Otwarty wpis: dane z Macrobonda na temat COVID-19

Proponuję otwarty wpis przez łikend, w którym będę się starał odpowiedzieć na prośby i sugestie na temat danych o pandemii, które można znaleźć w Macrobondzie.

Najpierw może o dostępnych danych. Podstawowe informacje typu liczba potwierdzonych przypadków i liczba zgonów dostępne są dla wszystkich krajów. Dla niektórych typu Chiny, Korea Południowa, Włochy można znaleźć bardzo szczegółowe dane z wieloma dodatkowymi kategoriami i rozbiciem na poszczególne prowincje, ale nie jest takich krajów zbyt wiele. Dla części krajów – np. dla Niemiec – jest dostępne rozbicie na rejony, ale z ubogim zestawem kategorii (potwierdzone przypadki, zgony). Dla USA jest dostępne rozbicie na poszczególne stany, ale tylko jeśli chodzi od liczbę potwierdzonych przypadków zarażenia. No i serie danych często nie są byt długie. Proszę to uwzględniać w swoich propozycjach.

Oto generalnie lista źródeł:

Pomimo tych ograniczeń proponuję wrzucanie w komentarzach pomysłów na jakieś ciekawe ujęcia tematu epidemii na podstawie być może dostępnych w Macrobondzie danych, które jutro i w niedzielę spróbuję zrealizować w postaci wykresów.

Na zachętę zacznę ja robiąc dla Lombardii to samo, co wcześniej robiłem dla chińskiej prowincji Hubei (“W Hubei epidemia skończy się w okolicach 22 marca“) i dla Korei Południowej (“Epidemia SARS-CoV-2 skończy się w Korei Południowej w okolicach 23 kwietnia“). Pomijając wcześniejsze etapy od razu przedstawię wniosek:

Powered by macrobond.com

Wynika z tego, że – jeśli trend z ostatnich dni się utrzyma – ostatni mieszkaniec Lombardii zarażony wirusem SARS-CoV-2 wyzdrowieje albo umrze w okolicach 31 maja, co zakończy epidemię w tej najciężej do tej pory dotkniętej prowincji Włoch.

Biorąc po uwagę to, że media od wczoraj publikuję nagranie wojskowego konwoju wywożącego z przepełnionej kostnicy w Bergamo zwłoki zmarłych, wygląda to optymistycznie, bo sugeruje, że podobnie jak w Hubei i w Korei parę tygodni kwarantanny wystarcza by pokonać epidemię. Ale są inne regiony Włoch, inne kraje Europy i inne kraje świata…

Zapraszam do składania propozycji na temat tego jakie dane i w jakim ujęciu warto obejrzeć by wyrobić sobie opinię na temat sytuacji na świecie no i oczywiście w naszym kraju.

@ljedrych:

“Czy na podstawie danych z Macrobonda da się wyznaczyć trend rozwoju wirusa w Polsce? Kiedy szczyt zachorowań i kiedy koniec epidemii biorąc pod uwagę wprowadzone środki bezpieczeństwa w naszym kraju i trendy w Chinach i Korei Południowej?”

Przyjmijmy za szczyt epidemii moment, w którym tygodniowa zmiana zgonów osiąga maksimum. W Wuhan nastąpiło to 19 lutego:

Powered by macrobond.com

Teraz – zakładając, że Polska ma mniej więcej tyle mieszkańców co chińska prowincja Hubei zobaczmy, o ile jesteśmy w tyle za Chińczykami:

Powered by macrobond.com

Odpowiedź: 59 dni.

To sugeruje, że szczyt epidemii w Polsce nadejdzie w okolicach 18 kwietnia.

@Guy Fawkes:

“(…) porównanie epidemii w Polsce, Australii i Brazylii, bo w tych krajach jest ciepło.”

Zrobiłem je w wersji “per capita”. Brazylia jest pod względem liczby przypadków na głowę tam, gdzie Australia była 10 dni temu, USA 9 dni temu i Polska 4 dni temu.

Powered by macrobond.com

Pod względem tygodniowego procentowego tempa wzrostu ogólnej liczby przypadków to z tej 4-ki Australia jest na końcu (co potwierdzałoby hipotezę, że wirus gorzej radzi sobie latem), ale Brazylia rośnie jak USA, co tę hipotezę mocno osłabia.

Powered by macrobond.com

@NadaNullZero:

“To ja bym poprosił ścieżkę wzrostu zdiagnozowanych przypadków od dnia, w którym ogłosili 100 przypadków: PL, USA, Włochy, Francja, Szwajcaria, Niemcy, Czechy, Norwegia, Południowa Korea, Tajwan, Japonia, Rosja, Brazylia, Iran.”

Ciekawe bo Stany tu wyglądają gorzej niż Włochu i Iran, a i Niemcy też przyatakowały w ostatnich dniach (pewnie liczba ludności jednak zaczyna odkrywać jakąś rolę). Nasza ścieżka jest łagodna.

Powered by macrobond.com

@NadaNullZero:

“Pewnie nie ma danych aktualnych ale liczba testów na 100 000 osób byłaby też ciekawa dla tych krajów.”

Znalazłem w Macrobondzie dane na temat testów, ale nie ręczę za nie, bo dla wielu krajów są sprzed kilku dni, więc pewnie nieaktualne. No i ta Rosja zaskakuje – nie słyszałem by tam stosowano masowe testy (EDIT. Ale podobno to prawda). Na razie przeliczanie na głowę mieszkańca z jakiegoś dziwnego powodu nie działa, więc wrzucam tylko tabelkę z liczbą testów.

@ MarekH:

“Myślę, że ciekawie wyglądałby wykres zawierający aktywne przypadki (wraz z linią trendu) oraz zamkniete przypadki (wraz z linią trendu) dla:
1) Polski,
2) Europy,
3) Ameryki Północnej (USA + Kanada + Meksyk).

Szacując potencjalne przecięcie się krzywych, można próbować zgadznąć kiedy pierwsza seria wirusa (czy ostatnia tego chyba nikt nie wie) się ustabilizuje/zakończy w interesujących nas rejonach Świata.”

Niestety do tego potrzebne są dane o liczbie osób, które wyzdrowiały, a te są na razie dostępne jedynie dla Chin, Korei Południowej, Włoch, Hiszpanii i Austrii. Z ciekawości sprawdziłem Hiszpanię tą samą metodą co Lombardię wyżej i wyszedł mi koniec epidemii na przełomie sierpnia i września, ale to wątpliwy wynik, bo uzyskany na podstawie ekstrapolacji dostępnych danych zaledwie z okresu ostatnich 13 dni, a więc bardzo krótkiego. W Austrii są dane tylko z 10 ostatnich dni i tam na razie w ogóle nie widać jakiejś zmiany (cały czas “zamknięte” przypadki to mniej niż 1 proc. potwierdzonych przypadków.

@Neptun:

“To może poproszę o średnią ( ilość dni) zarażenia 1000 osób i do tego jak można odchylenia od średniej dla każdego kraju”

Miałem z Pana prośbą podwójny problem. Po pierwsze nie bardzo rozumiem, do czego by się to miało przydać: w krajach gdzie epidemia się rozszalała do zarażenia 1000 osób potrzeba kilku godzin, więc jeśli to liczyć w dniach, to odpowiedź na to pytanie jest zawsze brzmi “jeden dzień”). Po drugie stanowiło to dla mnie wyzwanie “programistyczne”. Co prawda Macrobond ma API (“Application Programming Interface”) dla Pythona, R, Mathlaba itp., ale ja z tych możliwości nie korzystam). Zostaje więc język formuł Macrobonda, który jakkolwiek bogaty zmusza to cyrkowych sztuczek, jeśli skomplikowane zadanie trzeba napisać za pomocą jednolinijkowej formuły. Ale wydaje mi się, że to mi się udało. Formuła, która daje odpowiedź na Pańskie pytanie wygląda tak:

(1000/(at(ecdcconv0020, counter(ecdcconv0020))-at(ecdcconv0020, PreviousLessOrEqual(ecdcconv0020, ecdcconv0020-1000, date(2020, 03, 22)))))*(counter(ecdcconv0020)-PreviousLessOrEqual(ecdcconv0020, ecdcconv0020-1000, date(2020, 03, 22)))

…, gdzie ecdcconv0020 to liczba potwierdzonych przypadków dla Włoch.

Efekt wygląda tak:

Powered by macrobond.com

Wynika z niej, że o ile jeszcze na przełomie lutego i marca we Włoszech do zarażenia (potwierdzonego wynikami testów) 1000 osób potrzeba było 7 dni, to obecnie potrzeba do tego 0,167 doby, czyli 4 godzin. Nadal nie bardzo wiem, do czego by się to mogło przydać, ale dziękuję za to pytanie, bo fakt, że w moim wieku udało mi się napisać – mam nadzieję – poprawną formułę odpowiadającą na Pańskie pytanie napawał mnie przez kilka minut dumą.

To samo zrobiłem dla chińskiej prowincji Hubei. Poniżej oba wykresy – włoski i hubejski:

Powered by macrobond.com

Szukając najwyższego współczynnika korelacji pomiędzy tymi dwoma seriami dostaję 34 dni jako opóźnienie Włoch względem Hubei. Po przesunięciu wygląda to tak:

Powered by macrobond.com

Z tego wynika, że – jeśli Włochy podążą ścieżką Hubei, lada moment Pański wskaźnik powinien zacząć rosnąć. Jeśli nie zacznie rosnąć …

Komentarze

 1. tinley

  No to trzeba obliczyć ok 42mc od ostatniego szczytu dolara grudniu 2016 i wyjdzie nam maj 2020 jeśli dobrze liczę – mówi wam to cos towarzysze?
  A swoją droga. Gdzie jest obywatel cebercośtam… Nie widze go od dwoch dni? Dostał kwarantanne od bloga? On chyba wtopił duże pieniądze i przez to zrobił się taki zgryźliwy

  2
 2. sumadartson

  Oczywiste wydaje się że w szczycie pandemii rynki ostro ruszą do góry, gdyż wyprzedane będą podobnie jak w 1942 roku po zbombardowaniu Londynu.
  Hołd Pruski odebrany jakom obiecał, więc na shorkoń Panowie Szlachta brać Hodona POD Legnicą

  2
  1. sumadartson

   Wiedźmy ruszyły na łowy, Ciosać osinowe kołki Panowie Szlachta i łapać paskudy w chmurach a do ziemi przybijać, żeby przez 3 miesiące nie zipnęły nawet. Na shortkonie choćby nam przyszło dwa Hołdy odebrać. Okażemy się godni epoki

   5
 3. ljedrych

  Czy na podstawie danych z Macrobonda da się wyznaczyć trend rozwoju wirusa w Polsce? Kiedy szczyt zachorowań i kiedy koniec epidemii biorąc pod uwagę wprowadzone środki bezpieczeństwa w naszym kraju i trendy w Chinach i Korei Południowej?

  6
 4. Guy Fawkes

  @Sumadartson

  //Chińczycy to pokojowy naród. Czingis Han był mongołem i Chiny najechał.//

  To największa deluzja świata tego. Historia Chin to historia wojen.
  Czingis Chan został użyty do stworzenia globalnego obszaru wolnego handlu, one belt one road. 2/3 jego armii to Chińczycy, cała technologia, strategia, taktyka, biurokracja, a przede wszystkim cele były chińskie.

  Waszmość nie znasz teoryj Snopka z Godziska i moich of course.

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=ne1cSDBtjQk&feature=emb_logo

   1. Guy Fawkes

    Jeżeli w Chinach jest smuta i gnuśność a układy tak zapętlone w klinczu, że nie można ruszyć z miejsca, to trzeba wynająć barbarzyńcę z zewnątrz, który mocną ręką zaprowadzi porządek i udrożni globalne szlaki, oder?

    Polecam Waszmości uwadze osobliwie fragment filmu po 15 minucie, 13 sekundzie.

 5. mac-erson

  @Sir Guy
  Mylnie zinterpretowałeś O. Pio.
  Chodzi o to, że czasami od zera łatwiej osiągnąć stan oświecenia niż, mając wbite fałszywe i ograniczające świadomość nawyki umysłu.
  Mogę to porównać do nauki pływania łatwiej nauczyć poprawnie pływać kogoś kto nigdy nie pływał pod okiem dobrego instruktora, niż kogoś kto nauczył się pływać błędnym stylem. Ten napierw musi pozbyć się tych złych zakorzenionych nawyków.

  5
  1. sumadartson

   Zauważyłem. Nic tylko brać otwarcie, nieprawdaż? Hmm. Tylko dlaczego nazajutrz kolejny spadek tuż po otwarciu zaczyna się poniżej poprzedniego spadku po otwarciu. Taaa… Amerykanie są niesamowici. Tak sprzedają żeby wszyscy myśleli że kupują. Prapradziad podziwiał ich za kunszt handlowy i z każdym “amerykańcem” zaczynał targ o rumaka z poziomu wyższego o 1/3 a i tak sprzedawał im taniej niż włościaństwu

   11
 6. bartek

  @WB

  statystyki nt corvir sa przeklamane:

  Italy cases 41,035 / deaths 3,405

  nikt nie wierzy (moze jakis za przeproszeniem Guy Fawkes lub donald trump – czyli pewna kategoria ludzi) ze odsetek zgonow to circa 10%

  jezeli smiertelnosc corvir to ok 0.5% wiec np we wloszech liczba chrych to ok 1 milion

  wiec te wszystkie rozwazania statystyczne sa o kant rozbic

  3
   1. digesting slowly

    A to zwracam honor i czapka z głowy.
    Jednakowoż mniemał wtedy o cykliczności jakową niejaki Kutzens wypatrzył, to znowu w tym samym czasie kazał się z jegomościem Kutzensem Kiczynowi swarować, dyć na koniec cały ten sprawunek pomorowi koroniastemu przyprawił.

 7. Guy Fawkes

  @WB

  //…ostatni mieszkaniec Lombardii zarażony wirusem SARS-CoV-2 wyzdrowieje albo umrze w okolicach 31 maja, co zakończy epidemię w tej najciężej do tej pory dotkniętej prowincji Włoch.//

  Obawiam się, że przyjmuje Pan błędne założenie, porównując do Chin.

  W Europie i Ameryce nie da się zgasić epidemii, bo nie da się wszystkich ludzi(!) umieścić w izolatkach. A nawet gdyby się dało, to nie da się odizolować kontynentu.

  Epidemię można przygasić, ale medycyna zawsze jest kilka dni za wirusem.

  Najciekawsza byłaby oczywiście projekcja dla Ameryki, ale chyba na to za wcześnie?
  No i porównanie epidemii w Polsce, Australii i Brazylii, bo w tych krajach jest ciepło.

     1. bartek

      @guy

      z calym szacunkiem pls

      wiemy ze to nie jest grypa, ale wiemy jakie koszty ludzkie ponosimy co roku ze wzgledu na grype

      wiemy ze 80% przypadkow to osoby bez objawowo lub lagodnie przechodzace.

      “To nie jest grypa, tylko broń biologiczna, nie są znane skutki dalsze.”

      PODSYCASZ PSYCHOZE.

      co jest glupota

      8
      1. Mariusz

       Głupotą jest pisanie że to “tylko” grypa 🙂

       Zamiast oglądać kreski można się zastanowić jakie będą skutki fundamentalne, PKB całej strefy ojro na minusie za 2020, przywrócenie granic, agonia służby zdrowia i niezły wqrw obywateli bo kolejki z 2040 przesuną się na 2060. Ulica nieświadoma jaka kasa się przelewa na obligacjach PIGS, ale g..o na wierzch wypłynie. To że dolar rośnie mimo że drukarki są rozgrzane do czerwoności nie świadczy dobrze o płynności, czyli bania na obligacjach korporacyjnych może implodować i dopiero dolar popłynie do ścieku. Na koniec kolanowirus (od tygodnia witam się z kolegami kolanem) gdy u nas będą tysiące u wielkiego brata na zachodzie mogą być miliony zarażonych, panika przed nami, więc nowego szczytu w tym roku na bananie raczej się nie spodziewam.

       8
 8. papatrader

  Pożegnałem się z pszenicą, ale mam nadzieje, że nie na długo i dadzą odnowić L nieco niżej, ale to już w nowym tygodniu najszybciej.
  Zostaję z otwarta krótką na miedzi, zobaczę jak się sytuacja rozwinie, może zamknę przed weekendem, żeby na spokojnie przemyśleć dalsze ruchy.
  W tej chwili w portfelu zysk wypracowany przez ostatnie 7 tygodni wynosi 24,25%. Nieźle jak na takie zawirowania na rynkach.
  Mam tylko nadzieję, że ta zaraza szybko minie i powrócimy do normalnego życia, bo cóż nam po tych wszystkich pieniądzach gdy człowiek nie może spokojnie pomyśleć o jutrze. W niedzielę wieczorem pewnie pojawi się w moim dzienniku spekulanta http://www.papatraderdiary.pl podsumowanie tygodnia i propozycje zagrań na nowy tydzień.
  Pozdrawiam wszystkich i życzę udanego weekendu, oby pojawiły się pozytywne wieści.

  2
  1. sumadartson

   “Spokojnie nie może pomyśleć o jutrze” ten co właśnie fortunę przehulał i mówi “bo cóż NAM po tych wszystkich pieniądzach”. Mnie Waszmość do utracjuszy nie wliczaj, bo ja dzięki sakwie pęczniejącej, o jutrze nie tylko spokojnie ale i radośnie myśleć gotowym.

   1
   1. papatrader

    Cóż mam Ci biedny człowieku odpowiedzieć. Przypomniała mi się taka przypowieść na lekcjach polskiego przerabiana.
    Możesz śmiało pominąć jej religijny charakter i przemyśleć przez weekend, czy Twoja pęczniejąca sakwa nie za bardzo uszczupliła Twoje mózgowie 🙂

    “Ostrzeżenie przed chciwością”
    I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał sam w sobie: Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów. I rzekł: Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj! Lecz Bóg rzekł do niego: “Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?” Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem».

    9
    1. sumadartson

     Na takie dictum odpowiedż gotowa. Rzekł Pan: “Nie sądzcie abyście nie byli sądzeni”.
     Gdybym rzekł bliźniemu: “biedny człowieku”, byłbym pyszałkiem wielkim, poniżonym okrutnie przed Panem moim. A Waszmość to na pszenicy i bawełnie zarabia (lub traci) niby tylko dla biednych i sierot.

     4
     1. papatrader

      Napisałem co myślę, a że po butelce wina z moją Lubą to może więcej odwagi nabrałem 🙂
      Nie miałem zamiaru Cię urazić, jedynie dać pod przemyślenie tą mądrość biblijną.
      Oczywiście również kieruję te słowa do siebie.
      Pozdrawiam

      1
      1. sumadartson

       Nie uraził mnie Waszmość żadną miarą, zwłaszcza cytując wersety święte. Powiem więcej; nie sądzę aby komukolwiek udało się mnie urazić, gdyż prawdziwa cnota krytyk się nie boi.
       Wersety które Waszmość przytoczył to strzał w “10” w dobie zarazy wielkiej Kondratiewa, która wykazuje cechy kilkakroć groźniejsze od hiszpanki z lat 1918-1920 (25-50 milionów ofiar na globalu)

 9. Griot1234

  Wczoraj w nocy wróciłem z Bavarii na kwarantannę to zwykły teatrzyk. Urzędnik powiedział że do sklepu można wyjść za długo nie siedzieć z dzieckiem na placu zabaw, i to co mnie zaskoczyło najbardziej i zostało potwierdzone w sanepidzie osobiście współdomownicy nie są objęci ta kwarantanną i mogą się swobodnie przemieszczać i pracować. Jest więc tak samo jak w W Brytanii czy Holandii tylko teatrzyku trzeba było. A mały ruch przygraniczny działa. Sprawny import wirusa.

  1
  Dodaj komentarz
  Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

  Theme by Scissor Themes Proudly powered by WordPress

  1
 10. sumadartson

  STRASZNA musi być ta korona, skoro nawet wiedźmy ledwie wychyliwszy nosa z powrotem pochowały się w dziuplach.
  Taka bessa hipercyklu Elliotta w Wielkiej Depresji Kondratiewa po raz drugi już się za naszego żywota nie powtórzy

  5
 11. Guy Fawkes

  @@

  https://www.youtube.com/watch?v=zbyfgKPC5pQ

  Coraz bardziej mi się ten Zbigniew Hałat podoba. Można sobie przeglądnąć jego twitter:
  https://twitter.com/drhalat?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor

  A propos hymnu włoskiego, odegranego dziś w całej Italii, pod koniec jest ”krew polską, krew włoską” – w hymnie Italii (!!), a na samym początku odwołanie do Scypiona. Scypion starszy gromił Fenicjan w II wojnie punickiej, a Scypion młodszy zrównał Kartaginę z ziemią w III wojnie punickiej. Ciekawe.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Hymn_Włoch

 12. Mariusz

  Tak sobie rozmyślam o geniuszu Putina względem zagrania na ropie i wychodzi mi że wystarczy że niskie ceny ropy utrzyma do lipca i sektor łupkowy w USA będzie pozamiatany.
  Gdy nafciarze zaraportują 2 kwartały na gruby minus to agencje ratingowe dostaną zawału, i obniża ocenę ponad 400 mld obligacji o 1 oczkow dół do poziomu śmieci, wtedy fundusze inwestycyjne się z….ją a za nimi banki które im finansowały inwestycje w te “perły”. Do wakacji jeszcze będzie fajnie 🙂

  2
   1. red.007

    Pamiętam jak w drugiej połowie roku 2018,Putin zapewniał,że Rosja jest w stanie normalnie funkcjonować nawet przy cenach 40 dolarów.
    Tu niekoniecznie chodzi o korona wirus,bo każde państwo tak ma,choć pewnie łatwo będzie wmówić poddanym,że to główny powód.Bardziej chodzi o model/strukturę gospodarki,która u nich opiera się na wydobyciu i sprzedaży surowców.
    Będzie problem dla Rosji,gdy ceny ropy w obecnym cyklu utrzymają się dłużej na obecnych poziomach.
    Nie przejmowałbym się łupkami w USA,ponieważ to tylko element w ich strukturze,poradzą sobie bez łupków.

    3
    1. tinley

     Tia.. gadać to on może. Rosja jest jak Polska. Jeśli nie będzie papu do włożenia w miskę temu biednemu społeczenstwu calującego w rękę tego kto mu włoży 500 rubli do miski w prezencie to się zaczna kłopoty. A kłopoty w Rosji to się kończą czołgami na ulicach. W Polsce krachem gospodarczym.
     Rosja jest pozornie niezadłużona, ale to bzdura. Jest w podobnej sytuacji jak Turcja. Zadłużenie firm w twardej walucie jest duże i wiadomo z czym się wiąże. Te firmy de facto sa państwowe zresztą.

     3
     1. mrRobertson

      @tinley dokładnie. Przy cenie za rope ponizej 30 $ Putin ma policzone dni w Rosji.
      A u nas zobaczymy do ile USDPL podleci, zobaczymy jak my odporni jestesmy na nieodpowiedzialną polityke NBPu i Rzadu …bo dzialaja w duecie.

      2
  1. tinley

   Do tego czasu FED zacznie skupować korporaty prawdopodobnie. Rynek bondów już przeszedł annihilację i w duzej części obniżki ratingów wliczone są w cenę bo sa nieuchronne – fundy zgodnie ze statutami musza wywalac papiery takiej kategorii jakiej nie moga mieć w portfelu. Kłopot taki że to za duży rynek aby go ot tak sobie wszyscy odpuścili. Załamanie tego rynku oznacza krach finansowy a nie tylko gospodarczy. A ten kłopot się zacznie jak zaczną się bankructwa.
   Korpobondy nie wykazują na ten moment zadnej woli odbicia, żadnej praktycznie reakcji. Jest źle, prawdopodobnie bedzie jeszcze gorzej. Ten sektor to teraz kanarek w kopalni na rynkach.

   2
  1. Guy Fawkes

   No właśnie że nie.

   //Hymn Mamelego czasami zwany[według kogo?] jest włoską Marsylianką, ale nie wydaje się, aby było to właściwe porównanie. W przeciwieństwie do hymnu francuskiego nie zrywa z przeszłością, ale do niej nawiązuje, przywołując chwałę dawnych bitew.//

   Jest tam o nawiązanie do pokonania Kartaginy i Rzeszy (bitwa pod Legnano.

   I jeszcze ciekawostka:

   //Według legendy, Goffredo Mameli napisał słowa pieśni w 1847 roku podczas przyjęcia w domu konsula amerykańskiego na prośbę gości.//

   :))

     1. sumadartson

      Z dwojga śmieci od zarania dziejów zawsze kupowałem usd za pln. Obecnie zwłaszcza w Depresji Kondratiewa wybrałbym usd. Za nim stoi przynajmniej potężna armia a za euro tylko grupa urzędników. Na dnie bessy 22.02.2022 r. Eur/usd powinno być poniżej 0.8.

    1. papatrader

     Brawo. Nie śledziłem wykresu, ale skoro zagrałeś pod konkretną formację to jak najbardziej pochwalam. Z Twojego pytania wynikało, że chcesz kupić bo jest tanio 🙂
     Gratuluję zarobku i życzę kolejnych tak udanych spekulacji.

   1. Guy Fawkes

    @Macarek

    //…podczas przyjęcia w domu konsula amerykańskiego…//

    Jak wiadamo, hymny narodowe najlepiej pisze się u amerykańskiego konsula. Nie mogą one wtedy nie być troszkę postępowe, chyba się rozumiemy?

   2. macarek

    Ja to interpretuje inaczej:
    //Bracia Włosi
    Italia się budzi
    Hełmem Scypiona
    zdobi swą głowę.
    Gdzie jest zwycięstwo?
    Niech schyli swą głowę
    Gdyż niewolnicą Rzymu
    Uczynił ją Bóg.//

    Odwołanie do historii jeszcze z czasów republiki

    Panstwo koscielne zostalo zmniejszone do Watykanu i to dopiero pozwolilo podłączyć pn i pd.

    1
      1. macarek

       Nasz złoty wiek też odwoływał się do Republiki a nie Cesarstwa. Dopiero oligarchia i Zakon Jezuitów zmienił tolarancyjne państwo w ciemnogród. Zakon Krzyżacki był dla nas wyzwaniem i wymusił ten proces rozwojowy co Kartagina na Rzymie. Potem wszystkie owoce nietolerancji/kontrreformacji odepchneły naszych “Gerków” od RON i wbiły trwały mur. Tu mam zbieżny pogląd z Jasienicą.

       1
       1. Guy Fawkes

        W tej piosence trockista śpiewa o Stalinie i przedstawia cywilizację łacińską jako realny komunizm, wraz z kultem jednostki.

        Wyjątkowe qurestwo.

        Cezar odebrał ”złotnikom” kreację pieniądza, oddłużył społeczeństwo i zginął zabity przez Fenicjan podczas przygotowań do wyprawy na Wschód, czyli przejęcia szlaków.

        1
 13. groowing

  @RED007

  zagrałem pod Twój wykres dolca jaki wrzucałeś ze miesiące temu i wygrałem. Dzięki !
  a tym co sprzedali dolara i kupili akcje jak wszedzie radzono….. no cóż……. moge pokazac tylko srodkowy palec.

  1
  1. red.007

   Czuję się niezręcznie,bo zawsze może się zdarzyć odwrotna sytuacja,zatem na przyszłość bądź bardziej ostrożny.
   Ja z swoich kontraktów na blogu nie podaję więc niech będzie,że nic nie zarobiłem.
   Oczywiście cieszę się,że coś do sakiewki Ci wpadło.

   2
  1. tinley

   Polacy w USA, we Włoszech czy Francji gdzie w maju jeszcze będą kwarantanny całych miast zapewne zagłosują telepatycznie albo rząd pokryje im tysiące Euro kary. PIS to jest jednak stan umysłu. Ja mam konserwatywne, prawicowe poglady ale ta partia to partia przygłupów dla przygłupów.

   21
      1. red.007

       Absolutnie nie warto się cieszyć,wszystko to już było.
       Historia uczy jednak,że zmiana władzy w czasie pokoju,dokonywała się na skutek kryzysu gospodarczego.
       Może właściwym pytaniem byłoby zatem jakie konkretne Polacy obecnie poniosą straty.
       A poniosą i drugie pytanie kogo uznają za winnego.
       Przedsiębiorcy już ponoszą straty,przełoży się to prędzej czy później na pracowników.
       Na zachodzie umarzają należności względem państwa,u nas odraczają płatności.To jest różnica.
       Jak przedsiębiorca obniży pensje pracownikom,to obywatel przestanie wierzyć w przyjazne/opiekuńcze państwo i wyrazi to w wyborach.
       Trwa wyścig z czasem.TVP ludzi nie nakarmi.

       15
       1. Mariusz

        Mieszkam za granicą już kilka ładnych lat i nie oglądam żadnej propagandy w TV od jakichś 20, bo nie mam telewizora xD ale coś tam zerkam w necie i jak widzę jak się zachowuje Długopis i glonojad Kidawa to …. Boże łaski …. Długopis jest jaki jest, ale przynajmniej nie myli się czytając z kartki ….

        10
   1. mrRobertson

    dziś na konferencji minister Zdrowia mówi ze ….czeka nas 10 tys zachorowań i najgorsze przed nami …
    a minute po nim Premier mówi 10 maja wybory bez zmian … minister az spojrzal na Morawieckiego po tych słowach.
    Rzad zaklina rzeczywistosc.
    Juz po miesiącu bedzie wiele zamknietych biznesów a ktory biznes wytrzyma 2-3 miesiące … ???

    12
 14. macarek

  Ja dziś posłalem perly przed wieprze. Odbić odbiło. Natomiast na dalszą hossę nie ma miejsca. Albo powrót spadków albo nerwowy horyzont.
  Czekamy na wielomilionowe wnioski o zasilki w USA. Goldman szacuje na 2,5 mln next week.

  4
  1. sumadartson

   Pogratulować. Ja musiałem “posyłać” sukcesywnie, bo na NC gdy tylko usiak kichnie koroną, od razu popyt zanika. Dziś poszła ostania perła za 6,5 % zysku a jeszcze w południe zgarnąłbym 16. Aż strach wyrzucać tak wspaniałe perły w cenie śmieci, jednak przy tak wielkiej panice można sobie wyobrazić że jeden zarażony pracownik może zamienić perłę w śmiecia.

   1
 15. Guy Fawkes

  @007

  Piękna była Twoja projekcja dolara my Friend, tylko żebyś nie nabrał zbytniej pewności, gdyby giełda dobrnęła z hossą powiedzmy do połowy 202, tzn. gdyby nie pojawiła się Natalie Portman z czarnymi skrzydłami, to wykresy wyglądałyby chyba inaczej?

  Czarodziej Xi zobowiązał się do nie przekraczania 7 juanów za dolara, czy nawet mniej.

     1. karnak

      Com stracił na tym rysowaniu to teraz mam nadzieję, że odrobię na armagedonie, a wy wszyscy coście zarobili – teraz oddacie z nawiązką nie doceniając rozwijającej się bessy i grając pod wzrosty.

      5
     1. sumadartson

      p.s. Z tą różnicą że o ile wtedy w 2007 r. jedyną stawką w grze były małe i wielkie pieniądze,
      o tyle teraz w fali C na stole leżą pieniądze, bliscy, byt lub niebyt.
      Co jeszcze powinno się stać aby świat zrozumiał że nadciąga Wielka Zima (depresja) Kondratiewa.
      Od zarania dziejów historia kołem się toczy, Obwód koła to średnio 80 lat.

      2
       1. sumadartson

        Właśnie chciałem dopisać że wszystkie. Nadchodzi końcowa, kilkuletnia wojna ludzkości z Zimą Kondratiewa. Jakimś cudem ludzkość znów tę wojnę wygra, jednak obecnie ofiary (oby tylko finansowe) powinny być największe w historii ze względu na fantazyjne wręcz, globalne zadłużenie. Ten system jest do zaorania. Z długu uczyniono cnotę wielką.

        6
 16. Guy Fawkes

  @bartek

  //oni wiedza ze na jesieni poplyna z kretesem.//

  Rozumiem, że jedna strona chce wykorzystać kataklizm od razu, póki ma poppularność. a druga strona chce wykorzystać kataklizm trochę później, kiedy złamani ludzie zniecierpliwią się rządem.

  To gdzie tu jest tzw. różnica łajdactwa?
  Chyba w takiej sytuacji nie da się ukryć, że łączenie swego ew. sukcesu z nieszczęściem kraju, ”im gorzej tym lepiej”, jest łajdactwem do kwadratu.

  10
 17. NadaNullZero

  @WB
  To ja bym poprosił ścieżkę wzrostu zdiagnozowanych przypadków od dnia, w którym ogłosili 100 przypadków: PL, USA, Włochy, Francja, Szwajcaria, Niemcy, Czechy, Norwegia, Południowa Korea, Tajwan, Japonia, Rosja, Brazylia, Iran.
  Pewnie nie ma danych aktualnych ale liczba testów na 100 000 osób byłaby też ciekawa dla tych krajów.

  BTW – zdziś w Bloomie “Goldman Sachs warned that U.S. GDP may shrink 24% on an annualized basis in the second quarter.”
  Citi zaś ma scenariusz na ropę po $5.

  2
 18. Guy Fawkes

  @bartek

  //To gdzie tu jest tzw. różnica łajdactwa?//

  https://www.youtube.com/watch?v=KRKBkJNtTXw

  .
  //… to kpina z demokracji…//

  Czym jest demokracja?
  Państwa dzielą się na demokratyczne i autorytarne.

  Państwo demokratyczne, to jest takie państwo, w którym wpływy organizacji globalnych i/lub większych państw nie są trwale ustalone.

  Państwo autorytarne, to takie państwo, w którym dominujący wpływ organizacji globalnej i/lub większego państwa jest trwale ustalony, albo jest to państwo suwerenne.

  Polska przed WW2 była państwem suwerennym.

  A propos Kaczmarskiego ”Juliusza Cezara”, jest tam zdjęcie przedstawiające mężczyzn:
  https://2.bp.blogspot.com/_OSXAqUzQCEM/R77wXXtcAKI/AAAAAAAAAtk/P_Fb4KsXc3s/w1200-h630-p-k-no-nu/vercingetorix%26julescesar.jpg

  Mężczyzna, to co do zasady człowiek potrafiący walczyć na białą broń (miecz, szabla). Nie na jakiejś macie czy w komputerze, tylko naprawdę, na śmierć i życie.
  No, od biedy można do mężczyzn zaliczyć tych, którzy walczyli na broń palną w wojnie i to najlepiej ochotniczo, motywowani wartościami rycerskimi. W Polsce przed wojną władzę sprawowali mężczyźni. Nie oznacza to deprecjacji kobiet, wręcz przeciwnie.

  No ale cywilizacja się degeneruje, mężczyźni i kobiety się gubią w swojej naturze i przychodzi demokracja, czyli ustrój z dominacją nie ustaloną trwale, organizacji globalnych i/lub większych państw.

 19. bartek

  LoL:

  U.S. senators defend selling shares before coronavirus crash

  senator told a private Washington luncheon two weeks after the stock sales that the coronavirus was much more aggressive “than anything that we have seen in recent history,” according to a recording obtained by National Public Radio.

  https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-usa-congress/u-s-senators-defend-selling-shares-before-coronavirus-crash-idUSKBN2171AL

 20. Guy Fawkes

  @Macarek

  W tej piosence o Juliuszu Cezarze, poza komunistyczną propagandą są refreny po łacinie i to jest bezcenne.:))

  Gallia est omnis divisa in partes tres
  Quarum unam incolunt Belgae aliam Aquitani
  Tertiam qui ipsorum lingua Celtae nostra Galli appellantur
  Ave Caesar morituri te salutant!

 21. Mariusz

  Do 13 kwietnia FED “wyemituje” przez overnighty i term Repo 13.65 biliona zielska *w sumie z tym co już jest, więc bankructw nie będzie przez jakiś czas chyba że zacznie się ojropie … ale jakoś nie potrafię sobie wytłumaczyć czemu Chiny mają cokolwiek sprzedawać do USA za dolary kiedy to coraz większy śmieć jest.
  Wracając do Rosji i ropy, to Rosja już ze 2 razy w swojej historii bankrutowała, ale mają atom, surowce i zaprawione w biedzie społeczeństwo, więc najwyżej w ramach “demokracji” oligarchowie wybiorą sobie następnego cara, a pewnie już mają następców w rękawie. Za to USA emitując tyle zioła .. znaczy dolary tak jakby … stacza się do poziomu Zimbabwe co może podkopać zaufanie do świętego dolara.
  Oficjalny dług USA to 23 biliony chyba …. bo te zastrzyki “płynności” do długu się nie wlicza, chyba 🙂
  Więc widzę dolara po 1 zł za jakieś 4 lata ;D Chyba że nasi geniusze zaczną tez drukować na potęgę, ale przecież efektywniej by wyszło jak by obywatele sami sobie zaczęli drukować na domowych drukarkach, wszystko przed nami.

   1. Mariusz

    Wyobraźmy sobie niewyobrażalne, a co jeśli FEDowe zielsko przekroczy oficjalny dług USA ? Mam za mały mózg żeby to ogarnąć …. W najlepszym razie, najmniejszy wymiar kary to dekada stagflacji w USA, EU, Chiny i hiperinflacja + bankructwa wielu mniejszych krajów.

  1. mrRobertson

   @mariusz
   1. Putin przy tej cenie ropy ponizej 30 $ ma policzone dni
   2. W domu mozna drukowac taniej ale to MY “Wladza” ma mowic kiedy drukwoac i ile wydrukowac … inaczej przestajemy byc władzą 😉
   3. Usd po 1 zl ?… Nasi geniusze zaczną drukowac …zobacz jak przez inflacje okradają oszczedzających a podatku belki nie zniosą nawet w takiej sytuacji hehe

 22. Neptun

  Prośba o podanie trzech średnich, czsu rozprzestrzeniania wirusa, dla 100 , 1000 i 10000 osób w każdym kraju. Można zestaionko gdzie najszybciej najwolniej. Dodatkowo podział krajów na grupy ze względu na ilość mieszkańców np do 1mln potem 10do30; 30do60 itp. I zestawinie jak się rozkłada czas rozwoju wirusa w tych grupach.

  1
 23. Guy Fawkes

  @Mariusz

  //…sanktuarium kapitalizmu zmienia się w komunizm…//

  Takim myśleniem zapośredniczonym[sic!] do nieczego się nie dojdzie my Friend, to są heglowskie antytezy, czyli bull shit.
  Twórczość jednego z wielu panów Kleksów.

  Człowiek ma ”wymiar” indywidualny i wspólnotowy. W różnych sytuacjach różne rzeczy są ważniejsze od innych.

  1
  1. Mariusz

   Nie czytam Kleksów, biorę to na chłopski rozum, bo na studiach po 2 latach zrezygnowałem – stwierdziłem ze to nie na moja wątrobę 😀
   No dobrze nie komunizm tylko model “japoński” czyli 70% giełdy w ręku banku centralnego 😀 brzmi lepiej ?

   1. Guy Fawkes

    Chodzi mi o to, że normalna gospodarka nie ma imienia. Spełnia swoje cele to jest dobra, nie spełnia, to jest niedobra. Cele dziś mogą być inne niż wczoraj, czy jutro. Komunizm – liberalizma to to fałszywe ideologie dla zmylenia przeciwnika, czyli narodów wszystkiej ziemi.

 24. Guy Fawkes

  @bartek

  Jestem za tym, żeby wprowadzono stan wyjątkowy, on się i tak zmieni w stan wojenny, kiedy zacznie się ersibatl.

  Na miejscu tzw. opozycji wcale bym tego nie chciał(…). I oni tego naprawdę nie chcą, tylko tak pyskują pro forma, bo naprawdę nie wiedzą czego mają chcieć – rozkazy jeszcze nie nadeszły, a jak nadejdą, to znowu mitręga z tym tłumaczeniem z niemieckiego you know.

  //Nieszczęsny, dostałeś to, coś chciał.//

  8
  1. Guy Fawkes

   Ale z tą demokracją to są jaja. Ludzkość została sprowadzona do parteru, czyli gumna, do czworaków. Stan sprzeczny z naturą, pomimo kultu natury – ewolucji. Zamiast szlachty szemrane ”elity”(to słowo jest od rewolucji antyfrancuskiej) kompradorskie na krótkiej smyczce. Człowiek nie dąży już wzwyż, tylko osuwa się w dół piramidy (Maslowa). To jest taka przekłamana piramida, że nawet jak się jest u góry, to się jest u dołu.

   //His parents were first generation Jewish immigrants from Kiev.//

   Co za świat, jak nie kahał kijowski to kahał piński. I czekaj tu człowieku na kiczina…włościaninie.

   Na wszystkim świecie zlikwidowano szlachtę, mężczyznę i kobietę.
   Świat – system – kolkhoz.

   Na wszystkim świecie kolkhoz, poza naszym blogiem of course.:))

   3
 25. Ignacio1

  Stałem się ostatnio refleksyjny, ale, to chyba wiosna tak na mnie działa. Niemniej nurtuje mnie pewna kwestia, mianowicie, ile z tych ukradzionych 250 mld z vat-u, było na giełdzie, bo przecież chciwości zatrzymać się nie da. A tymczasem, były prezydent Europy, mocno posmutniał, może tylko z powodu kwarantanny którą odbywa, bo podobno kaszlał.

  1
 26. Sawa

  Stajemy oko w oko ze światem, który sami sobie stworzyliśmy. W rodzinie, w małżeństwie, ze sobą. Wszystko, co nieważne ukazało się w całej swojej nędzy. Rzeczy najistotniejsze, spychane często na plan dalszy, ujawniły swoją siłę…
  Pandemia zwraca nas normalnemu światu.
  Naraz, znika gender, lgbt, poprawność polityczna i inne marksistowskie brednie.
  Trudne czasy zawsze weryfikują wartości podzielane przez społeczeństwa w danym czasie.
  – raptem wegetarianie zapragnęli mięsa
  – ateiści obawiają się wirusa w kościele
  – liberałowie wręcz wymuszają aby rząd interweniował
  – samorządowcy, którzy podpisali deklarację o autonomii domagają się centralnego sterowania
  – populiści domagają się rozdawnictwa które jeszcze wczoraj tak opluwali
  – bankruci pouczają jak rządzić

  W ubiegłym roku 2019 Polska przegoniła Portugalię pod względem poziomu PKB per capita i doszła do 84% poziomu Włoch i 81% poziomu Hiszpanii.
  Jestem przekonana, że w 2020 przegonimy Italię i Hiszpanię, trochę w wyniku mądrej polityki, trochę przypadek (histeria na pandemię).
  Ale najbardziej nam Polakom pomogło i pomoże to, że nie mamy Euro.

  Coronawirus w Polsce rozwijać będzie się jeszcze przez tydzień.
  Od 30 marca ilość zachorowań będzie malała.
  Dokładnie za miesiąc 21 kwietnia pandemia w PL zostanie odwołana.
  Gdybym wiedziała jak to zrobić, podkreśliłabym to zdanie, więc tylko powtórzę:
  Dokładnie za miesiąc 21 kwietnia pandemia w PL zostanie odwołana.

  28
 27. Sawa

  A w biznesie, oczywiście tylko brytyjski funt, który dopiero teraz pokażę swoją siłę w obliczu konającej UE i głównie w wyniku mądrej polityki rządu brytyjskiego.
  Z tym funtem, mówię o spokojnym bezstresowym inwestowaniu. Z łapania spadających noży i ślęczenia nad wykresami wyrosłam 20 lat temu. Każdy musi sobie odpowiedzieć w jakim celu inwestuje na giełdach. Życie jest zbyt krótkie i zbyt piękne, żeby przechlapać swój czas, najlepszy czas (jak śpiewał Perfekt) na malowanie kresek. Oczywiście, nie oceniam i nie odnoszę się do żadnego z Waszych postów, przedstawiłam swój pogląd na ten temat. Uwielbiam zwiedzać świat, tym razem, wrzesień-październik, wybieramy się z małą grupką na zwiedzanie południowej Afryki, mam 2 wolne miejsca, może ktoś jest chętny, będę miała z kim pogadać o kreskach.

  Chińska grypa, dokładnie tak jak każda inna roznoszona jest drogą kropelkową, oczywiście najlepszą metodą jest unikanie zgromadzeń, wzmożona higiena, ale bez przesady z tym izolowaniem siebie, wystarczy, jeżeli nikt na nas nie będzie kichał, prychał, chuchał, czy pluł. Ilość zgonów na tę grypę w 2020 wcale nie różni się od tego co grypa zrobiła w 2019 i w latach wcześniejszych. Ktoś powie, że we Włoszech to prawdziwa apokalipsa….. no cóż, mogę odpowiedzieć, że Włosi zawsze mieli dobrych reżyserów.
  Największym plusem tej grypy jest to, że sprowokowała nas do refleksji.
  Tak to jest wielka wartość, niedoceniana na co dzień.

  Pozdrawiam

  22
 28. red.007

  Koronawirus jest tylko zdarzeniem/elementem w dziejach ludzkości,które to zdarzenie odwraca na wiele lat ustalony porządek rzeczy.
  Takich zdarzeń w historii było wiele.
  Hossa rodzi się w niepewności/strachu.Nie rodzi się nigdy dlatego,że tak chcemy albo dlatego,że tak sobie ustalimy.
  Takie zdarzenie jest ponad wszystko,czyli ponad banki centralne,ponad mocarstwa,czy ponad grupę trzymającą władzę w Bazylei
  http://amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=386
  Wykresy w sposób jednoznaczny przewidziały zdarzenie/element,ludzie nazwali to koronawirusem.
  Zaczniemy od USD/PLN w spojrzeniu dekad.
  https://bankfotek.pl/view/2148233
  Fala B korekty płaskiej wypełniła się(możliwe nadbicie ostatniego szczytu,choć już w to wątpię).
  Kanał impulsu c rysujemy po:2c-4c,odkładamy po:1c, zgodnie z :”impuls z wydłużoną falą 3″:
  http://docplayer.pl/772416-Rodzina-struktur-impulsy-struktura-wewnetrzna.html
  Wnikliwi postawią zarzut,że na mniejszych interwałach świecowych są nachodzenia na siebie,ignoruję to zupełnie,bo traktuję całość jako schemat.
  Wnioski:
  Przed nami na wiele lat osłabienie dolara.Nie należy tego rozumieć jako upadek tej waluty,jak czasami się wieszczy.
  Dolar po osiągnięciu dna w dużym C,wróci do życia i wyjdzie nad X.

  Zgodnie z powyższą analogią,spojrzenie na W20 w dekadach.
  https://bankfotek.pl/view/2148232
  Od punktu X korygujemy wcześniejszy wzrost.
  Zwykły zygzak ABC,z TUK w C.
  Wnioski:
  Po zakończeniu wydłużonej 5c,rozpoczniemy hossę wychodzącą powyżej X.
  Dno tej 5c jest bliskie.Po zakończeniu korekty wzrostowej rozpoczętej od dna z 16,rozpoczniemy piątkę kończącą.
  Obserwujemy czy będzie dywergencja.
  Nie zejdzie dużo niżej jak 16 marca,może nieznacznie przekroczyć dno z 2009 roku.
  Nie przewiduję zejścia na Cedynię,Legnica owszem.

  12
   1. red.007

    Świadomość,to raczej po fakcie,bo żaden strateg ze mnie.
    Jest teza,poza obiegiem oficjalnym,że III wojna światowa już trwa a korona wirus,to kolejna bitwa w tej wojnie.
    Niekoniecznie chodzi o tradycyjne tanki.
    Jest to wojna w kawałkach,gdzieś tak określił to papież Franciszek(można wygooglować).
    Może Friend podejmie temat,czy wojenny czas jest a może się on kończy.

    1
  1. pko24

   Podobnie wygląda w20usd jako wyznacznik dla zagranicy. Tam jest fajny kanał. Który został wyłamany w zakresie proporcjonlnym jak w 2003. Choć wydajem mi się, że na usdpln jest miejsce w ramach Twojego wykresu aby pójść w szczyty z 5c jeszcze przed spadkiem…
   USD globalnie to dla mnie zagadka równie dobrze w ramach przetasowań globalnej waluty, równolegle do nieograniczonego dodruku i ryzyka rozgrywek Arabia/Rosja/Chiny.

   1. red.007

    Ja nie wiem jak na to pytanie odpowiedzieć.
    O ile mnie pamięć nie myli,to kiedyś @podczaszy1 dziwił się,że ktoś ten wzrost uważał za impuls.
    Może jeśli uznamy wzrost styczeń-kwiecień 2016 za A w korekcie płaskiej a od lipca lub od października 2016 wzrost jako wydłużoną C tej korekty,to może da się z tego zrobić układ trzyfalowy.
    Nie mam pomysłu,zbytnio mi to jednak nie przeszkadza,ot jakaś kolejna zagwozdka wykresowa.

 29. podtworca

  @Wojciech Białek

  Próbuję oszacować wpływ covid-19 na śmiertelność we Włoszech i Lombardii w szczególności:
  https://twitter.com/podtworca/status/1240901930442018817

  Najbardziej potrzebne dane na ten moment to liczba wszystkich (nie tylko z powodu covid-19) zgonów z każdego dnia marca 2020 we Włoszech i Lombardii.
  Tylko takie dane pokażą nam skalę rażenia wirusa, ponieważ dysponujemy szacunkami dziennych zgonów za 2019.

  2
   1. podtworca

    Te wyliczenia zakładają, że w Lombardii umiera tylu ludzi co w 2019 + dodatkowo osoby z koronawirusem. To całkowicie błędne założenie, przekreślające sens tych obliczeń – co z ludźmi, którzy i tak by umarli, ale dodatkowo są nosicielami wirusa?

    Racjonalne jest założenie (pamiętając, że średni wiek zmarłych to 79.5 lat i 99% z nich cierpi na schorzenia):

    W 2019 w Lombardii zmarło 99.5 tys. ludzi (zarejestrowanych w prowincji).
    Ilu umrze w 2020?
    Niektórzy umierają, będąc nosicielami wirusa.
    Wirus przyspieszy śmierć X% osób bez wpływu na statystykę roczną (np. umrą w marcu, a nie w lipcu).
    Dodatkowo umiera część ludzi, którzy dożyliby 2021, 2022 itd.

    Wydaje się, że niestety dopiero w przyszłym roku dowiemy się, jaki będzie wpływ koronawirusa na śmiertelność.
    Szkoda, bo gdybyśmy dysponowali prawdziwymi danymi na temat zgonów, można by opracować strategię postępowania w Polsce.

    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     W Lombardii żyje 10,1 mln ludzi:

     https://en.wikipedia.org/wiki/Lombardy

     a we Włoszech umiera co roku 10,6 osób na 1000:

     https://knoema.com/atlas/Italy/Death-rate

     Zakładając, że w Lombardii jest podobnie, to rocznie umierać tam “powinno” 107060 osób. Czyli dziennie – abstrahując od sezonowości – 293 osoby. A w ciągu minionej doby na COVID-19 umarło w Lombardii 546 osób. Nawet zakładając, że ludzie przestali tam umierać z innych przyczyn, a wszyscy, którzy umarli na COVID i tak by umarli tego samego dnia z innego powodu, to i tak prawie dwukrotny wzrost.

     1. podtworca

      Wyliczenia z podlinkowanego artykułu bazowały na danych sprzed kilku dni, gdzie ofiar w Lombardii było 2 razy mniej. Niestety wraz z osiąganiem szczytu zachorowań musimy się spodziewać większej liczby ofiar. Miesiące po przejściu epidemii pokażą skalę spustoszeń – czy liczba zgonów będzie spadać (wirus zabrał tych, którzy umarliby w 2020), czy jednak utrzyma się średnia z 2019. Z tego co przeczytałem są już regiony w Lombardii, w których szczyt zachorowań minął, w innych szczyt wystąpi w ciągu kilku dni.

      Najważniejsze jest dotarcie do danych. Gdyby udało się oszacować jaki procent populacji realnie został zainfekowany wirusem w Lombardii, mielibyśmy raczej górne ograniczenie pesymistycznych scenariuszy. Na razie jednym z takich szacunków jest Diamond Princess: 20% zakażonych, wśród nich 1% ofiar.

 30. artysta_malarz123

  w końcu jakiś pozytywny wpis.
  co do usd/pln, całość obrazu się nie zmieni wiele, ale czy luty 2009 – maj 2011 to a, czerwiec 2011 – grudzien 2016 to b, i styczeń 2017 – styczeń 2018 to c (ktore, wygląda na impuls, dlatego bardziej pasuje na czwórkę) ?

  co do wig20, to uważam, że nie zejdzie poniżej ostatni dołków, wig_banki już tak nieznacznie

   1. red.007

    Ja się z tym mogę zgodzić,dlategom miałem we wcześniejszych wpisach rozterkę,czy spadek 2018-2016 jest samodzielną korektą f4c,czy rozbuduję się formacja płaska i zejdziemy na 3,30 i potemw górę jako dopiero f5c.
    Można filozoficznie powiedzieć,że jak zejdziemy poniżej 3,30,to okaże się,że była to samodzielna f4c.

 31. cebeerxx

  Klasyka. Gimbaza, która przespała całą hossę, czy to w US czy na polskim gamedevie i OZE, teraz przerzuciła się na łapanie dołków. Przez parę kwartałów szukała szczytów na s&p i szortowała cdreda a teraz po jednej z największych zwał w ostatnich kilkudziesięciu latach, po raptem 4 tygodniach spadku odtrąbiła dołek. Zapytałem po 2 tygodniach zwały, tym bardziej zapytam po 4, kiedy Ameryka pokazuje wyjątkowa słabość. Pokażcie mi przypadek tej klasy, oprócz ’87 gdy spadki i formowanie dna trwały mniej niż 4-6 kwartałów? Noga na nogę i czekamy na propozycje

  8
 32. bartek

  @WB

  A propos statystyki dot covid19

  jezeli zalozymy wg tezy naukowcow ze smiertelnosc to = 0.5%

  total deaths = 11,885

  wiec aproxymacja total cases = 2.4 MLN osob

  jezeli pociagnac dalej
  Serious or Critical = 8,115

  to odsetek ‘Serious or Critical’ = 0.3%

  wiec czy nie przeginamy z psychoza?

  1
  1. bartek

   z zycia wziete, we FR, IT czy w PL lekarze nie zalecaja testow, tylko samo izolacje

   co wiecej poddanie sie testowi pociaga koniecznosc kwarantanny, wiec w macrobond i statystyki tak to bajka

   nalezy przyjac smiertelnosc circa = 0.5% i policzyc od przyp smiertelnych

   1. bartek

    potwierdzenie ww

    ” Lekarz powiedział, że teraz to już bez znaczenia. Że zarażamy się wszyscy liniowo. I że w takim stanie powinnam już zostać w domu.

    Lekarz stwierdził też, że mimo podejrzenia koronawirusa, w takiej sytuacji nie robi się testów. – Usłyszałam, że gdyby nagle wystąpiły duszności, Wtedy trzeba dzwonić po karetkę, opisać swoją sytuację. I czekać na służby. Jeżeli jednak stan zdrowia się nie pogorszy, mam siedzieć w domu i nigdzie nie wychodzić.”|

    https://trojmiasto.onet.pl/koronawirus-w-polsce-testy-nie-dla-wszystkich-obrazuje-to-historia-z-trojmiasta/k0kgyfn

 33. MarekH

  Myślę, że ciekawie wyglądałby wykres zawierający aktywne przypadki (wraz z linią trendu) oraz zamkniete przypadki (wraz z linią trendu) dla:
  1) Polski,
  2) Europy,
  3) Ameryki Północnej (USA + Kanada + Meksyk).

  Szacując potencjalne przecięcie się krzywych, można próbować zgadznąć kiedy pierwsza seria wirusa (czy ostatnia tego chyba nikt nie wie) się ustabilizuje/zakończy w interesujących nas rejonach Świata.

  Wiec proszę autora o powyższe.

  Pozdrawiam.

  2
  1. bartek

   statystyki dot covid19 dot “total cases” to bajka i nie ma zadnego odzwierciedlenia w rzeczywistosci

   troche lepiej z “total deaths” i tu tez dane pewnie zanizone

   convid 19 to problem milionowy ale na pocieszenie “Serious or Critical ” cases to mniej niz 0.3%

  1. artysta_malarz123

   a widzisz, ja pracując z domu, w przeciągu tylko tego tygodnia zrobiłem przez internet zakupów więcej niż w ub. całym roku. To w kwestii wolumenu sprzedaży, który może, przekładać się na marżę. Koszty stałe jak np. płace pracowników w jakiejś części dofinansowane przez Państwo, nie wiem jak będzie wyglądało rozliczenie dzierżawy powierzchni handlowych ale na pewno koszty niższe niż zwykle, chociażby mniejsze zużycie prądu.
   Wcześniej w branży spożywczej, w przeciągu dwóch tygodni ludzie kupili tyle, ile pewnie kupują w ciągu dwóch m-cy, robiąc zapasy. Teraz regularnie dokupują na bieżące potrzeby.
   Branża farmeceutyczna, healthcare – produkujące maseczki, respiratory, kombinezony – zamówień ponad normę. Oczywiście mogą pojawić się trudności w łańcuchu dostaw, ale Chiny już ruszają powoli.
   Branże jak transport, biura podróże, linie lotnicze, reastauracje, itp. ucierpią, ale na Boga, przecież nie będzie to trwało w nieskończoność.

   4
 34. Guy Fawkes

  @bartek

  Srious cases, sritical cases daj sobie spokój z zaklinaniem rzeczywistości, nie masz talentu czarodzieja.

  Borys Mengelewicz już się wycofał, każe teraz wszystko zamykać, puby, szkoły, tylko problem jest taki, że rezultatem jego …urzędowania będzie niepotrzebna śmierć wielu tysięcy ludzi.

  Mówiłem, że jestem za wprowadzeniem stanu wyjątkowego na całą epidemię, a będzie ona wyglądała tak:

  https://wpolityce.pl/p/657717

  https://wpolityce.pl

  Część tzw. opozycji może nie doczekać

  2
    1. bartek

     LoL

     “zostaw to starszym i mądrzejszym”

     tacy jak Ty budowali ten kraj i jestesmy pare pokolen tzw krajami rozwinietymi ;b

     nie mniej, skoro jestes “starszy” to wiesz ze 40 lat temu nie byloby psychozy i paniki

     2
      1. bartek

       i wreszcie przywolales wspomnienia z mlodosci czyli czarnobyl :b

       pytanie jaka jest wartosc dodana wywolywanie histerii, psychozy corvid19 – i to w sezonie grypy. To z definiccji musi rozwalic system opieki zdrowotnej

       podczas Wave 2 – czyli na jesieni to bedzie wygladac nastepujaco:
       – masz objawy – samoizolacja
       – masz eskalacje symptomow – kontaktujesz sie z lekarzem

       obecny stan to niedorzecnosc

       1
       1. Guy Fawkes

        To nie jest grypa, tylko kombinacja elementów SARS i HIV. Nie wiadomo, jakie jest niebezpieczeństwo na długą metę.
        Po drugie, pierwsza epidemia musi być stłumiona, bo się zawali system. We Włoszech i Hiszpanii lekarze już muszą skazywać ludzi na śmierć, a w innych krajach są do tego przygotowywani.

        Po trzecie, rządy na całym świecie nie robią sobie celowo na złość – zajmij się sprawami które ogarniasz swoimi kompetencjami, nie zachowuj się żenująco.

        5
   1. podtworca

    Guy Fawkes taki wolnościowiec, a jak go wystraszyć to pragnie zamordyzmu. Zrozumialbym jeszcze pragnienie oddania władzy Koreańczykom, którzy wykonują masowo testy, żeby wyłapać zakażonych i zdalnie kontrolują poddanych kwarantannie. Niski koszt wykrycia, niski kontroli.
    U nas testów brakuje, w TVP wyzywa się od głupców tych, którzy nawołują o kupno (się nie da), chorych z lżejszymi objawami odsyła się do domu bez testu (jak przypadek rozwinie się do ciężkiego, przyjedzie karetka), a do poddanych kwarantannie wysyła się patrole policji. Drogie wykrycie, droga kontrola, drogie leczenie. Jak się wirus rozleje, ten system nie wydoli. Polak musi zatem przeżyć jak okupację. Zaszyć się z prowiantem. Więcej władzy dla niewydolnej władzy, to problem na później.

    9
 35. Guy Fawkes

  @007

  Znowu zaskakujesz my Friend śmiałymi projekcjami, muszę się nad tym zastanowić, o ile potrafię.

  //Może Friend podejmie temat,czy wojenny czas jest a może się on kończy.//

  Rozbież sobie z uwagą my Friend artykuł Marka Budzisza:
  https://wpolityce.pl/swiat/492249-koronawirus-zmieni-swiat

  Czy można sobie wyobrazić lepsze narzędzie pognębienia przeciwnika – zachodniej gospodarki, i to w tzw. białych rękawiczkach, z typową azjatycką fałszywością? Sun Tzu – pokonać przeciwnika bez wojny, you know

  Usiaki na takie powolne zdychanie nie pójdą, zatopienie całej chińskiej floty i niektórych wybrzeży oraz wiekuista blokada morska jest minimalnym wymiarem kary.

  1. Guy Fawkes

   To jest wojna my Friend, nawet my, pomimo zarazy i wszystkich innych odwołanych manewrów, mamy u siebie wojska amerykańskie, w czasie gdy ważą się losy Sieczina i Putina, czyli orientacja Rosji.

 36. cebeerxx

  @artysta malarz
  Tiaaa, będę wyrabiał sobie ogląd na sytuację w handlu, bo ty artysta malarz kupiłeś w ciągu tygodnia więcej niż w ciągu całego zeszłego roku. Czy ty się w ogóle słyszysz?
  Co mnie uderzyło w tej historii? Taki Piechocki z LPP, miliarder i jeden z najbogatszych Polaków, znany z tego że jest nieznany i pilnie strzeże swojego wizerunku, chyba po raz pierwszy robi wyjątek i robi wideokonferencję. No nic, ale ty kupiłeś w ciągu tygodnia więcej itd

  2
  1. artysta_malarz123

   No widzisz, nie zrozumiałeś, chodziło mi o to, że z 50 lat temu, gdyby pozamykali sklepy/galerię to byłby rzeczywiście duży problem. Dzisiaj jest ale nie taki, żeby całą gospodarka siadła całowicie. Będą gorsze wyniki, oczywiście, że będą – okresowo. Jeśli spółki nie potracą płynności, będą działać dalej.
   Przedłużająca się kwarantanna też nie będzie bez znaczenia.
   A miliarder nie może zrobić telekonferencji ?

 37. Guy Fawkes

  @WB

  //Pod względem tygodniowego procentowego tempa wzrostu ogólnej liczby przypadków to z tej 4-ki Australia jest na końcu (co potwierdzałoby hipotezę, że wirus gorzej radzi sobie latem), ale Brazylia rośnie jak USA, więc, co tą hipotezę mocno osłabia.//

  Może ciepło ma znaczenie, ale niewielkie niestety. Powiedziałbym, że Australia ma dobrą służbę zdrowia, a Brazylia słabą. Plus kwestie cywilizacyjne.

 38. Guy Fawkes

  @Podtwórca

  //U nas testów brakuje…//

  To już było parę dni temu, u Anglików i Niemców robiono około 18 testów na zarażonego, u nas 30 testów.

  Testy dla wszystkich są nierealne. Trwałoby lata, zanim by zostały przeprowadzone, a w kolejkach do testów narodziłaby się pandemia nie do opanowania.

  Po drugie testy nie są pewne. Standardowo wykonuje się 2 testy w odstępie czasu. Nawet jak jesteś negativ, to możesz zarazić się w drodze do domu, czy na drugi dzień.

  Powielasz absurdalne pomysły typu ”chcę gwiazdę z nieba”:))

  //Więcej władzy dla niewydolnej władzy, to problem na później.//

  Współczesna wersja chjenopiasta, czy amerykańska agentura, to nie są rzeczy z mojej bajki. Wybieram mniejsze zło, bo powrót POstKOmunistów i tych wszystkich barbarzyńców skończyłby się tragedią.

  5
  1. Guy Fawkes

   Docelowo jestem zwolennikiem suwerenności, ale przede wszystkim jestem zwolennikiem państwowości, o ile respektuje ona i chroni podstawowe wartości. Nie jest łatwo wybić się nawet na byle jaką państwowość.

   Dlatego zamiast anarchii warcholstwa czy wybrzydzania, w tak wyjątkowej sytuacji należy zachować spokój i robić swoje, szanując polecenia władzy. Tak robią Anglicy w takich razach i dlatego są narodem poważnym.

   https://static.posters.cz/image/750/plakaty/keep-calm-carry-on-union-i13701.jpg

   4
   1. mac-erson

    Jesteśmy jedną wspólną Energią Wszechświata stworzoną przez Stwórcę. Narody, rasy, wojny, konfilkty itp. zostało wymyślone przez “bogów” zarządzających naszą energią i trzymających nasz w nieświadomości.

 39. gromHRR

  @Guy Fawkes Proszę to na chwilę zajmie:
  KROK 1. Zarejestruj się na e.gosc.pl – wybierz login (adres e-mail) i hasło, kliknij w link weryfikacyjny, który zostanie przysłany na podany adres e-mail.
  KROK 2. Teraz możesz się zalogować za pomocą wybranego loginu i hasła.
  KROK 3. W lewym górnym rogu wybierz interesujące cię wydanie diecezjalne.
  KROK 4. Kliknij w zielony przycisk CZYTAJ pod okładką.
  KROK 5. Chcesz czytać na smartfonie lub tablecie? Pobierz aplikację “Gość Niedzielny” na dowolne urządzenie mobilne z systemem iOS lub Android. Zaloguj się w aplikacji, używając tego samego loginu i hasła.

   1. red.007

    Jeśli powyższy temat to nie śmichy chichy,to prenumerujemy.
    Żona czyta,ja straciłem chęci po zmianie redaktora naczelnego.
    Za ks.Gancarczyka,był jakby bardziej opiniotwórczy i przedstawiał zagadnienia z różnych punktów widzenia.
    Teraz idzie jedyną słuszną linią.
    Owszem,krzyżówki ma fajne,choć te z serii SKOK,doprowadzają mnie do szału.

    1
 40. Guy Fawkes

  @Podtwórca

  //Guy Fawkes taki wolnościowiec…//

  I nie zgadzam się na to, żeby zwolennicy pana Kleksa nazywali się wolnościowcami. To jest nadużycie pojęcia wolności. Liberalizm opiera się na zupełnie innej koncepcji antropologicznej i można tu mówić dowolności bez odpowiedzialności.

  Wolność liberalna nie jest Arystotelesowskim złotym środkiem, to obca cywilizacja, finalnie destrukcyjna.

  1
 41. red.007

  Na dobranoc jeszcze takie formacyjne spojrzenie do mojego wcześniejszego malunku.
  Odwrócone formacje:
  https://www.bdm.com.pl/ispag/encat/odwrocone_formacje.html
  Ponieważ mamy rynek niedźwiedzia,to lustrzane odbicie,lewy malunek:
  https://www.bankfotek.pl/view/2119308
  https://bankfotek.pl/image/2148232

  Mamy minorowe nastroje i wielką niepewność co dalej.
  Formacja mówi:nabierzcie ducha,wszystko skończy się dobrze,koronawirus ustąpi.
  Czego sobie i Państwu życzę.

  6
  1. Guy Fawkes

   No nieee wiem my Friend, różnych rzeczy można szukać, ale odwrócony klin, to my mamy przede wszystkim na S&P. Jest to klin Podczaszego – Mac Ersona Blvatsky’ego.
   https://invst.ly/q71fz

   Zanim S&P nie dojdzie w okolice żółtej strefy, nie radzę czekać na kiczina. Potem planuję V-shape do chmury, przy wygaszaniu zarazy, a potem katastrofalną falę C w związku z ersibatl i blokadą.

   Jeżeli rzeczywiście będzie ersibatl, to spełni się Twoja poprzednia (niebotyczna) prognoza dolara.

   Nie wiem, czemu uważasz, że Cedynia niemożliwa. Zjazd Gnieźnieński to super poziom. To jest poziom na koniec fali A na S&P, nie ostatnie słowo.:))

     1. mac-erson

      @Sir Guy
      “Zanim S&P nie dojdzie w okolice żółtej strefy, nie radzę czekać na kiczina.”

      NIe zgodziłbym się z powyższym jeśli chodzi o bananówkę. Zobacz sobie październik 2018r. – koniec fali A w USA i dołek na Wig20. Od tego czasu W20 rósł podczas fali B w US i zrobił tylko niewielką korektę podczas porządnej fali C w USA (grudniowej). Tym razem może być podobnie tylko dużo bardziej optymistycznie. Bo po drugiej fali spadkowej w US zgodnie z Twoim rysunkiem może zacząć się Twoja V-hossa w US a u nas zdecydowane przyspieszenie wzrostów.
      Dlatego upatruję gdzieś w kwietniu kluczowego dołka na W20.
      Kitchin wiecznie żywy 😉

   1. red.007

    Zapewne znasz formację trzech koron,w trendzie wzrostowym trzy coraz wyższe szczyty i po nich odwrócenie.
    Formacja którą przedstawiłem to trzy korony w trendzie spadkowym,trzy coraz niższe szczyty i po nich odwrócenie.
    Nie pisałem,że odwracamy w poniedziałek,napisałem,że oczekuję jeszcze spadku poniżej 16 marca i dopiero wówczas można oczekiwać wypełnienia formacji i odwrócenia.
    Nie ma obowiązku powyższemu wierzyć,ja w to wierzę i po zejściu poniżej 16 marca poszukam okazji do zakupów.

    1. Guy Fawkes

     Gdyby to były ”trzy korony PO[sic!] WYRAŹNYM trendzie spadkowym, to co innego, ale tu te hipotetyczne korony to cały trend no powiedzmy że spadkowy, a raczej konsolidacja, czyli już bardziej pasowałby jakiś trójkąt.

     Ale (na razie przynajmniej) wątpię. O wiele ważniejszy wydaje mi się klin Podczaszego Mac Ersona Blavatsky’ego.

     A na NASDAQu czas na wybicie z długoterminowego kanału najwyższy, oder?
     https://invst.ly/q71j3

     Usiaki mają nadal kosmiczne wyceny.

     2
 42. mami

  Tak spojrzałem, na weekendowe notowania w Usa, dodam jeszcze piątkową obsuwę, jeśli nic się nie poprawi mamy w plecy minus 5 na otwarciu, o tyle nie zdyskontowaliśmy zachowania giełdy za oceanem….(

  2
 43. lis

  https://zapodaj.net/396ad6f82248b.jpg.html

  Pisałem ostatnio o starcie paraboli, widać, że kwarantanny wprowadzone nic nie dają obecnie, nawet w CHRL nie było czegoś takiego. Tym samym wnioskuję, że sytuacja jest bardzo poważna jeśli nie tragiczna.

  Moja obecna strategia spekulacyjna jest następująca. Obstawiam dalsze spadki, a wręcz w mojej ocenie dojdzie w końcu do sesji gdzie będzie przesilenie i praktycznie wszystkie spółki będą podwójnie równoważone w dół. – nie jest to żadna rekomendacja inwestycyjna jest to tylko odzwierciedlenie mojej prywatnej pozycji, którą zająłem ostatnio na DAX i moje prywatne odczucia co do możliwej sytuacji.

  https://zapodaj.net/cf214d17e3914.jpg.html

  5
 44. Neptun

  @WB Dziękuję za odpowiedź. Odpowiadając na Pana pytanie co do przydatności tych danych to chciałem uzyskać informację o szybkości reakcji rządów ma wirusa. Wyszło że Włochy potrzebowały 7 dni. Jeżeli by obliczyć dla każdego kraju ilość dni potrzebnych do zarażenia(przetestowania,potwierdzenia) 1000 osób można by wywnioskować, hipotetycznie, w ile dni zaraża 1 osoba 1000 osób, tak mi się wydaje ? Obliczenie że obecnie potrzeba 4g do potwierdzenia 1000 os jest bardzo niepokojące i źle wróży Włochom. Gratuluję napisania formuły, co do wieku to należy pamiętać że to tylko liczba 😉

 45. sumadartson

  Guy Fawkes 21 marca 2020 o 01:37

  @Sumadartson

  No ciekawe, czy jeszcze trochę spadnie, zanim będzie ta korekta pomiędzy zygzakami, czy się odwiniemy w poniedziałek do fali C tej korekty?…

  Zygzak (trójka 5-3-5) w fali C jest zaprzeczeniem teorii Elliotta. Tu ZAWSZE występuje piątka. Prosta, z dwiema (pomijalnymi ze względu na lichy rozmiar) trójczynani wzrostowymi a-b-c, wyniszczająca PIĄTKA spadkowa.
  Szukanie korekty nad Grunwaldem kosztowało mnie nie uzyskaniem znaczącej części zysków, które bym zebrał pozostając na shortkoniach i NIC WIĘCEJ nie robiąc. Na szczęście 3 wiedźmy, choć wyjątkowo liche, pozwoliły odzyskać shortkonie po cenie, a perły z NC zebrane na dnie (figlarnym gupcem byłem) oceanu dosypały do sakwy nieco fortuny (oddane już włościaństwu, jak zapodawałem).
  Czekajmy na shortkoniach na rozwój (alem gupi), na zwój sytuacji gospodarczej Panowie Szlachta.
  Wracając do tematu naszego Arcymistrza, to radził bym poszukać analogii obecnej zarazy do hiszpanki z lat 1918-1920. (ta jest silniejsza-wikipedia). Analogii do skutków finansowych, ekonomicznych i gospodarczych nie ma co szukać, bo te w dobie korporacji, koncernów i globalizacji będą z niczym nieporównywalne. No może a autem pędzącym z prędkością 2020 km/h, które w jednej sekundzie zatrzymuje się na skraju przepaści. (Teslę za spadochron oddam i dopłacę, AAAaaaa::….łup)

  1
  1. Guy Fawkes

   Wiem, ale przypuszczam, że obecnie jesteśmy w fali A, zdominowanej przez zarazę, a katastrofalna fala C odbędzie się pod znakiem ersibatl i blokady morskiej.

   Na usprawiedliwienie mam to, że kliny występują w fali 5, a mieliśmy przecież klin Podczaszego Mac Ersona Blavatsky’ego.
   Nie uważam, że klin ów był falą B, bo ani to estetycznie (formalnie) dobrze nie wygląda, ani fundamentalnie: tak wysokich wycen na fali B nie bywajet, nie mówiąc już o sprawach historiozoficznych i rozłożeniu katastrofy w czasie.

     1. sumadartson

      Nie mam nic przeciwko. Oczekiwania Waszmości demolują jednak co nieco zarówno Elliotta jak Kondratiewa (wydłużenie cyklu z 80 do 91 lat?). O ile zgadzamy się co do kierunku, to czas i zasięg naszych wizji zasadniczo się różni. Trójka w A (bo chyba nie w a?) zamiast piątki w C. Pożyjemy? zobaczymy

 46. bartek

  beda rozrawy naukowe np “mental breakdown AD2020”

  natomiast co wiemy:

  – ponad 95% zainfekowanych convid19 to przypadki “in Mild Condition”, z tych ktorzy zostali zarejestrowani (wiekszosc nie zostala zarejestrowana)
  https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

  – pandemia ma trajektorie czasowa ok 10 tyg + temperatura >20stC i UV jest dla tego typu wirusa niszczace
  https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/koronawirus-belgia-wirusolog-epidemia-potrwa-okolo-10-tygodni/npwb6ts

  – stymulus fiskalny >1billion USD + 400mld same DE, + zamnrozenie regol wydatkowych w UE etc
  – polityka bankow centralnych – max maxow

  jak w 2021 nie bedzie rekordow wszechczasow na wszystkich rynkach akcji to nie uwierze.

  glosy ze to koniec swiata slysalem we IX2001, III2009 i 2012 |(jak rybinski tworzyl fundusz erugeddon – teraz uczy w kazachsatanie ;b )

  w krotkim terminie strach, za rok rekordy.

  strach, panike juz widzimy wmediach, wpisach, i komentarzach

  mam nadzieje ze WB nie zamnkei blog, bo chce sie za rok odwolac do tego swojego wpisu :))))

  8
  1. sumadartson

   Wow. Aż 10 tygodni pandemii? To niektórzy stracą prawie wszystko. Skoro przez ostatnie 4 tygodnie moja sakwa urosła o 43% (za mało shortkoni), to ile sakiew będę miał po 10 tygodniach? Na koń.

   4
   1. bartek

    @sumadartson

    malpki tzn traderzy – patrza z wyprzedzeniem

    wiekszosc problemow w cenach, wiec jak pojawi sie stabilixacja to bedzie dyskontowanie scenariusza pozytywnego

    w koncu to powinienes wiedziec jestes traderem ;b

    1. sumadartson

     1. Taaa… problemy zawsze w cenach. Oprócz tych problemów które jako nowe pojawią się jutro, za tydzień, za…
     2. Jestem traderem (giełdowy ranek budzi mnie ze snu…), jednak od urodzenia czekałem na tę hiperbessę hipercyklu Elliotta w końcowym etapie Wielkiej Depresji Kondratiewa. Teraz nie wolno uronić z krachu ani dukata zysku, bo podobna okazja do wielkich i szybkich zarobków na SPADKACH już się za naszego szlacheckiego, włościańskiego ani plebsowego żywota nie przytrafi.
     3. Historia kołem się toczy. Koło ma średnio 80 lat średnicy.

      1. sumadartson

       Chyba zazdrość z Waszmości wyziera. Skoro ta “plastyczność mózgu” daje możliwość zwiększenia sakwy prawie o połowę w 4 tygodnie, to ja poproszę o jeszcze kilka takich “zniekształceń”.
       Okrutnie mi Waść schlebiasz

       3
 47. Guy Fawkes

  @Cerberix

  //Pokaż mi przypadek w ostatnich kilkudziesięciu latach (oprócz 87), że miesięczne/kwartalne spadkowe świece tej klasy były tylko drobnym wypadkiem przy pracy.//

  Słusznie. Ta świeca w dodatku niewiele zredukowała skrajne przewartościowanie gospodarki, która zaczyna nurkować.
  Mylą się wszyscy, którzy zarazę traktują jak sezonową grypę.

  Ale hossa głupców nastąpi dopiero po opanowaniu zarazy, napędzana bezprecedensowymi helikopterami, aż do nawrotu zarazy a/i potem ersibatl

  1. mac-erson

   @Sir Guy

   Gdzie jest główna oś sporu cywilizacyjnego i jakie dwie rasy walczą ze sobą trzeba się cofnąć daleeeeko (czasy cywilizacji sumerowów)

   – sumerowie – czarnogłowi – żydzi…
   kontra
   – chajdejczycy – scytowie – gotowie (od got bóg) – słowianie (od słowa slave gdy narzucone nam zostało chrześciaństwo)…

   A skąd te dwa główne bloki to już trzeba by się cofnąć do Annunaki i eksperymentów genetycznych tutaj na ziemi…

   A swoją drogą przebadaj temat dziur wlotowych na biegunach ziemi i co się dzieje we jej wnętrzu

   676lat to = 52 x 13 a co to oznacza ciężko ale można się dokopać 😉

 48. Guy Fawkes

  @Sumadartson

  //Nie mam nic przeciwko. Oczekiwania Waszmości demolują jednak co nieco zarówno Elliotta jak Kondratiewa (wydłużenie cyklu z 80 do 91 lat?) //

  Nie upieram się, zwłaszcza że nie jestem specjalistą od Elliotta.
  Zakładam ogólnie, że jesteśmy w fali A, potem hossa głupców B, a potem katastrofalna fala C.

  Rozumiem, że różnica między nami polega na tym, że Waszmość dostrzegł gdzieś wcześniej fal A i B, ja natomiast uważam,że jesteśmy dopiero na początku w fali A.
  NASDAQ nawet się nie wybił jeszcze z długoletniego kanału wzrostowego.

  Co do liczb, to stanowczo wolę 89 niż 91.
  Amerykańska hegemoniczna trwa od połowy 1932, jej fale odbywały się w ramach liczb Fibonacciego, a obecnie jesteśmy w jej roku osiemdziesiątym ósmym. Bessa została uprzedzona o rok.
  88 to podwójna liczba chaosu.

  https://www.youtube.com/watch?v=rn_YodiJO6k

  1. Guy Fawkes

   Towarzyszom chińskim chodzi o zakończenie amerykańskiej 89(88) hossy hegemonicznej i włożą wiele środków aby tego dokonać.
   Ja uważam, że usiaki jeszcze pokażą na co ich stać i z tego krachu wyjdzie tylko fala nr 4 hossy hegemonicznej.

   Niewykluczone, że fala numer 5 zostanie przerwana, jak wszystko na tym łez padole, na skutek rosyjsko-chińskiej wojny heartlandowej i nieobliczalności broni atomowej.

   Odwieczną strategią Anglosasów jest zderzanie swojego przeciwnika z heartlandem (Napoleon, Hitler…).
   Także i tym razem ersibatl i blokada morska Chin doprowadzi do uzależnienia Chin od szlaków lądowych, czyli do zderzenia państwa środka z Rosją czyli heartlandem.

   Będzie to z powodu rozwoju nieobliczalnych technologii nuklearnych ostatnia wojna heartlandowa, która przywróci światu właściwe proporcje.

   1
 49. podczaszy1

  @ datik
  “a tej od 1735 do 1906 na wig 20 nie liczysz”.

  To jest innego typu korekta. Prawdopodobnie a la “dwójka” w C.
  Istnieje mozliwość,że obecnie mamy jakis X przed dalszymi spadkami, a wtedy ten X nie musi długo trwać.
  Na 1247 pkt -dla mnie skończył się jednak pewien etap spadków.

  1
  1. mac-erson

   @Sir Guy
   Najnowszej może tak – ale skąd on się wywodzi…

   Ciekawe ile jest analogii pomiędzy Biblią a księgami Sumerów. A gdy znaleziono oryginalne księgi biblijnego Cyrusa to okazało się np., że Pan Cyrusa w Biblii – Jachwe i Marduk (król – “bóg” Sumerów) to dokładnie ta sama osoba…
   Potop opisany u Sumerów różni się tylko dwoma mało istotnymi szczegółami względem potopu biblijnego i można tak pisać i pisać kolejne analogie wszystkich religii świata i mitów ze wszystkich stron i kontynentów…
   No ale z mitów i bajek wracamy na ziemię w końcu to blog giełdowy a jutro kolejna ciekawa sesja 😉

 50. toya

  “Guy Fawkes
  (…)

  Rozumiem, że rządy same wywołują panikę, bo zależy im na rozwaleniu wszystkich gospodarek? Poza chińską.”

  Widzisz przedstawienie, a nie widzisz rzeczy…

  To jest chińska pokazówka – kontrolowane przedstawienie wystawione w jednej tylko prowincji obliczone na “nauczenie” (jak widac bardzo skuteczne) społeczeństw zachodu, ze jedynym skutecznym sposobem jest zamkniecie gospodarek i przeczekanie.

  Rzady nie wywoluja paniki. Rzady poczatkowo nie chcialy temu ulec, ale spoleczenstwa zostaly juz skutecznie zaprogramowane. Widzialy przeciez tabelki, ktore pokazywaly jak skutecznie poradzono sobie w Chinach. Wyniki gorsze niz w tabelkach beda wskazywac, ze rzady sa nieudolne.

  I co ma zrobic taki rzad? Ryzykuje, ze albo doprowadzi do zalamania gospodarki, albo – bedac w sumie racjonalnym – doprowadzi do powaznych niepokojow spolecznych. W czasach social mediow, trolle skutecznie podgrzeją atmosfere pokazujac armagedon w szpitalach, akualizujac licznik zgonow itp.

  Szach mat.

  2
  1. Altivar

   “To jest chińska pokazówka – kontrolowane przedstawienie wystawione w jednej tylko prowincji obliczone na „nauczenie” (jak widac bardzo skuteczne) społeczeństw zachodu, ze jedynym skutecznym sposobem jest zamkniecie gospodarek i przeczekanie.”

   Tym sposobem takie Chiny ponoszą mniejsze koszta tej operacji i mają nad tym większą kontrolę. To może mieć sens.

   1
   1. Guy Fawkes

    Daj sobie spokój, skąd wiadomo, że 80% nie ma objawów, skoro jakaś część chorych nie ma objawów, to nie można tego wiarygodnie zmierzyć, bo nie ma objawów, to chyba logiczne?

    Po drugie, trzeba brać poprawkę na to, że enuncjacje naukowców służą też jako podpórka aktualnej polityki władz. Gdzie jak gdzie, ale w Imperial[sic!] CollEge polityka odgywa istotną rolę.

    I ostatecznie Borys Mengelewicz jednak się przestraszył załamania NHS i odium norymberskiego, jakie to na niego ściągnie.

 51. bartek

  o tym pisalem:

  Hiszpańskie media: wśród zakażonych nawet 80 proc. może nie mieć objawów Covid-19

  “Powinno się także zrobić testy próbne ogółowi społeczeństwa, co pozwoliłoby poznać szacunkową liczbę zarażonych asymptomatycznych, lepiej obliczyć wskaźnik śmiertelności i śledzić ewolucję epidemii.”

  https://stooq.pl/n/?f=1343292

  1
  1. bartek

   co oznacza, ze nie ma dramatu:

   99% wszystkich przy to przypadki łagodne, a 1% ciezkie

   we Wloszech musza byc MILIONY zakazonych, inaczej nasi obywatele zainfekopwani ktorzy wrocili z Wloch musieliby by miec szczescie jak w lotto zeby sie zarazic

   1
   1. Guy Fawkes

    Chamski głupi gnojku, jak trafisz kopytkami w lotto wcześniej niż inni, to dopiero się przekonasz, że dostałeś gówniane wykształcenie, niewarte ani złotówki, którą kosztowało, a co najgorsze, dostałeś gówniane wychowanie. Tego już się nie da nadrobić.

    6
    1. digesting slowly

     Codziennie ludzie umierają milionami, bo każdy musi umrzeć.
     Włosi to cfaniacy. Ciekawe ilu z tych szczęśliwców którzy się załapali na respirator, od dawna ma rozedmę od kubańskich cygar?
     Tylko nie leczoną, bo wcześniej nie było miejsc.

     6
  1. sumadartson

   Tytuł powinien brzmieć: budujące świadectwo…”Pokój zostawiam Wam…” to wielki dar. Odkąd przez 1 godzinę dziennie przestałem się zamartwiać o swój los, jestem szczęśliwym ludkiem.
   Nasza dyskusja p.t. A czy C nie ma znaczenia. Ważny kierunek. Dla mnie Cedynia, dla Waszmości zapewne też ale po “B”.
   Jeszcze szczegół techniczny: klin czasem tworzy końcową falę piątą impulsu wzrostowego ale zdarzało się że tworzył wzrostową falę b, w korekcie zniżkującej a-b-c.
   Jednak na NYSE od 2009 r. to nie był klin, lecz podwójna trójka. W klinie fala trzecia zachodzi na pierwszą a piąta na trzecią. Od 2009 r ja tego na indeksie $&P nie widzę.

   1
  1. Guy Fawkes

   Może i nie są, może są.

   Wcześniej dowiedziałem się, że moje pokolenie zniszczyło mu życiie i przyszłość, że jestem starym złośliwym tetrykiem itd.

   On jest odporny na rzeczywistość. Co z tego, że umieralność wynosi dajmy na to około 1% w teorii, skoro jak się puszcza zarazę na żywioł i służba zdrowia się załamuje, to jest kilkakrotnie wieksza i ludzi po 60 -tce skazuje się na śmierć, choć oni najdłużej placili podatki.

   Nawet Borys Mengelewicz zrozumiał, że straty będą większe jak nie zrobi kwarantanny, w każdym wymiarze.

   5
  2. sumadartson

   Nie na miejscu? Bardzo na miejscu. Takich mospanków co mówili o czyjejś śmierci “nie ma dramatu”, to mój prapradziad na pal żywcem wbijać kazał, wychłostawszy uprzednio według zasług

   2
 52. Guy Fawkes

  // ludzi po 60 -tce skazuje się na śmierć…//

  Jak ludzi po 60-tce, to może lepiej imigrantów?

  Segregacja jest konsekwencją głupiej polityki. I to już nie jest kryzys zdrowotny, tylko cywilizacyjny. Cywilizacja, która poniosła klęskę cywilizacyjną ma małe szanse w konflikcie hegemonicznym.

   1. bartek

    cos w tym jest i jest to dramat

    “Włoski profesor przedstawił następnie statystykę wskazującą, że wśród pacjentów z koronawirusem do 20. roku życia nie zanotowano we Włoszech ani jednego zgonu czy konieczności hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii.

    Dodał, że 1 procent zmarłych to osoby, które miały mniej niż 50 lat.”

    https://stooq.pl/n/?f=1343307

     1. bartek

      jestem zdania ze convid19 jest juz na masowa skale we wloszech – czyli miliony ludzi

      co ozn, ze lockdown nie ma sensu, nalezy ochraniac osoby po 60ce oraz z chorobami – to powinbien byc cel i srodki, nie masowa kwarantanna

   2. Mariusz

    Tak się składa że w krajach gdzie nie eksploatuje się nadmiernie tubylców ludzie 60-70 maja najwięcej kompetencji i zarządzają nic-niekumającymi rurkowcami z przedziału 18-30 bo oni ledwie potrafią podetrzeć D… jedną ręką żeby im srajfon nie wypadł z drugiej …

    2
 53. papatrader

  Gdyby kogoś interesował krótki tekst o emocjach towarzyszących spekulantowi papatraderowi to zapraszam do zapoznania się z wpisem w moim dzienniku http://www.papatraderdiary.pl.
  Życzyłbym sobie szybkiego zakończenia tej bessy, jakiegoś zejścia wig20 do 1150 pkt i dynamicznego odwrotu.
  Jednak scenariusze nie mnie pisać, będę reagować na bieżąco, już poniedziałkowa sesja da nam kilka odpowiedzi.
  Zobaczymy jak rynki otworzą się w sesji azjatyckiej i europejskiej po piątkowym niskim zamknięciu w USA.
  Życzę udanego tygodnia na rynkach i trzymajcie się zdrowo.

  1
  1. sumadartson

   Jest lekka poprawa w zapraszaniu, więc po kolejnej poprawie za tydzień zapoznam się z dziennikiem ze 20 razy.
   Zamiast asekuracyjnego “życzyłbym sobie” bardziej zachęcające dla ciekawskich będzie: oczekuję. Nie bój się Waszmość własnych prognoz. Więcej wiary i pokoju.

   1
    1. sumadartson

     Szacun dla Waszmości herbu Odrowąż, jeśli nie mylę. Fortuna dukatem się toczy. Strata to chleb powszedni spekulanta. Ciąć ją szablą jak najkrócej to honor a nie hańba. A akceptować fortunę WIELKĄ wkraczającą nieśmiało do sakwy to powinen być honor i duma i ambicja każdego, jakiem szlachcic z prapradziada.

     1
 54. Guy Fawkes

  @Sumadartson

  //Jednak na NYSE od 2009 r. to nie był klin, lecz podwójna trójka. W klinie fala trzecia zachodzi na pierwszą a piąta na trzecią.

  Możliwe, ale są też inne przypadki, które można ująć w klin. Zobacz sobie Waszmość falę ujętą w klin ”z wydłużoną jedynką i z wydłużoną piątką. Zaraz na początku:

  https://docplayer.pl/772416-Rodzina-struktur-impulsy-struktura-wewnetrzna.html

  Nie wiem, czy można wszystkie przypadki ująć w klasyfikacjach.

  1
  1. sumadartson

   Linie ograniczenia trendu (dolna i górna) same nie decydują o danej formacji. W klinach muszą być jednocześnie dwa warunki: zwężające się linie dolnego i górnego ograniczenia trendu oraz zachodzenie na siebie fal trzeciej z pierwszą i piątej z trzecią. Tylko wówczas jest uprawnione oczekiwanie na ruch do podstawy formacji klina jako minimum (dno fali 4 korekty niższego rzędu, lub fala c w fali korekcyjnej płaskiej a-b-c.
   Ostatnia formacja p.t. potrójny zygzak (której wcześniej nie znałem) wprawiła mnie w szampański nastrój, czego i Waszmości życzę

    1. sumadartson

     Naturalnie że linie ograniczenia trendu mają znaczenie wielkie, jednak po zakończeniu fali impulsu hossy można oczekiwać zejścia do dna fali 4 korekty niższego rzędu, podczas gdy wybicie z klina każe oczekiwać ruchu powrotnego aż do jego podstawy. To szalona różnica wziąć w sakwę wszystko, albo 38,2% wszystkiego.

  1. papatrader

   W zeszłym tygodniu wspominałem o bitcoinie. Według mnie skuteczna obrona poziomu 4900-5000 USD wskazuje na większe prawdopodobieństwo wzrostów i to sporych. Dopiero zamknięcie pod tym poziomem da sygnał do dynamicznej kontynuacji przeceny.
   https://postimg.cc/6y2p6tts
   Powyżej 5000 L, poniżej S. Kontynuację trendu wzrostowego uznaję za bardziej prawdopodobną, grałbym L, gdybym miał dostępny instrument w mojej platformie.

   1. sumadartson

    Wow, dzięki. Dawno nie zaglądałem na BTC, pomny dawnej przestrogi naszego Arcymistrza że za jakiś czas skończy, tzn utknie na poziomach niskich grubo poniżej 1000usd.
    Respekt i szacun dla Waszmości

 55. Sawa

  Zauważam, że sporo nieporozumień i niepotrzebnych waśni wynika z bardzo prozaicznego powodu – często mówicie o tym samym tylko jeden i drugi myśli o całkiem innej perspektywie czasowej. Ja jadąc na 2 miesiące gdzieś w zaświaty, gdzie często nie ma prądu nie będę otwierała krótkiej na kakao, czy długiej na Orlenie. Kupuję z perspektywą na rok-dwa a po drodze oczywiście na różnych walorach mogą być nawet kilkusetne %%% wahania kursu i chwała im.
  Druga uwaga:
  “podziwiam osiągi” niektórych inwestorów, proszę wierzyć ja inwestując mam jeden cel zarobić na czysto 20% w sklali roku.
  Po trzecie:
  Zdumiewają mnie komentarze z pretensjami o to, że ktoś kiedyś przedstawił zupełnie błędną prognozę….. przecież to tak jakby mieć pretensje do sąsiada, że jego dzieci ładniejsze są. Naucz się robić równie ładne, albo podeślij żonę sąsiadowi i przestań się ośmieszać – taka moja rada.

  Podobają mnie się komentarze sumadartsona (o Guyu już mówiłam) i wcale nie mówię o przedstawianych prognozach.

  Po dzisiejszym dniu utwierdziłam się w moim założeniu, że koniec pandemii w PL to 21 kwiecień 2020

  .

  12
  1. sumadartson

   Podziękowania za pochwałę zacną. Bardzo żałuję że nie mogę skorzystać z zaproszenia do wspólnej podróży w dzikie do niedawna kraje Afryki, jako że od kołyski obiecałem sobie że napotkawszy kilkupokoleniową hiperkorektę hiperhossy Elliotta w Wielkiej Depresji Kondratiewa, shortkoni stado wielkie dosiądę a sakwę napełniwszy po brzegi na spadkach globalgeddonowych, dna wszystkich den doczekawszy, zamienię dukaty na perły cudnej urody tak tanie jako jeszcze od 1942 roku nie były. Wtenczas to nie mając przez kolejnych 60 lat nic lepszego do roboty (hossa pokoleniowa), w podróż kilkuletnią dookoła świata wyruszę. Wiem że grzech to wielki tak Zacnej Damie w podróży nie towarzyszyć, jednak obietnicy danej sobie w kołysce łamać nie uchodzi.
   Nie pisz proszę o Pani, że “na kreskach” życie zmarnować można, bo te kreski (oprócz białogłowy) mocno mnie przy życiu trzymają.
   Życzę zdrowia w tych smutnych czasach Wielkiej Depresji Kondratiewa. Oby dane nam było doczekać czasów radosnych o co modlić się żarliwie należy, gdyż nie wszystko na tym świecie w naszych tylko rękach.

   5
    1. sumadartson

     Niezły kawałek, jednak ja to co mówię i robię traktuję całkiem serio, czego dowodem fakt, że niemiecki koń właśnie w tej chwili wali w przepaść 7,6% a w City -6,4%. Globalgedon, Cedynia i wszystko w temacie

 56. Sawa

  Aj waj, zapomniałam z czym przyszłam,
  w zasadzie weszłam tutaj by napisać taką uwagę natury ogólnej:

  Nie będzie lepszego czasu, by wprowadzić podatek od fortun i zlikwidować raje podatkowe.
  Jest dość kasy na świecie do walki z epidemią i skutkami kryzysu.
  Wystarczy opodatkować tych, którzy okradali nas niszcząc planetę i społeczeństwa w imię fałszywych wartości.

  Trochę to zalatuje bolszewizmem, ale tak sobie myślę, że ta zawierucha może pójdzie w tym kierunku.
  Właśnie wczoraj, czy dwa dni temu, umarł jeden z bossów
  któż to wie co tam w niebie kombinują dla nas?

  5
 57. JanJossar

  Podoba mi się taki rządowy optymizm , chociaż znacznie bardziej prawdopodobne jest , że między Świętami , a 20 kwietnia będziemy mieć po 100 zgonów dziennie ( i rezygnację z programu urna + dla każdego )

 58. Mariusz

  Najpierw ogłosili dodruk a teraz rozmyślają nad regulowaniem cen …
  Mój tata stwierdził:
  Już raz komunę przeżyłem i jak rząd zaczyna regulować ceny to wiedz że niedługo zostanie ocet na półkach …. kto mieszka w Polszy i nie zrobił zapasów papieru do D… to chyba najwyższa pora 🙂
  Czeka nas model “japoński” w finansach i szok podażowy w gospodarce, atrakcji moc.

  1
  1. sumadartson

   A mój tata uważa że zanim na półkach ocet jeno zostanie, czeka nas wszelki dostatek na półkach po cenach spadających, jako że o zajęcie wszelakie będzie nagle bardzo trudno i o miedziaki to nawet trudniej niż obecnie o sztabki szczerozłote.
   @Guy Fawkes
   Tak rozmyślam że gdyby się okazało że ” towarzysze” szczepionkę lub nawet tylko testy na zarazę mają zanim owa jeszcze się pojawiła, to ocaleni z korony winni w ramach wdzięczności a i dla profilaktyki poczęstować towarzyszy grzybami w ilości odpowiedniej do ich liczby zacnej. Czego ani im ani nam nie życzę.

   2

Dodaj komentarz