOCZEWCE WIDAĆ RÓŻNICĘ KLASY .JEDEN Z MNIEJSZOŚCIOWYCH AKCJONARIUSZY WYCIŚNIE ILE SIE DA ,A DRUGI DZIELI SIĘ ZYSKIEM Z NIMI OD WIELU LAT.
  PS WARTO UNIKAĆ TAKICH DŻENTELMENÓW I ICH FIRM

 15. fast_market

  Wg mnie coś większego próbuje się wykreować na eurusd (do góry).
  Sk14 przecina na daily Sk45 od dołu. I od razu linię trendu może przełamać.
  Jeśli wypali to powinno indexy giełdowe pociągnąć wyżej.

  2
  1. duch_natury

   u mnie dziś wystopowało.
   Z 250pkt na NSQ zrobiło się tylko 100 – ale TP to TP.
   Jutro – pojutrze będę ponownie próbował S-ek (mam nadzieję, że nadbiją szczyt).
   Cały czas nie znieniam na razie koncepcji, że kończymy falę C korekty.

   1
 16. BK

  @B_54

  Patrząc kontrariańsko na temat inflacji, to w mojej ocenie jesteśmy w fazie paniki związanej z wysoką inflacją. Wystarczy spojrzeć na ilość artykułów na ten temat. Zaraz zapewne pojawi się jakaś relacja na żywo o rosnących cenach;-)
  Dodatkowo trwa hossa na obligacjach (ich rentowność) i znów patrząc na ilośc publikacji prasowych, informacji że Premier RP je kupił, etc. można przyjąć założenie, że szczyt jest bliski. Choć w takim przypadku timing jest liczony w miesiącach/kwartałach, a nie jak by zapewne niektórzy chcieli w godzinach lub dniach.

  Kłaniam się,
  BK

  3
  1. piotr5

   Dokladnie mam to samo przeczucie dotyczace inflacji. widze jak ostre jest hamowanie w zakupach. no ciekawe co dalej. agregaty pieniezne NBP jesli beda zaciesniane to inflacja sie zatrzyma mimo tych kretynow z rzadu ktorzy podlewja benzyna inflacje.

   3
 17. Prezesso

  I chyba Ameryka już objęła kurs na południe, no to wicie, rozumicie, strząsneli dziś niemało SSS, baba z wozu, koniom lżej. Pomachajmy poziomowi 1800 plus i zaczynamy dożynki.

  Kto na S, palec do budki!

  3
 18. ML.36

  @Pc@W-S
  Proponuje wrócić do wpisu WB z 18.12.2020 i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy
  Dax wykreślił kompletny impuls, a jeżeli nie to jaki kształt przyjmie korekta,
  w kontekście zachodzenia na jedynkę i domykania cyklu.

 19. DrQuality

  Siedzem sobie spokojnie , a tu nagle hałas . Myślem sobie – odgłos wstawania z kolanów suwerena . Nie , to po prostu echo z przepaści intelektualnej
  między Panem Igorem71 a Tow. Zsumyobdartsonem .
  Panie Igorze71 – dyskusja z pisokmiecympostkomuchem jest wołaniem na puszczy grochem o ścianę zbudowaną z pustaków , z pochyłego drzewa na które oddaje mocznik i kreatyninę koza wyprowadzona z domu na postronku obcyh służb bedących na usługach Tuska .

  11
  1. sumadartson

   A czy wy wicie towarzyszu doktorQu co dziś najbardziej zagraża polskim rolnikom wg ostatniej wytycznej waszego idola?
   Nie towarzyszu, nie pucin i jego bandyci. Rolnikom zagraża ukraińskie zboże. Wy lećta z waszym idolem robić laskę pucinu coby ocalił cimnogrodzianina chłopa przed ukraińską kukurydzą.

   8
 20. datik

  @sumadartson
  1 Spólki SP nie importowały wugla z Rosji. Rząd pis toże niet.
  2 To nie pis upaństwowił (w celu zajumania połowy) kasę z ofe.
  3 Jest różnica pomiędzy pobraniem 15% od połowy a zajumaniem całości połowy, choć ta opłata też mi się nie podoba.
  4 „Materialne korzyści” z bycia tej ekipy przy władzy polegają jedynie na tym, że chciwe sk…syny nie pasą się na moich podatkach wyłudzając vaty akcyzy itp (nie ruszać paliw, celnicy)
  5 Bierność popslanych po aneksji krymu i doniecka doprowadzała mnie do szału
  6 Wciąż słyszę że pis kradnie ale nigdzie nie mogę się dowiedzieć co ukradł i za ile.
  7 Co ten Ziobro zrobił z praworządnością i prokuraturą. No co on zrobił. Ale co on zrobił. Co z ptaworządnością zrobił on?
  I tak wkoło.
  Skoro doktryna sławka nadal w mocy to pytam: dlaczego NIC nie zrobił. Choć wtajemniczony adwokat szepnął że teraz trudnoej kupić niektórych sędziów.
  Zostawże waszmość ten sokzburaka i poczytaj klasykę literatury polskiej.

  19
  ——————————-
  Ad.1 To przecież oczywiste, że to Tusek i jego kompanija
  Ad.2, 3 to już wytłumaczył wyżej @Igor ( zagapiłem się chyba, gdyby nie to to z II połową również przeszedłbym do ZUS )
  Ad.4 może tak, może nie….jakąś tam “mafijkę” vatowską w samym ministerstwie finansów niedawno wykryto, nieprawdaż ?
  Ad. 5 jaką bierność ? Ryży na znak protestu uciekł do Brukseli, Lewica zgłupiała i nie weszła do sejmu w 2015 i mamy to co mamy. Pisiory wykazały się za to nadgorliwością….w imporcie węgla

  Ad.6 przy tej prokuraturze ? Skoro nawet w bardzo medialnej sprawie – wypadku kolumny z Szydło – “zaginął” najważniejszy dowód to jak chcesz się dowiedzieć ? dowiesz się, mam nadzieję, po zmianie władzy. A jak będzie tak jak z TS dla Ziobry to znaczyć będzie, że rzeczywiście “ch…, dupa i kamieni kupa”. A nawet przy tej prokuraturze nie dowiedziałeś się, co i ile nakradli “popslańcy”

  Ad.7 rzeczywiście “nic” nie zrobił a UE ma tylko taki kaprys aby wstrzymywać wypłatę środków

  Niby nie kłamiesz ale naginasz rzeczywistość nie gorzej niż Sakiewicz czy bracia “Kremlowscy” ( Karnowscy).

  9
  1. sumadartson

   Widzę postępy u waszmości.
   Pierwsza część super, druga część dużo słabsza ale i tak znacznie lepsza niż dotychczasowe.
   Ja niczego nie “naginam”. Po prostu widzę fakty takimi jakie one są a nie takimi jak zmanipulowane przez polskojęzycznych. Nt. pana Buzka się nie wypowiem, bo na tle popslanych każdy inny polityk wygląda jak bilion dolarów. Z wyjątkiem męża pani Uli, która na niebie (ś)miga

   3
    1. duch_natury

     Infantylizm mam wrażenie dotyczy obu stron.
     Jak można się utożsamiać z tymi miernotami, aktorami sceny politycznej, rozpuszczającymi na lewo i prawo ciężko wypracowany przez Polaków majątek. I żeby nie było dotyczy to wszystkich, którzy byli przy korycie od 1989.

     9
     1. datik

      Mac, a kto mówi o utożsamianiu się ? Chodziło tylko o przeciwstawienie opinii Belki – byłego premiera, wicepremiera i ministra finansów- vs opinii niejakiego Możdżenia. Czyja będzie dla rynków ważniejsza ? ( ważniejsza, nie znaczy że ważna)

      2
  1. fast_market

   W tym wywiadzie są ważniejsze dla rynku kwestie.
   Chodzi o to, że Belka mówi, że nie podnosiłby dalej stóp %,
   a odczekał chwilę, żeby zobaczyć efekty dotychczasowych działań.
   I nad tym warto się zastanowić.

   1
    1. dino54

     duchu
     Nie posadzalem Cie o taki populizm przeciez o kazdym ktory cos ma mozna tak powiedziec rowniez o Ciebie.Kazdy sadzi wedlug siebie.Byla kiedys ekipa ktora miala hasla TKM, ona wlasnie jest u steru teraz tylko do hasla sie juz nie przyznaje.

     1
  1. arteks

   Pisałem ci wczoraj w południe że dziś będzie niżej ( miałem chwilę nudy w kolejce do pediatry). Zdziwisz się zaraz cieniasie bo będzie jeszcze w górę a ty będziesz znów lamentował. Patrzcie na wykres.

   4
 21. Pc39442

  dobra jeszcze SPX powyzej 4200 niech podjada. Dax juz chyba bez nowego szczytu. Jesli inflacja bedzie bardziej mietka w USA to moze byc chwila euforii i przekrecenie sentymentu na bullish. nawet 4300 moze sie wydarzyc.

  2
 22. konsultant122

  https://www.youtube.com/watch?v=BpBue7M6Suk

  :))
  Rok 2052. Niezwykły wywiad z Kamilem Gancarzem z przyszłości:
  – Kamilu. Wydaje się, że jesteśmy już po 9. hossie na rynku kryptowalut, spadki na bitcoinie od szczytów wynoszą aktualnie 92%, zaczęła się bessa…
  – korekta
  – yyy… no dobrze, niektórzy nazywają to bessą a niektórzy korektą. Kamilu, proste pytanie – co dalej?
  – Dane onchain pokazują, że nie było końca hossy. Fakt, mamy ponad 90% przeceny, ale to nadal hossa.
  – Kamilu, ponad trzy dekady czekamy na odpowiedni moment by zrealizować zyski na podstawie analizy danych on-chain. Ale już od dawna nikt poza Tobą nie patrzy na te dane. Mamy sześć warstw na blockchainie BTC, dziesięć side-chainów, prawie nikt już nie handluje natywnie, więc jak te dane mogą być rzetelne?
  – Fakt, wiele się zmieniło. Ale zbudowaliśmy 50 dodatkowych wskaźników, które w sposób jasny pokazują jaka jest sytuacja.
  – Ok, więc co te wskaźniki pokazują teraz ?
  – Pokazują, że możliwa jest, pod pewnymi warunkami, sytuacja która stworzy okoliczoności na wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia określonych skłonności rynkowych do dywergencji w zakresie wahań cenowych.
  – Czy… Czyli ?
  – …że nie było jeszcze przegrzania rynku.

  7
 23. Igor71

  Ktoś wie co to takiego ten “system ochrony”, którego zaistninie w czasie fixingu ogłosiły banki? Kogo i przed czym ma chronić? Składka na poziomie kwartalnego zysku netto obciążająca wyniki 2022. Udział “dobrowolny”. Czyli PKO i PEO to będzie pewnie po 1 mld zł ?

  1. fast_market

   Też dostałem alert. Trzeba na spokojnie poszukać.
   Na razie znalazłem tyle:

   „Systemy ochrony (określane też jako IPS – od institutional protection scheme – red.) są formą dobrowolnej współpracy banków. Jest to nowoczesny sposób ochrony płynności finansowej i wypłacalności uczestniczących w tym systemie podmiotów.

   https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/banki-zrzuc%C4%85-si%C4%99-na-prywatny-system-ochrony-instytucjonalnej/ar-AAT71oE#:~:text=%E2%80%9ESystemy%20ochrony%20%28okre%C5%9Blane%20te%C5%BC%20jako%20IPS%20%E2%80%93%20od,finansowej%20i%20wyp%C5%82acalno%C5%9Bci%20uczestnicz%C4%85cych%20w%20tym%20systemie%20podmiot%C3%B3w.

   1. Igor71

    Nie bardzo widać sens wyprowadzania z banków 3 mld zł do odrębnej spółki.No chyba, że celem jest aby do grupy inicjatywnej dołączyły za chwilę np SGB i BPS (w obu ludzie z BZ-WBK) i wykorzystały tę kase do przymusowej restrukturyzacji banków spółdzielczych, które mają nieściąglane kredyty udzielone ludziom PIS. 3 mld zł. to sporo. Ciekawe czy to już w cenach czy jutro -10%?

   1. fast_market

    Ja to widzę tak, że wskaźniki nastrojów raczej nie są jeszcze optymistyczne, choć się poprawiają.
    Po drugie dużo osób za oceanem i nie tylko gra pod tapering i podnoszenie stóp przez Fed.
    Zapominają jednak o tym, że wcześniej bardzo dużo płynności było zaparkowane w Repo
    i przez jakiś czas tapering będzie zbierał kasę z tej zaparkowanej w Repo, a mniej z rynków.
    Dopiero po jakimś czasie to uderzy w rynek i przyjdzie prawdziwy armagedon.
    Tylko ten czas może być liczony w miesiącach.

    1
    1. Max2

     Każdy ma swoją rzeczywistość i żyje w swoich wyobrażeniach. Jak to słyszałem u Zaorskiego (bańce – w sumie trafne skojarzenie) W chwili gdy piszę te słowa SP jest powyżej 2100 co uważam za…. przewartościowanie (no ale to moja bańka 🙂 Kwestia poglądu na rzeczywistość to nic innego jak przyglądanie się szklance wody do połowy pełnej. Pesymista powie… znany schemat, optymista swoje. Co jednak determinuje takie spojrzenie? Dlaczego tak spoglądamy? Co decyduje o takich stwierdzeniach? To oczywiście w kwestii spoglądania na nastroje i interpretacji “dużo osób za oceanem”. Może zamiast interpretacji warto zastanowić się czy to co widzę jest prawdą a nie moim wyobrażeniem?

 24. Pc39442

  Tusk wie juz jak wygrac wybory:
  chce zalegalizowac mordowanie nienarodzonych dzieci.
  Widocznie zainspirowal sie zoldakami putlera gwalcacymi ciezarne kobiety i okaleczajacymi je tak ze ich dzieci umarly zanim sie urodzily.

  w pakiecie dorzuca jeszcze przywileje dla dewiantow i osob z zaburzeniami na tle seksualnosci (czesto biedni straumatyzowni w dziecinstwie ludzie, np gwalceni przez wujka albo ciotke, ktorzy uciekaja od swojej traumy udajac zmiane plci).

  8
 25. Pc39442

  tutaj
  https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8442092,donald-tusk-aborcja-zwiazki-partnerskie-prawa-osob-transplciowych.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

  “Problem samobójstw wśród dzieci
  Zwrócił uwagę, że w Polsce mamy do czynienia z rekordową liczbą samobójstw wśród dzieci. Jedną z przyczyn jest ta duszność, to poczucie, że władza, powołując się na tradycję czy religię, tłamsi tych ludzi, którzy chcą po prostu godnie żyć. Nie chcą nikomu niczego narzucać, ale chcą żyć tak, jak potrafią, jak im się to po prostu należy, bo każdy ma prawo do własnej drogi życia, do własnej godności, a ci, którzy mają inny pogląd, muszą się z tym pogodzić, że ich pogląd na życie i na wartości, jest ich poglądem i nie musi być obowiązującym dla wszystkich pozostałych – podkreślił Tusk.”

  Nie wiem czy nie jest aby odwrotnie tzn podcinanie jasnej tozsamosci od poczatku i robienie z mozgu lepkiej brei (pulp fiction) powoduje ze dzieciaki nie wiedza kim sa ani maja byc i dostaja depresji? albo po prostu nadmiar socjal mendiow, oczekiwan i koniecznosc tworzenia jakiejs wlasnej kreacji, mimo ze sie jest po prostu soba??

  Nie wiem ale dla mnie żerowanie glownego polityka opozycyjnego na takich tematach i to jeszcze traktowanie skomplikowanych zagadnien z dziedziny klinicznej jako areny walki ideologicznej, to jest po prostu falszywe, nieetyczne, w ogole nie przystoi facetowi z takim stazem politycznym i zyciowym.

  jak dla mnie kompletny upadek tego czlowieka. Nie dosc ze sie niczego nie nauczyl w Brukseli i nie zadbal o pozycje Polski to jeszcze przyjechal nieprzygotowany i ma jedynie destrukcyjne pomysly. Nie wiem jak kogos tak nieszczerego i pustego mozna popierac.

  OFF

  15
   1. Pc39442

    Max uwazasz ze samobojstwa dzieciakow biora sie z nietolerancji wspoleczesnego spoleczenstwa? Nawet tusk zauwaza ze mamy obecnie plage. czy wiec obecnie jestesmy jako spoleczenstwo mniej tolerancyjni niz np 50 lat temu?????
    wiesz co mnie oburza? jako psycholog powinienes wiedziec jakie sa metody eksperymentow. Zeby zbadac takie zjawisko i poznac jego przyczyny to chyba trzeba jakis research zrobic no nie? a tusk z brudnego palucha wyssal wytlumaczenie tego skomplikowanego problemu i jego rozzwiazanie.

    czy uwazasz ze to jest madre i odpowiedzialne?

    9
 26. Pc39442

  OK jeszcze jedno.
  skoro jest plaga samobojstw wsrod dzieciakow to moze warto zaproponowac zmiany w sluzbie zdrowia, rozbudowe, dofinansowanie psychiatrii dzieciecej?
  No ale to trzeba by bylo program napisac. Wiec lepiej poleciec haslami lgbtqwrty w ogole nie rozumiejac jaki to jest problem.
  masakra.

  8
  1. Prezesso

   Pecet, z choinki się urwałeś, na sygnale L? Rozumiem, że chcesz dorównać śmietance tego forum i grać pod prąd, jak wariat, ale teraz to przesadziłeś. Ja doładowuję rano all in L u nas na luce 1880 i czekam na 2000. Już mnie na S nie nabiorą.

   2
 27. Pc39442

  obecnie jest masa straumatyzowanych dzieciakow po pandemii oraz malych Ukraincow ktorych tatusiowie sa na froncie albo juz nie zyja a mamy tez nie maja lekko.

  ale tusk wie lepiej te dzieciaki po prostu chca sie zabijac bo spoleczenstwo nie toleruje ich odmiennosci seksualnej. Moze one kochaja np byc gwalcone przez ruskiego soldata a w Polsce nie ma tego i chca sie zabic. taaaaa

  2
  1. Prezesso

   Pecet, dobrze się czujesz, chcesz żeby dalej pisiory zapisywały do swojej nsdap młodzież, która ma nowy 500 stron podręcznik pod pisiorskie spojrzenie świata, że ue jest be i tylko czewa i toruń są ważne???

   4
     1. Pc39442

      czyli wiemy ze mamy plage samobojstw wsrod dzieciakow. Jako psycholog co bys zaproponowal jak bys mial doradzac politykowi chcacemu ten temat zmonetyzowac?

      bo tusk probonuje aborcje, związki partnerskie, prawa osób transpłciowych.

      3
          1. Pc39442

           toleruje twoj brak umiejetnosci skupienia uwagi na clue problemu. Toleruje ciebie jako istote nieumiejaca dyskutowac na poziomie. nie przejmuje sie wyzwiskami bo uznaje je za oznake slabosci. moze masz gorszy dzien. whatever. pa

           7
 28. Igor71

  @Pc39442
  Proszę się nie obrażać, ale jeżeli temat dotyczyłby samobójstw wśród graczy giełdowych (sam znałem dwóch) to jeszcze jakoś ostatecznie można by zrozumieć dlaczego tutaj, ale pana wpisy chyba już zbyt daleko odbiegają od celów dyskusji tego forum. Tematy niewątpliwie ważkie ale chyba nie do omawiania tutaj.

  7
  1. sumadartson

   No proszę. Można? można. Na podstawie lektury dzisiejszych postów jego ekscelencji, stwierdzam że gdy nie pisze o pis’ie i psychologii to wygląda jakby był całkiem normalny i dosyć mądry.
   Ekscelencjo, my tu wszyscy wiemy że pis jest do d..y. Pomyśl więc o ile bardziej do d..y jest oPOzycja, skoro dziś po raz trzeci z rzędu przegrałaby wybory.
   A odnosząc się do meritum: jak patrzę na rzeszę, widzę że ich też usiaki coraz mniej interesują

   9
 29. Igor71

  Zrzutka banków chyba jednak na przymusową restrukturyzację GNB.
  Reakcja rynku może być dzisiaj bardzo ciekawa. Z jednej strony PKO (872 mln ) i PEO (440mln) wyprowadzą sporą kasę z tegorocznych zysków, ale z drugiej z PKO, PEO i PZU spada ryzyko, że któryś z tych podmiotów musiałyby przejąć GNB samodzielnie w całości.

  2
 30. noob

  Prezesso 7 czerwca 2022 o 21:55Odpowiedz
  I gdzie teraz jest noob i ten drugi cwaniak, duch, ze swoimi katastroficznymi wizjami? Dobrze, że w porę wychwyciłem, o co kaman.

  I tak zbankrutujesz pryszczaty nastolatku i wszyscy ktorzy probuja spekulowac w ten sposob.Nie ma planu,nie ma gry.Co do ruchu gieldy spokojna potargana,dziecko cche w tydzien inaczej zabiera zabawki.Niech bedzie,idziemy na 3500 w tym roku aby ukrucic wizje czy co obstawiam.I tak marnie skoczysz nawet na tym demo czy drobne ukradzione dziadkom z portfeli.

  17
 31. Pc39442

  Na bazowych dopoero rozpoczyna sie bessa. Polowa uczestnikow wciaz widzi mityczna czworke i ma nadzieje ze FED sie opamieta i ze inflacja juz osiagnela szczyt.
  Obecnie juz wchodzimy w faze kolejna kiedy to erozja wynikow bedzie napedzala przecene. Surowce jeszcze koncza swoja hosse. Dopoero jak sie surowce przekreca to bedziemy w polowie spadkow na indeksach lol.

  4
 32. datik

  Prezesso
  7 czerwca 2022 o 21:55
  I gdzie teraz jest noob i ten drugi cwaniak, duch, ze swoimi katastroficznymi wizjami? Dobrze, że w porę wychwyciłem, o co kaman.
  ————————————–
  Jak to było, “pycha kroczy przed…..” ?
  Po takich tekstach mało kto ci współczuje a kilku cieszy się zapewne, lepiej tak nie pisz.
  Porada darmowa. 😉
  PS
  daj znać jak zamkniesz L

  6
 33. Pc39442

  Takie ciekawostki:
  -W Europie mamy koniec trendu relatywnego wzmacniania niemieckiej gospodarki jaki byl od 2005.
  -W Chinach mamy osiagniety szczyt na rynku nieruchomosci i szczyt demograficzny. Obecnie liczba rocznikow 25-35 lat spada bardzo szybko z roku na rok.
  -W Rosji szczyt wydobycia ropy naftowej.

  3
 34. Prezesso

  Widzę, że tu się niektórzy zjeżyli, bo kilka punktów spadło. Ale po co od razu wyzywać od pryszczatych? Każdy się czasem myli. Nadal L i nawet dobrałem, bo jestesmy na dnie konsoli. A Wy sobie marzcie o 3500 na Sapince, jak zaraz 4500 będzie. Ludzie bez twarzy.

  1
 35. Igor71

  Patrząc na giełdę w Moskwie i zachowanie rubla w kontekście GPW ciśnie sie na usta “Boże chroń nas od fałszywych przyjaciół bo z wrogami poradzimy sobie sami”. Nasi “amerykańscy przyjaciele” (Goldman, Morgan i reszta) nie mają żadnych dylematów moranych, żeby wyszarpać z Polski w tym trudnym dla nas okresie ile się da grając na krótko. Co ciekawe mamy odwócenie wieloletniej reguły. Im PLZ mocniejszy do USD tym bardziej rośnie presja podażowa.

  8
 36. toya

  “toya 23 marca 2022 o 20:20

  Wyłączam się z bloga.

  Wrócę gdy zrobi się promo na puty czerwcowe, albo będę miał okazję odszczekać mój zły osąd co do skuteczności działań zachodu.”

  Promo na puty czerwcowe jak nie było tak nie ma, ale mój excelowy kajecik krzyczy do mnie, że lipcowe – moooocno OTM – opcje na w20 są obecnie najtansze od stycznia (mówiąc konkretniej, ale wciąż prosto: w grudniu można je było kupić z dyskontem rzędu 40% względem wartości którą wyliczył moj prostacki model, po wybuchu wojny nie dało się ich kupić za cenę niższą niż 6-krotnie przekraczającą wartość wyliczoną przez model, a teraz można je kupić bez dyskonta po cenie mniej więcej takiej jak proponuje model). Cena ubezpieczenia spadła. Inwestorzy czują się najpewniej od pół roku.

  A co do punktu o skuteczności działań zachodu… No patrząc na Niemcy to chyba nie mam czego jeszcze odszczekiwać.
  No i jedna rzecz mnie nurtuje od paru tygodni. Jak ocenić Amerykanów i ich wsparcie?
  Bo z jednej strony wsparcie jest duże, wsparcie jest nagłaśnianie, ale co jasne – jest niewystarczające. O akurat takie by konflikt trwał.

  A przecież chodzi nie tylko bezpośrednio o los milionów ludzi na Ukrainie, ale pośrednio wrecz o miliardy zagrożone głodem.

  Potrzeba tak niewiele, by jeden rozwiązał problem tak wielu, więc dlaczego USA tego nie robi? Dlaczego są gotowi patrzeć jak w Afryce zacznie się gotować?

  “toya 16 sierpnia 2021 o 23:48

  Firmy nie upadają gdy są małe i mają małe przychody.

  Upadaja po spektakularnym wzroście przychodów i – co konieczne – następującym po nim równie spektakularnym wzroście kosztów. Wtedy stają się wrażliwe.

  USA musi teraz wpuścić Chiny w manowce wysokich kosztów minimalizując przy tym swoje.

  Stąd Afryka gdzie to Chiny mają coś do stracenia.”

  9
 37. Pc39442

  @toya wartosciowy komentarz.

  dzsiaj po sesji zobaczymy AAII nastroje. ide o zaklad ze bedzie przewaga bykow. A na to czekaja hedgies zeby oglosic szczyt tego bull rally i skasowac premie na call i wziac taniego puta ew. pociagnac shorta

  4
 38. Pc39442

  najciekawszy gambit mamy w Eurozonie obecnie imo. Beda podwyzszac stopy ale jednoczesnie wiedza ze to rozwaliloby budzety krajow poludnia wiec beda skupowac dlugi na skale niespotykana. Nie wiem jak takie polaczenie zadziala bo z pewnoscia bedzie w kryzysie duza pokusa na poludniu zwiekszenia zadluzenia.
  czy jest wyjscie z tej kwadratury kola? moim zdaniem jak najszybsze zarzniecie gospodarki metoda na na Jaremu/ na Balcerowicza. Jak najszybciej odciac glowe i nie dopuscic do tego aby PIIGSy sie pozadluzaly na kolejne pierdyliony a potem zarzadzac kryzysem przez kolejne 10 lat.
  inaczej powrot widma Eurogeddonu.

  1
 39. Arhplusminus

  “A przecież chodzi nie tylko bezpośrednio o los milionów ludzi na Ukrainie, ale pośrednio wrecz o miliardy zagrożone głodem.”

  Ile tych miliardów? 🙂
  Kilka dni temu przeczytałem, że Ukraina produkuje do 3% całej światowej produkcji pszenicy. Oleju rzepakowego chyba więcej. Problem “głodu” dotknie zaledwie kliku krajów pn. Afryki i BW. A do łez rozbawia mnie jeden z komentatorów politycznych (Bartłomiej Radziejewski), który kilkukrotnie już jako poważny skutek głodu podaje zamieszki na Sri Lance, w których zginęło kilku policjantów.

  4
  1. toya

   “Arhplusminus 8 czerwca 2022 o 14:54Odpowiedz

   „A przecież chodzi nie tylko bezpośrednio o los milionów ludzi na Ukrainie, ale pośrednio wrecz o miliardy zagrożone głodem.”

   Ile tych miliardów?”

   Tak na chlopskie oko ze dwa minimum.

   Przyjmując, że kraj mocno uzależniony to kraj, który polega na imporcie z UKR lub RUS na poziomie minimum 20% swojego krajowego zapotrzebowania.

   Połowa krajów Afryki spełnia to kryterium:

   Egipt, Libia (64%), Tunezja, Mali, Nigeria (40%), Mauretania, Senegal, Kongo (46%), Wyb.K.Sł., Gwinea, Burkina Faso, Uganda (import z UKR/RUS to 99% podaży a sama Uganda to ponad 40 mln ludzi!)

   A patrząc na Azję:

   Indonezja, Filipiny, Tajlandia, Bangladesz, Birma, Brunei, Malezja.

  2. toya

   Nie rozbijając na kategorie – Ukraina odpowiada(ła) za 6% kalorii sprzedawanych na świecie, te “kilka krajów” to jakieś pół miliarda ludzi. No ale jak to mówią, marny los milionów to tylko statystyka.

   http://www.amis-outlook.org/fileadmin/user_upload/amis/docs/Market_monitor/AMIS_Market_Monitor_current.pdf

   Na razie problemem jest, że plony są, ale nie ma jak ich wywieźć i sprzedać. W przyszłym roku problem będzie zgoła inny.

   Lata zakończone na 2 i 3 zdają się być preferowane do odwiedzin trzeciego jeźdźcy.

   4
   1. BK

    @ Toya Święty Duch Pana Boga chwali;-)

    USA i Rosja robią to samo. Owszem pod butem amerykańskim żyje się przyjemniej, ale na poziomie światowym zagrywki są takie same. Raz jeden zrobi coś bardziej widowiskowego i barbarzyńskiego, raz drugi, tylko w innej postaci i/lub mniej widoczne dla mainstreamu.

    Twoja analiza co do zboża w Afryce do mnie przemawia. To jest poletko chińskie i tylko w ten sposób mogą próbować osłabić Chiny na tym terenie. Być może sam Putin dał się im sprowokować – zapędzili go w kozi róg publikując dane wywiadowcze na temat pozycji wojsk rosyjskich przed inwazją na Ukrainę. Zagrywka świetna, bo z jednej strony USA jest białym graczem na szachownicy, a z drugiej strony Putin nie mógł się już wycofać z ruchu nie pokrywając się tym samym blamażem wewnątrz Federacji Rosyjskiej. I w ten sposób wszedł w konflikt, który dla USA ma wiele wymiernych korzyści, w tym również pokazanie Chińczykom, aby nawet nie myślały o konfrontacji z USA lub ich sojusznikami (Tajwan).

    Co do opcji na Wig20 i ceny zabezpieczenia przed ryzykiem, to moje zdanie znajdziesz kilka linijek wyżej. Rok 2022 jeszcze się nie skończył, więc miejsca na dalsze spadki jest aż nadto.

    Ukłony!

    3
 40. sumadartson

  // sumadartson 7 czerwca 2022 o 16:10

  Otworzyła mi się S. Za 1823. Kimnąłem się nad kompem i znów przyśniła mi się przepaść pod lewą nogą. Jak na początku roku przy 2100 n.p.

  sumadartson 7 czerwca 2022 o 16:25

  Kłopot w tym że moje sny spełniały się najwcześniej…nazajutrz.//

  Bo śnić to trzeba umić. Od rana na komplecie shortkoni szlachta galopuje, dziękując sponsorom nieustająco

  6
 41. DrQuality

  NBP podwyżka stóp procentowych
  Rząd RP
  1/ 13 i 14 emerytura
  2/ tarcze antyinflacyjne
  3/ wakacje kredytowe
  4/ prawdopodobna podwyżka 500 +
  To nawet Tow.Zsumyobdartson i jego pisokomusza czeredka rozumie , ze to się kupy nie trzyma
  Do tego
  5 /jeden z banków / państwowych !!!/ obniżył prognozę wzrostu dla Polski na 2023 rok z 3,5 % do 1,5 % .
  6 /Rentowność 5-latek 6,76 10 latek 7, 12 koszty obsługi długu wzrastają
  7/ bezrobocie 5, 1 % – to ” se już ne vrati ”
  Resume – nie wiem czy opozycji opłaca się przejmować to g…..o , które pozostawi ten “nierząd”
  PS. Słucham prof. Orłowskiego – ” jesli bedziemy walczyli z inflacją w ten sposób jaki walczymy , to jestesmy w połowie drogi podwyżek stóp procentowych / sic / “

  14
  1. datik

   Inaczej sformułowałbym pytanie:
   II kwartał 2015 to moment kiedy niespodziewanie wybory prezydenckie wygrał Duda ( przy sondażach jednoznacznie wskazujących na zwycięstwo PIS w parlamentarnych). Dlaczego większość giełd jest znacznie wyżej dzisiaj niż w tamtym okresie – Ukraina (sic!) tylko nieco wyżej – a taki Wig20TR jest znacznie niżej ?
   Czy to aby nie zemsta światowej finansjery za to, że “wstaliśmy z kolan” ? :)))

   3
 42. Griot1234

  Gpw nie jest oczkiem w głowie klasy politycznej, tu nie obowiązuje anglosaski model gospodarczy. Banki to oczko w głowie .dlatego zarówno nieruchomości 5 latjak i złoto 6 mcy jest wolne od podatków Na gpw płacimy belkowe…trudno wiec zarobić na inwestycjach długoterminowych. Na liczbach trzeba się znać ale jak bez matury jak bilans przeczytać no pozostaje tylko AT..inflacja wysoka to i dywidendy rady nie dają. W Polsce liczy się timming. nikt nie chce być długoterminowym inwestorem….cała prawda.

  7
 43. sumadartson

  @doktorQu
  Jako wywołany do tablicy odpowiadam:
  “Kupy się to wszystko nie trzyma”. Macie rację. Pis jest do d..y, ale cała ta oPOzycja jest całkiem w d..ie, jak słucham tego co mówiom i widzę to co one robiom. Jedyne co czuję to paniczny strach przed powrotem ich rządów. Jedyny ratunek to wyciskać z rynku ile się da na zwyżkach, zniżkach i horyzontach. (Ki h.. wymyślił ch).
  A kopertki przecie można nadal brać jak dają, kochać się od przodka i tylca też można, nawet ropę i smartfony eksportować można, tyle że teraz to za to już nie mandat ale odsiadka grozi.

  9
  1. DrQuality

   Jako wywołany do tablicy odpowiadam:
   Tow. Zsumyobdartsonie , do tablicy wywołuje się ucznia , żeby sprawdzić stan jego wiedzy . W Waszym wypadku to próżny trud . Cytując WB ” nie pochlebiajcie sobie ” .

   2
 44. sumadartson

  Toć ja nie sędzia i nie mam pretensji do eksporterów ropy i smartfonów jeno do wadzy, która to umożliwiła (nie ruszać paliw) bez względu na przynależność partyjną, ubecką czy agenturalną.

  9
   1. Prezesso

    Bardzo dobry mecz, dużo bramek, u nas 100% skuteczności, 1 strzał celny, 1 gol! Rewelacja! I obrona taka sama, jak jutro u szorciarzy. 6:1 to rzadki obrazek, brawo Belgique, Czerwone Diabły lepsze od Rycerzy z Przedmurza Katotalibów. 🙂

    5
    1. duch_natury

     @wider
     No tak jakoś zrobiło się beztrendowo – więc zrywy w obie strony częste, rynek dla śledzących monitor i szybkie reakcje lub gęste stopy.
     Intuicja mi podpowiada coś ale nie mówię bo łatwo się pomylić…

     1
     1. wider_swider

      Podobne scenariusze mi chodziły po głowie ale tak jak jakiś czas temu widziałem siłę rynków wyprzedząjacych (W20, DAX), tak teraz pojawiła się słabość. Może to kwestia stop procentowych, ale jeśli nie to tak jakby sugerowały zakończenie obecnego odbicia korekcyjnego i ten scenariusz 3.

      1
      1. wider_swider

       Ogólnie bardzo lubię granie w konsoli bo w razie pomyłki rynek wraca. Jednak tym razem to trwa już dość długo i wybicie może być dynamiczne, a czuje jak się zakotwiczam na znajomych mi poziomach. Poniżej 12600 buduje longi, powyżej 12700 shorty i tak w kółko. Problem polega na tym że zwiększamy pozycję im bardziej kurs się oddała od strefy targetowej czyli powiedzmy 12650. W pewnym momencie rynek mnie strasznie wywiezie bo im dalej od niej odchodzi tym większe czuje przekonanie że mam do czynienia z okazją do zagrania na kontrę. Świadomość tego to już duży sukces bo wiem jak lada dzień przepierd… pieniądze, ale pomimo tego nie potrafię wymyślić strategii ucieczki. Niby powinienem definitywny SL ustawić na 12400 i 12900, ale tam będę przebierał nogami żeby dobrać i czuje że to się źle skończy.
       Z drugiej strony fajnie buduje poduszkę w trakcie tej konsoli bo rozgrywam to codziennie. Chyba najrozsadniej byłoby po prostu zrobić tydzień wakacji.
       Z szerszej perspektywy jak dla mnie wszystko co powyżej 12100 to srednioterminowy long, a trwałe przebicie w dół to short.

       2
 45. Pc39442

  cos o Czechch pisaleiscie. oto moje 3 grosze
  Nasza gielda ma prawo spadac mocniej bo jest ryzyko geopolityczne. Czechy sa jednak landem Rzeszy.

  Kolejna rzecz waluta i jej moc. Czesi sa znaczie bogatsi. Depozyty bankowe per persona sa kilkukrotnie wyzsze. Nieruchomosci znacznie drozsze, ilosc kruszcow, kryptowalut i innych assetow per capita znacznie wyzsza.
  W dodatku do kraju plyna duzo wieksze ilosci walut obcych z aktore sie kupuje korone. turystyka i wiekszy eksport w $ per capita.
  No wiec jak Korona ma sie nie aprecjowac bardziej niz PLN? musi sie aprecjowac a Czesi zawsze beda bogatsi.

  4
 46. Igor71

  Jest juz w cenach ale to chyba coś nie tak.
  Przesunięcie terminu płatności raty kredytu hipoteczngo raczej nie powoduje konieczności tworzenia rezerw w bankach.
  Przeeż tych rat kredytodwcom nie mają darować tylko przesunąć termin zapłaty.
  Oczywiście wiąże się z tym akiś koszt finansowy ale chyba nie 20 mld zł?

 47. Pc39442

  Podobno Zaorski bankrutowal kilka razy. Nie wiem czy to prawda czy nie.
  Nalezy zadac sobie pytanie na ile ostatnie jego sukcesy to po prostu zwykle szczescie? w dlugim terminie skoro ma taka zmiennosc jak 4x bankructwo i zarobienie dziesiatkow milionow to znaczy ze nie ma zadnej stabilnosci jego dzialan i ze nie mozna absolutnie przewidywac na podstawie jego ruchow.
  obserwuje go 150k ludzi. a w naszym basenie siedza panowie z grubymi fujarami do ktorego on wskoczyl krzyczac ze maja male siurki. Nie wiem nie wiem jak to sie skonczy.

  1
 48. Pc39442

  ECB ma dwa wyjscia: albo spirala inflacyjna i powtorka republiki weimarskiej w Niemczech albo bankructwo Wloch i dojscie do wladzy faszystow.

  w sumie to wybor pozorny. ale moze wybor dotyczy dotrwania do konca kadencji kilku politykow i tej zydowki.

  2
 49. Pc39442

  Obecnie juz wiadomo ze federalizacji nie bedzie. Wojna i kryzys zadluzeniowy spowoduja ze na wektorach wschod-zachod i pln-poludnie powstana sily odsrodkowe niemozliwe do przezwyciezenia.
  ciekawe jak sie zdefiniuja na nowo partie jak PO. No bo oni wlasciwie programu nie maja a jedynie chcieli pchac Polske w federalizacje zeby to inni decydowali a oni pobierali rente feudalna. no i co teraz?
  co ciekawe Prezes powiedzial ze odpali niebawem temat reparacji. to jest juz znecanie sie ze szczegolnym okrucienstwem.

  5
 50. sumadartson

  A łupy brać w troki.
  Mns wypłaci niebawem ok. 14 zeta dywidendy. Jak pomyślę że 2,8 roku temu zaczynałem skup po 5.50 a przez dwa lata przytulę już 24 zeta samej dywidendy przy obecnej cenie 130 zeta, to…muszę pokonać w sobie…tę pychę.
  Komplet shortkoni (bez 2 sztuk) w ujeżdżaniu.

  1
   1. sumadartson

    Sądzę ekscelencjo że nie bardziej niż z nowej kiecki.
    Kobitki mają specyficzne poczucie własności. Nas uważają również za własność.
    Ale rypło właśnie na indexie. Muszę sprawdzić wiele tam braknie do nowego rekordu sakwy, dziękując sponsorom nieustająco.

    1
   2. sumadartson

    Trza jeszcze pamiętać że za 1Q latosiego roku sprzedaż i zyski znów pobiły rekordy wszelakie. Za rok o tej porze już ze 26 zeta dywidendy być powinno, co łącznie dało by 50 zeta na papier samej dywidendy jeno.

    1
  1. sumadartson

   To co Nostradam widział 500 lat temu dzieje się na nadzych oczach. Zważ waszmość na datę początku kariery:
   “W siódmym miesiącu 1999
   Przyjdzie z nieba wielki król terroru
   Aby wskrzesić wielkiego króla mongołów”

   1
    1. sumadartson

     My wejdziemy? Drzewiej to król mongołów wszedł aż pod Legnicę.
     Niepokoi jeno strategia z Tęgoborzy.
     “Gdy orzeł z młotem zajmą cudze łany
     Nad rzeką w pień jest wycięty”
     Trza mieć nadzieję że chodzi o orła usiackiego.

     1
  1. duch_natury

   NIe mówię, że nie – chodzi o to , że w pewnym momencie będzie wybicie z tej konsoli i trzeba za wczasu się zastanowić nad możliwymi wariantami, żeby potem nie błądzić jak Prezesso we mgle 😉

   3
     1. konsultant122

      Max, to też prawda, giełda uczy bardziej chciwości , jedynie strach wynikający ze strat uczy człowieka i prowadzi człowieka -spekulanta do człowieka -inwestora. Nie jest to proste. Ale przyznam, tutaj wiele się nauczyłem , poznałem ciekawe linki do stron o inwestowaniu. I nauczyłem się siedzieć na d. w trakcie inwestowania średnio i długoterminowego.

      2
      1. Max2

       Twoje poparcie PiS-u ma związek z Twoimi wyobrażeniami. (Wyobrażenia – całokształt Ciebie w co wierzysz i co dla Ciebie jest ważne, wynikające z Twojego wychowania ) Kiedy zrozumiesz że to tylko “wyobrażenia rzeczywistości” zaczniesz świadomie oddzielać ułudę od rzeczywistości. Chciwość – to tylko kolejna interpretacja Ciebie.
       Jesteś tylko tym co czujesz w danym momencie wynikłym z Twoich wyobrażeń.
       Oj chyba za dużo 🙂

       1. konsultant122

        Cenię swoje wychowanie. Nie rozumiem ciągłej wojny polsko-polskiej w którą bawi się opozycja. Jak się PiS znudzi , to go odsuną . Wielkie mi co. Byle kapitał widział rynek 80mln ludzi w PLi UKR. A jak to się uda, to wzrosty murowane. Na długie Kitchiny;)

        4
          1. Max2

           “Wychowanie” – coś co zostało Ci narzucone. A co niejednokrotnie było nieprzestrzegane przez Twoich rodziców. Stąd konflikt pokoleń. Lecz summa summarum – stajesz się taki jacy byli rodzice.

   1. konsultant122

    Pan Stefaniak , choć Go cenię, kiedyś zapraszał jednego pana analityka walutowego a tam chyba latem czy jesienią ub.roku były świetlane wizje co do PLN. I żadne banki inwestycyjne nie zakładały umocnienia USD. I w ogóle USD był już faux pas. No bo przecież cykl kazał szczytować w 2017 roku.

    1
   1. wider_swider

    Tak, dokładnie 12100. Muszę przestać patrzeć na DAXa. Ciekawe że one w pewnym momencie się zrównaly, a teraz jeden 14 a drugi 12.
    Dla mnie przebicie 12100 to retest dołka. Powyżej wciąż szansa dla byczka.

    1
    1. duch_natury

     Nie do końca od razu scenariusz 3 😉

     Ja mam taką zajawkę, że ruch na NSQ100 od 20.05 przybierze postać korekty ABC (było A do 3.06) Obecnie jesteśmy w B.
     I B może zatrzymać się zarówno powyżej dołka z 20.05 ale także poniżej dołka (korekta nieregularna). I potem C – gdzieś kulminacja w lipcu i dopiero właściwe dokończenie bessy – jesień – zima 2022r.

     1
   1. wider_swider

    Jednak widzę możliwość jednego pozytywnego scenariusza. Od dołka 5 fal w górę, a następnie korekta ABC. Dzisiejszy spadek byłby falą. Następnie trzecią fala. Tyle tylko, że jeśli taki układ ma się zrealizować to powinniśmy pójść teraz do góry o jakieś 1400 punktów.

    1
      1. duch_natury

       no tak jest kilka scenariuszy rozpisek
       1) ten Twój
       2) Ten mój (Twoje 3,4,5 można rozpisać jako 1,2,3,4,5 – czyli falę c) i obecnie cały ruch w dół jako duża B
       3) scenariusz nr 3 – Dangerica

       W wariancie Twoim jak i moim – C (rozpoczęta 8.06) musi być 5 falowa – na razie impuls rozpoczęty 9.06 ok. 16.00 to dopiero 3cia fala.
       I ta 3-ka jeszcze nie skończona.
       Więc wniosek póki co rozwijamy dalej ten ruch w dół – niezależnie od dalszej przyszłości 😉

       1
 51. Pc39442

  mamy korekte calego ruchu od 2009r a wy tu o jakis poziomach-zapalkach. SPX na 2200 w dwa-szesc lat.

  @sumadartson

  „Gdy orzeł z młotem zajmą cudze łany
  Nad rzeką w pień jest wycięty”

  nie wiem chyba to o kacapie co nad Wolga lezy wyciety w pien a mlot to ludowy etniczny azjatycki przywodca wojskowy ktory zbuntowal sie przeciw Kremlowi z jednej a z drugiej wiadomix nasi. Przeciez tam polowa armii to kalmuki zza Uralu. Sam Szojgu to Tuwiniec.
  To jak Rzym przeciez. Moskwa bedzie najechana przez nich i ograbiona jak sie ropka zacznie konczyc. a w sumie zyski juz sie zaczely kurczyc i pewnie to jest poczatek tryndu.

  3
  1. duch_natury

   do 2025-2026 roku będzie jeszcze kilkaset swingów wzrostowych i spadkowych.
   Rozmawiamy o najbliższej przyszłości 1-2 miesiące bo na tym się zarabia.
   A jak ktoś chce czekać na długoterminowe zakupy po Resecie – to jeśli jeszcze będą giełdy czynne, a my będziemy jeszcze mieli jakiekolwiek WŁASNE pieniądze to można próbować w 2025r. 🙂

   6
   1. Pc39442

    Ok dawno nie zagladalem na forum nie wiem jaki jest ze tak powiem zbiorowy oglad sytuacji ale balem sie ze duzo wyznawcow golden boya siurka. zaprezentowalem swoj. Jasne ze bedzie trzeslo. bear rally porzadny 30-50 dniowy +15% to bedzie tutaj norma.

    1
  1. duch_natury

   Mój wniosek z rozpisek falowych (H1)
   Gdzieś może ok 12100 zakończenie trójki, potem 4-ka wzrostowa do 12400 (podejście pod wybitą konsolę) i 5-tka z minimalnym wymiarem kary ok 11900.
   Oczywiście to tylko moje wróżenie z fusów ;))))

   1
 52. Pc39442

  dowod na istnienie juz silnego gremium sterujacego polityka bezpieczenstwa na wschodniej flance:
  https://cepa.org/a-fortified-eastern-flank-to-face-down-putin/

  to jest juz potwierdzenie tego ze caly region widzi sie w opozycji do pomyslow appeasmentowych Paryza i Berlina i ze takiego czegos nie bedzie. To oznacza duze konsekwencje rowniez dla polityki krajowej bo niesie za soba emancypacje od centralistycznych pradow brukselskich. sposob podejscia do polskiego KPO przez bruksele bedzie papierkiem lakmusowym. cala retoryka opozycji sie sypie bo oni mieli byc lennikami brukselskimi a tutaj nadanie im ucieka. W Warszawie wciaz nie ma ulicy im Lecha Kaczynskiego a w Buczy jest od 2016
  https://trojka.polskieradio.pl/artykul/2936081,Ludob%C3%B3jstwo-w-Buczy-Tak-wygl%C4%85da-ulica-Lecha-Kaczy%C5%84skiego-w-podkijowskim-mie%C5%9Bcie-po-ataku

  5
 53. datik

  Ale ponoć, gdy krew się leje wtedy się kupuje.:
  ————————————-
  Jesteś miszczem w przypominaniu wszelakich truizmów 😉
  Tylko gdzie tu masz “krew”, ES.f w okolicach 0

  Ale baza zeszła na “-” więc można zastanowić się nad zamknięciem S

 54. duch_natury

  Jeśli chodzi o sygnały tego bloga mam tylko jeden ale jak precyzyjny.

  Mr Prezesso jest zawsze nieoceniony
  – w samym dołku wyzywał L-kowiczów od debili
  – w samej górce pisał o 1900-2000, tylko LLLL i podśmiewywał się mocno z niedźwiadków

  Obecny sygnał:
  – na razie neutralne (pierwsze wzmianki – TOTALNE ZNIECHĘCENIE)
  – potrzebne jest mocne przejście z zakupionych powyżej 18… L na SSSS – nie wystąpiło
  – potrzebna jest pewność siebie i arogancja – tylko SSSS, byki to idioci – nie wystąpiło

  Na dzisiaj koniec, weekend (pracowity) pozdrawiam i życzę wszystkim udanych trejedów.

  10
 55. konsultant122

  Ciekawe czy relatywnie zaczniemy być silniejsi od Jankesów w czasie bessy czy dopiero w kolejnej hossie. Ja stawiam na zmianę siły w trakcie bessy. Czyli Jankes mocniej spadnie od nas. Należy mu się ! Dax też!

  5

Dodaj komentarz