Nowy 11-letni dołek WIG-BANKI

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

WIG-BANKI nadal pozostaje najsłabszym w tym roku indeksem sektorowym GPW i na poniedziałkowej sesji ustanowił – po prawie 5-miesięcznej przerwie – swój nowy 11-letni dołek niższy od poziomu z końca roku o 46,6 proc. Nowe przynajmniej rocznej minima ustanawiały wczoraj kursy akcji ING BSK, Santander, BNP Paribas Bank Polska, Idea Bank i Getin Noble Bank.

Na poniższym obrazku zaznaczono 3 potencjalne linie wsparcia dla WIG-BANKI: pierwszą wynikającą z rozmiarów formacji „głowy z ramionami” z lat 2009-2020, drugą będącą dolnym ograniczenie kanału średnioterminowego trendu spadkowego trwającego od 2018 roku oraz trzecią wyznaczoną przez rozmiary opuszczanej właśnie być może dołem konsolidacji z okresu kwiecień-wrzesień br.

WIG-20 stracił na wczorajszej sesji najwięcej od 30 lipca (-2,9 proc.) spadając do najniższego poziomu od 26 maja i uderzając w dolne ograniczenie wstęgi Bollingera. MACD potwierdził spadek spadając do najniższego od kwietnia pozoimu. Również pomiędzy 2 i 3 proc. spadły wczoraj WIG, mWIG-40 i sWIG-80, natomiast NCIndex stracił 3,3 proc. Wśród indeksów sektorowych WIG-BANKI spadł do najniższego poziomu od 11 lat. Również nowe minimum zanotował makrosektor
WIG_MS_FIN.

Cena kontraktów na S&P 500 była dziś rano najniżej od końca lipca (-0,4 proc.). MACD potwierdzał ten spadek osiągając najniższy poziom od kwietnia. W Azji we wtorkowy poranek spadków uniknęły tylko główne indeksy w Malezji (+0,5 proc.) i Nowej Zelandii (+0,6 proc.). Najsilniej tracił koreański Kospi (-2,6 proc.).

Spółka Play Communications została w tym miejscu wspomniana 23 stycznia br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 36,86 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 38,4 zł. W związku ogłoszeniem przez Iliad Purple, spółkę zależna Iliad, francuskiego dostawcy usług telekomunikacyjnych, wezwania do zapisywania się na sprzedaż 100 proc. pozostających w obrocie akcji w Play Communications, po 39 zł za akcję można uznać, że przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje spółki 8 miesięcy temu przestały być aktualne.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć najwyższy od 2009 roku deficyt obrotów bieżących Węgier w II kw. br.:

… dane na temat wysokości salda obrotów bieżących Szwajcarii w II kw. br.:

… +0,5 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Polsce w sierpniu:

… dane na temat rocznej dynamiki liczby rozpoczętych (-0,4 proc.) i zakończonych (-3,7 proc.) budów mieszkań w Polsce w sierpniu:

… dane na temat wyników handlu zagranicznego Hiszpanii w lipcu:

… dane na temat rocznej dynamiki cen eksportu i cen importu w Polsce w czerwcu:

… najwyższą od 7 lat wartość publikowanego prze Getulio Vargas Foundation wskaźnika zaufania w przemyśle Brazylii we wrześniu:

… rekordowo wysoką nadwyżkę budżetu rządu Turcji w sierpniu:

… spadek wartości publikowanego przez Statistics Netherlands wskaźnika zaufania konsumentów w Holandii we sieprniu:

… oraz dane na temat zachowania indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Malezji w II kw. br. (+0,4 proc. r/r):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte
opracowaniem. W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE. Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej. Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Komentarze

 1. digesting slowly

  @WB

  Grywalne instrumenty typuje Pan trochę gorzej (np Play).
  Szkoda 🙁
  Ale nic to. I tak chętnie popatrzyłbym.
  Więc jeśli można coś z Wig30 albo 40, to bardzo proszę.
  Jeśli jeszcze ktoś byłby chętny to łapka w górę 🙂

  21
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     Rzeczywiście, w przeszłości zdarzyło mi się wspomnieć w porannych komentarzach o bankach 3-krotnie:

     https://wojciechbialek.pl/2019/12/3308.html

     https://wojciechbialek.pl/2020/05/kurs-kghm-i-cena-miedzi-jak-w-grudniu-2001.html

     https://wojciechbialek.pl/2020/05/wczorajsza-swieca-na-wig-u-jak-ta-z-7-kwietnia.html

     … i w każdym z tych 3 przypadków obecny kurs jest niżej niż wtedy, gdy na ich akcje zwróciłem uwagę.

 2. Bankier

  eur/usd jak padnie 1,17 to po wzrostach

  Adam Lipiński wiceprezesem NBP. Prezydent wręczył akt powołania
  Adam Lipiński będzie przez najbliższe 6 lat wiceprezesem Narodowego Banku Polskiego. Zarobi ponad 660 tys. zł rocznie. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wręczył akt powołania wiceprezesowi PiS oraz Marcie Gajęckiej.

  1
    1. Darek51234

     Ty antos gdybyś miał chociaż kropelkę oleum w głowie to byś nie pluł na PiS tylko się do niego zapisał. Karierę byś tam zrobił. Winda po prostu. Kurski by przez ciebie nosił pieluchę, bo czułby potęgę twojego umysłu.

     2
 3. tinley

  Z bankami będzie dokładnie to samo co z energetyka na giełdzie. Ktoś kto myśli że kupi banki bo są tanie i w dołku to sprzeda jeszcze taniej. Czemu? Bo banki bedą służyć za skarbonkę do rozbicia dla rządu. Temu. Wielkie beda obciążane przejmowaniem malych, obowiązkiem nabywania obligacji skarbowych co przy rosnących rentownosciach bedzie wpływać na bilans, dojda nowe podatki itd… Temu.
  Nowa RPP będzie jeszcze bardziej uległa Pisowi – wiec i zerowe stopy bedą po wieki. Podwyżka referencyjnej do 0.5% to ciągle zero z przodu.

  7
  1. zorro

   No nie do końca się zgadzam bo jak przychodzi hossa w hossie rośnie wszystko, zwłaszcza to co było najbardziej zdołowane. Takie są prawa spekulacji na giełdach. Różne wywody ekonomiczne nie są dobrym doradcą w spekulanta giełdowego.

   1
   1. resss

    jak of cdr mowa, czy premiera cyberpunka zakończy banieczkę na gamedev?
    ogolnie licze ze jakas przecena bedzie ale wazna tez jest metodyka liczenia kapitalizacji dla spolek technologicznych wiec np tesla podchodzi tez pod ta metodyke – co znaczy ze ewentualne spadki cdr niekoniecznie wplyna na koniec gamedevu u nas. za to w drugą strone już na bank tak

 4. Bankier

  Jak pan WB napisze czy jeszcze kiedykolwiek przy tych długach na swiecie stopy mogą urosnąc to może coś banki podskoczą , ja stawiam podobnie jak Goldmany i Morgany ze nie ma na to najmniejszych szans .

  Każda hossa ma swojego lidera , szukajcie liderów a nie zgrane tematy

 5. sumadartson

  @Bankier
  Dopóki „NIKT nie chwalI za zagranie S” i kupuje, nasze na wierzchu. Będziemy mieć problem jak ZACZNĄ sprzedawać.
  Widzę techniczną korektę z możliwością powrotu do linii katowskiej szyi w usiaku, oraz do wybitego dolnego ograniczenia kanału u nas.
  Dotarłem na miejsce. Jeszcze tylko uzupełnię płyny i ruszam w las

  1
 6. Bankier

  Banki słabe do przysłowiowego wyrzygania, podziwiam tych, którzy mają siłę na to zwracać uwagę. A propos tego tematu przygotowałem super wykład pt. „dlaczego inwestorzy popełniają wciąż te same błędy”

  autor Jacek Borawski

 7. saracha

  Miała być konsola tuż poniżej 1700 i jest. Przestrzegam przed myśleniem pro spadkowym z tego poziomu. Miał być też 1680 i coś tam prawie było zatem albo było albo będzie naruszenie. Tak czy inaczej czeka nas ostatnia fala wzrostowa.
  Poziom?
  1900 mogą zaliczyć +/- 50 punktów.
  Mam dużo ciekawych newsów na najbliższe 6 miesiącu, włosy się na głowę jeżą.
  Dla zainteresowanych zapraszam.
  https://m.facebook.com/tomaszbendyk/?ref=bookmarks

  5
 8. Griot1234

  w świetle danych z prospektu allegro; strasznie wysoka wycena i krótki czas składania zleceń zakupu tak sobie myślę, że dołek już za nami lub nastąpi w ciągu paru dni. zapisy płynności trochę odesajsą, ale powinna powrócić na nasz warzywniak z nawiązką po debiucie .zobaczymy czy złoty sie wzmocni w czasie oferty to bardzo ciekawe.

  2
 9. datik

  Guy

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26327044,rafal-ziemkiewicz-skrytykowal-ustawe-antyfutrzarska-i-zniknal.html#do_w=57&do_v=67&do_a=330&s=BoxOpLink

  „- Szczerze mówiąc to było tak, że publicznie oceniłem gorzej niż źle zarówno sam projekt, jak i sposób wprowadzenia ustawy. Bez żadnych rozmów konsultacji społecznych itp. Użyłem publicznie sformułowania o szaleństwie Jarosława Kaczyńskiego. Wówczas zadzwonił do mnie wydawca „W tyle wizji” i zapytał, czy zamierzam to samo powiedzieć na żywo na antenie. Zapewniłem go, że oczywiście tak, powiem to samo na wizji. Skończyło się więc na tym, że zawarliśmy dżentelmeńską umowę: wydawca nie wpisuje mnie w grafik „W tyle wizji” do czasu, aż wyjaśni się ostatecznie sprawa z ustawą – powiedział Rafał Ziemkiewicz.”
  ————————-
  Bardzo mnie wkurza ten jego ironiczny ton w wypowiedziach o przeciwnikach „dobrej zmiany” ale trzeba mu przyznać, że ma cojones.

  1
 10. datik

  DNP
  Czasami zaglądam do Dino jak wracam z pracy, także pytam znajomych z innych miast i …dlatego gram krótkie.
  Czy gdzieś są sklepy naprawdę dobrze prosperujące ? Macie jakieś spostrzeżenia w tym temacie ?
  ——————–
  Nikt z was nie kupuje w Dino ? To dlaczego to rośnie ?

Dodaj komentarz