Co można znaleźć w Macrobondzie?

Ponieważ planuję 3 najbliższe łikendowo-świąteczne dni spędzić w pobliżu komputera, to przyszło mi do głowy by nadać dzisiejszemu komentarzowi eksperymentalną otwartą formułę. Aplikacja Macrobond, którą się posługuję umożliwia łatwy i błyskawiczny dostęp do ogromnej ilości wszelakiej maści danych z całego świata. Jeśli któryś z szanownych Czytelników od dawna nie może spać odczuwając brak znajomości historii jakichś danych na przykład – nie wiem – poziomu połowów atlantyckiego łososia na Wyspach Owczych:

Powered by macrobond.com

… albo kształtowania się cen amunicji do broni strzeleckiej na rynku USA:

Powered by macrobond.com

… czy zysków Chevrona (akurat dziś podał wyniki za III kw.):

Powered by macrobond.com

… to proszę w komentarzach zgłaszać zapotrzebowanie. Być może uda się te informacje znaleźć w dostępnej mi bazie danych Macrobonda.

Również, jeśli znają Państwo jakieś mniej popularne wskaźniki, których analiza rzuciłaby jakieś interesujące światło na sytuację na rynkach czy w gospodarce, to proszę o ich wskazanie, a ja spróbuję je – w miarę dostępności danych i swoich umiejętności – zreplikować w Macrobondzie.

Jeśli jakieś zapotrzebowanie się pojawi, a ja będę je w stanie zaspokoić, to będę uaktualniał ten wpis zamieszczając obrazki stosownych wykresów.

Podsumowanie: do poniedziałku trwa na blogu wykresowy koncert życzeń. Zapraszam.

„konsultant121:

1. Sprzedaż nowych samochodów w USA i Chinach”

Tu trzeba uważać, by porównywać jabłka z jabłkami, to znaczy znaleźć w obu krajach porównywalne statystyki. Moim zdaniem poniższe dane obejmują miesięczną sprzedaż samochodów (i osobowych i ciężarowych) w obu krajach:

Powered by macrobond.com

„Neptun:

1. Ceny energii elektrycznej USA vs EU”

Chyba zacznę być zwolennikiem powstania rządu światowego, bo znajdowanie porównywalnych serii danych pomiędzy różnymi rejonami świata jest potwornie frustrujące. Dla USA serie danych są relatywnie proste do zrozumienia – dane są miesięczne, podzielone na różne grupy odbiorców i wyrażone w dolarach za kilowatogodzinę:

Powered by macrobond.com

Natomiast w Eurostat publikuje dane półroczne w rozbiciu na gospodarstwa domowe i przemysłowych odbiorców energii z podziałem na skalę jej konsumpcji. Poniżej serie danych (wyrażone w euro za kwh, które wydały mi się najbardziej sensowne, ale nie mam pewności, na ile są porównywalne do amerykańskich (kwestie podatkowe):

Powered by macrobond.com

Można by to przeliczyć na wspólną walutę (obecnie za jedno euro można kupić 1,1 dolara), ale wolę tego nie robić, ze względu na brak pewności co do porównywalności poszczególnych kategorii. Na oko wydaje się, że ceny energii elektrycznej dla przemysłowych klientów w USA (ok. 7 centów) są porównywalne do tych w UE dla największych odbiorców przemysłowych (8,6 euro centów), ale znacznie niższe niż dla najmniejszych odbiorców przemysłowych (24.35 euro centów). W przypadku gospodarstw domowych w USA cena oscyluje ostatnio średnio wokół ok. 13 centów, a w UE oscyluje od 18,54 do 39,48 euro centów w zależności od wielkości konsumpcji, czyli wydaje się być znacznie wyższa.

„Dante:

1. Procent banków, które poluźniają lub zacieśnijaą standardy pożyczania w Polsce i w Europie (analogicznie jak na stronach FEDu odnośnie amerykańskich)”

Udało mi się znaleźć dla strefy euro serie danych, które wydają się być bliskim odpowiednikiem tych fedowskich:

Powered by macrobond.com

„holydog:

Proszę o wykres Gazpromu na giełdzie rosyjskiej od początku notowań na interwale 1M, 10 lat na 1T i 5/3 lat na 1D. Koniecznie z volumenem. (nie OGZD notowane w Londynie).”

W Macrobondzie są dla Gazpromu dane z MOEX od września 2010:

Powered by macrobond.com

Powered by macrobond.com

Ktoś wie, co tam się stało w maju? Coś z Nord Streamem 2 może?

„fast_market:

Panie Wojtku, może ma Pan zależność pomiędzy rentownością (zmianą rentowności) amerykańskich obligacji 10Y, a kursem CNHUSD w długim terminie?

Od początku września jest dość duża korelacja i co ciekawe w tym czasie zaczął się mini kryzys na rynku krótkoterminowych stóp
procentowych w USA (tzw. rynek cashowy) i interwencje w postaci Repo, co dziwne przy założeniu względnie stałej ilości cashu w systemie bankowym.
Jakby zagraniczny inwestor sprzedawał te obligacje i przytłoczył nimi lokalne Banki.

Może taki wykres pozwoliłby jakieś wnioski wyciągnąć zanim w grudniu/styczniu poznamy stan posiadania UST przez inwestorów zagranicznych?”

W naprawdę długim terminie, to korelacja pomiędzy rentownościami amerykańskich 10-latek a siłą juana względem dolara jest dodatnia, to znaczy dolar umacniający się względem juana towarzyszył spadającym rentownościom obligacji rządu USA:

Powered by macrobond.com

Nie działało to za bardzo w latach 1994-2011, ale później ta zależność zaczęła powracać:

Powered by macrobond.com

… a tym roku ta ujemna korelacja – i słabszy dolar do juana tym wyższe rentowności amerykańskich obligacji – nasiliła się w tym roku:

Powered by macrobond.com

Czy być może można powiedzieć, że w długim i krótkim terminie tanie Chiny(tani względem dolara juan) działają na USA dezinflacyjnie lub też , że pro-dezinflacyjna polityka w USA powodowała dewaluację juana względem dolara.

„darktower”:

Poproszę o wykres cen welding wire rod ostatnie 10 lat Chiny vs EU.”

Poddaję się. Są dane dla cen walcówki w Chinach, ale nic podobnego nie udało mi się namierzyć dla Europy.

Powered by macrobond.com

„konsultant121:

Inflacja CPI w Chinach od 30lat?”

Powered by macrobond.com

Mateusz:

„czy mógłbym prosić o wykres cen nieruchomości w PL od 89?
Ewentualnie od 00.
NBP i wiele instytucji publikują dane z początkiem 2007 lub 2008 roku co mocno znieksztalca obraz sytuacji.
Szukałem kiedyś danych i coś tam wyszło, ale nie były to wiarygodne miejsca.Dziękuję”

Niestety też nie mam dostępu do dobrych danych na temat cen nieruchomości w Polsce:

Powered by macrobond.com

Powered by macrobond.com

Powered by macrobond.com

Dante:

„1. Rynek nieruchomości – dla USA i Niemiec: średni czas oczekiwania nieruchomości na klienta, stosunek liczby nieruchomości w obrocie (kupywanych/sprzedawanych) do całkowitej liczby, średnia cena nieruchomości do średniej pensji.”

Oczywiście dane o stosunku podaży do sprzedaży dla nowych i istniejących domów dla USA są dostępne:


Powered by macrobond.com

… ale niczego takiego nie znalazłem dla Niemiec.

Te międzynarodowe porównania to dramat, ale nie zrażony próbowałem coś wyrzeźbić jeśli chodzi o stosunek cen domów do płac. Znalazłem takiego dane na temat rocznych zarobków w Niemczech:

Powered by macrobond.com

… i takie dane na temat nieruchomości mieszkalnych w Niemczech:

Powered by macrobond.com

Z tego wynika, że na kupno nowego domu trzeba w Niemczech pracować ponad 9 lat, a istniejącego niecałe 7 lat.

Ale oczywiście dane dla USA będą w innych formatach. Powiedzmy, że za istniejący dom trzeba zapłacić w USA średnio nieco ponad 300 tys. dolarów:

Powered by macrobond.com

… a zarobki – ale tu TYGODNIOWO – wynoszą średnio niecałe 800 dolarów:

Powered by macrobond.com

Wyszło mi więc ok. 388 tygodni pracy za istniejący dom, czyli ok. 7,5 roku, czyli podobnie jak w Niemczech.

Komentarze

  1. allo allo

   teze profesora i pana Tomasza potwierdza ostatni dzielo tworcy ubera
   „Wall Street Journal” donosi, że nowy startup Travisa Kalanicka pochłonął aż 400 milionów dolarów. Skąd pochodziły pieniądze?

   Okazuje się, że miały to być środki z funduszu inwestycji publicznych Arabii Saudyjskiej, jak twierdzą anonimowe źródła związane ze sprawą.
   https://forsal.pl/finanse/aktualnosci/artykuly/1438633,uber-byly-ceo-dostaje-400-mln-dolarow-na-swoj-startup-kuchnie-w-chmurze.html

   1. toya

    To jest akurat swietny pomysl biznesowy 🙂

    Teza: process przygotowania zywnosci w XXI to odziez z wieku XIX.

    Ubrania kupujemy gotowe, a przeciez jeszcze kilka, no kilkanascie, pokolen wstecz ubrania wytwarzano wylacznie we wlasnym zakresie. I to od poczatku do konca, surowiec, polprodukt, product. Dzis wydaje nam sie niedorzeczne by posiadac w domu cale wyposazanie tkackie czyz nie?

    Tak samo bedzie z zywnoscia. Idea, ze kazdy z nas kupuje np. ziemniaka, po to by go obrac, ugotowac, doprawic, itd jest jakas gigantyczna nieefektywnoscia.

    Polscy developerzy juz dawno przewidzieli te trendy „kuchni w chmurze” oferujac praktycznie wylacznie aneksy 😉

    1
     1. toya

      Tak widzialem. Natomiast nie zmienia to mojej opinii, ze na poziomie indywidualnym ten „lancuch” produkcji tez sie skroci.

      A tak w ogole to ten pomysl z wspolnymi kuchniami, a wczesniej wizja mniejszej ilosci samochodow ze wzgledu na car sharing jakos rymuje mi sie z tym co juz w Polsce bylo… w Nowej Hucie.

    1. allo allo

     porownywanie czasochlonnego procesu wytrzania ubran do procesu gotowania….jest kompletnie chybione
     to moze byc jedynie konkurencja dla dan gotowych w marketach albo jedzenia na wynos z restauracji
     czy to kiedykolwiek stanie sie rentowne
     przyklad we work uber czy beyond meat pokazuje ze niekoniecznie
     to jest doskonaly przyklad jak zalew taniej gotowki finansuje kompletnie odjechane i nierealne wrecz nietrafione projekty
     ktore istnieja tylko dlatego ze ciagle dobry wujek wyklada pieniadze na sponsorowanie zabawy w biznes – przepraszam START UP(wiadomo ze jak doda sie do opisu firmy ze jest to start up z apka to juz wogole hype)

     1
    2. allo allo

     polscy deweloperzy oferuja aneksy bo buduja klitki zwane szumnie apartamentami – polaczenie aneksu z kuchnia pozwala optycznie powiekszyc powierzcnie uzytkowa salonu
     niedlugo pewnie zamiast lazienki beda aneksy sanitarne zeby jeszcze bardziej optycznie powiekszyc wielkosc „apartamentow”
     ale spoko
     pewnie pojawi sie jakis start up ala uber i beda wspolne kibelki na apki – taka nowoczesna wersja klatki schodowej ze swiata wg kiepskich

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Obrazek dla samochodów umieściłem wyżej, ale nowe mieszkania mi przepaliły mózg – znalezienie porównywalnych serii danych dla USA i Chin na razie przekracza moje możliwości. Dla USA „new home sales” są oczywiście dostępne, ale Chińczycy swoje dane publikują dla poszczególnych miast i nie jestem w stanie namierzyć jakiejś łącznej statystyki.

   4
  1. allo allo

   USA wypowiada pakiet klimatyczny wiec wzrosty i sila tamtejszych indeksow nie jest przypadkowa
   wypowiedzenie tych szalonych porozumien oznacza tansza energie tansza produkcje i wieksza konkurencyjnosc
   zreszta gdzies czytalem opracowanie ktore wyjasnia wiekszosc wzrostu gospodarczego ostatnich kilkunastu dekad wlasnie
   nauczeniem sie przez ludzkosc wykorzystywania taniej energii z paliw kopalnych

 1. digesting slowly

  Z cyklu kto nie ryzykuje nie pije szampana PXM. To spółka z worka do którego można zaliczyć PBG czy Rafako. PBG to już chyba trup. Rafako dzisiaj coś szarpnęło. Na PXM coś się szykuje. Dzisiejszy kurs odpowiada kursowi 4 gr (przed scaleniem). Czyli jak pęknie 2zł to następny trup.

  1. allo allo

   w przypadku spolek ktore masowo dodrukowaly akcji samo patrzenie na wykres moze okazac sie zabojcze jak dla wielu lapiacych noze na tej spolce od 3 pln czyli dolka z 2016…… obecnie cena akcji jest nizej jakies 30% od dolka 2016 ale wycena rynkowa wzrosla z 260 do ponad 500 mln….

 2. podczaszy1

  @ szyderca 667
  Pardon ,że odpisuję z lekkim opóżnieniem, ale postanowiłem poczekać do końca tygodnia.
  Wig banki jeśli w przyszłym tygoniu zacznie spadać to raczej korekta jesienna będzie już zakończona. Już na dzień dzisiejszy to tak wygląda, ale może wskazany jest jakis filtr i dlatego lepiej poczekać do przyszłego tygodnia. Banki mają 30 % w indeksie wig-20 i ich spadki w takim układzie powinny pociągnać w dół wig-20.

  1. allo allo

   nie chodzi mi o niego ale w postach na blogu jest wplecione duzo ideologicznej nagonki ala balcerek z lat 90-tych mierzi mnie takie jednoznaczne prezentowanie pogladow, jak rowniez ciagle naganianie na zloto srebro traktowanie panstwa jako zla wcielonego itp……prostackie to i naiwne, przepowiadanie krachu co kilka miesiecy itp itd….. dla mnie jednostki myslacej krytycznie coraz to przeszkadza
   a tu krotki popis…..
   2012
   https://independenttrader.pl/czemu-mamy-przed-soba-zapasc-na-rynku-nieruchomosci.html
   2012
   https://independenttrader.pl/srebro-inwestycja-lepsza-od-zlota.html
   2012
   https://independenttrader.pl/zagranica-wycofuje-depozyty-z-polskich-bankow.html
   w tym art to juz kompletnie poplynal
   2013 poczatek (przypominam w poslce przed duzymi wzrostami a w USA przed szczytami wszechczasow
   2013
   https://independenttrader.pl/nieruchomosci-co-nas-czeka-w-2013r.html
   kompletne bzdury o rynku nieruchomosci w polsce…..
   dlugo by tak wymieniac
   trudno o bloga z jasnymi wrecz czesto jednoznacznymi prognozami ktory by sie tak rozjezdzal z rzeczywistoscia

   https://independenttrader.pl/czy-juz-pora-wycofac-sie-z-rynku-akcji.html

   4
  2. podczaszy1

   Nie rozumiem po co reklamujesz tutaj tego komika, który od bodaj 4 lat przysyła mi na pocztę internetową jakieś propozycje kursów giełdowych w obniżonej cenie i chyba właśnie na tym zarabia, a nie na czym innym. Takie gadki jakie on wciska to dobre są u cioci na imieninach pod warunkiem ,że jest dużo wódki.

   4
 3. Dante

  Bardzo dobra analiza od Hedgeye
  https://www.youtube.com/watch?v=rQmaKGY3eH8
  W skrócie Q1 i Q2 2020r. to klasyczny Quad 3 (aktywa proinflacyjne – vide surowce, akcje surowcowe, akcje EM, akcje banków), a z kolej Q3 2020r. to już Quad 4 (aktywa defensywne = obligacje, złoto, USD).
  Analiza od Hedgeye jest zgodna z działaniami FEDu, który ma mocno pompować bilans do połowy 2020r., a od połowy października 2020r. zakupione instrumenty będą wygasać (FED będzie wysysać dolary z rynku).

 4. holydog

  Proszę o wykres Gazpromu na giełdzie rosyjskiej od początku notowań na interwale 1M, 10 lat na 1T i 5/3 lat na 1D. Koniecznie z volumenem. (nie OGZD notowane w Londynie). Wielkie Dzięki. Fajna incjatywa Gospodarzu. Dziękuję za wpisy i Pozdrawiam.

  1. fast_market

   Coraz rzadziej chce się wchodzić na ten blog.
   A pomijając inne wpisy ludzi wylewających frustracje na swoje niepowodzenia,
   które zniechęcają nie tylko do czytania, ale i do napisania czegoś, to ten uważam, że jest niedopuszczalny.
   Jak się nie rozumie i się nie ma argumentów to trzeba obrazić.
   Jakie to polskie. Jakie to patriotyczne…

   12
 5. fast_market

  S&P wyciągane na koniec, jakby 3100 chciano wydrukować.
  A nastroje AAII niestety temu nie sprzyjają (chociaż należy przyznać, że bywało bardziej ekstremalnie):

  BULLISH
  40.3%

  NEUTRAL
  35.8%

  BEARISH
  23.9%

  Dodam od siebie, że prywatnie bazowałem na scenariuszu, że amerykańskie obligacje 10Y dotrą do poziomu min. 2,15%, max 2,30%,
  co by oznaczało jeszcze chyba kilkadziesiąt punktów wyżej na S&P…
  Mimo, że na razie w okolicach 1,90%-1,98% to trochę się wykruszyłem i dziś pierwsze shorty założyłem (na tym nieszczęsnym strząśnięciu).

  2
  1. Dante

   @fast_market
   SP500 i UST10Y pójdą jeszcze ostro w górę – SP500 na poziomie 3500 i UST10Y w przedziale 3,5 – 4,0% koło lata przyszłego roku by mnie nie zdziwiło. Również takie waluty jak AUD, NZD, RUB, TRY, GBP powinny zaliczyć mocny rajd wobec USD, CHF i JPY. A ewidentnymi liderami wzrostów powinny być akcje/ETFy surowcowe i akcje EM.
   https://stooq.pl/q/?s=10usy.b:zn.f&d=20191108&c=10y&t=c&a=lg&b=0&r=es.f
   https://stooq.pl/q/?s=eem.us:zn.f&d=20191108&c=10y&t=l&a=lg&b=1&r=es.f+usd_i
   https://stooq.pl/q/?s=audjpy:chfnzd&d=20191108&c=10y&t=l&a=lg&b=1&r=es.f+usd_i
   https://stooq.pl/q/?s=zn.f:gg.f&d=20191108&c=20y&t=c&a=lg&b=1&r=xagxau+eurusd+audjpy+nzdchf

   1
    1. Dante

     FED obecnie skupuje krótkoterminowe obligacje (t-bills), a zostawia w spokoju długoterminowe obligacje (kilkuletnie aż do 30Y) – zatem 30Y powinny najmocniej wzrosnąć.
     https://www.wsj.com/articles/fed-will-purchase-treasury-bills-at-least-into-second-quarter-of-2020-11570806265
     I co ciekawe to długoterminowe obligacje skarbowe są benchmarkiem dla obligacji korporacyjnych i finasowania pożyczek na nieruchomości w USA – zatem przy bardzo wysokim oprocentowaniu UST liczba buybacków i pożyczek na nieruchomości zacznie spadać.

     1. fast_market

      Mnie się w ogóle wydaje, że te buybacki na obecnych poziomach to jakiś absurd.
      W ogóle nieuzasadniony ekonomicznie – chyba, że jako specyficzna forma dywidendy, ale to też wątpliwe z punktu widzenia spółki.
      A jeśli te buybacki są finansowane długiem to już w ogóle kiedyś będą z tego duże problemy…

      Tak Fed skupuje Tbille i tam czasowo przesunął się interes z długich papierów. Co oczywiście wystramia krzywą.

 6. fast_market

  Panie Wojtku, może ma Pan zależność pomiędzy rentownością (zmianą rentowności) amerykańskich obligacji 10Y, a kursem CNHUSD w długim terminie?

  Od początku września jest dość duża korelacja i co ciekawe w tym czasie zaczął się mini kryzys na rynku krótkoterminowych stóp
  procentowych w USA (tzw. rynek cashowy) i interwencje w postaci Repo, co dziwne przy założeniu względnie stałej ilości cashu w systemie bankowym.
  Jakby zagraniczny inwestor sprzedawał te obligacje i przytłoczył nimi lokalne Banki.

  Może taki wykres pozwoliłby jakieś wnioski wyciągnąć zanim w grudniu/styczniu poznamy stan posiadania UST przez inwestorów zagranicznych?

 7. karnak

  Kto chce niech korzysta.
  Mój komentarz: trwa atak na opory wyższych interwałów, czy będzie udany to się okaże.
  Godzinny jeszcze nie dał sygnału S , stąd nie ma co wyprzedzać, choć wygląda to, gdy się patrzy na opory wyższych interwalów, na kamikadze byczka, anóż:
  http://www.bankfotek.pl/view/2143979
  http://www.bankfotek.pl/view/2143980
  http://www.bankfotek.pl/view/2143981
  http://www.bankfotek.pl/view/2143983
  http://www.bankfotek.pl/view/2143984
  http://www.bankfotek.pl/view/2143982

  A tu bardzo ciekawa kreska na przewodniku stada, czy wybicie tego potężnego oporu to pułapka na byczka, czy początek kolejnego hiperbolicznego rajdu amerykańskiej hossy?
  Po prostu trzeba obserwować i reagować – gdy zejdą ponownie pod opór to grać S, a nad L:
  http://www.bankfotek.pl/view/2143978

  2
  1. Dante

   @karnak
   Masowa ucieczka kapitalu od aktywów safe haven, gigantyczny stymulus ze strony banków centralnych (cięcie stóp + QE), relatywnie łagodny przedwyborczy ton Trumpa wobec Chin oraz za niedługo mocny rajd USD w dół powinny zaowocować nie tyle hossą na akcjach, ale wrecz hossą na sterydach (po której nastąpią spore spadki – jesli banki centralne znowu czegoś nie wymyślą).
   https://stooq.pl/c/?s=eem.us:zn.f&d=20191108&c=1y&t=c&a=lg&r=es.f
   https://stooq.pl/c/?s=eem.us:zn.f&d=20191108&c=10y&t=c&a=lg&r=es.f

  1. fast_market

   Tylko widzisz, ten hedging fx swapami to poniekąd neutralny dla rynku walutowego, chyba że w dużych size’ach (bo natychmiastowo to w zasadzie tylko odsetki od pożyczki w obcej walucie są sprzedawane lub kupowane), ale mnie się wydaje, że jest grupa inwestorów, która nie robi tego hedgingu bo ma adekwatne rezerwy w obcej walucie. Taki przykład Chin mi przychodzi do głowy. A zaciekawiło mnie to, gdy powiązałem powrót kursu USDCNH poniżej 7,0 w czasie wyprzedaży amerykańskich obligacji. Może to taki mały szantaż Chin wobec Trumpa podczas prowadzenia rozmów handlowych?

   1. Dante

    „In Australia, close to 85% of external debt liabilities denominated in foreign currencies are
    hedged with financial derivatives into Australian dollars (Becker et al (2005)). In New
    Zealand, about 81% of foreign currency liabilities are hedged into New Zealand dollars
    (Statistics New Zealand (2008)). ”

    Polecam (zwłaszcza drugi link);
    https://www.bis.org/repofficepubl/arpresearch200903.02.pdf
    https://www.ecb.europa.eu/pub/pdf/scpops/ecb.op228~bb3e50120a.en.pdf

    A co do USD/CNH to specyficzna para, której bliżej do tego co miało miejsce w okresie, w którym CHF był powiązany pegiem do EUR. Od wielu lat Chin prowadzily politykę „sterylizacji” waluty – tzn. państwo, które dużo eksportuje ma nadmiar zagranicznej waluty i jeśli dojdzie do jej wymiany, to umocni się rodzima waluta i eksport zacznie spadać, a Chiny uniknęły tego zjawiska dzięki „sterylizacji waluty”, czyli nadwyżki USD nie zamieniały na yuany, ale przeznaczały na zakup obliagcji amerykańskich (de facto pożyczali pieniądza Amerykanom, aby ci kupowali chińskie towary). Obecnymi czasy kurs USD/CNH jest bardziej płynny, ale nadal kontrolowany przez bank centralny Chin.

    2
 8. Dante

  Prawdopodobnie zaczyna się „shale oil producers bust” (co powinno przełożyć się na wzrost ceny ropy i gazu):
  „Analysts and investors are casting a critical eye on Permian oil producers after a spate of drilling mistakes. Diamondback Energy Inc. said it’s fundamentally changing the way it forecasts future growth. Chesapeake Energy Corp. collapsed to a 20-year low Wednesday, one day after the shale gas driller warned it may not be able to outlast low fuel prices and issued a “going concern” notice.”
  https://www.youtube.com/watch?v=icJCahXRZ9A&t=0s

 9. Dante

  @Wojciech Białek
  1. Rynek nieruchomości – dla USA i Niemiec: średni czas oczekiwania nieruchomości na klienta, stosunek liczby nieruchomości w obrocie (kupywanych/sprzedawanych) do całkowitej liczby, średnia cena nieruchomości do średniej pensji.
  2. Emisja obligacji korporacyjnych w USA, Niemczech, Chinach, Australii i Kanadzie.
  3. Liczba/wolumen udzielonych kredytów w USA, Eurostrefie i Chinach – może przy okazji stousnek odrzuconych aplikacji o kredyt do wszystkich aplikacji (?)

 10. Solejuk

  Ciekawe, jakaż to będzie siła, która wyrwie Euro z morderczego uścisku $ i pchnie cenę powyżej 1,17 a dalej i 1,20 ?
  Zapewne podwyżka stóp i koniec QE… Przy tym szalonym wzroście gosp. trzeba studzić np. takich Włochów.
  Niestety ulica jest już jednokierunkowa, dopóki nie nastąpi wenzuelizacja i/lub weimaryzacja, ciekawie będzie jak gawiedź zajarzy.
  http://www.bankfotek.pl/view/2144014
  No ale niektórzy widzą szalone wzrosty na rentownościach amerykanckich śrydnich papirów.

  1. red.007

   Niektórzy już zwątpili w dolara-za wcześnie.
   Spadek E/U będzie miał formę podwójnego/potrójnego zygzaka i będzie piątą falą TUK.
   Dopiero wówczas zakończymy spadek korekcyjny rozpoczęty od szczytu z 2018.
   Będzie to miało określone konsekwencje dla miedzi i naszej giełdy.
   To jeszcze nie jest czas na hossę.

   5
     1. red.007

      Trochę nie rozumiem określenia zmiany zdania.
      We wszystkich wpisach utrzymywałem opinię,że wzrost dolara od 2018 jest korekcyjny i nie zobaczymy go powyżej 2017:
      1.
      https://bankfotek.pl/view/2142640
      Czy widzisz tam parytet?
      Wykres pozwolił sobie na rozbudowanie i wyrysował F4 dopiero na szczycie z początku listopada.
      Teraz robimy ostatnią sekwencję spadkową.

      2.
      Pamiętasz jak się oburzyłeś i naczelny kurnika również,gdy napisałem:
      „red.007
      10 lipca 2019 o 14:53
      …Naopowiadano głupot o dolarze na 4,73 i to w lutym 2020…”

      Ja to podtrzymuję,takich poziomów nie zobaczymy.

       1. red.007

        Mijasz się z prawdą,widział go w lutym 2020:
        lastkura

        Kurs usd pln 15 grudzień 2016 -30 maj 2018 [530 dni],co daje punkt zwrotny 9 lipca 2018 jako 571/41 jako [2+SQRT3]^2 . Na złocie 15 grudzień 2016 ,10 lipiec,12 grudzień 2017,9 lipiec 2018 jako 571/362 jako 2+sqrt3. Oczywiście obserwować 194 dni czyli jutro lub poniedziałek. Jakie będzie zachowanie usd -eur w przypadku krachu – nie wiem . Obligacje amerykańskie cel 1% i pewniejsza jest para jen usd. W przypadku usd pln po korekcie do sierpnia na dnie globalnym 13 lutego 2020 usd -pln 4,732 i dopiero 1.732 w 2024-2026
        2018/06/21 20:22:11

        Totalna głupota.

        Tak swoją drogą,to zastanów się dokąd zmierzasz,bo jak spada,to używasz tak:

        „konsultant121
        19 października 2019 o 20:34
        @red
        Chyba jednak dolara diabli biorą. I to na dobre. Było 21 no ale nie na koniec tylko na początek m-ca.”

        Z kolei jak rośnie,to widzisz parytet.
        Strasznie się miotasz od Annasza do Kajfasza.

 11. Guy Fawkes

  @Albo Albo

  https://www.youtube.com/watch?v=Htfp0X7lV3I
  Pocast Wróblewskiego o tajnej broni Ameryki jest ciekawy.
  Zawszemówiłem, że jak ktoś wierzy w te wszystkie imperialne bajki o ”wolnym rynku”, to jest ubogi w duchu, nie w sensie ewangelicznym of course.

  ///…sir GUYfawkes moze miec racje jesli yankesi nie sprowokuja rozroby z chinami to moze byc dla nich juz za pozno.//

  Wróblewski mówi jak (jeszcze) jest, a prognoza MFW mówi, jak wkrótce będzie:
  https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/galerie/1436176,duze-zdjecie,1,wzrost-gospodarczy-kraje-napedzajace-wzrost-pkb-2024-rok.html

  https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1436176,wzrost-gospodarczy-kraje-napedzajace-wzrost-pkb-2024-rok.html

  Amerykański udział w globalnym wzroście PKB spada w ciągu 5 lat z 13,8% do 9.2%. Tylko do końca bieżącego Kuznetsa udział towarzyszy amerykańskich przy globalnym stoliku kurczy się o 1/3. To jest katastrofa. Czy można utrzymać władzę finansową na planecie z udziałem poniżej 10%, który dajej będzie się kurczył??

  Ja myślę że nie można i gdyby pozostawić wszystko niewidzialnej ręce rynku, to jest to prosta i szybka droga do Americageddonu i dollargeddonu, to jest oczywista oczywistość.
  W dodatku towarzysze chińscy robią w tej chwili strefę wolnego handlu z udziałem ponad połowy ludości świata z Japonią, South Koreą i Australią, bez Ameryki of course.

  W takiej sytuacji towarzysze amerykańscy mogą zatrzymać lawinę, która ich pogrąży jedynie poprzez ersibatl, bo jeszcze posiadają dwukrotną przewagę w liczbie wyrzutni rakietowych na swoich okrętach. Ale to okno się zamknie zanim bieżący Kuznets dobiegnie kresu.

  Logicznym jest, że towarzysze amerykańscy szybko i chaotycznie uciekają z Bliskiego Wschodu, nawet kosztem prestiżu, bo koncentrują się na froncie zachodniopacyficznym.

  Ja obstawiam 2021, choć ersibatl może się wydarzyć trochę później, ale w ramach bieżącego Kuznetsa.

  Ktoś tu podawał jeszcze inne argumenty co do daty czerwiec/lipiec 2021. Towarzysze chińscy wskazali dokładnie 1 lipca 2021 jako datę osiągtnięcia jednego ze swych etapów rozwojowych, chyba osiągnięcie etapu społeczeństwa umiarkowanego dobrobytu.

  Ale towarzysze

  1. Guy Fawkes

   Dla nas problem polega na tym, że jeśli towarzysze amerykańscy podejmą rękawicę i przeprowadzą ersibatl, to jesteśmy na właściwym kursie i ścieżce, ale jeżeli towarzysze amerykańscy zrejterują, to znaczy, że zaszywamy się z trupem w worku.

   Myślę, że nasz dip stejt doskonale to rozumie i wydaje się być ad utrumque paratus, jak można wnosić z rezultatu wyborów.

   Co prawda niewidzialna ręka demokracji trochę skiksowała i do sejmu nie dostał się Mentzen, ale trend jest widoczny.
   Moim zdaniem Mentzen, to jest kogut, który w jajku pieje, predystynowany na umiłowanego przywódcę. Chłopak mówi nawet o zmianach klimatu i sprawia wrażenie neutralności płciowej jak Greta Tunberg.:))
   Przyszłościowa postać.:)))

   1. Guy Fawkes

    //Przyszłościowa postać.:)))//

    No bo Kleks wariatuńcio, Braun paranoic, narodowcy KO-wcy, plus jacyś Berkowitze jajcarze, no to nikt się nie nadaje na jasnego idola, jedynie inteligentny i rozsądny Mentzen przecież.
    Więc chyba były dwie niwidziale ręce demokracji w tym Toruniu i co jedna dosypała to druga unieważniła:)))))

     1. konsultant121

      Myslisz ze go wystawią na kandydata? Fajny chlopak ale za młody. Biuro podatkowe to nie Państwo nie ten level.Mógłby być min.finansów. No ale Machura miała duże POparcie w miasteczku Wilanów. Widać jacy niewolnicy tam mieszkają.

      1. Guy Fawkes

       Kiedy słucham, jak on się wypowiada, to jestem pewien, że dip stejt predystynował go do wyższych przeznaczeń.
       Z mojego punktu widzenia nie jest to ”krew z krwi, kość z kości” historycznego Narodu, nie ma tej wrażliwości you know, trochę jak u poety:

       //I w oczach mętny błysk owadzi – Ten ich najczęściej nagle zdradzi.//

       Ale w sumie jest na dobrym poziomie jak na przywódcę jakiejś priwislanskiej autonomii, pod warunkiem, że w Rosji znowu będzie jakiś rozsądny Siergiej Witte:))

       Nooo trochę żartuję, myślę, że chłopak ma przyszłość i nadaje się do kampanii prezydenckiej, w której mógłby osiągnąć więcej, zwłaszcza wśród młodzieży, niż zgrane figury.

       Ja bm go (przyszłościowo) wystawił, przecież nie chodzi o to, żeby wygrał. Żaden konfederasta nie wygra.

       1
 12. red.007

  Wariant wzrostu dolara:
  https://www.bankfotek.pl/image/2144022
  Oto dlaczego napisałem,że nie widzę jeszcze hossy.
  Wnikliwi zauważą co się dzieje od lipca na wykresie USD/PLN,miedzi i W20.
  Na dolarze nadchodzi powoli czas na 3wC,na miedzi nadchodzi powoli czas na spadek poniżej września,na W20 nadchodzi powoli czas na spadek poniżej września.
  Czy już się to zaczyna,czy czekamy np.na FED,jest nieistotne,chodzi o przyszły ruch kierunkowy.
  Z ciekawostek formacyjnych,to co w kółku lubię bardzo.
  Jest to korekta „płaska nieregularna załamana”
  http://docplayer.pl/772416-Rodzina-struktur-impulsy-struktura-wewnetrzna.html
  W naszym przypadku jest falą B zygzaka.
  Zwiastuje,że wzrost od dołka z czerwca,jako całość C,będzie większy niż X- A.

 13. Guy Fawkes

  @Konsultant

  Ale te 100 ustaw Mentzena i jego przemyślenia, są jednak przereklamowane. On chciałby zacząć od likwidacji (redukcji) podatku dochodowego a moim zdaniem powinno się zacząć od likwidacji podatku Belki i tych wszystki podatków spadkowych, przecież kluczowe są oszczędności i budowa kapitału tak czy nie?

 14. fast_market

  Wystarczy, gdyby został obniżony do 10%, ale jest powiązany z innymi podatkami i je pewnie też trzeba by obniżyć, a to już może być trudne. Chodzi o to by system był szczelny i nie dawał możliwości „arbitrażu”…

  Jakkolwiek wydaje się to niemożliwe 🙁

  1. Guy Fawkes

   Podatek belki jest podatkiem do kwadratu, bo opodatkowuje to, co już wcześniej było opodatkowane podatkiem dochodowym.
   Moim zdaniem demontując socjalistyczny system najpierw powinno się zlikwidować podatki kwadratowe.
   Dochody państwa z podatku belki to jakieś 10% dochodów z podatku dochodowego, dlatego są 10 razy łatwiejsze do likwidacji.
   I premijują oszczędzanie, co jest bardzo istotne.

   2
   1. Guy Fawkes

    Tzn. likwidacja podatku belki premiowałaby oszczędzanie, w sytuacji gdy już i tak jest dużo bodźców premiujących konsumpcję kosztem oszczędzania. Konsumpcja i zadłużenie naruszają równowagę. Powinno być więcej oszczędności.

    5
 15. Luto

  Gay miło Cie znów czytać. Mógłbyś zaltualizować wykresy surowcowe i z miedzią? Odnośnie przyszłorocznych wyborów to obecny Pan Prezydent będzie kolejne 5 lat na 90 %. 10 % zostawiam na wersje że opozycja wspólnie zdecyduje się na Kosiniaka. Ale sie nie zdecyduje i Prezydentem bedzie Pan Duda.

  1. Guy Fawkes

   Nie wiem już jak mam rysować kreskę trendu spodkowego na CRB, więc powróciłem do wersji pierwotnej.:))
   Trend jest przepełznięty pod miesięczną (i tygodniową) chmurą, więc nie spodziewałbym się na dolarze silnego trendu jak u myFrienda 007.
   Surowce mogłyby jeszcze obsunąć się po drugiej stronie linii trendu spadkowego, ale chyba nie tak zaraz.
   https://invst.ly/ojz77
   https://invst.ly/ojz7i

   Miedź jest chyba w trendzie bocznym i mogłaby zaliczyć jeszcze jedną falę obsuwania, choć chyba też nie od razu, na razie obserwowałbym spokojnie, co się stanie…
   https://invst.ly/ojz9k
   https://invst.ly/ojz9y

  2. Guy Fawkes

   Co do wyborów, to w interesie państwa powinno zostać tak jak jest, a potem wszystko zależy czy będzie ersibatl. Jeśli nie będzie, to w interesie panstwa powinno dojść do zmiany ekipy, żeby uniknąć poważnych zagrożeń wynikających z zaszywania się z trupem w worku.

 16. Dante

  @Guy Fawkes @red.007
  A co z działaniami FEDu, który cały czas zwiększa swój bilans, wstrzykując nowe dolary do systemu finasowego i radykalnym cięciem stóp procentowych na tle innych banków centralnych? Bo według Ashrafa Laidi (autor książki „Międzyrynkowa analiza kursów walutowych”) to działania banków centralnych są fundamentem zmian kursów walutowych.
  https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/bst_recenttrends.htm
  https://stooq.pl/q/?s=inrtus.m:inrtpl.m&d=20191108&c=3y&t=l&a=lg

  Oprócz tego, wzrosty aktywów EM wobec akcji US, czemu przeważnie towarzysz spadek dolara
  https://stooq.pl/q/?s=es.f:eem.us&d=20191108&c=3y&t=c&a=lg&b=1&r=usdeur

  1
  1. animetal_slave

   Billy the Mistrz. 🙂 Zgadzam się.

   – FED nowcast GDP model wynosi 0.73%, w poprzednich cyklach analogiczne wskazanie dawało -20% średnio w kolejnych 3 miesiącach.
   – Dante pisze o stymulacji fiskalnej, tempo wzrostu aktywów FEDu w 2008 roku było dużo większe niż obecnie, ale giełda zaliczyła dzwonek stulecia.
   – Relatywna siła akcji do obligacji jest na poziomie października 2015 roku.
   – VIX wraz z jenem są już gotowe do ataku, podobnego do 2008 oraz 2018 (VIX).
   – Obligacje zrobiły minimalną korektę i będzie poprawienie szczytów, bo system nie zniesie wyższych 10y, póki co.
   – TIPsy wyglądają już w ogóle super, jeśli ktoś wie do której struktury fraktalnej w przeszłości to odnieść.
   – Pytam ostatnio mądre głowy z USA jakie są argumenty za wzrostem w USA akcji. Każdy odpowiada jednym głosem: FED. No i mamy, optymizm jak w poprzednich bańkach, poziom zaangażowania w akcje najwyższy w historii i mrzonki o meltup do 3500.
   – Co do surowców i walut, to pan Red007 wyjaśnił już wszystko. Ze swojej strony widzę miedź poniżej 225, a USDPLN powyżej 4.
   – Ci co piszą o hossie na surowcach.. proszę sobie zobaczyć sektor po sektorze zachowanie spółek oraz sub-indeksów i potem sobie sprawdzić, które z nich są cykliczne, a które defensywne. I co? Hossa?
   – Rotacja na W20 dobiegła końca w tym tygodniu i teraz będzie przekłucie CDR oraz W-Banki.

   Reasumując: tak to widzę: waluty & VIX, surowce, bonds, stocks. A od Q2/Q3-2020, all in w W20.

   Pozdrawiam

   10
 17. billy_the_kangoor

  Zrobiłbym 595 – 600 punktów na tym, czym kieruje się Andriusza, czyli PLWS.
  I wbrew temu, co napisał listopad będzie UP.
  Kto to na tyle punktów pociągnie, tego nie wiem, ale wydaje mi się, że SWIG80.
  W20 raczej już nie ma pary.
  @Red – wrzuciłem „parytet” 😉

  1
 18. Dante

  @animetal_slave
  Zwróć uwagę jaka była różnica stóp procentowych w USA i na świecie w 2008r., bo kapitał preferuje uciekać od niskich stóp do wysokich – aczkolwiek istotna jest też zmiana różnicy, bo w 2008r. USA było już po obniżkach, a świat zaczął ciąć stopy, zatem różnica spadała na korzyść USA. Dodatkowo, dolar jest odwrotnie skorelowany z globalną inflacją, która jest w pegu z surowcami (które w 2008r. leciały na łeb, na szyję).
  https://snbchf.com/wp-content/uploads/2012/02/Asia-Interest-Rates-01-12.png
  https://miro.medium.com/max/4386/1*L8TS9y0UyN8lJfS2jmIP3w.jpeg

  A VIX testuje krótkoterminowy i długoterminowy poziom wsparcia, a poziom często testowany w końcu pęka
  https://invst.ly/oj-sv

  @red.007
  EUR/USD i USD Index widziałbym tak:
  https://tvc-invdn-com.akamaized.net/data/tvc_2230430fc45e3919065d3cb09b13d07f.png
  https://s3.tradingview.com/l/lTJF4FoH_mid.webp
  https://youtu.be/AwFRwabhsCw?t=1523
  Tutaj kilka minut – aczkolwiek polecam przesłuchać całe w wolnej chwili, bo wartościowy materiał.

  Dodatkowo, aktywa safe havenowe szykują się do spadków i niektóre też testują poziomy wsparcia – ostatnimi czasy złoto i srebro wyprzedzało w ruchach inne aktywa safe havenowe. A z kolei, co ciekawe i nietypowe, złoto i srebro było wyprzedzane przez platynę.
  https://stooq.pl/q/?s=xauusd&d=20191108&c=3m&t=l&a=lg&b=1&r=zn.f+gg.f+chf_i+jpy_i+dx.f+pl.f

  A z kolei aktywa poroinflacyjne szykują się do rajdu w górę.
  https://stooq.pl/q/?s=dba.us&d=20191108&c=1y&t=l&a=lg&b=1&r=wig+30usy.b+10usy.b+xme.us+xle.us+cb.f+hg.f

  Poza tym:
  https://www.investing.com/analysis/usd-index-speculators-cut-bullish-bets-200484096
  https://www.investing.com/analysis/copper-vs-gold-2-men-enter-1-man-leaves-200483590

  W tym wszystki brakuje mi mocnego rajdu na akcjach – przykładowo SP500 w okolice 3150, gdzie jest mocny opór – wtedy przypuszczalnie powinno dojść do korekty w obszar między MA50 i MA200, aczkolwiek nie jestem pewny tej prognozy, bo teraz mamy powolne szykowanie się rynku do rajdu Św. Mikołaja, po którym często w styczniu dochodziło do korekty.

  A poniżej ciekawa analiza obecnej sytuacji rynkowej:
  https://www.youtube.com/watch?v=k9rqRsenYMI

 19. Mateusz

  Dzień Dobry,
  czy mógłbym prosić o wykres cen nieruchomości w PL od 89?
  Ewentualnie od 00.
  NBP i wiele instytucji publikują dane z początkiem 2007 lub 2008 roku co mocno znieksztalca obraz sytuacji.
  Szukałem kiedyś danych i coś tam wyszło, ale nie były to wiarygodne miejsca.

  Dziękuję 🙂

 20. skaven

  @animental_slave
  bardzo treściwe i syntetyczne wpisy. Oby więcej takich wpisów, natomiast od roku żadne Pana wnioski się nie potwierdziły.
  @red
  rysowanie oznaczeń elloitta na walutach, ktòre zdominowane są przez algorytmy to jest kompletny brak wiedzy o zasadach działania rynku i tej metody. Co nie oznacza że ta metoda nie działa ale ty jesteś w lesie.
  @ekspozycja 250k Calls na EM
  na koniec roku.
  Zobaczymy kto będzie miał rację.
  @billy
  Chwaliłeś się tu zakupem Fluida. Bankrut, najgorszy możliwy wybòr sektora OZE. Każda inna spòłka z tej branży bije szczyty.
  Powinieneś sobie zmienić nick na billy_jajcarz.

  7
  1. animetal_slave

   Bez urazy, ale zakończyłeś jakiekolwiek pole do dyskusji tym wpisem.
   Sprawdziło się: short PZU, (45-39) short PKOBP (42, 39), short W20 (2428, 2118), short KGH (106, 92).
   Nie sprawdziło się: short CDR, short DAX
   W grze: short SPX oraz krach.

   Dodatkowo obraziłeś osoby, które wcześniej błagałeś o pomoc, a pozostawiony sam sobie, ziejesz jadem.
   I po co tu pisać?

   bez_odbioru
   animetal_slave

   35
 21. skaven

  @błagałeś o pomoc.
  Tu sobie jaja robisz jak Billy czy nie załapałeś ironii i też tu jesteś żeby sobie popitolić i pobawić nadwyżką kasy?
  Mam nadzieję że Gospodarz wprowadzi narzędzie do blokowania i mnie zablokuje.
  Ilość lajkòw pod wpisami cenniejsza niż INI 🙂
  Bez odbioru chłopcy.

  5
 22. mac-erson

  @Wojciech Białek
  Panie Wojtku poproszę o Pana aktualne spojrzenie na W20:
  Czy jesteśmy:

  – we wrześniu 1998, w listopadzie 1998 a może dopiero w lipcu 1998r. ?
  – pod koniec 2001r. czy może już pod koniec 2002r. ?
  – październik 2011r., luty 2012r. czy może już sierpień, wrzesień 2012r. ?

  Z góry dziękuję 😉

 23. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @mac-erson:
  „Panie Wojtku poproszę o Pana aktualne spojrzenie na W20:
  Czy jesteśmy:

  – we wrześniu 1998, w listopadzie 1998 a może dopiero w lipcu 1998r. ?
  – pod koniec 2001r. czy może już pod koniec 2002r. ?
  – październik 2011r., luty 2012r. czy może już sierpień, wrzesień 2012r. ?

  Z góry dziękuję 😉”

  Rynek jest po trochu w każdym z tych momentów:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kot_Schr%C3%B6dingera

  Ale upraszczając sprawę, skoro pisywałem, że 2018=2011:

  https://wojciechbialek.pl/2018/02/20182011.html

  … to zbytnie kombinując powinno zachodzić mniej więcej równanie 2019=2012.

  Precyzując: mnie się podobna analogia listopad 2019=sierpień 2012. WIG-20 zrobił nowy cykliczny dołek 2,5 miesiąca wcześniej pod koniec maja 2012 (tak jak teraz pod koniec sierpnia br.), ale sWIG jest już dawno po dołku (grudzień 2011 = grudzień 2018), ale teraz gdy WIG-20 szarpie do góry sWIG ledwo człapie w góry właśnie jak w sierpniu 2012. Z tej analogii wynika, że teraz sWIG powinien wystartować ostrzej do góry.

 24. Dante

  Polecam genialne wykłady prof. Richarda Wernera (autor „Princes of the Yen”) – porusza tam tematy jak współczesna kreacja pieniądza w sektorze bankowym, działania banków centralnych (w tym w powstawaniu poprzednich i obecnej bańki finasowej), ciekawy model zdecentralizowanej bankowości prywatnej w Niemczech (który chce wykończyć EBC), metody banków centralnych, aby mieć monopol na kreację pieniądza (plus ich dążenia do wprowadzenia obrotu bezgotówkowego, kryptowalut pod kontrolą banków centralnych i jak to się wiąże z bezwarunkowym dochodem podstawowym).
  https://www.youtube.com/watch?v=NgW0QubcGjY
  https://www.youtube.com/watch?v=8FT-zyTX2nE
  https://www.youtube.com/watch?v=IzE038REw2k
  A poniżej dokument filmowy zrealizowany na podstawie „Princes fo the Yen”:
  https://www.youtube.com/watch?v=p5Ac7ap_MAY&t=0s

  1

Dodaj komentarz