Pierwsze od 2011 roku historyczne rekordy ceny złota w USD

Moje ostatnie podejście do ceny złota – „Cena złota zrealizowała zasięg wybicia?” – okazało się ewidentnie błędne – w ostatnich dniach złoto w USD wyszło na swoje nowe historyczne rekordy pokonując szczyt z 2011 roku.

Powered by macrobond.com

Ten rekord jest dla mnie zaskoczeniem, bo poprzednio generalnie identyfikowałem w ramach cyklu pokoleniowego szczyty ceny złota w dolarach z 1980 i 2011 i na tej podstawie zakładałem, że na złocie jeszcze długo nie będzie się dziać nic ciekawszego niż korekty wzrostowe a la lata 1985-1987.

Obecne rekordy ceny złota ustanawiane po przynajmniej 8-letniej przerwie przy cenie zbliżającej się do 2000 dolarów za uncję mogą się skojarzyć poprzednią podobną sytuacją, kiedy to na początku stycznia 2008 cena złota po 28-letniej przerwie wyszła na nowe maksima zbliżając się do poziomu 1000 USD za uncję.

Powered by macrobond.com

Oczywiście skojarzenie ze styczniem 2008 może przestraszyć posiadaczy akcji, ale myślę, że nie warto do tego przywiązywać wagi, bo oczywiście zachowanie rynków akcji zdecydowanie różni się w obu przypadkach.

Zachowanie złota można tłumaczyć trwającym osłabieniem dolara (patrz „Sygnał na EUR/USD jak w październiku 1985 i czerwcu 2002„), a to ostatnie przynajmniej częściowo wiązać z utrzymywaniem się w USA pandemii koronawirusa. Na tle wyników Europy nie mówiąc już o Chinach mniej więcej 3-krotny wzrost dziennej liczby nowych potwierdzonych testem zachorowań od czerwca nie wygląda specjalnie dobrze.

Nieco upokorzony niepowodzeniem koncepcji z czerwca na razie wstrzymam się z nowymi pomysłami na temat przyszłości złota.

Podsumowanie: dolarowa cena złota ustanowiła w lipcu swój nowy historyczny rekord.

Komentarze

 1. spiker

  Amrest:

  Myślałem o tym i sam nie wiem.
  Z jednej strony, długoterminowo, to na pewno ludzie dalej będą chcieli take away, więc potencjał do odbicia jest. Z drugiej strony patrząc na wyniki spożywki, gastronomii to jest dramat.

  1
 2. mrRobertson

  @all dziś z dwóch powodow spodobal mi sie rzad PIS na który nigdy nie glosowalem.
  I. debiut polskiej nowej marki IZERA samochodow elektrycznych, to wedlug mnie historyczna chwila dla polskiego przemyslu.
  II. oferta dla polskiego górnictwa … upadlosc albo sie restrukturyzujecie ale chyba Sasin zamarkowal ruch i sie schowal bo coś ucichło.

  Najbardziej cieszy powstanie tej marki oby to nie upadło bo pomysl jak najbardziej szczytny i godny dalszych starań i kapitalow,
  to w takie inicjatywy powinny isc 10-20mld zl a nie na przejadanie 13stek i 14 stek dla gornikow i emerytow.

  Sam bym sie chetnie opodatkowal na takie inicjatywy lub na rozwoj techniki wojskowej przy gwarancji ze te pieniadze bylyby uczciwie inwestowane.
  PIS nie daje tej gwarancji a PO w ogole nie stworzy takiej inicjatywy.

  3
  1. resss

   izera teraz będzie szukać inwestorów.

   mi się marzy auto prawdziwie ekologiczne tj takie jak kiedyś mercedesy robiace po 2 mln km. obecne wynalazki po 200 tys ida na szrot, poza iso nie da sie serwisować.

   udostępnić co sie da jako open source i pozwalac dorabiać, naprawiać po taniości. caly model niemieckiej moto by upadł, oparty głównie na dojenie klientów

   2
  2. Max

   Panie Robertson i Pan w to wszystko wierzy? Nie chcę być złym prorokiem ale to kolejna inicjatywa która może zakończyć się jak grafen.
   To wszystko działalność dużego kapitału. Sprzedali nam kopalnie, banki, teraz mówi się o repolonizacji mediów, których i tak nikt nie czyta. Zapłacą za to wszystko przyszłe pokolenia.

   5
   1. mrRobertson

    @Max wiem ze to jest robione od d..y strony, bo warunki powinny byc stworzone do rozwoju dla mlodych zdolnych ktorzy by kumulowali kapital a rzad by sie madrze wspieral, ale mimo to brawa za inicjatywe. Nami nie moze kierowac czlowiek ktory mowi zdradzieckie mordy itp ten czlowiek powinien odejsc z polityki a na jego miejsce ktos z wizją rozwoju Polski i moze to byc dalej PIS. Wedlug mnie gdyby odjąc skrajne emocje w polskiej polityce w poostaci Kaczynskiego i Tuska to „srodek” sie dogada i dojdzie do kompromisu. Kompromisu ktory tak bardzo jest nam potrzebny.
    Marnujemy cenny czas. My juz powinnismy inwestowac na ukrainie i bialorusi, miec pro polskie media w tych krajach ktore wspieraja inwestowanie naszego kapitalu w tych krajach.

    1
    1. Max

     Niestety tam gdzie dobro publiczne tam olbrzymie nadużycia. Ludzi się nie zmieni. Odgórne majstrowanie przy gospodarce to socjalizm i korupcja. Zamiast wspierania kapitałem wydaje mi się że najrozsądniejsze jest obniżanie podatków, ulgi , a nie zabrać żeby dać. (No ale ja się nie znam)
     Trochę pracowałem w tej branży, widziałem patologie w prywatnych spółkach a cóż tu mówić o państwowych….

     4
 3. billy_the_kangoor

  Oj, Pan Andżej wyskoczył z hossą max na WIG_LEKI, czyli trzeba się ewakuować.
  Mamy więc tutaj dwójkę Andrzejów, dobrych analityków.
  Trzeci czeka w kolejce …
  Zapodać wykres po czasie…. I to się zwykło nazywać „analyzą finansowa”
  tak care, WILLY

  4
 4. DrQuality

  https://wojciechbialek.pl/2020/07/ncindex-jak-swig-80-w-marcu-2004-i-kwietniu-2006.html
  Kapitalne analizy,ale czy Prowadzący blog rozważyłby propozycję,by w trybie definitywnym nie rozstrzygać czy zainteresowanie dana spółka staje się aktualne bądż nie.
  Wielu inwestorów/jak to dumnie brzmi/wierzy Panu bezgranicznie i kieruje sie Pana wskazówkami.Z drugiej strony „każdy swój rozum ma”
  Spółka Sunex od zasugerowania nieaktualności urosła 38 %.Przykładów jest o wiele więcej.
  Może złagodzić rekomendacje-„do dalszej obserwacji”,”dalsże działania pozostawiam do decyzji „etc,itd

   1. DrQuality

    Dotyczy Sunex
    na wykresie cena akcji 1/przebija górne ograniczenie kanału trendowego który Pan wyrysował-staje się wsparciem
    2/przebija linię poziomą
    3/przebija spadkowa linię trendu
    Przebicie tychże powoduje potwierdzenie formacji kształtowanej od 2015-2020-minimalny zasięg ruchu z tej formacji to 38 zł

 5. billy_the_kangoor

  @Max
  zabrałem głos do przeczytanej (przypadkowo) wersji wydarzeń Pana A., tudzież jego domniemanej hossy.
  Gdzie ten Pan był na dołku bessy? To jest człowiek, który wypowiada się szczerze tutaj na blogu? Śmiem wątpić.
  Proszę przeprowadzić kreskę przez 03.09.2017 + 21.01.2018 + 09.09.2018, a następnie podobną od 11.11.2018 + 17.03.2019 + grudzień 2019.
  to i tak o niczym nie świadczy, należy zabrać wykresy poniżej wykresu głównego.
  b.

  1
  1. Max

   P. billy każdy ma prawo się mylić. Również Pan. Ale to nie oznacza rzucać inwektywami. Czy wobec WB też Pan to zrobi? Pomylił się w różnych kwestiach (choćby o złocie – dzisiejszy wpis) Co do P. Andrzeja Stefaniaka czytam go od 5 miesięcy mówi o hossie i 2k to że wkleja post factum to wg Pana zle? Przedstawił Pan swoją wykładnię rzeczywistości ? Najłatwiej oceniać innych, a niestety tak jest że oceniając innych ocenia się siebie. (Mnie w to włączając) Wpada Pan od czasu do czasu podając jakieś poziomy. Chce Pan zaistnieć? Proszę podać konkrety jak np. P. red007 a inaczej nie mamy o czym mówić….

   7
   1. billy_the_kangoor

    @Max,
    Panu Red007 serdecznie gratuluję (mogę tutaj publicznie również), jeszcze jedna – dwie spółeczki powinny postarać się według wykresu i w zupełności wystarczy.
    Proszę mnie nie ciągnąć za słowo – mam swój portfel spółek GPW, więc taka wypowiedź Pana A. (jak przypuszczam, bez udziału w tymże wykresie) SZKODZI.
    Co do poziomów – podałem 680, było 698 (dzięki lekom).
    b.

    1
 6. DrQuality

  Na Pana wykresie cena akcji 1/przebija górne ograniczenie kanału trendowego który Pan wyrysował-staje się wsparciem
  2/przebija linię poziomą
  3/przebija spadkowa linię trendu
  Przebicie tychże powoduje potwierdzenie formacji kształtowanej od 2015-2020-minimalny zasięg ruchu z tej formacji to 38 zł

 7. billy_the_kangoor

  „”Max 28 lipca 2020 o 21:34
  P. billy każdy ma prawo się mylić. Również Pan.””
  Owszem, mogę.
  Różnica pomiędzy pomyłką, a „świadomą pomyłką Hossaaa” stanowi przepaść.
  Jutro się dowiemy, ale już znam ciąg dalszy tej historii.

 8. Bankier

  Pan Stefaniak to nie moja bajka ale ten Billy Kangur to jakiś debil , wyzywa pana Stefaniaka który konsekwentnie od 3 miesięcy wkleja na blogu info o kupowaniu i 2000 na WIg 20 ,

  ten cały billy

  musiał stracić wszystko na forex bo taka jest statystyka albo bierze jakieś świństwo i mu sie w tej pustej glacy popierdzieliło i to zdrowo,

  7

Dodaj komentarz