Ok. -9 proc. otwarcie na chińskich giełdach po świątecznej przerwie

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Zgodnie z oczekiwaniami indeksy chińskich giełd otworzyły się dziś po świątecznej przerwie na dużych minusach. Kwotowany w juanach Shanghai Composite Index tracił 8 proc., zaś dolarowy Shanghai B-Share Index -9,6 proc. Ten ostatni indeks osiągnął najniższą wartość od lipca 2014 roku. Spadki cen akcji na innych giełdach azjatyckich miały mniejszą skalę (Hang Seng nawet minimalnie rósł), ale indeksy giełd w Malezji, Filipinach i Tajlandii notowały przynajmniej roczne dołki. Rosnący o prawie pół procenta do najwyższego poziomu od połowy grudnia kurs dolara do juana potwierdzał te spadki cen akcji przekraczając ważną barierę 7 CNY, ale kontrakty na amerykańskie indeksy rosły w poniedziałek rano odrabiając piątkowe spadki.

W powodzi pogłosek, przekłamań i często całkiem fałszywych informacji a także niepewności co do jakości publikowanych w Chinach oficjalnych danych trudno wyrobić sobie jasny obraz rozwoju epidemii nowego wirusa powodującego zapalenie płuc. Według oficjalnych danych liczba nowych potwierdzonych testami przypadków ustabilizowała w okolicach poziomu 2000, co oznacza, że epidemia straciła swój poprzedni wykładniczy charakter, a dynamika przyrostu systematycznie spada od tygodnia, co sugeruje, że zastosowane kwarantanny okazują się skuteczne. Oczywiście istnieją wątpliwości, czy ta stabilizacja nie wynika z jakichś ograniczeń możliwości aplikowania tysięcy nowych testów dziennie, ale nie da się tego raczej zweryfikować. Liczba przypadków poza granicami Chin pozostaje umiarkowana i jakkolwiek zdarzyły się przypadki bezpośredniej transmisji wirusa, ale są one pojedyncze. O ile więc są obecnie przesłanki by sądzić, że kwarantanny chińskich miast pozwolą na opanowanie epidemii nowego wirusa powodującej, to oczywiście ich przedłużanie się będzie zapewne oznaczało dalsze spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w Chinach w I kw. br., które i tak było ostatnio najniższe od przełomu lat 80-tych i 90-tych. Z pewnością pojawienie się pierwszych informacji o zniesieniu kwarantanny w danym rejonie Chin byłoby informacją potwierdzającą początek końca paniki, ale do tego chyba jeszcze daleko.

Ślizgający się po opadającej dolnej wstędze Bollingera WIG-20 pogłębił w piątek spadek zbliżając się do poziomu wsparcia wyznaczanego przez dolne ograniczenie kanału trendu spadkowego, w obrębie którego indeks przebywa od roku, jak również do opadającej linii wsparcia poprowadzonej przez dołki indeksu z czerwca i października 2018 oraz sierpnia i grudnia 2019. Na podobnym poziomie przebywa trzecie potencjalne wsparcie wyznaczane przez rozmiary grudniowo-styczniowej formacji podwójnego szczytu.

W USA wśród głównych indeksów najsłabsza była w piątek średnia przemysłowa Dow Jonesa, która spadła o 2 proc. do najniższego poziomu od połowy grudnia. S&P 500 pogłębił spadek o 1,8 proc. i znalazł się najniżej od pierwszych sesji roku, natomiast Nasdaq Composite (-1,6 proc.) nie spadł poniżej dołka sprzed kilku sesji.

Kurs akcji spółki Genomed (C/Z 46,5, C/WK 5,63, stopa dywidendy 3,6 proc., kapitalizacja 36,7 mln zł), która powstała by rozwijać diagnostykę molekularną opartą na sekwencjonowaniu DNA i wprowadzać na rynek polski i europejski metody oparte na Sekwencjonowaniu Nowej Generacji (ang. Next Generation Sequencing – NGS) ustanowił w styczniu swoje historyczne maksimum potwierdzając trwanie rozpoczętego w marcu 2018 trendu wzrostowego. Kurs przebywa w pobliżu dolnego ograniczenia hipotetycznego kanału średnioterminowego trendu wzrostowego nad swoją rosnącą średnią 200-sesyjną.

Kurs akcji faktoringowej i windykacyjnej spółki Indos (C/Z 6,7, C/WK 0,95, stopa dywidendy 3,4 proc., kapitalizacja 23,2 mln zł) walczy obecnie z poziomym oporem wyznaczanym przez lokalne szczyty z okresu ostatnich 2 lat. Kurs był w ostatnich dniach najwyżej od 2 lat, co można potraktować jako potwierdzenie trwania rozpoczętego w kwietniu ub.r. średnioterminowego trendu wzrostowego, od hipotetycznego dolnego ograniczenia którego kurs odbił się w styczniu b.r. Trend wzrostowy jest też potwierdzany przez rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku można wspomnieć nowy rekord publikowanego przez Bank of Thailand indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Tajlandii w grudniu:

… najniższą od okresu IV kw. 2011-IV kw. 2013 roczną dynamikę PKB w strefie euro (+1 proc.):

… wstępny odczyt rocznej dynamiki CPI w strefie euro w styczniu (+1,4 proc.):

… dane z Uniwersytetu Michigan na temat nastrojów konsumentów w USA w styczniu:

… spadek rocznej dynamiki zysków przedsiębiorstw w Chinach w grudniu do -6,3 proc.:

… oraz spadek rocznej dynamiki zarejestrowanych w Hongkongu samochodów do najniższego poziomu od lat 2009-2010 (+1,6 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne


Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. zorro

  Bez wątpienia koronawirus będzie miał negatywny wpływ na chińską gospodarkę. Mimo tego Gospodarz-odwieczny wyznawca Chinageddonu z niewiadomego powodu jakoś dziwnie zamilkł na ten temat i podąża za głównym przekazem medialnym. Stąd wniosek, że prawdopodobnie do straszenia Chinageddonem dojdzie w dołku. Wtedy trzeba będzie kupować PKC.

  8
 2. cebeerxx

  Chiński b share 10-letnia stopa zwrotu po dzisiejszym spadku to -7,9%, polski WIG20 za ten sam okres -13,8%. Czy ktoś widział przez ostatnie 10 lat choć jedną prognozę gospodarza, która wieszczyłaby Polonogedon, tak jak Chinagedon odmieniany był przez wszystkie przypadki? To tyle w temacie skuteczności projekcji pana Wojciecha

  9
  1. svalbard

   Tak, OIDP zapowiadał, że w 2022-2024 w PL może dojść do kryzysu. Przyczyny? Nieruchomości i/lub deprecjacja PLN
   Poza tym, nieraz pojawiała się analogia indeksów PL vs Hiszpania, Grecja, które sugeruje kolejny kryzys na przełomie obecnej i kolejnej dekady.

  2. Panpozwoli

   Co to jest 10 lat w obliczu korporacji, która gedon głosi od ponad 2000 lat. Da się z tego dobrze żyć.
   U nas choroba jest znana od dawna. Mamy już nawt drugi jej atak. To pisswirus. Główny objaw to niechęć do biznezu.

   3
 3. Igor71

  WIG20 spada najbardziej w Europie.
  Polska największą ofiarą koronawirusa:)
  Najwyraźniej grubi sprawdzili jak jest na naszych SORACH.
  Miałem wątpliwą przyjemność jesienią towarzysząc bliskiej osobie spędzić na SORZE 3 doby( !) w oczekiwaniu na kontakt z lekarzem.
  Gdyby ktoś zjawił się z kaszelkiem i gorączką to dopiero po trzech dobach lekarz zapytałby go czy czasami nie był w Wuhan?
  W tym czasie zaraziłby już kilkaset osób.

  6
   1. mac-erson

    Jeden z ciekawszych seansów hipnotycznych kobitki, która robi je od lat (wprowadzając umysł w stan teta, rozmawiając z nadświadomością ludzką (duszą)).
    Podobne seansy hipnozji regresywnej w latach 90-00 prowadził dr Newton z USA. Można posłuchać YT lub przeczytać wyniki “Wędrówka dusz”….

    2
 4. Panpozwoli

  Tak sobie przemyśliwam, że u nas większe zawirowania gospodarcze wywoła rolnictwo. Śniegu nie ma, znaczy się będzie susza. A i wirusa swojego już mamy. Świń mało. A żarcie to główny cel na który idzie 500+.
  Wałęsa też nie miałby szans gdyby nie podrożała kiełbasa.

  2
 5. Igor71

  Ależ się pastwią nad Orlenem.
  Trochę uśredniłem po 73,52 (co widać:)
  To już zaczyna wyglądać na grę pod jakąś kolejną informację poufną w stylu przejęcia PGE lub PGN przez Orlen.
  Akcja “Oreln w portfelu” moim kandydatem do najbardziej cynicznego w ostatnich latach okradzenia akcjonariuszy:)

  2
 6. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Igor71:
  “tu są dane:
  https://www.worldometers.info/coronavirus/
  2 osoby we Francji są w stanie ciężkim..
  Rynki na razie bez paniki.
  Pytanie na ile jest to efekt interwencji politycznych i banków centralnych a na ile rzeczywisty odbiór skali zagrożenia i wpływu na gospodarkę.”

  “Comparisons:
  Every year an estimated 290,000 to 650,000 people die in the world due to complications from seasonal influenza (flu) viruses. This figure corresponds to 795 to 1,781 deaths per day due to the seasonal flu.”

  Tu mamy na razie 361 zmarłych.

  3 proc. śmiertelność w prowincji Hubei jest rzeczywiście wysoka, chociaż dzienna dynamika wzrostu liczby zakażonych spadła z ok. 40 proc. tydzień temu do ok. 20 proc. wczoraj (pewnie z powodu kwarantanny). Można sądzić, że chorzy w stanie krytycznym mogą umrzeć.

  Umierają głównie mężczyźni (ponad 70 proc.), a średnia wieku zmarłych to 75 lat.

  Tu inna strona z danymi:

  https://bnonews.com/index.php/2020/02/the-latest-coronavirus-cases/

  Stan tej dwójki z Francji tu klasyfikowany jest tu jako “poważny”, co oznacza, że poza Chinami nie ma na razie nikogo w stanie krytycznym (chociaż jedna osoba – młody 44-letni Chińczyk – na Filipinach już zmarła).

  Teraz chyba należy śledzić liczbę zachorowań w innych prowincjach niż Hubei, by się przekonać, czy podążają tą samą trajektorią co Hubei sprzed kilku tygodniu, czy też dzięki wdrożonym środkom zapobiegawczym hamują dynamikę tak jak Hubei obecnie.

  2
   1. Igor71

    Dzięki
    Teoretycznie zrealizowało się ładnie podwójne fibo od szczytu na 109 i od 86,52.
    Doszliśmy też do okrągłej wyceny C/PB =0,8.
    Jeżeli nie dyskontujemy jakiejś kolejnej poufnej informacji o dotowaniu państwa to powinniśmy zacząć odbijać na Orlenie.

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Nie za bardzo. Coś tam o jego wykresie pisałem tu:

   https://wojciechbialek.pl/2019/12/otwarty-wpis-analiza-techniczna-kursow-akcji-spolek-z-gpw.html

   Ostatnio słabuje cały sektor Energy (i Materials) na świecie, co pewnie wynika z oczekiwań na spowolnienie gospodarcze w Chinach wywołane kwarantannami (np. MOL https://stooq.pl/q/?s=mol.hu&c=3y&t=c&a=lg&b=0 ). Czyli, gdyby rynek doszedł do wniosku, że w Chinach epidemia dogasa, to pewnie nadeszłoby w obu tych sektorach silne odbicie.

   1
   1. Igor71

    Dziękuje panie Wojciechu.
    Jakiś czas temu pytałem pana o wpływ decyzji Goldmana i chyba części dużych innych banków z USA o nieangażowaniu się finansowo w sektor paliwowy ze względów etycznych. Patrząc jednak na to kto rozdaje karty na GPW (obroty członków GPW) trudno uwierzyć, że w tym co dzieje się z PKN nie biorą udziału instytucje z USA.

    1
 7. Lech

  @WB
  Według magazynu “Lancet”
  https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30260-9/fulltext
  liczba realnych przypadków była 75000 28 stycznia i podwaja się co 6,5 dnia
  Według tego artykułu kwarantanna nie za bardzo zadziała. Jeśli założenia jak by nie było tego prestiżowego pisma medycznego są prawdziwe i liczba przypadków jest już 200 000 oraz wybuch epidemi w pozostałych dużych ośrodkach.
  Przy tych założeniach to chyba należy shortować ?

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Oni piszą:

   “If the transmissibility of 2019-nCoV were similar everywhere domestically and over time, we inferred that epidemics are already growing exponentially in multiple major cities of China with a lag time behind the Wuhan outbreak of about 1–2 weeks.”

   Dlatego pisałem, że należy teraz obserwować liczbę zachorowań w prowincjach innych niż Hubei. Np. wczoraj w kilku prowincjach Chin liczba przypadków:

   https://bnonews.com/index.php/2020/02/the-latest-coronavirus-cases/

   … była taka jak w Hubei 22-23 stycznia:

   https://www.worldometers.info/coronavirus/

   Pytanie, czy podążą ścieżką Hubei i za 10-11 dni w każdej z nich będzie kilkanaście tysięcy chorych, czy też kwarantanny spowodują spadek dynamiki.

   2
 8. papatrader

  Witam gospodarza i wszystkich czytelników.
  W dniu dzisiejszym otwarłem pozycję krótką na złocie 1597 i miedzi 2.5230.
  Oczekujące zlecenie S na FW20 (2047) jeszcze się nie zrealizowało.
  Zapraszam do śledzenia moich transakcji na moim blogu papatraderdiary.blogspot.com

  1
   1. papatrader

    Mądrze pytasz.
    Jest to mój dziennik, w którym zamierzam pokazać skuteczność metod analizy technicznej, które zna 90% graczy na rynku.
    Sam się zastanawiam, jak to jest, że stosując te same metody analizy jedni zarabiają, a inni tracą.
    Zobaczymy, może dla kogoś to będzie ekscytujące, dla innych nie.

    1
   1. papatrader

    Postanowiłem, że nie ma sensu pokazywać zagrań historycznych.
    Bloga uruchomiłem wczoraj, podałem swoje planowane zagrania i obserwowane walory.
    Dla mnie w piątek padł sygnał do sprzedaży stąd moje zlecenie, które w nocy zostało aktywowane 🙂

Dodaj komentarz