NC Index w PRL-u

Wczoraj zwróciłem uwagę, że tempo ostatniego wzrostu NCIndex – +137 proc. od marcowego dołka – jest najwyższym wśród głównych indeksów GPW od lat 1993-94 („NCIndex jak WIG w 1993 roku„). Dziś postanowiłem pociągnąć ten temat synchronizując NC Index ostatnio z WIG-iem z wiosny 1993, kiedy to ten indeks wykazywał tak wysoką jak NC Index dynamikę wzrostu. Miałem do wyboru albo przesunąć WIG do przodu o 27 lat, albo cofnąć o te 27 lat NC Index. Wybrałem tą drugą opcję. Oto rezultat.

Powered by macrobond.com

Dokładne przesunięcie wybrałem tak by zmaksymalizować wartość współczynnika korelacji pomiędzy WIG-iem z tamtego okresu i NCIndex (0,87). Na powyższym obrazku NCIndex jest już w maju 1993, a więc w tej analogii do szczytu super-hossy brakuje jeszcze 10 miesięcy (i dalszego kilkukrotnego wzrostu wartości indeksu).

Muszę przyznać, że wygląda to zabawnie, ale trzeba przyznać, że fakt, że tylko wtedy na WIG-u i obecnie na NCIndex obserwowaliśmy tak wysoką mniej więcej 3-miesięczną dynamikę wzrostu to trochę za mało by synchronizować oba te epizody i z tej synchronizacji wyciągać zbyt daleko idące wnioski.

Przede wszystkim ta synchronizacja nie zgadza się z cyklem pokoleniowym, w ramach którego na świecie mamy obecnie odpowiednik mniej więcej 1986 roku, więc wzrosty cen akcji a la 1993 rok powinny być jeszcze bardzo odległe.

Przy okazji zeszłym roku trochę żartobliwie bawiłem się synchronizując ścieżkę dynamiki PKB w III RP i PRL-u od ich początków – a więc niezgodnie z cyklem pokoleniowym – „A co jeśli III RP podzieli los PRL-u” – i tu też raczej nie widać było perspektyw na jakieś szalone wzrosty cen akcji.

Niebawem sprawdzę, czy któremuś z indeksów sektorowych GPW zdarzyły się w przeszłości równie dynamiczne wzrosty.

Na razie można jedynie zapamiętać, że w tej analogii natrafiamy niebawem na szczyt WIG-u z 31 maja 1993, po którym przyszła 30 proc. korekta indeksu, która rozpoczęła się w 3 dni po odwołaniu rządu Hanny Suchockiej przez Sejm w wyniku niekonstruktywnego wotum zaufania. Później silna hossa powróciła.

Najniższa od przełomu kwietnia i maja 2010 wartość wskaźnika akcyjnego put/call ratio w USA sugeruje, że taki scenariusz nie jest wykluczony w najbliższym czasie (6 maja 2010 miał miejsce „Flash Crash”).

Podsumowanie: jedynym głównym indeksem polskiego rynku akcji, który rósł w przeszłości w takim tempie jak NCIndex od marcowego dołka był WIG w okresie od lutego 1993 roku, ale na razie chyba nie należy przesadzać z wyciąganiem z tego jakichś zbyt daleko idących wniosków.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  Fragment mojego dzisiejszego komentarza do Parkietu:

  „Tak się składa, że 21-sesyjna średnia z „put/call ratio” dla opcji akcyjnych w USA osiągnęła we wtorek najniższy poziom (0,495) od przełomu kwietnia i maja 2010 roku. Jest to o tyle ciekawe, że 6 maja doszło na giełdach USA to tzw. „Flash Crash”, kiedy to indeksy w ciągu kilkudziesięciu minut straciły prawie 10 proc. Ostatecznie tego dnia S&P 500 stracił „tylko” 3,2 proc., chociaż później ówczesna korekta była pogłębiana (20 maja przyszedł spadek o 3,9 proc.) aż do początku lipca. Później hossa powróciła i trwała do maja 2011.”

 2. bartek

  Panie Wojtku moze jakies przemyslenia na temat EM w srednim (do 12mcy) i dlugim okresie (>12mcy)
  |
  to chyba najciekawszy segment rynku — z jednej strony mocne chiny
  https://stooq.pl/q/?s=mchi.us&c=1y&t=l&a=lg&b=0
  |
  z drugiej perfyferie – klub nieliberalnych demokracji turcja, polska. rosja, filipiny et al.
  |
  to ciekawy mix
  https://stooq.pl/q/?s=ephe.us&d=20200624&c=1y&t=l&a=lg&r=tur.us+epol.us+erus.us
  |
  risk / reward w USA jest niewielki (wyjatek biotech), lepiej na EAFE i zachecajaco na EM

   1. toya

    Bo jest duza szansa, ze banki jakie znamy to juz przeszlosc. Zostala tylko zrzucona skorupa, a sam skorupiak-organizm (kapital) przeniosl sie gdzie indziej moscic sobie nowy domek.

    Zgodnie z tym co pisalem pare dni temu:

    „2020 rok. (…) Widzimy zmiany strukturalne. (…) Troche potrwa zanim pojawia sie nowe we wzrostowych galeziach.”

    Dlatego uwazam, ze mozemy miec dluzszy rozjazd miedzy gospodarka, a gielda. Gielda bedzie grzac bo takie zmiany strukturalne to najlepszy czas dla spolek wzrostowych. Realna gospodarka bedzie lezec, bo tradycyjne miejsca pracy beda znikac, a dostosowanie sie sily roboczej itp. potrwa dluzej. Ale w sumie znamy to z Polski lat 90tych czyz nie?

    1
     1. bartek

      banki zarabiaja na tym ze maja licencje na tworzenie pieniadza (kredyt) + potrzebuja cos na rozruch (kapital)
      mamy do czynienia z biznesem licencjonowanym, niezbednym dla funcjonowania gosp
      korzystam z revoluta jak lece do berlina
      ale nie korzystam z revoluta jak mam do czynienia kredytem obrotowym pod firme
      po wtore banki maja kapital aby przejmowac fintechy lub je tworzyc
      tak jak pis przejmuje male partie narodowo socjalistyczne w pl i zapodaje takiego ziobre za przeproszeniem na min sprawiedliwosci
      podeobnie w biznesie :)))
      ale to trzeba w tym biznesie najpierw dzialac, a kolega to pewnie jakis korpoludek z krakowa?

      5
      1. toya

       Znowu mnie mam Cie kopnac w kostke? 🙂

       Biznesie… Oh. Duze slowo.

       Kredyt obrotowy… Bartuś, to byl wniosek o podniesienie limitu jak Ci sie kasa skonczyla.

       Pozwol, ze Ci wyprostuje perspektywe. Jak jestes mikro-p to sobie po prostu stworzyles miejsce pracy. Zrozumiale i czeste rozwiazanie wsrod tych ktorzy maja problem ze znalezieniem sensownie platnego zatrudnienia 🙂

       4
    1. resss

     cala warszawa glosuje na rafala, jedyna szansa aby go szybko kims zastapic za sukcesy

     chociaż trzeba szczerze przyznać, ze tym razem platforma szczera jest i programu rafal czy partia zwyczajnie nie pokazała. w sumie slusznie, program będzie polegał na lataniu do Niemiec i nie podpisywaniu niczego

     5
   2. bartek

    banki to historia fundamentlna na 2021/22 – podwyzki st%, odwracanie rezerw i dywidendy
    w 2020 banki w pislandii moga rosnactechnicznie / spekulacyjnie jak bedzie hossa na EM i kapital z zewnatrz nie ma hossy na wig20 bez sekt finasowego

    2
 3. Darek51234

  Pan kaplan podał właśnie dane z których wynika że w 3 i 4 kwartale PKB USA wzrośnie po 10 %. No bardzo ciekawe. Biorąc pod uwagę że w 3 na pewno się aż tak nie rozpędzi to w 4 będzie musiał z 15. A najpewniej ktoś coś nie zrozumiał co on mówił.

  1. Bankier

   Na trwającym obecnie, wirtualnym spotkaniu panelu Bretton Woods przemawia Robert Kaplan z Fed, który stwierdził, że jego zdaniem spadek dynamiki PKB w II kwartale w USA wyniesie jakieś 35-40%, natomiast cały rok zakończy się spadkiem na poziomie 6,3%. Te oczekiwania mogą robić spore wrażenie.

   1
 4. toya

  Taka obserwacja – przed ostatnimi i poprzednimi wyborami bylo na blogu duzo agitacji w jedna i druga strone. Pis wygrywal co jakby potwierdzalo „slychac wycie – znakomicie!” . A teraz w sumie cisza…

  Czyli co? Bedzie inaczej co oznacza, ze Trzasko ma realne szanse?

  2
 5. zulus_chackaa

  Przyzwyczailismy sie przez dziesiatki lat ze P/E na poziomie 7-10 jest niskie, a P/E ok 30 to przewartosciowane…… Teraz gdy ujemne rent obligacji nikogo nie dziwia rynek akcji moze zmienic percepcje i P/E na poziomie 30 nie bedzie uznawane juz za zbyt wysokie.

  5
 6. mwfri

  TPE dziś zareagował wyraźnie na wsparcie na 2,49, w związku z tym musiałem brać w troki to co mam i salwować się ucieczką. Zakładam, że to może wyjść szybko pow. 3zł, pokazał siłę nie tylko w trakcie wcześniejszych wzrostów, ale i w trakcie spadku. Myślę nawet nad przejściem na stronę długą na jakimś bolkowym dołku z rana.

  Co do W20 myślę, że może mieć rację papa trader, że będzie wyciąganie jeszcze do wtorku miesięcznych świeczek, które na razie wyglądają groźnie i dopiero wtedy jakiś poważniejszy atak misia.

  1. fast_market

   To oznacza, że indywidualni grają na spadki, a profesjonalni odwrotnie i żeby spadało to coś nieoczekiwanego mogło by spowodować lawinę stoploss’ów… albo super news (szczepionka?), który spowodował by panikę u indywidualnych…

  1. DrQuality

   pro memoria,a po naszemu wężykiem,wężykiem

   Problem w tym, że moim zdaniem, prawdziwy inwestor stosuje zasadę kup i trzymaj. Day trader to nie jest inwestor, bliżej mu do hazardzisty właśnie. Co więcej, wiele statystyk wskazuje, że day traderzy raczej tracą, niż zarabiają. To tak jak w grach hazardowych: od czasu do czasu udaje się wygrać, ale w długim terminie jest się pod kreską”.

   1
 7. Bankier

  UK 100 też ma linię trendu z dołka wybitą , akurat na oporze , wszystkie wykresy wyglądają identycznie , świece miesięczne taka na Dax ładnie tez nie wygląda z tym górnym cieniem , jeszcze mają 3 sesje na podciągnięcie więc zobaczymy.

    1. Guy Fawkes

     Nie wiadomo, jaka będzie sruga fala Milordzie, druga fala hiszpanki była katastrofalna.

     Gruźlicę też w zasadzie można leczyć, a jednak wszyscy wolą się zawczasu zaszczepić. Żyjemy w tzw. ciekawych czasach, więc należy liczyć się z coraz to nowymi niespodziewankami.

     Z tego co zrozumiełem, Duda mówił o szczepieniu głównie seniorów, czyli grupy ewidentnego ryzyka.

  1. Guy Fawkes

   Ależ Milordzie nie rób z igły wideł.

   Po pierwsze, nasi naukowcy będą mieli w tym udział, więc będziemy wiedzieć co i jak, po drugie była mowa nie tylko o szczepionkach, ale też o lekach, po trzecie, nasz prezydent mówił w ogrodzie różanym i nie tylko tam, o dobrowolności ewentualnych szczepień, a po czwarte nie umawiamy się z Billem słupnikiem, tylko z czarodziejem Trumpem, to zasadnicza różnica.

   W ogóle bardzo mi się ta wizyta podobała, bo nie skończyła się właściwie żadnymi konkretami, w (teoretycznym) sensie przehandlowania czegoś istotnego w zamian za utrzymanie przy władzy.:))

   A czarodziej Trump upewnił nas co do reelekcji.:))

   Są wprawdzie tacy towarzysze, którzy uważają, że było to spotkanie ”dwóch przyszłych byłych prezydentów”, no ale w naszym świecie wszyscy prezydenci są przyszłymi pyłymi prezydentami. No ale jak towarzysze oceniają świat z punktu widzenia przodującego standardu Władimira Władimirowicza, który jest prezydentem aż do śmierci, to nie ma się co dziwić ironii.:))))

      1. Guy Fawkes

       Według mnie, wojsko amerykańskie jest niewątpliwie lepsze niż niemieckie, czy zwłaszcza rosyjskie. Tzw. natura nie znosi próżni, a już specjalnie próżni bezpieczeństwa.

       Potrzebujemy z 10 lat poważnego inwestowania w wojsko, żeby stanąć na nogi.

       2
     1. mac-erson

      Ja kieruję się zasadą po czynach ich poznacie. Czarodziej dużo mówi (mówił, że wsadzi Clintonową, mówił niedawno, że Antifa to organizacja terrorystyczna itp, itd). Ale z jego słów niewiele wynika, nie widzę czynów.
      Lewacy mają się świetnie i w przeciwieństwie do Trumpa mniej mówią ale za to zamieszania robią w tym roku, że hohoho.

      1
 8. fast_market

  The Federal Reserve put new restrictions on the U.S. banking industry Thursday after its annual stress test found that several banks could get uncomfortably close to minimum capital levels in scenarios tied to the coronavirus pandemic.The Fed said in a release that big banks will be required to suspend share buybacks and cap dividend payments at their current level for the third quarter of this year.  The regulator also said that it would only allow dividends to be paid based on a formula tied to a bank’s recent earnings.Furthermore, the industry will be subject to ongoing scrutiny: For the first time in the decade-long history of the stress test, banks will have to resubmit their payout plans again later this year.Under the harsher scenarios, banks could rack up as much as $700 billion in loan losses as unemployment hits 19.5%, a development that would push some banks close to their regulatory minimums for capital. 

  1
 9. artysta_malarz123

  @red.007

  Jesteś purystą i zejście np. do 1500 przekreśla Twój scenariusz wzrostowy czy może jednak dopuszczasz ‚okolice’ wskazanego przez Ciebie poziomu +/- 50 pkt ?
  Pytanie czysto teoretyczne 🙂

  3
 10. Guy Fawkes

  @WB

  //NC Index w PRL-u.//

  No nie wiem, czy to dobry tytuł Panie Wojtku, Rafał jeszcze nie wygrał.:)))

  Ten Sturm und Drang NCI może mieć związek ze skutecznością sławnych tarcz i z fiaskiem znacznego podnoszenia płac.

 11. Bankier

  Aż jestem ciekawy prognozy do LIPCA nie kupowac czy sprawdzi się jak zwykle od lipca sprzedawać

  Jest szansa na dodatni tydzień na GPW czyli wszystko zgodnie z planem , koniec super półrocza premie muszą być i kierunek zły pokazany .

 12. Bankier

  Morawiecki musi poukrywać z tego co mówią bankowcy 190 mld deficytu po kątach , ale już czytam ,że urząd skarbowy ma przeprowadzać kontrole pieniędzy z tarczy , i bardzo dobrze bo ta cała tarcza to taki sam przekręt jak kupno maseczek i respiratorów przez szumowskiego od handlarza bronią i trenera narciarskiego .

  3

Dodaj komentarz