Która firma wygra wyścig o opracowanie terapii lub szczepionki na SARS-CoV-2? Część pierwsza.

Poranne wzrosty cen akcji były tłumaczone informacją od amerykańskiej spółki biotechnologicznej Novovax, na temat jakichś tam postępów poczynionych w pracach nad szczepionką na SARS-CoV-2. Wydaje się to trochę naciągane, ale pomyślałem, że zrobię przegląd wykresów spółek, które, w wyścigu o stworzenie tej szczepionki biorą udział. Zwykle kursy ich akcji akcji już mocno urosły – często o setki procent, tak jak nasze różne Biomaximy czy inne Inno-Gene – i myślę, że bez dwu doktoratów z wirusologii i immunologii szanse na wytypowanie firm, których prace mają jakiekolwiek szanse powodzenia, są znikome. Ale wykresy możemy sobie pooglądać, bo w końcu co to komu szkodzi, a być może coś tam można będzie zobaczyć.

Spółek wymienianych w tym kontekście – prac nad szczepionką lub terapią COVID-19 – jest dosyć dużo, więc podzielę sobie to zadanie na kilka części, które będę stopniowo publikował w tym miejscu. Zacznę od tego Novovaxa.

Powered by macrobond.com

Co my tu mamy? Najpierw prawie 20-letni szeroki trend boczny, z którego kursu wyłamał się w dół w marcu 2019 sugerując marne szanse spółki na przetrwanie. Na szczęści przyszła epidemia i kurs wrócił z dalekiej podróży powyżej przełamanego w zeszłym roku wsparcia w okolicach niecałych 15 zł. Zwyczajowo za takie fałszywe wyłamanie w dół należy się kara w postaci ruchu w górę o rozmiarach tej pułapki. Ta kara została już zapłacona, a kurs osiągnął równocześnie poziomy szczytów z 2018 roku. Ten wykres mnie raczej nie przekonuje. Można by akcje tej spółki kupić po ruchu powrotnym do zielonych wsparć czyli do okolic 15 zł, ale bez tego ryzyko chyba jest zbyt duże. Plusem jest niewątpliwie zmienność – z niecałych 4 dolarów na ponad 40 w przeciągu pół roku, ale oczywiście to działa w obie strony.

Novavax ogłosił, że inna spółka Emergent BioSolutions ma być zaangażowana w prace od strony „support contract development and manufacturing for the experimental vaccine” cokolwiek by to miało w praktyce oznaczać. Zerknijmy i na ten wykres.

Powered by macrobond.com

No cóż, nie wygląda to źle. Przyczepić się można tylko do osiągnięcia przez kurs górnego ograniczenia kanału 9-letniego trendu wzrostowego, ale poza tym widać tu jeszcze szerszy kanał od 2007 roku no i dwa wybicia z wcześniejszych konsolidacji – duże z 2015 roku i małe z tego miesiąca. „Trend is your friend” chyba w tym przypadku.

Weźmy coś nieamerykańskiego.

Powered by macrobond.com

Ten wykres też wygląda ciekawie – co prawda nadal mamy tu trend spadkowy od stycznia 2018, ale w marcu obronione zostało potężne wsparcie, więc nie wygląda to jakoś specjalnie źle. Minusem jest raczej niska zmienność kursu.

Mamy w tej grupie spółek też te o krótkiej giełdowej historii, o których więc niewiele można powiedzieć na podstawie samej analizy wykresu, poza tym, że trwa tu na razie średnioterminowy trend wzrostowy i dopóki poziome wsparcie nie padnie, to trudno się tu do czegoś za bardzo przyczepić.

Powered by macrobond.com

Na wykresie francuskiego Sanofi widać trochę miejsca do wzrostu, ale głównym minusem tego wykresu jest przełamana w pod koniec 2015 roku długoterminowa linia trendu wzrostowego, która powinna być traktowana teraz jako linia oporu.

Powered by macrobond.com

Na koniec dzisiejszego odcinka groszowa spółka, której wykres raczej nie wzbudza zaufania:

Powered by macrobond.com

Na razie trudno tu mówić o przełamaniu długoterminowego trendu spadkowego, chociaż wydaje się to możliwe. Na drodze ewentualnego wzrostu byłoby jednak mnóstwo kolejnych poziomów oporu trudnych do przełamania z marszu. No chyba, że spółka rzeczywiście by opracowała na czas coś użytecznego, ale jasne jest, że w każdym z tych przypadków prawdopodobieństwo tego jest raczej niewielkie.

Podsumowanie: wyścig po skuteczną terapię i szczepionkę na SARS-CoV-2 trwa. CDN.

Komentarze

 1. Antoni

  Pan WB tyle lat na rynku a nie wie ze liczy sie story do gry

  Indeksy w 2 miesiace dały zarobić po 40% a tutaj oszuści klepią sie po plecach i gratulują ze co tydzien przekładamy szczyt juz sie zdarzył , dom wariatów

  2
    1. mac-erson

     Dzisiaj się mocno rozpasali to jutro pewnie jeszcze wyżej podejdą. Tak czy owak jutro w ciągu sesji szukam dogodnego wejścia. Jeszcze mi chodzi po głowie 1750 Red-a. No zobaczymy co tam wymyślą.

 2. Guy Fawkes

  @Darek ileś tam

  //Przekop jest nic nie znaczący w żadnym aspekcie….. typowy spór bolszewików, ludzi wschodu.//

  Bolszewicy jako maksiści nie są ludźmi wschodu.

  Cała Twoja wypowiedź sprawia wrażenie jakiejś niezrozumiałej histerii. Nie zamierzam tego analizować ani kontynuować. Liczę na to, że jak zacznie się ruch statkóww porcie Elbląga, to odszczekasz swoje insynuację pod ławą i wkleisz z tego zdarzenia filmik.:))

  Na razie koniec tematu.

  4
  1. Darek51234

   A co mają do tego statki w Elblągu? Może w Ozorkowie uruchomisz port? Da się, tylko po co?
   Ktoś da dotacje i uda się odebrać 1% ruchu z Trójmiasta. No brawo. Właśnie takue jest wasze pojęcie o gospodarce. Cały czas rozmawiamy o innych światach. Ale fakt rozmowa nie ma żadnego sensu

   8
 3. Carrie-Anne

  @WB
  To może dorzucę panu kilka tickerów 😉
  MRNA
  JNJ podobno dostało od rządu USA 1,8mld$ od Trumpa i obietnice przyspieszenia ściezki.
  AZN

  Pewnie Merck, Pfeizer czy GSK też nie odpuszczą łatwo.

  2
  1. fast_market

   Coś w tym jest. Czasem temu sam ulegam, ale niestety bardzo trudno pracuje się nad emocjami…
   Zauważyłem, że często brak mi cierpliwości jeśli chodzi o giełdę. Jedynie jakoś z walutami długo wytrzymuję.

 4. DrQuality

  1/Walka zakończyła sie wyliczeniem do 10 misia-opór przełamany z przytupem-z kreskami sie nie dyskutuje.Wolumen,cena,,LOP na FW20 potwierdza ruch.
  Czy to pułapka byka jak sugerował nasz Mentor-ta euforia jest kompletnie niezrozumiała-ale znowu z krezkami sie nie dyskutuje.

  2/Jeśli chodzi o nową szczepionkę-gospodarz blogu zapomniał o Szumowski Brothers-łone im jeszcze dadzom ze 100 mln zł,łone te bracia cosik wymyślom,w telewizorze im powiedzom że scepionka dobra jest i wszystkich zascepiom w Toruniu-odpłatnie of course
  Proszę o wykres Szumowski Brothers Sucking Money Corp.

  15
 5. tmoore

  Ad 2. Panu się czasy pomyliły. To trudne w leczeniu, ale trzeba próbować. Pana heroiczna obrona demokracji poprzez jakże bohaterskie wpisy mogą zaowocować koszmarnymi represjami np. ktoś będzie się śmiał z pana wpisów a to już spisek kaczystów i faszyzm omalże. Doprawdy podziwiam Pana heroiczną i niezłomną postawę w obliczu nadchodzącego końca demokracji. Obawiam się że może się Pan posunąć do strajku głodowego poprzez zaprzestanie picia kakao wieczornego. No, to wtedy będzie prawie jak za komuny. Może Panu nawet medal dadzą jak Łone dojdo do POwładzy – tylko nie wiem jak powinien się nazywać. Proponuję konkurs – nazwa medalu dla Pierwszego Obrońcy Demokracji Jakże Zagrożonej przez Wybory Narodu

  2
 6. DrQuality

  Kolego ja od 2010 roku nie glosuje na partie którą popieram,tylko głosuje przeciwko PiS-owi/z małym wyjątkiem na Nowoczesną/.
  Wszystkie te partie są w swej istocie socjalistyczne,a PIS to postkomuniści w każdym calu.Proszę mnie nie łączyc z PO.Przeciwko PIS-owi zagłosowałbym nawet na Partię Anorektycznych Bulimików.
  Przeciez każdy z nas uznaje wyniki wyborów-łone wygrały,łone miały prawo żondzić.Ale łone powinny funkcjonować w ramach tej demokracji dzięki której żondzom-natomiast jeśli Kolega nie zauważa że łone łamią wszelkie reguły to nalęży Kolega do 25 % ludzi do których nie dociera nic-z drugiej strony szacun dla Jarkacza ze stworzył sobie taką Mansonopodobną czeredkę.
  Łączę wyrazy szacunku

  14
 7. piotrdln

  @DrQuality
  Kolego ja od 2010 roku nie glosuje na partie którą popieram,tylko głosuje przeciwko PiS-owi/z małym wyjątkiem na Nowoczesną/.

  to podobnie jak wyborcy PiS, nie glosuja na PiS tylko przeciwko KO/PO czy jak ich tam zwał tych nowoczesnych

  to jest wogóle ciekawa sytuacja w Polsce, że większość glosuje PRZECIWKO a nie ZA …

  ale w koncu odpowiednie siły od lat dbają, aby nie powstała partia na którą polacy głosowaliby ZA

  7
   1. piotrdln

    nawet nie wiem kto to jest …

    ale ładnie rozegrali nas tymi wojenkami i byciem PRZECIW,

    ciekawe czy zdążymy się połapać i powstaną siły polityczne dbające o dobro Polski i Polaków czy skończy się jak ostatnio, wiele lat temu…

    4
  1. piotrdln

   to jest to co pisalem juz w innym miejscu, niedlugo wysyp firm bankrutów a akcje będą biły rekordy mimo bankructwa 🙂

   ale upaństwowią i bedzie działać dalej 🙂

   w zasadzie wracamy do komuny pod wieloma wzgledami, zapewne bedzie to jakas „nowoczesna” komuna z pozorami kapitalizmu pod postacia akcji obligacji itd.

   4
  1. piotrdln

   ostatnie 30 lat w Polsce to prawie we wszystkich wyborach (oprócz czesci samorzadowych) ludzie glosowali przeciwko, czy to bolkowi czy olkowi itd. itp.

   w zasadzie odkad wprowadzono obecna ordynacje wyborczą, a wiec byly chyba 2 czy 3 lata na poczatku, gdzie glosowano ZA

   3
   1. Max

    W tym filmie jest ciekawy wątek dotyczący naszego mózgu po urodzeniu w porównaniu z innymi ssakami.
    Rozwinięcie tego wątku (a oglądałem te filmy wieki temu w zupełnie innej rzeczywistości:)) obrazował inny film, niestety nie mogę go znależć. Proszę spróbować może się Panu uda „wpływ środowiska na postrzeganie rzeczywistości” czy jakoś tak.

    1. DrQuality

     Jutro poszperam -ale w związku z innym fragmentem wystąpienia
     W pewnym momencie żartobliwie wspomina ze pukamy się w czoło/płat czołowy,percepcja/dając do zrozumienia ze ktoś jest nie ten teges-prosze zauważyć /to moje odkrycie/ze jak nie wiemy czegoś to drapiemy się nie w czoło ale w okolice potyliczna,chyba ze ściskamy mocno czoło wyciskając co się da z tego płata/all rights reserved/ -właściwie to nie trudno być naukowcem

      1. Max

       Cały problem (chyba) w tym że na skutek ignorancji (niewiedzy) nie widzimy wszystkich odpowiedzi o które pytamy. A ignorancja to nasze uwarunkowanie (zaprogramowanie -wpływ dzieciństwa) No ale to moje.

   1. sumadartson

    @mac-erson
    No i formacja „fuck you”, ulubiony gest kierowców, o której pisałem obiadową porą, wyrysowana na jankeskim koniu w całej okazałości.
    Gdy tacy rycerze jak Gates (Macrosoft) i Buffett (Apple) opuszczają pole bitwy, szlachta czeka na jutrzejszą bolkową górkę by w nadkomplecie shortkoni pospiesznie potruchtać Pod Grunwalda. Gratuluję Waszmości ostatnich prognoz.

    4
    1. mac-erson

     @sumardson
     nie ma co gratulować chociaż ostatnio istotnie daję jakoś radę grac przeciwtrendowo i kaski nie ubywa.
     Myślę, że jeszcze zabawa w chowanego może potrwać kilka sesji ale wiem, że szlachta jest cierpliwa i damy radę. Czerwiec będzie nasz 😉

     2
   1. rivsay

    1. Ja S SP tak z szacunkiem do rynku, bo zazwyczaj środy są przełomowe, także na S zagłosowałem ale się nie do końca ciesze na jutrzejszy dzień, niby jakiś zapas (bo to jeszcze nie zysk) się pojawił 🙂
    2. Srebro – boję się grać na rynkach towarowych, ALE może właśnie podąży jak złoto do szczytów 2011, to by było x3. A jak nie wierze we wzrosty na akcyjnym to kapitał może obrać za cel metale szlachetne

    A przy ekstremach ruchu, to się nie przywiązuję do kierunku. Jakbym zobaczył dziś SP500 na 2970-75 to bym S zamknął i L otworzył

  1. mac-erson

   Co pozytywnego na NSQ powiadasz. Można powiedzieć, że dzisiejsza sesja była szczególna. Był to najsłabszy indeks w peletonie. Tak więc pierwsza jaskółka chociaż wiosny nie czyni ale się pojawiła.

   1
  1. mac-erson

   Dobrze porzucam moją koncepcję L – All IN :))))

   PS. Nieźle mi idzie – nocą zamknięte Usiaki i połowa JPN – zostały mi więc S na Dax (u mnie nocą nie chodzi). Dzisiaj ponownie czekam na odnowienie S-ek na US i JPN, coś dorzucę na DAX po ok 11600 i dodatkowo wielki come back na bananówkę. Rynki wyszły z marazmu ruchy są mocniejsze więc ryzyko/zysk rośnie.
   Powodzenia dla Was wszystkich.

   1. dino54

    Nie ulega watpliwosci ze jestes bardzo zdolny jesli grasz przeciw trendowi i zarabiasz ale jaki jest sens grac przeciw trendowi.Co do nasdaqu dlaczego jest slabszy przypuszczam ze ze jest przesiadka na zdolowane spolki ze starej gospodarki.Zobacz np.wykres Deutsche Bank?

 8. macarek

  Co do wczorajszego ruchu – łamie on powszechne mniemanie, iz zagranica kupuje na dołkach i sprzedaje na górce. Wczoraj to ewidentnie NYC i Londyn wchodził – co było widać po PLN i różnicy obrotów. Zatem trzeba się zastanowić czy rzeczywiście wpuscili się na górkę – raczej nie i też nie na krótko.
  Ale ogólnie jest dobrze – nadal generalne zwatpienie, górki itp. tematy.

Dodaj komentarz