Kolejna projekcja dla USD/PLN

W poprzednim tygodniu przestawiłem scenariusz, w którym słabość dolara trwająca od grudnia ub. r. przekłada się w okresie najbliższego pół roku na wzrost dynamiki wskaźników inflacji w USA, to z kolei wpływa na wzrost prawdopodobieństwa podwyżek stóp FED, co powoduje wzrost rentowności obligacji rządu Stanów Zjednoczonych prowadzący do umocnienia dolara (“Czy słaby dolar wywoła wzrost dynamiki wskaźników inflacji w USA?“).

Wszystkie te elementy się zmaterializowały w ciągu następnych 10 dni od publikacji tego komentarza. Roczna dynamika CPI wzrosła w sierpniu do 1,9 proc. z 1,7 proc. w lipcu, prawdopodobieństwo, że FOMC podniesie stopy w grudniu skoczyło w górę z 31 do 71,44 proc., rentowność amerykańskich 10-latek wzrosła do 2,05 do 2,28 proc., a Dollar Index zanotował najsilniejszy od kwietnia 8-sesyjny wzrost. Wszystko do wydarzyło się zanim jeszcze FOMC zasiadł we wtorek do obrad. 

Wydaje się, że rynek działa w idealnej zgodzie z przedstawionym scenariuszem, ale oczywiście w jakim stopniu się on zmaterializuje zależy od tego jak dokładnie w najbliższych miesiącach kształtować się na świecie będzie relacja pomiędzy siłami inflacyjnymi i deflacyjnymi. Z pewnością warto w najbliższych miesiącach śledzić wszelkiej maści dane na temat inflacji na świecie a w szczególności w USA, bo jak się wydaje w obecnej fazie cyklu to one mogą odgrywać decydującą rolę. 

Przy okazji postanowiłem wrócić do tematu USD/PLN, który poruszałem to ostatnio na początku sierpnia. Tym razem zastosowałem do USD/PLN RSI(28), który to wskaźnik na początku roku okazał się bardzo użyteczny przy analizie WIG-u. Mierzyłem ilość sesji w trakcie 9-miesięcznego okresu, w trakcie których RSI(28) dla USD/PLN pozostawał poniżej poziomu 60 pkt. i jako sygnały potraktowałem wzrosty ten parametru powyżej określonego poziomu. Uzyskałem 7 sygnałów, które widać na poniższym obrazku:

 

1USDRSI

 

Projekcja dla USD/PLN uzyskana na podstawie tych sygnałów sugeruje początek silnego wzrostu dolara za 2 tygodnie. 

 

2USDRSIProjekcja

 

Oczywiście na przebieg tej projekcji duży wpływ na przypadek silnego umocnienia dolara z 2008/2009 roku, na którego powtórkę pewnie nie ma co liczyć (wymagałoby to pojawienia się “czarnego łabędzia” tej klasy co upadek banku Lehman Brothers 9 lat temu). Ale każda z tych 6 historycznych ścieżek USD/PLN (odniesiona do obecnych poziomów) po pół roku od sygnału (czyli w lutym 2018) przebywa powyżej poziomu 3,76 zł, który to poziom można potraktować jako “historycznie gwarantowany” nawet w przypadku najbardziej niekorzystnego dla dolara rozwoju wydarzeń (żadnego odbicia tempa inflacji w USA i żadnego wzrostu stóp nie będzie). 

 

3USDRSIcieki

 

Generalnie nawet jeśli mamy obecnie do czynienia z sytuacją podobną do tej z początku 2005 roku (wtedy też pojawił się taki jak obecnie sygnał) i w ciągu najbliższych 2 lat żadnego kryzysu, który umocniłby dolara, nie będzie, to i tak na trwałe zejście USD/PLN poniżej obecnych poziomów czekalibyśmy przez 9 kwartałów. 

Najbardziej podobną do ostatniego zachowania USD/PLN jest ścieżka wokół sygnału z listopada 2009:

 

4USDRSIPodobna

 

W październiku upływa 40 miesięcy od ostatniego dołka kursu dolara w ramach cyklu Kitchina. Oczywiście długość cyklu bywa zmienna, więc do październikowego terminu nie ma się co przesadnie przywiązywać, ale akurat zgadza się on ze wskazaniami powyższej projekcji. 

5USDKitchin2 

Oczywiście wydaje się prawdopodobne, że materializacji powyższego scenariusza dla dolara prędzej czy później przełożyłaby się na spadek cen akcji. W ramach “wzorca dekadowego” 10 lat temu spadek S&P 500 zaczął się 9 października (początek “Wielkiej Bessy”), 20 lat temu – 7 października (początek ostrej fazy “kryzysu azjatyckiego”) a 30 lat temu – 2 października (2 tygodnie później S&P 500 zanotował największy jednodniowy spadek w historii o ponad 20 proc.). Tak więc w okolicach 6 października zapewne będę robił drugie  – sierpniowym – podejście do tematu korekty na rynkach akcji. Na razie chyba za wcześniej na spadki bo w piątek mamy 36 dzień od dołka WIG-u z 17 sierpnia, a więc gdzieś tutaj powinno znajdować się minimum cyklu 5-tygodniowego. 

Podsumowując: 1) zależność “wyższe tempo inflacji w USA->wyższe prawdopodobieństwo podwyżek stóp FED->wyższe rentowności obligacji skarbowych w USA->mocniejszy dolar” (i odwrotnie) wydaje się aktualna; 2) nowa projekcja dla USD/PLN sugeruje akumulację dolarów przed wielomiesięczną korektą tegorocznych spadków; 3) jeśli obecny cykl Kitchina na dolarze miałby mieć typowe 40 miesięcy, to słabość dolara powinna skończyć się w październiku tego roku. 

Dodaj komentarz