Realnie ubywa pieniędzy

Myślę, że rozwój wydarzeń na rynku powoduje, że spokojnie można wrócić do zadanego w tym miejscu 3 tygodnie temu pytania o to czy: “Nadchodzi czas obligacji skarbowych?“. Tak się bowiem składa, że rentowność 10-latek polskiego rządu spadła dziś poniżej poziomu 6 proc. (5,877 proc.), a więc do najniższego poziomu od 3 miesięcy. Raptem w lipcu przez chwilę przekraczała 8 proc.

Czy to już początek cyklicznej hossy na rynku długoterminowych obligacji skarbowych, która powinna rozpocząć się w okolicach cyklicznego szczytu tempa inflacji? Oczywiście trudno to jednoznacznie stwierdzić, bo przed nami jeszcze zima, która nie wiadomo, co przyniesie w Europie pod względem zaopatrzenia w surowce energetyczne (media rozpisują się, że Polsce zabraknie węgla, co już jest zupełnym kuriozum).

Ale wygląda to dla obligacji dosyć obiecująco.

Obserwując ostatnie dane można dojść do wniosku, że inflacja jest dezinflacyjna. Brzmi to absurdalnie, ale jeśli popatrzymy na realną – czyli pomniejszoną o tempo inflacji – roczną dynamikę podaży pieniądza (M3) w Polsce (głęboko ujemną i najniższą od przynajmniej 1998 roku):

… czy realną – czyli pomniejszoną o roczną dynamikę CPI – roczną dynamikę średniej płacy brutto w Polsce (ujemną i najniższą od 2010 roku):

… to zrozumiemy, że być może to stwierdzenie nie jest tak absurdalne, jak by się do mogło na pierwszy rzut oka wydawać.

Komentarze

   1. sumadartson

    Dawać nie będzie. W worze pokutnym przyjdą do naszego hubu gazowego to im się sprzeda z promocyjną marżą. Niech no któren beknie złe słowo o Ś.P. Lechu , to Borysek go …obsika. kocur taki syberyjski.

    2
 1. datik

  Zamknąłem L po 4 ( @karnak zrobiłby to po 11, w najgorszym przypadku po 10) ale już odnowiłem. Bez przekonania bo zastanawia mnie LOP. Żadnego “short sqeeze ‘ nie było, LOP wręcz urósł na tym wyjściu ponad 1700, ani przez moment nie zmalał.

  1
  1. sumadartson

   Problemy ekscelencjo? PIS wszystkie rozwiązał. Złoża niechcianego cukru znikają z magazynów tuż przed kampanią cukrową a złoża niechcianego wugla znikły z hałd.
   PISland pisland! uber alles!, ekscelencjo miłościwy. Pozdrówka dla doktorQu.😁☝

   8
    1. sumadartson

     Co się waszmość dziwujesz. Oni od 15 lat czytajo i słuchajo polskojęzycznych jeno. Ja od miesiąca dopiero oglądam wyłącznie tvn, dzięki światłowodu z zagranicznego orange i jakoś mnie na jotę nie zniechęcili do jarka. Te ich zarzuty do pisiorów to jak zasługi wyglądają przy dawnych grzechach popslanych.

     13
     1. cebeerxx

      Jeden jedyny raz pisoski tumanie zachwiała się twoja wiara w geniusz kaczelnika – jak ci w styczniu za tzw ” polskiego ładu” zabrali 200 złotych z pensji… do odszukania we wpisach że stycznia. Czy coś tu trzeba więcej dodawać? Mogliby cię sekciarzu w ramki oprawić jako wzór pisoskiego gnoma ze starym wyświechtanym portfelem zamiast mózgu. Dla 200 złotych sprzedałby własną matkę, aż strach myśleć co mogą zrobić za 500

      21
 2. raksz

  Jeżeli jakość polityków (umownej strony narodowej i antynarodowej) odzwierciedlają decyzje spekulacyjne/ inwestycyjne zwolenników obu stronnictw, reprezentowanych na blogu Pana Wojciecha, to uchowaj nas Boże od powrotu do rządzenia Polską opcji kompradorskiej. Pan Rafał Ziemkiewicz maiła rację: Lemingi to zwierzęta dojne. Bardzo Was proszę nie opuszczajcie tego bloga. Panie DrQ proszę wrócić !

  13
  1. datik

   Nio tiak. I o nierentowny LOT i Lotos. Jedynie ambergold był rentowny.
   ———————————-
   Jakoś nie przypominam sobie aby jakąś znaczącą kopalnię zamknęli i ani Lotosu czy LOTu nie sprzedali. Pisiory ustawą zastopowali “wiatraki”, szmal z CO2 przejedli zamiast modernizować sieci energ. i teraz musieli przyhamować rozwój fotowoltaiki. Postawili na wungiel, jak widać ten rosyjski. ( jeszcze niezłe odszkodowanie dla Prairie Mining będziemy musieli zapewne wypłacić za niewydanie im koncesji)

   Widziałem dziś filmik z 3 kwietnia przypominający apel Pinokia do UE o zgode na embargo węgla z Rosji oraz filmik z lipca; tłumaczył na wiecu, że węgla nie ma bo UE wprowadziła embargo. Jak można być takim zakłamańcem i hipokrytą, toż to podobno premier jest ???

   11
   1. sumadartson

    Znaczących kopalń nie zamknęli i lotosu ani lot’u nie sprzedali, bo im suweren na takie dictum premiera/premiery dał kopa w dupę.
    Co do wungla to hipokryzja oPOzycji przyprawia rozumnych ludzi o odruchy wymiotne. Przez lata krytykowali rząd za import węgla z rosiji (przez podmioty (o grozo!) niepaństwowe), a teraz obwiniają rząd za embargo na ruski węgiel. Na miejscu mateusza powiedziałbym że spełnienie postulatu opozycji doprowadziło do niedoboru węgla.
    A waszmość chyba nie jest za finansowaniem naszą kasą za wugiel russkich rakiet?

    16
 3. datik

  Propaganda tych ludzi naprawdę zubaża:)) Niebawem naprawdę pójdą do lasu po chrust i cukier za gorzałkę będą wymieniać.
  ———————-
  po chrust to nie z powodu propagandy a z musu będziemy chodzić 😉 Jesień to zweryfikuje, niektóre ciepłownie pusto na placu mają.

  2
 4. Pc39442

  brak wungla w Polsce moze sie przyczynic do tego ze OPINIA PUBLICZNA rowniez ta peoska i hujoglowniania zakrzyknie: KOPALNIE! PREMIERZE OTWIERAC KOPALNIE!

  i tak premier powie w Brukseli: to my dziekujemy za forfitery i za ETSy. a spoleczenstwo i to te peoskie i hujoglowniane zakrzycznie: NO W KONCU!

  3
  1. duch_natury

   Nadaję z Bieszczad, burza z piorunami wiec krotko i tresciwie:

   1) na Nsq100 dwie z trzech pozycji zamknięte po 12500, 12650, ostatnia czeka na 12800 lub stopa nieco powyżej zakupu
   2) Na w20 – 1 pozycja zamknięta po 1710 pozostałe czekają wyższe poziomy ( opisywałem w zeszłym tyg. Dokladne Tp i SL)
   3) na Copperze i Silverze wyskoczyły mi stopy na dwóch pozycjach, pozostale czekają wyzej na realizację TP.

   1
 5. Max2

  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/unia-traci-cierpliwosc-wobec-wegier-daje-im-miesiac/kmn0zlf

  “Komisja uważa, że przetargi na rozdysponowanie unijnych środków na Węgrzech są zagrożone korupcją. Wszystko dlatego, że często bierze w nich udział tylko jeden oferent, do tego zwykle związany z partią rządzącą. Unijne władze mają też ma również wątpliwości co do niezależności sądownictwa, mediów i organizacji pozarządowych w tym kraju.”

  Dojnej zmianie też się marzy rodzina na swoim.

  1
  1. sumadartson

   4,5 mld zł. z naruszeniem prawa to brzmi jak zasługa PIS, przy 200 mld zajumanych za popslanych z vat i akcyz za popslanych, że o 150 mld zajumanych z ofe nie wspomnę.
   Przestań ekscelencjo zachwalać jarka, bo jeszcze większość konstytucyjną od suwerena dostanie a tego nawet szlachta nie chce. ☺😂😆

   14
   1. Max2

    Jak hrabia ma jakieś informacje i dowody na bezprawną działalność poprzedniego rządu, powinien hrabia złożyć doniesienie do prokuratury. Bo jak hrabia się uchyla od tego obywatelskiego obowiązku popełnia hrabia przestępstwo.

    4
       1. sumadartson

        A w deklaracji czlonkowskiej w rubryce: dotychczasowa przynależność partyjna, wpiszę: Do żadnej mafii nie należałem. Ta będzie pierwsza.
        A co, niech nie myślą żem jaki kapuś ale że na działalności się znam.

        3
        1. Max2

         Bez wątpienia. Teraz gdy PiS może przegrać wybory, szlachta zawsze szukała swoich korzyści, mając na względzie tylko swoje dobro pomijając dobro Rzeczpospolitej. Standard na przestrzeni dziejów. 🙂

         2
          1. sumadartson

           Pożyteczny ez wątpienia jako że od “kołyski” wbijałem im oleum do zakutych łbów, celując kamieniami w zomowskie “suki” z mostu śląskiego nad wisłostradą.

           3
 6. toya

  Z tym cukrem to jest ciekawa sprawa.

  Mimo aktualnej paniki najgorzej poinformowanych ceny są na poziomie z początku tego roku czy nawet sierpnia ubiegłego roku. Trudno to mówić o jakimś bardzo mocnym trendzie wzrostowym. Raczej konsolidacja w kilkunastoprocentowym przedziale.

  Ale…

  Ostatnią taką biegunkę medialną a propos cukru pamiętam z okresu akcesyjnego – ok. 2004 roku.
  Popatrzyłem na wykres i tutaj perspektywa się zmienia.

  https://stooq.pl/q/?s=sb.f

  konsolidacja 2021-2022 przy (more less) szczytach z 2016 = konsola 2004-2005 po szczytach z 2002

  Technicznie oczywiście analogia jest naciągana, bo wtedy mieliśmy wybicie z konsoli, a teraz ślizgamy się po górnym ograniczeniu kanału spadkowego.

  Cukier za dwa lata po 42 ¢/lb?

  Może @wojciech.białek rzuciłby okiem jako wprawny “kanalarz”?

  2
     1. sumadartson

      Niedory chłopak z ekscelencji. Wszystkich kąsa personalnie, bez merytorycznych zarzutów, choć do w.w. persony mam stosunek zupełnie obojętny, więc znów walnął ekscelencja jak chory w kubeł.

      2
    1. sumadartson

     Ależ waszmość pisze bardzo czytelnie i zawsze na temat.
     Wybacz waszmość że szlachecka wyobraźnia mylnie wyprodukowała rzekomą sugestię, nie zawartą przecie w pytaniu do W.B. jakoby cena cukru była pomocna w prognozowaniu cen akcji. Spekulacja na rynku towarowym cukru mogłaby być dość interesująca.
     Przyłączam się do prośby, o wybaczenia upraszając.

     1
   1. konsultant122

    Na pytania z polityki dla ubogich nie ma odpowiedzi. Musisz Maksiu wyjść poza schematy do których tak nawołujesz. Zmienić myślenie i zacząć żyć filozofią, chronopolityką a nie bajkami z wp natemat czy innej polityki.Skoro wszystko jest zaplanowane cyklicznie chronopolitycznie, to nie ma sensu tego podważać. Bitwa z wiatrakami.Lepiej udaj się na wypoczynek,odpocznij od giełdy i zajmij się partnerem/partnerką/partnero. Zdrowia życzę.

    12
    1. Max2

     Różnica między Tobą a mną jest zasadnicza. Ja widzę światełko w tunelu ( oby to nie był pędzący pociąg :)) Tą różnicą jest wzrost świadomości jednostki, której Ty nie docenisz – a może nie chcesz widzieć (jest Ci tak wygodnie, czerpiesz z tego profity.) Spoglądając na rzeczywistość, uzurpujesz sobie prawo do określania co jest dobre a co złe. To rola Boga w której stawiasz siebie. To nic innego jak bałwochwalstwo. Może Nitsche miał rację : jedynym chrześcijaninem był Jezus.

     3
     1. konsultant122

      Dlatego życzę Tobie dążenia ku doskonałości. Nieważne czy wierzysz w Boga,w Jezusa czy szukasz swojej drogi. Bądź doskonaly w tym co robisz. Zawsze miej świadomość tego ze sa 2 strony monety, 4 pory roku, cykl 33,3 i 6,66 i 40. Inwestowanie też jest lub raczej powinno być drogą do doskonałości, nie zapominając o hierarchii wartości i celów.

      6
      1. Max2

       Skoro rozumiesz że są dwie strony monety, dlaczego opowiadasz się za którąś ze stron? Co czyni Ciebie niewolnikiem Twojego podejścia? Kto lub co determinuje Twoje poglądy?
       Czym jest droga do doskonałości?

       6
       1. sumadartson

        Ta agresja to z powodu utylizacji żołnierzyków onucowych na ukrainie?
        Spokojnie ekscelencjo, “Pan Putin” przeżyje i jeszcze niejednego trola wykarmi. Tak przynajmniej twierdzą najlepsi wizjonerzy.
        Zdarowia i daswidanja.

        16
  1. Max2

   Pan Wielomski próbuje połączyć ogień z wodą. Jest monarchistą i tradycjonalistą a jednocześnie zakłada że człowiek potrzebuje do rozwoju wiedzy i wolności. 🙂
   Jak czytam ” Jednym słowem: celem Fundacji jest tworzenie kultury opartej na prawdzie, prawości, odpowiedzialności i przedsiębiorczości ” to coś podobnego serwuje nam PiS….

   2
       1. sumadartson

        W przyszłym tygodniu hm… starszaki dziś zastygły w bezruchu 12 pkt od oporu ale i tak ich syt. techniczna jest komfortowa.
        Jutro po świtańcu, jeśli znów nic mi się nie przyśni, trza grać jak globalne konie poniosą. Musimy skoń_sultować!!! się przed otwarciem.

        2
       2. sumadartson

        Tyle że ukrainę chyba w ciemno trza znów kupywać, skoro eksport ziarna ma ruszyć a i nowych plonów pucin spalić nie zdoła po tym jak himarsy spustoszenie w magazynach bombowych poczyniły znaczne.

        1
 7. tinley

  Zdecydowanie nie ufam polskim obligacjom. Na chwilę obecną wolę ekstremalnie długie obliacje rynkow rozwiniętych . Niższa rentowność, dłuższe duration, wieksze prawdopodobieństwo ze w banku centralnym nie siedzie Glapiński i zaraz stóp o 100pb będzie podnosił . Polskie obligacje w tej chwili sa zupełnie nieprzewidywalne mimo napływu zachodniego kapitału, który równie szybko jak wszedł to może zaraz wyjść. Poziomy rentownosci absurdalnie niskie jakby wyceniały szybki spadek inflacji i co najmniej dwukrotną obniżkę stóp co jest nieprawdopodobne. Szykuje się powtórka z przełomu wieków. Duże zygzaki na wykresie yieldów i wielka niepewność. Po prostu cofnęli Polskę do czasów sprzed wejscia do UE Myslicie że rynek nie zwuważy skutków wpomowania 11mld w postaci łapówki węglowej która pójdzie na przeżarcie wiec na inflację? Trzynastki, czternastki, pompowania nowego długu?
  zresztą kto by chciał kupić indeks tbsp to on duration ma neiwielkie bo poniżej 4. Rentowność ma relatywnie dużą, ale za chwilę moze być jeszcze większa. Obstawiam że najpóźniej w październiku wrócimy do dużych wzrostów rentownosci polskiego długu

  7
  1. BK

   Mam podobne odczucie, o czym już tutaj wielokrotnie pisałem. Jesień i zima będą krytyczne. Aktualna polityka ekonomiczna nie zmniejszy inflacji, lecz ja tylko będzie zwiększać. To już jest spirala kreacji pieniądza, czyli węgiel jest drogi, damy Wam pieniądze, coś innego jest drogie, damy Wam pieniądze etc. Pieszczenie elektoratu prędzej czy później skończy się ekonomicznym upadkiem. W mojej ocenie ten upadek już się zaczął, co widać po kursie PLN.

   5
   1. sumadartson

    UPAdek jak się patrzy. Wungla ni ma, cukra ni ma, wiatra nie bedzie, prundu nie bedzie Trza tylko czekać aż Godżilla wystawi kły z głębi oceanu.
    A ten obajtek to sialeniec jakijś. Obciun cynę nafty o pół złotego w tydzień. Aże pucin pojechał do ajatollaha z krzykiem wielkim coby nafty aże tyle nie pompować i cynę podnosić. Tyle że jak go ajatollachy w poczekalni potrzymały, to rurau zmiękła aże gulałkę nerwowo przełykać począł. Przedni widok: król terroru ze strachem w poczekalni u aja_to_lach_a!!

    9
     1. sumadartson

      Drogie to już jest. Ale do czasu. Ten hultaj obajtek razem z aramco już majo biznesplana jak cyne nafty obciuńc a i z naszej pipy bałtyckiej niemca zagazować. Coby jeno nasze gaulaitery wrzasku nie narobiły za 30 ojrosrebrników żeby niemca gazować bez prowizyj boć przeca za cyklon one tyż opłat nie pobierały. 😨

      5
  1. duch_natury

   Teraz na tych topowych imprezach wysokobudzetowych w warstwie oświetleniowej kluczem są telebimy-diodowe – technologie zakrzywione itp.
   To w połączeniu z tradycyjnym oświetleniem, które też się mocno rozwinęło w ostatnich latach robi tak jak mówisz kosmos.
   Ale tam już inwestycje w sprzęt wielomilionowe. Czasami ludzie nie zdają sobie sprawy ile baniek jest powieszonych w sceno-technice na takiej imprezie, montaż takiej imprezy to 1-2 tygodnie 🙂

   1
 8. sumadartson

  Za co ten global się czerwieni gdy to co najgorsze już w cenach?
  500 himarsów dla Polski. Ten Płaszczak to ale ma kiepałkę niczym Napoleon jakiś. Tyle to będzie dosyć i na Niemca na Odrze i na Turczyna w Odessie a i na Chińcyka w Witebsku, coby naszych “przyjaciół moskali” przed azjatą obronić po utylizacji ruskiej onucy na Ukrainie.
  A…, no i Ukrainę kupYwać trza, bo przy tej cenie ziarna to ichnie pgr,y już C/Z kiela 0.5 będą miały.

  3
      1. sumadartson

       Dzięki za info.
       Wszystko zgodnie z porannym zdziwieniem. Global już na zielonym a my…w kosmosa.
       @karnak. Nie patrzaj waszmość na bazę tylko napier…aj na L
       Jak będzie baza +20 to będziemy się martwić

       2
 9. duch_natury

  @wider

  W20 – tak jak pisałem jedna pozycja w piątek się zamknęła, pozostałe dwie dzisiaj podciągnąłem teraz SL poniżej dzisiejszego minimum czyli 1680. TP zostają tak jak były.
  Dzisiaj można już narysować na W20fut. linię trendu tego odbicia po dołkach z 14,21,25 lipca – i ona będzie dla mnie wyznacznikiem dalszego podciągania SL.
  NSQ100 – dla ostatniej posiadanej pozycji podciągnięty SL na 12300, TP zostaje na 12800
  Copper i Silver na razie bez szału ale liczę na 3.5 na copperze i 19.5 na silverze 😉

  2
  1. duch_natury

   Ja wyleciałem do końca z NSQ, srebrem i W20 (finalnie przełożyłem podnoszącą się linię SL na 1685 i ok 15-15.30 wybita linia po opisanych rano dołkach – więc moja misja zakończona.
   Został tylko Copper.
   I na razie czekam poza rynkiem na coś sensownego do zadziałania ale nie na siłę.

   A Tobie Prezes życzę powodzenia – widzę, że działasz strategicznie, z określonym planem, bez emocji więc na efekty nie trzeba będzie długo czekać 😉

   5
 10. wider_swider

  Przyszedłem powiedzieć że odnowiłem długie na Nasdaqu ale widzę że forumowa maskotka mocno napalona na L, tak jak coś mówiła że “ograniczam zyski” realizując pozycję na 12500. No cóż, jest strach bycia w drużynie antywskaźnika ale mimo wszysyko próbuję.

  1
  1. duch_natury

   Według mnie jeszcze nie koniec tego swingu wzrostowego – no ale pozycje mi dzisiaj się pozamykały więc czas chwilkę poprzebywać poza rynkiem i nabrać dystansu.
   A jesień…… da popalić oj da…..

   3
   1. wider_swider

    Próbuje ale połową wcześniejszej pozycji. Nie podoba mi się struktura dlatego jestem ostrożny. Od dołka jak dla mnie wizualnie jest typowa trójka wzrostówa.
    Od 11050 do 12250 fala A.
    Potem zygzak korekcyjna jako B.
    No i obecna fala C ma bardzo podobną długość jak fala A.
    Czy struktura jest zdiagnozowanie poprawnie tego nie wiem, ale patrząc na H1 mamy dodatkowo RGRa na szczycie ruchu.
    Jak dla mnie sporo sygnałów ostrzegawczych, a co będzie zobaczymy 🙂

    1
 11. Pc39442

  w piatek wrzucalem swoje kreski dla DAXa. Moim zdaniem ten scenariusz sie realizuje ale jest alternatywa ze DAX jest w w4 fali c korekty. wtedy robi zlozona korekte wxy i obecnie jej ostatnia noge do 13050. Dlatego 13050 jest kluczowe do wyboru wariantu. wklejam oba warianty dla porownania
  https://ibb.co/Jr6ZGt3

      1. duch_natury

       Wczoraj wróciłem z biszczadzkich kniei i owszem jak tylko jestem w mieście codziennie spacer z pieskiem w Julianowskim, Łagiwniki czasami wypad na Malinkę (bo lubi się kąpać a tam czysta woda) 🙂

       2
 12. konsultant122

  ZUS dziś zaktualizował stan konta o 2021 rok. Z kalkulatora emerytalnego wyszło mi 2276 zł gdybym rzucił robotę dzisiaj, a gdy doczłapię do wieku emerytalnego, to będzie 4063zł. Konto +subkonto razem. Na cukier nie wystarczy:( Dobrze że jeszcze grosz z inwestycji jest jako taki, bo głód zajrzy w oczy i do gęby.

  1
 13. duch_natury

  Komu jeszcze-> by się marzył jesienno-zimowy krach -> NSQ100 -> 6 tyś.
  Mnie by się bardzo marzył – żeby oczyścić giełdy z tego syfu zaaplikowanego nam przez system w ciągu ostatnich 2 lat.

  1
   1. rivsay

    “jeśli odczyty inflacji zaczną się poprawiać”

    To społeczeństwo będzie ciągle tracić, tylko odrobinę wolniej. Nie zwiększą z tego powodu konsumpcji, tylko będą ciągle szukać gdzie mogą zaoszczędzić.

 14. wider_swider

  6000? Mac, nie daj się ponieść bo jeszcze zostanie antywskaznikiem. Pisałeś że zasięg RGRa to 12100. Widzisz jak ładnie? Wystarczy skorzystać a nie marzyć o końcu świata. Jak Nasdaq spadnie na 6000 to będzie taka bieda na świecie, że cały sprzęt sprzedasz żeby mieć za co jeść. Nie warto trzymać kciuków za źle czasy bo każdy na nich ucierpi.

  3
  1. duch_natury

   Wider
   NIe daję się ponieść – napisałem, że takie rozwiązanie by mi pasowało do oczyszczenia wieloletniej bańki w US. Wiadomo, ze prawdopodobieństwo takiego rozwiązania jest niewielkie.

   Bieda na świecie i tak będzie jeśli ludzie będą klaskać systemowi i wodzić się za nos dalej pod pretekstami dobra społecznego czy też dobra ekologicznego …

   4
   1. wider_swider

    Jeśli gwarantujesz że biedy nie będzie to dołączam do Twojej drużyny oczekując 6000, ale zanim to nastąpi, jeszcze chwilkę… jedziemy z miśkami 😉 Ciekawy dzień się szykuje po tym zaskakującym zwrocie.

    1. duch_natury

     @wider
     Tak jak napisał fast trzeba by ubrać trochę ludzi w akcje przed jesienią więc ogólnie spodziewam się takiego horyzontu przez pewien czas możliwe, że jakieś wyjście w górę (NSQ ma miejsce do strefy 12800-13000).

     Moje spojrzenie na świat pewnie znasz – każdy widzi i doświadcza ten świat inaczej – jak będziesz szukał biedy to ją zobaczysz i doświadczysz. Jak będziesz szukał i dawał swoją energię i uwagę do pozytywnych rozwiązań i wydarzeń to takich doświadczysz.

     4
    1. animetal_slave

     Ciekawe, ciekawe, przeanalizowałem wszystkie możliwe spready, OAS spready dla US, Europe, EM, AAA, BBB, CCC etc. etc. Wszystko zsynchronizowane z VIX, aby strzelić w końcówce roku. Czegoś nie wiemy?

 15. toya

  marlod, pies-agent,

  Przestań mnie kopiować. Ja już to rozpisałem.

  Ty stoisz przy bramce “Łokietek” i z tego cie rozliczę.

  “toya 14 czerwca 2022 o 11:16
  (…)
  Gdyby rynek miał spełniać życzenia to teraz zbudowałby kilku(nasto) tygodniową konsolę (do wrześniowych strachów energetycznych?) w rendżu 16XX-15XX by wybić z niej białą lagą lustrzną do czarnej tygodniowki z ubiegłego tygodnia. Powyżej 1850 cała naprzód na 3800.”

  Wychodzę z założenia, że najpierw musi być bardzo źle (i bardzo strasznie) by podjąć decyzje, które przestawią zwrotnicę z przepłem kapitału na Polskę.”

   1. sumadartson

    Zgadza się ale zaczęli podnosić w 2006. Pamiętam jak w majowym wodospadzie 2006 podwoiłem z hakiem sakwę a potem do maja 2007 wyjąłem 300% zysku z mostostali, że o 400 na gant’cie nie wspomnę.
    Złoto z 400 usd w 2006 do 1800? Usd w 2008.
    Lecim w kosmosia proszę waszmości

  1. sumadartson

   Już wiem gdzie się pie….lnąłem w obliczeniach, koń_sultancie.
   Nie uwzględniłem współczynnika występowania głupoty bezskrzydłej w transakcjach gpw. Wynosi on dokładnie 0,5 sesji.
   Lecim w kosmosaaaaa.

   2
 16. datik

  Szlachta dziś na L od 1653 i 54.
  ——————
  Co mnie podkusiło aby kupić, jedną na szczęście – L po 63 ????
  Już nawet na szlachetkę nie można liczyć bo akurat dziś musiał sie pier…ć w obliczeniach 😉

  5
   1. Pc39442

    no slabosc rynku europejskiego vs US a naszego vs DAX bije po oczach. ale co sie dziwic. recesja w Reichu moze zabrac nawet 5% PKB a ruchy odsrodkowe rozsadzaja UE. kolderka jest krotka a kazdy coraz mocniej ciagnie w swoja strone.

    2
    1. fast_market

     Sądzę, że ta propaganda pn. USA vs. Europa nie odzwierciedla rzeczywistości.
     Zestawia problemy krótkoterminowe z długoterminowymi (strukturalnymi).
     Jakiś czas można na tym jechać, ale nie w nieskończoność.

     3
     1. Pc39442

      strukturalnie to Europa jest trupem ze swoja starzejaca sie populacja. Cala Europa wkroczyla na sciezke na ktorej Wlochy sa od 15 lat. Tak jak Wlochy tracily relatywnie do Hanzy (NL, DE itd) tak tereaz cala EU bedzie tracila do USA. Ta atrofia powoduje ze jet proba przyspieszonej wasalizacji CEE. Tak jak mowi Ziemkiewicz trzeba czym predzej sie odcinac od zombie.

      5
       1. Pc39442

        naprawde? demografia jako czynnik wzrostu jest obecna w debacie w PL od ok 2011r. UE po wyjsciu UK sie po prostu zmienila i zmienia sie nadal. Nie mogles o tym slyszec od 2005. cos tobie sie pokielbasilo w glowce.

        3
 17. wider_swider

  Zawsze mnie zadziwia sens rozważań nad tym co nastąpi za pół roku. Pisze to w odniesieniu do rozmowy że w grudniu VIX wystrzelił. Jaką to ma wartość? Czy to oznacza że do grudnia jedziemy na Malediwy, a potem zakładamy shorty? A może do grudnia longi i potem shorty? Spróbujmy jeszcze inaczej- już od dzisiaj budujemy shorty aż do grudnia?
  Od wczoraj Nasdaq zrobił 400 punktów. Przez kolejne 4 miesiące do grudnia będzie 80 sesji i na każdej z nich zrobi 400 punktów. Do zgarnięcia jest więc 32000 punktów aż do momentu jak VIX wystrzeli w kosmos za sprawą tego o czym nie wiemy ale się dowiemy. Jak już się dowiemy o tej tajemnej tajemniczości, to Nasdaq spadnie do 0, ale będziemy mieli do zgarnięcia jedynie 12, 13, 14, no może 15 tysięcy punktów. Jaki jest sens pierd… o niczym jak wystarczy tę energię przeznaczyć na scenariusz dotyczący FEDu. Prawdopodobnie do zgarnięcia w ciągu kilku godzin jest 500 pkt.
  Pamiętajcie że do grudnia możecie nie dożyć. Ja tak miałem niedawno w bardzo bliskiej rodzinie. Gdzieś, kiedyś to droga do nikąd. Liczy się tylko tu i teraz. Gdzieś kiedyś jest ucieczką od odpowiedzialności za swoje słowa bo kto taki bełkot będzie pamiętał? Tylko autor może sam siebie zacytować. Pod warunkiem że trafi, bo jak nie to i on z przyjemnoscią zapomni.

  6
   1. wider_swider

    U mnie się nic nie zmieniło. Żartobliwie się droczę z mac-iem, natomiast uważam że dołek bessy już został ustanowiony. Ja gram wyłącznie longi realizując zyski w fazach euforycznych podbitek. Inna sprawa że im niżej spadną indeksy tym bardziej mnie to ucieszy bo w długim terminie amerykańskie rynki wyłącznie rosną, dlatego wasze poziomy traktuję jako rozrywkę. Jednak z chęcią zobaczę i pogratuluję za Twoje zarobione shorty gdy wg Ciebie zakończymy spadki.

    2
    1. animetal_slave

     Uff, będą gratulacje, ulżyło mi. Na pewno przy VIX 80 tu wejdę i z zapartym tchem będę czekał na gratulacje.
     Przecież jakbyś trochę śledził moje wpisy, to byś się domyślił co mogę, a czego nie mogę robić.
     pzdr.

     4
  1. duch_natury

   @widerek świderek

   Jaki sens patrzenia w przyszłość – myślę, że ta daleka przyszłość to znakomite drogowskazy do działania w teraźniejszości. Trzeba gdzieś sobie drabinę podstawić.
   A granie codzienne – nie każdy ma ochotę i czas robić 500 transakcji w roku, nie każdy ma ochotę grać na dużym ryzyku lub poświęcać giełdzie 10 godzin dziennie
   Więc dla tego typu uczestników rynku – długoterminowe drogowskazy mają dużo większą wartość niż dzienne fluktuacje – nawet 400 punktowe.

   A apropo dożycia – chyba to jest najważniejszy drogowskaz dla nas. Bo nasze życie prędzej czy później się skończy ale karma z uczynków tego życia pozostanie do wypełnienia…

   4
   1. wider_swider

    Problem w tym że to nie jest żaden drogowskaz. Z mojego punktu widzenia Twoja ocena rynku wygląda tak. Giełdy mocno spadną za kilka miesięcy, ale do tego czasu mogą jeszcze wzrosnąć lub nie.
    Można by jeszcze powiedzieć że teraz robisz sobie wolne w oczekiwaniu na zakończenie potencjalnej korekty wzrostowej i potem atak na shorty. Jednak zobaczymy na bieżąco jak to się pięknie będzie rozjezdzalo w czasie. Wszystko kwestia podejścia do sprawy. Jeśli podchodzisz do handlu jak do hobby to masz idealne nastawienie, jednak do czegoś więcej tak się nie da.

    1. duch_natury

     A ja odpowiem tak:

     – zobacz ostatnie dwadzieścia lat powiedzmy naszej giełdy
     – i gdyby zrobić w tym czasie dosłownie 10 transakcji trendowych blisko dołków Kitchina (średnio co 3.5roku) brać L a około rok przed kolejny dołkiem zmieniać na S

     I odpowiedź sobie szczerze czy osiągnąłeś lepszy wynik od tego powyżej – ja nie i pewnie większość z nas również nie.

     2
 18. animetal_slave

  Logika powala 🙂

  “Przez kolejne 4 miesiące do grudnia będzie 80 sesji i na każdej z nich zrobi 400 punktów. Do zgarnięcia jest więc 32000”.

  Czekamy na ATH Panie Wider :)))!!!

  Takich to mi nawet nie szkoda. Kiedyś napisał Pan, że jak nasdaq spadnie do zera to się Panu nic nie stanie. Dobre:)))
  Tacy gracze demo są najlepsi.

  Zapamiętam poziom 32k na nasdaq a Pan 80 Vix. Ho ho, nowe demo u mnie w firmie dla Pana jak Pan wygra :)))

  11
   1. animetal_slave

    W zasadzie to to było niegrzeczne z mojej strony. Powiem tak, napracowałem się mocno i nie uzasadnię mojego typu dla VIX, pewnie będzie błędny.
    Ja nie wiem co się wydarzy jutro. Jeśli ktoś wie, to faktycznie nie ma co zawracać sobie głowy modelami.
    pozdrawiam

    7
    1. fast_market

     Panowie. Nie ma co się sprzeczać. Ktoś ma super wyczucie, ktoś ma statystyki i prawdopodobieństwo,
     a ktoś umiejętność szybkich decyzji. A w gruncie rzeczy każdy wraz ze swoim “warsztatem” stanowi wartość.
     Nawet ten co często się myli potrafi ładne punkty zwrotne wyznaczać. Przyznaję, że mnie się to zdarza,
     gdy za dużo czytam i wpatruję się w wykresy.
     Co do wzrostów w USA to wierzę, że chciwość zwycięży i popłynie większa kasa zakupowa.
     Co do spadków o kolejne dwadzieścia procent to wierzę, że jedynie wraz z jakimś spektakularnym bankructwem.
     A wojna to czas akumulacji.

     3
    1. sumadartson

     Bykiem się bywa. Podobnie jak inwestorem. Znalazłem zwoje wykresów ręcznie rysowanych i doznałem olśnienia. Pie…lić te krachy bo za parę sesji wszystkie one wyglądają jak kacze dołki.
     Bierz waszmość papiery tanie zanim w balony śmieciowe się przemienią.

     4
    2. sumadartson

     A wiesz waszmość że już w połowie lipca 2007 obdzwoniłem wszystkich krewnych i znajomych obwieszczając że nadchodzi największy kryzys od IIWŚ?.
     Na ręcznie prowadzonych wykresach zobaczyłem jak Dow Jones przebija w dół średnią z 200 sesji, która na dokładkę pierwszy raz od zarania dziejów zmieniła kierunek na spadkowy.
     Na kompie bym tego nie zauważył.
     Pan Białek zapewne też wtenczas wiedział ale nie powiedział jako że nie uchodzi straszyć klientów pkobp głównemu analowi banku.

     2
      1. sumadartson

       Aaa… możliwe. To czyli w lipcu 2007 chyba jeszcze nie był głownym analem. Wpadł mi na stałe w ucho dopiero w bodaj 2015 gdy ogłosił że ówczesna hossa skończy się wraz z rokiem 2017. I faktycznie, w 2018 na shortkoniach zgarnąłem prawie drugą sakwę. Dodam jeszcze że bez tamtej prognozy zapewne bym tyle nie ugrał.
       Ave Mistrz.

       1
        1. fast_market

         Bardzo ciekawe. Strona 20:
         “Dlaczego optymalnymi momentami do zakupu akcji były lata 1992 oraz 2002?
         Odpowiedź jest prosta: były to lata recesji w gospodarce Polskiej i/lub gospodarce światowej.”

 19. sumadartson

  No i git. Pół sakwy pereł s.a. a Longi wycięte w pień od 1668 do 1669.
  Lepszy interes na perłach niż trzymanie granatów pod nabiałem. Zwłaszcza jak się ma takich braci jak czech, rus i prus.
  Dwaj ostatni przez ostatnie sto lat wymordowali więcej luda niż wszyscy inni razem od zarania dziejów. Niezłe sk…. synki.

  4
 20. wider_swider

  Po pierwsze się nie gniewam bo jestem na wojnie a nie na przyjęciu.
  Po drugie to co napisałeś jest prawdą. Nie stać mnie na analizowanie co będzie w grudniu, podczas gdy dzisiaj o 15:30 ponownie rynek rozwinie dla mnie czerwony dywan bym go dalej drenował.

  animetal_slave 27 lipca 2022 o 23:06
  W zasadzie to to było niegrzeczne z mojej strony.

  animetal_slave 27 lipca 2022 o 22:01
  Nie stać Cię na moją analizę

  1
 21. wider_swider

  mac, odpisałem ale nie wiem czy będziesz cofnął, więc jeszcze raz:
  Zgadzam się z Tobą. To by była skuteczniejsza strategia. Właśnie dlatego zadałem pytanie czy w takim razie do grudnia jedziemy na Malediwy. Jeśli taka jest strategia to ja ją szanuję.

  1
  1. duch_natury

   Ja tam sobie coś pykam – dzisiaj poszły w końcu TP dwie porcje coppera więc do sakwy coś wpadło.
   Czekam na sygnał S z rynków.
   Rynek horyzontalny jaki obecnie od miesiąca mamy jest nie dla mnie (nie lubię takich beztrendowych okresów) więc czekam na etap trendowy, w którym się lepiej czuję również w łapaniu szybkich i dynamicznych korekt.

   A Tobie życzę powodzenia bo widzę, że dobrze odczytujesz te krótkotrwałe fluktuacje.

   1
   1. wider_swider

    Nie ma tutaj filozofii mac. Ja cudów nie tworzę. Amerykańska giełda w długim terminie tylko rośnie, dlatego na panice kupuje, na euforii sprzedaję. Zacznę dostawać po dupie jeśli wrócimy do trendu spadkowego.

    1
 22. Pc39442

  dolki covidowe to jest oczekiwany zakres spadkow wszystkich indeksow. bear mrk rally trwa od 6 do 18 tygodni, przecietnie 8-11. obecny trwa 6 tydzien. dodatkowe 2-4 tygodnie i 4150 na SPX da najbardziej typowy scenriusz.

   1. Pc39442

    to jest absolutna katastrofa. recesja dopiero sie zaczela. przeciez nie ma szans aby biezacy kwartal byl lepszy bo wszystkie zjawiska sie nasilaja. peka banka na nieruchach. inflacja w kosmosie. Natgas na spirali cenowej i jak Ukraincy zrobia ofensywe to ruskie w panice odetna gaz do Niemiec i bedzie natgas po 15.

  1. sumadartson

   Bo to z tymi sygnałami to jest tak że trza je zoczyć nim się ukażą.
   Tak jak z hrabianką w tańcu. Trza wiedzieć jaki krok wykona ZANIM go wykona.
   A w jeżdzie konnej to nawet dwa kroki naprzód rumaka trza przewidzieć.
   Kosmos.

   3
        1. wider_swider

         Wolę być na nie przygotowany bo to przecież już w grudniu. Waszą postawę uważam za wysoce nieodpowiedzialną, że mając dostęp do takiej wiadomości nie pozycjonujecie się na rynku. Ani się nie obejrzycie a pierwsze płatki śniegu wyglądają na waszych zdziwionych twarzach.

 23. Idmmaximus

  Mac Ty znasz te tematy ….

  A więc ciekawa spółka zadebiutowała chyba 14 lipca

  Hipromine

  Spółka buduje jedna z największych fabryk hodowli owadów w Europie narazie dla pasz , nawozów , tłuszczu , białka dla zwierząt ale globaliści chcą aby nas też karmić robaki i owadami w zamian za nie ekologiczne hodowlę zwierząt ….

  Gdzieś czytałem że w tej dekadzie rynek oparty na owadach będzie rósł 40 % rocznie …. Taka forma ciekawostki …..

  1. animetal_slave

   wider_swider 25 czerwca 2022 o 19:09
   Dzięki za komentarz animetal_slave. Cenie sobie Twoje zdanie i zawsze z przyjemnością czytam Twoje wpisy choć niestety tego o czym piszesz nawet nie wiem gdzie szukać.

   wider_swider 26 czerwca 2022 o 03:52
   O tym właśnie pisałem animetal_slave. Lubię Twoje wypowiedzi bo aktywują do myślenia.

   :)))))))))))

   2
   1. wider_swider

    Wciąż lubię większość Twoich przemyśleń ale nie gadanie o tym co będzie w grudniu. Ile można było na tym dzisiaj zarobić? Bo na tym o czym piszę od kilku tygodni czyli że rynek bagatelizuje źle wiadomości w chu chu 🙂

    1
    1. animetal_slave

     piszesz co chwilę coś innego, więc albo choroba dwubiegunowa albo nie masz pojęcia co robisz i stale dokładasz do interesu.

     Rynek rośnie, Wąski hardy – Dołek już był!
     wider_swider 1 lipca 2022 o 23:08
     Dołek już był mój miły więc możesz się w pełni zająć wypoczynkiem i nie zaprzątać sobie tym głowy. Kolejna bessa za kilka lat więc znów będzie okazja coś złapać 😉

     Rynek spada, Wąski pęka, wzrostów jednak nie było…
     wider_swider 6 lipca 2022 o 02:47
     Ja się przyznaję- mówiłem o wzrostach na Nasdaqu. ATH jeszcze w tym roku.

     Rynek rośnie, Wąski hardy – dołek już był!
     wider_swider 16 lipca 2022 o 05:40
     Jak zacząłeś budować pozycję to elegancko, bo teraz może być coraz trudniej dołączyć.
     Dołek już był.

     Rynek buja, Wąski w strachu : możliwe utworzenie nowe DNA bessy….
     wider_swider 20 lipca 2022 o 23:43
     Już nie będę dodawał pikanterii mówiąc że wizualnie ruch od dołka jest jak dla mnie przepięknym wizualnie zygzakiem co daje możliwość utworzenia nowego dna bessy nawet w ciągu kilku dni.

     chłopie KABARET, jesteś słabszy od Andrzeja. i przestań już z tym VIX, bo nie rozumiesz co piszesz i niewinnych ludzi tutaj jeszcze wprowadzisz w błąd.

     13
 24. konsultant122

  EURUSD spadki 18 miesięcy 01/2021-07/2022 (13+5 mcy) teraz 3-5 miesięcy wzrostów, po czym 5 lub 3 miesiące spadków.
  Zamiast 2000 w wakacje , jest 1600 w wakacje. Bessa najwcześniej skończy się w marcu 2023.

  2
 25. duch_natury

  “chłopie KABARET, jesteś słabszy od Andrzeja”

  Nie ma szans – Andrzej zawsze jest i będzie na posterunku we właściwej chwili.
  Nawet nie dotykam S-ek dopóki Andrzej nie pojawi się z odpowiednim meldunkiem 😉

  2
  1. wider_swider

   Ale ze mnie czyta skubaniec, ale ze mnie czyta. Jak z otwartej księgi. Wszystko wie. No bezradny jestem na rynku i tak aż do grudnia, bo potem mam wytyczne.
   Że wszystkim masz rację, ale mnie przejrzałeś. Kończę już ten kabaret bo faktycznie wstyd w samym dołku bessy napisać o nadchodzących wzrostach.
   Tylko co tu robić teraz do grudnia?
   Oooo, wiem! Zniknę to może przyjdzie ten oszołom, który nie potrafi sklecić jednego zdania po polsku i jakimiś hieroglifami przekazał myśl zza światów- SP500 poniżej 2000 pkt. Jeśli się pojawi to na pewno rzuci jakąś błyskotliwą myśl i będzie wiadomo co grać do grudnia.
   OK, zniknąłem.

   animetal_slave 28 lipca 2022 o 23:19
   nie masz pojęcia co robisz

   1
   1. piotr5

    Widze ze czepiasz sie nooba a sam pisales o wielkiej zwale. oczywiscie po sesji spadkowej, bo po wzrostowej pisales ze rosniemy do nieba. ile ty masz chlopcze lat? besse zauwazyles ponizej 1770 i od tego czasu jestes rozedgany jak galareta.
    daj sobie spokoj z krytykowania nooba czy innych. a na dodatek klamiesz o swoich wczesniejszych wpisach jak nie przymierzajac pinokio.
    ciagle obiecujesz ze znikniesz, wiec moze jeden dzien przerwy sobie zrob.

    11
    1. animetal_slave

     Typowy wąski. Rzadko to piszę, ale tu z pełnym przekonaniem, Noobowi to wąski może czyścić klawiaturę. Straszny tupet ma ten gość.
     Obiecał, że zniknie, wróci jak zwykle, po pierwszej stracie. Dowartościować sie obrażając innych.

     5
 26. Griot1234

  Fakt już późno ,ale nie moge zasnąć od czasu jak w Szczecinie nie można zamówić taxi na konkretną godzinę a niestety pociąg masz wczesnym rankiem. O załuję ze to nie giełda, bo tam czy kupisz akcje tydzień przed pivotem czy tydzień po piwocie to w zasadzie nie ma dużej różnicy. Pozdrawiam martwiąc się bardziej o taksówkę.Ps jesli już to tylko w usa. bo u nas ide o zakład że to nie jest ostateczny biust inflacyjny, co do usa nie mam takiej pewności wiec .siedzę na gold czekając na to co rynek wymyśli. Teraz wymyślił banana pojecie zastępujące recesję dla mnie ok może być banan….jak gpw.

  1
    1. Pc39442

     huba to chyba ja podpowiedzialem. ale cena nie powinna juz rosnac skoro jest peg z PKNem. pKN max do 82 widze w tym rozdaniu ale raczej juz nie dojdzie. Po zwrocie na 55!!! takze UWAGA. w weekend zamieszke swoja rozpiske PKNa

 27. duch_natury

  Moja aktualna rozpiska falowa Usiaków zakładając jesienno – zimową słotę:

  – od 20 maja jesteśmy w korekcie (nieregularnej lub pędzącej) – w zależności od tego czy SP500 / NSQ wyjdą w obecnej C ponad szczyt z przełomu maja-czerwca.

  Odnośnie max. zasięgu tego odbicia – uważam poziom z 4-5.05.2022

  Czy zakładam też inne warianty (czyli początek hossy). Oczywiście zawsze alternatywa powinna być. Ale w obecnej sytuacji ten wariant traktuję jako mój główny.

  PS. Chyba kiedyś podobnie widział to PC-t.

  1
 28. Poczatkujacy

  Jest tu jakiś forexowy specjalista, który pokusiłby się o analizę CHF/PLN? Jako że swojego kredytu nie mogę póki co nadpłacać, to zastanawiam się czy rodzicom nie spłacić reszty kredytu frankowego. Szkopuł w tym, że obecne poziomy są kosmiczne, ale zawsze może być gorzej…

 29. toya

  “Wszystkie tarcze antyinflacyjne przedłuzone oficjalnie do końca roku.”

  Tak jak Gospodarz pisał: ” inflacja jest dezinflacyjna”.

  Bo pro-inflacyjny jest wyłącznie (!) rząd. Nie ten Rząd, nie nasz rząd, po prostu rząd – każdy kto uważa, że ręczne sterowanie jest skuteczne.

  Tarcze, ceny maksymalne, wakacje kredytowe… to wszystko działania pro-inflacyjne. Jedne zniechęcają producentów do produkowania, handlarzy do ryzykowania zamówieniami, a ostatnie wprowadzają konsumenta (i rynek) w błąd co do jego faktycznej zdolności konsumpcyjnej.

  9
  1. BK

   Mało kto potrafi widzieć to, czego nie widać. Za to namacalnym jest poczucie doganiania w bogactwie Niemiec. Cóż z tego, że poprzez wykreowany pieniądz, a nie faktycznym kapitałem z inwestycji. Na końcu zawsze przychodzi zapłata za “Belle epoque”.
   I albo następuje upadek gospodarki i konieczna odnowa gospodarcza – kosztowna i nieprzyjemna dla większości – albo z inflacją walczy się jeszcze większą inflacją, tak jak w Turcji.

   „It’s the economy, stupid” (B.Clinton).

   5
 30. Griot1234

  Szanowny Panie Karnak jak czytam pana to wydaje mi się ze według pańskich konstruktów myślowych .w PRLu to wtakich instytucjach jak PZPR, LWP, MO w tym ZOMO to pracowali sami Rosjanie(bez Ukraińców i Gruzinów),Żydzi (z USA i Izraela i Rosji) i jak to Pan nazywa POpaprancy .I was ciemiężyli w tych fabrykach i PGRach. Naprawdę warto otworzyć się na świat bo w okopach parno i duszno.

  A do Pana Konultanta trudno odejść od polityki wszak w Polce to ona nakłada podatki i to zwolennicy Pis używają jawneAgresji Słownej.

Dodaj komentarz