Tempo wzrostu PKB w USA zwalnia, ale nie załamuje się

Po publikacji wczorajszych danych na temat dynamiki PKB w USA w III kw. można od razu częściowo zweryfikować moje tezy wysnute przedwczoraj na podstawie zachowania Conference Board CEO Confidence Index w III kw. Opierając się na analizie 4 historycznych precedensów spadku tego wskaźnika do tak niskich jak ostatnio wartości stwierdziłem, że:

„Synchronizując roczną dynamikę PKB w USA w II kw. br (+2,28 proc.) z tymi 4 historycznymi epizodami dostajemy sugestię, że roczna dynamika PKB w III kw. będzie nie wyższa niż +2,01 proc., w IV kw. nie wyższa niż +0,91 proc., w I kw. 2020 nie wyższa niż +1,04 proc., a II kw. 2020 nie wyższa niż +0,45 proc.”

No niestety pomyliłem się, bo roczna dynamika PKB w USA w III kw. była jednak wyższa niż +2,01 proc. i wyniosła +2,03 proc. (ale liczę, że rządowi statystyce się opamiętają i później skorygują te dane w dół). Czyli PKB w USA rósł w III kw. minimalnie lepiej niż w najbardziej pozytywnym z tych 4 historycznych przypadków.

Wykorzystując najnowsze dane można przesunąć tę synchronizację o jeden kwartał do przodu.

Powered by macrobond.com

… i szacować, że dynamika PKB w USA w IV kw. br. będzie nie wyższa niż +1,5 proc., w I kw. 2020 nie wyższa niż +1,1 proc., a w II kw. 2020 nie wyższa niż +1,8 proc.

Nowa projekcja uzyskana przez uśrednienie ścieżek dynamiki PKB w USA wokół końców kwartałów, w którym CEO Confidence spadało do bardzo niskiego poziomu podobnie jak ta przedwczorajsza robi dołek z II kw. 2020, ale tym razem zakręca nie spada w dołku poniżej zera.

Powered by macrobond.com

Wynika to z tego, że zarówno w 1990 jak i w 2008 roku dalszy spadek dynamiki PKB po takim sygnale na CEO Confidence nie był już duży (odpowiednio -1,6 pkt. proc. w jeden kwartał i -1,2 proc. w dwa kwartały), co przy wyciąganiu średniej ograniczyło duży negatywny wpływ przypadków z 1979 i 2000 roku (-4 pkt. proc. w 4 kwartały i -2,8 pkt. proc. w 4 kwartały).

Przy wczorajszej synchronizacji dla punktów odpowiadających II kwartałowi br. każda ze ścieżek dynamiki PKB spadała ostatecznie poniżej zera a projekcja robiła dołek w II kw. 2020 na poziomie -0,7 proc., więc można uznać, że wczorajsze dane z USA były dobre. Być może do podobnego wniosku doszedł FOMC, który po trzeciej w ciągu 3 miesięcy obniżki stóp dał wczoraj do zrozumienia, że ma zamiar zrobić sobie teraz przerwę z obniżkami i poczekać i poczekać na dalszy rozwój wydarzeń

Podsumowanie: nowa projekcja rocznej dynamiki PKB w USA możliwa po wczorajszej publikacji danych za III kw. ustanawia dołek spowolnienia gospodarczego w II kw. 2020 na najniższym od 2009 roku – ale dodatnim – poziomie +0,4 proc.

Komentarze

 1. analityk

  Panie WB obligacje USA pokazują zupelnie inne wnioski niz pan na szybcika wysnuł

  Panie macerson, rok temu s&p byl 2500,dzisiaj 3040 pkt. Faktycznie w Usa bessa na calego

  A na forum standard MILIONERZY z forum zarobieni glownie na URSUSIE,JSW, ALIORZE, BRASTERZE itd.same PERLY KUPOWANE TANIO W DOLKU

  Jak mowilem Janusze teraz beda caly czas kupowac, jeszcze na obrone wsparcia na 2180 bym rozumial ale bez skladu i ladu to wiadomo ze kupuje forumowy Janusz

  Pieniadz od wczoraj idzie do franka Jena zloto i obligacje czyli typowe zatwardzenie dla RYZYKA

  1
 2. analityk

  Jak czlowiek z moją wiedzą poczyta te forumowe PIERDY i gownoburze w stosunku do mojej osoby to nerwy biorą, napisze czlowiek im jak krowie na rowie dokladnie co i jak i gdzie i kiedy to go w wiekszosci oplują,i po co, niech janusze grają po swojemu z geniuszem analitycznym ktory nie dziwie sie ze ma juz wolne od pracy na dluzej.

  Macerson ty przynajmniej wiesz co to są zyski rok do roku, chyba nie skoro dla ciebie w tym roku na S&p zadnych zyskow nie ma.

  Neidka to raz widzialem u mnie w biurze, swoich pieniedzy bym mu nie powierzyl, typowy korposzczurek na etacie, bida.

  1
 3. podczaszy1

  Dla mnie trend spadkowy na wig-u 20 rozpoczął się na poziomie 2363 pkt. Od 2044 trwa dla mnie korekta wcześniejszego spadku. Zakładałem obecny szczyt nieco poniżej 2217 pkt. To się nie sprawdziło. Czy mnie to dziwi ? Nie . Ta prognoza była wydana na poziomie nieco powyżej 2100 pkt i w dużym stopniu oparta na intuicji i pewnej analogii z przeszłości. Z doświadczenia wiem,że właściwie nierealne jest przewidzieć przebieg korekty na indeksie.

  5
 4. podczaszy1

  Jak widać dzisiaj indeks wig-u 20 doszedł do poziomu 2237 pkt. Na poziomie 2341 pkt jest złote zniesienie. Dopuszczam +,-3,pkt a tu są 4,a więc nie do końca można się tym czynnikiem kierować. Widać,że średnia miesięczna SK-45 ściągnęła dzisiaj indeks, ale nie zamknął się on poniżej niej. Te średnie też biorę pod uwagę jedynie pomocniczo.

  3
  1. podczaszy1

   Oczywiście ,że jakiś tam zasięg fali spadkowej sobie wyznaczam, ale walczę jak tylko mogę z tą skłonnością. Moim zdaniem nie powinno się tego robić.
   Zauważ jednak ,że piszę,że dla mnie spadki na wig-u 20 rozpoczęły się na 2363 pkt. To chyba mówi wszystko. Jeśli tak nie jest i się mylę to alternatywą jest ,że trwamy w trendzie bocznym.

   3
 5. Solejuk

  @Podczaszy1 dzięki.
  Dla mnie ostatnie 3 świece na tygodniach wskazują koniec lub wyczerpanie korekty, która jako struktura złożona jest nieprzewidywalna. Czekam na zdecydowaną świecę przebijającą od góry 2150, ale chyba dopiero przebicie 2100 otworzy kierunek.
  Kurs walutowy oraz malejące obroty mogą wskazywać na akumulację energii przed dynamicznym ruchem.

 6. podczaszy1

  Pamiętam dokładnie 31 pażdziernika 2007 roku i potem 1 listopada. W USA były spadki i wieczorem 1 listopada byłem „pewny”, że teraz to już poleci w dół.
  Trochę życzeniowo zakładam,że teraz będzie podobnie. :)))
  W końcu cały czas zakładam trójkąt rozszerzający w USA.

  1
   1. Dante

    Kryzys teoretycznie powinien sie zacząć w październiku 2018r., ale banki centralne zaczęły go zadrukowywać i teraz jeszcze FED przystąpił do gry. Może się wydarzyć to o czym ostrzegał Mises czyli odwlekanie kryzysu finansowego doprowadzi do kryzysu monetarnego.

    1
    1. Solejuk

     Kryzys nadejdzie wtedy gdy wiara w moc banków centralnych zostanie poderwana lub utracona. Do tego czasu zakładam ” japonizację ” na masową skalę – druk en masse, rentowności 0 i poniżej, pełzający wzrost, zakupy ETF przez BC…Dlatego dmuchanie bańki na obligacjach jest nieuniknione, aż do absurdu, który zresztą już ma miejsce, jeśli chodzi o negatywne stopy. Nikt mi nie wmówi, że to jest OK., już zresztą powoduje zakupy akcji zamiast obligacji na –
     Na potencjalny krach systemu w UE wskazuje Krall ( niemiecki ekonomista ) mówiąc o spodziewanej fali bankructw firm niewydolnych już teraz mimo darmowego kredytu w UE i efekcie zarażenia bilansu banków, które je kredytowały. Wywoła to lawinę i ograniczenie akcji kredytowej przez banki, oraz dalszy upadek gospodarki Niemiec i UE, oraz być może jej rozpad.

     Tu ciekawy artykuł o rynku złota w tym kontekście
     https://investors.pl/informacje-i-dokumenty/komentarze-rynkowe/zloto-raport-rynkowy-investors-tfi-jesien-2019-8gwtKE

    2. poundland

     Mam pytanie do Ciebie może nie za bardzo związane z tym wątkiem, ale na pewno z tym 🙂 :

     https://wojciechbialek.pl/2019/10/najgorsze-od-dekady-nastroje-szefow-amerykanskich-firm-zapowiadaja-gospodarcza-recesje.html#comments

     Cy możesz dokładnie napisać, co masz dokładnie na myśli pisząc w powyższym wątku ?:

     ” … już widać sporą różnicę w kwestii stóp procentowych USA/Polska – a to wpływa na gigantyczne przepływy kapitału (chociażby na rynku carry trade czy swapy) https://stooq.pl/q/?s=inrtus.m:inrtpl.m&d=20190918&c=3y&t=l&a=lg&b=1”

     Będę wdzięczny. Pozdrawiam.

 7. Solejuk

  Czy interwencje na FED na repo market to nie jest podważenie wiarygodności FED ? Gdzie jednej nocy zażądano za 10% odsetek, gdy stopa ustalona przez FED wynosiła 2 ?
  Czy rynek ( banki prywatne ) nie ustali wreszcie swojego kosztu pieniądza, gdy okaże się, że druk i polityka BC jest nieskuteczna, bo już nie mają narzędzi ?
  Gdy cena pieniądza jest 0 na i poniżej to jaką on ma wartość, kto na to będzie się godził ?
  Rynek powie swoje, zobaczymy wtedy prawdziwy koszt pieniądza, rynkowy, zdrowy. Niech dokona się to przez wybuch inflacji.

 8. Solejuk

  Dolar mówisz ? Nie wiem, może do PLNa. Technika pokazuje koniec trendu wzrostowego na USD I oraz początek wzrostów na EURUSD, ale co z tym wzrostem deficytu ?
  http://wgospodarce.pl/informacje/70222-deficyt-budzetowy-usa-najwiekszy-od-7-lat-prawie-bilion-dolarow
  Może być jeszcze wzrost USD jak świat rzuci się na ich obligacje, bo przecież nie na niemieckie…ale pytanie co jest większą szmatą USD czy EUR ?
  Rozstrzygnie to CHF i pewnie JPY ale to złoto, srebro i platyna wg. mnie wybije daleko na północ.

  Pawiany z Wall Street mogą stroszyć piórka, ale prawda jest tak, że wyceny rosną a zyski spadają.
  FORWARD ESTIMATES MATTER i tyle, nie będzie więc tyle kasy z podatków.
  http://www.bankfotek.pl/view/2143780

  A co będzie z USD jak Chińczycy oznajmi, że mają np. 25000 ton złota ?

 9. skaven

  @nic dodać nic ująć
  Miraże fortuny/najnowszy wpis

  Osobiście uważam, że pojęte wprost ‚inwestowanie na giełdzie’ to zdyskredytowany i niebezpieczny pomysł pozwalający ‚elitarnej’ grupie ludzi o wątpliwych moralach odzierać z oszczędności życia przeciętnych zjadaczy chleba o raczej ograniczonej wiedzy i możliwościach finansowych. TFI, OFE, PPK,… mogą w najlepszym wypadku traktować nasz rynek jako bankową skrytkę pieniężną (wraz z ich obligacjami oprocentowanymi poniżej inflacji). Dywersyfikacja portfela to świadoma ucieczka od zysków a hedging pozycji to samookaleczenie. W obliczu giełdowej irracjonalności jedyna racjonalna strategia musi siłą rzeczy polegać na selektywnej spekulacji przy zamierzonej, świadomej akceptacji wysokiego ryzyka!”

  1
 10. fast_market

  Zastanawiam się kiedy ten cały inwestycyjny świat zorientuje się, że w tej całej celnej wojnie handlowej Trumpowi wcale nie chodzi o poprawę konkurencyjności towarów amerykańskich, a po prostu szuka on dochodów w niespinającym się budżecie?

  4
 11. Griot1234

  https://think.ing.com/opinions/the-monetarist-era-is-over/
  Fast market
  O ile w sorawiw tzw wojny handlowej zgadzam się.,bo cła to nie kontynenty, czy całkowite zakazy i gra idzie o dochody o tyle o budżet jestem spokojny, byle republikanie dotrwali do przyszłej kadencji bo można dużo ciąć w wydatkach sztywnych, renty emerytury budżetowe, podnieść wiek emerytalny etc.. Oni naprawdę maja kapitalizm, oparty na kapitalistach, a nie polityczni kolesiowski. I mają ropę i gaz od niedawna i proszę zwrócić jak szybko budują infrastrukturę do export i porządkują ten rynek poprzez politykę zagr. Moje przypuszczenie:export paliw do Chin tak jak i soi da wygraną w wyborach republikanom

  1. Dante

   @Griot1234
   To czego nie uwzgledniaja bankierzy centralni dotyczy prędkości pieniądza (a dokładnie jego zmiany – ‚rate of change’) i pokazuje dość wartościowe informacje. I tutaj dodruk pieniądza ma tu spore znaczenie, ale kwestia zasadnicza, czemu ten pieniądz nie został szybko wydany, a jest bardziej akumulowany przez ludzi.
   W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że z jednej strony prędkość pieniądza pokazuje jak ludzi patrzą na przyszłość (czy wolą oszczędzać z powodu niepewności czy raczej wydają, bo są bardzo optymistycznie nastawieni). A z drugiej strony to zaufanie do pieniądza – jeśli zauważą szybki wzrost cen, to będą skorzy do wydawania, aby „oczędzić” aktualną siłę nabywczą w postaci dóbr i usług (vide: historia Republiki Weimarskiej).
   To są w dużej mierze 2 główne czynniki w realnej gospodarce – a na nie z kolei ma wpływ szereg innych rzeczy jak:
   – wydatki rządowe (i ich udział w PKB) oraz regulacje rzadowe – wpływ proinflacyjny,
   – demografia – starzejące się społeczeństwo jest prodeflacyjne, a odmładzające sie społeczeństwo jest proinflacyjne
   – zadłużenie gospodarki – im wyższe tym bardziej deflacyjny wpływ i w pewnym momencie musi nastapić delewarowanie (co powinno byc proinflacyjne).
   – globalizacja od lat 70./80. i deindustralizacja Zachodu (zwłaszcza od lat 90.) – Azja (zwłaszcza Chiny) eksportowały deflację na Zachód, a Zachód wysoko płatne miejsca w przemyśle do Azji
   – zmiany na rynku pracy – luki po miejscach pracy w przemyśle są zastepowane przez miejsca pracy w usługach, które już tak wysoko płatne nie są.
   To wszystko również wpływa na zmiany w zachodnich społeczeństwa (vide: pokolenie Z).
   A gdyby do gry po 2008r. nie wkroczyły banki centralne, to nie nastapiłaby wysoka inflacja na aktywach finasowych – wiele indeksów byłoby znacznie niżej niż dzisiaj (analogicznie jak lata 40. nie były ciekawe dla akcji w porownaniu do chociażby drugiej połowy lat 30. XXw.), a rynek byka na obligacjach ewidentnie by się skończył.

   https://43cyu21tdz6o41fs2y3e45y1-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2016/03/money-velocity.gif
   https://static.seekingalpha.com/uploads/2009/8/23/saupload_mfg2.jpg
   http://www.mybudget360.com/wp-content/uploads/2014/08/part-time-workers-us.png
   https://s.marketwatch.com/public/resources/images/MW-CH675_labor__MG_20140610092736.jpg
   https://cdn.americanprogress.org/content/uploads/2017/05/15142746/PathForwardMarshallPlan-web5-693.png
   https://static.businessinsider.com/image/4a39162b4b5437dc00253961/image.jpg
   https://www.pragcap.com/wp-content/uploads/2014/10/v21-400×239.png
   https://www.oftwominds.com/photos2016/MV-employment-ratio5-16a.png
   https://www.schroders.com/en/sysglobalassets/schroders/sites/australia/pdf/articles/inflationfigure3.png
   https://mikeashton.files.wordpress.com/2014/09/m2andrates.gif
   https://static.seekingalpha.com/uploads/2018/4/25/910351-1524675663591753_origin.png
   https://static.seekingalpha.com/uploads/2018/4/25/910351-15246756337853637.png
   https://static.seekingalpha.com/uploads/2018/4/25/910351-15246756624461954_origin.png
   https://static.seekingalpha.com/uploads/2018/4/25/910351-15246756646850507.png
   https://static.seekingalpha.com/uploads/2018/4/25/910351-1524675665879553.png
   https://static.seekingalpha.com/uploads/2018/5/10/910351-15259318692157695.png
   https://www.zerohedge.com/s3/files/inline-images/2019-02-28_10-56-54_0.jpg?itok=p2cHYPXh
   https://static.seekingalpha.com/uploads/2019/6/12/saupload_Cdn-and-US-savings-rates.png
   https://asset.barrons.com/public/resources/images/ON-DC237_0628pc_3_20190628112446.png
   https://thumbor.forbes.com/thumbor/960×0/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fchuckjones%2Ffiles%2F2019%2F01%2FTRUMP-CRFB-COMMITTEE-FOR-A-RESPONSIBLE-FEDERAL-BUDGET-LARGEST-DEFICIT-IN-A-STRONG-ECONOMY-ABOVE-4-1950-TO-2028-GRAPH.jpg
   https://www.capitaleconomics.com/wp-content/uploads/2019/08/chart016-9.png
   https://www.macrobusiness.com.au/wp-content/uploads/2019/08/2-8.gif
   https://www.thetechnicaltraders.com/wp-content/uploads/2019/08/chart1-12.png
   https://fred.stlouisfed.org/graph/fredgraph.png?g=ppaG
   https://www.zerohedge.com/sites/default/files/inline-images/mil1.jpg?itok=-Rlvbd1P
   https://www.gannett-cdn.com/presto/2019/01/08/USAT/32a79685-e8e6-4a63-92a9-ca324882599e-010719-older-working_Online.png
   https://intrinsicinvesting.com/wp-content/uploads/2018/10/Home-Ownership.png
   https://www.bls.gov/bdm/entrepreneurship/bdm_chart6.png
   https://paststat.com/blog/wp-content/uploads/2014/02/M2Vpic.png
   http://media1.s-nbcnews.com/i/MSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/BUSINESS/Graphics/Boomer-selloff-110823.gif

Dodaj komentarz