Dokąd zmierzasz WIG-u UKRAIN?

Dwa dni temu zauważyłem, że coś się dzieje na akcjach ukraińskich spółek rolniczych i zwróciłem się do Czytelników bloga z pytaniem o to, czy znają tego przyczyny. Otrzymałem kilka ciekawych odpowiedzi, z którym warto się zapoznać („Ktoś coś wie o ukraińskich spółkach rolniczych?„). Ze swojej strony postanowiłem przyjrzeć się wykresowi WIG-UKRAIN.

Jego wzrost w ciągu 12 sesji łącznie z dzisiejszą okazał się największy w 9-letniej historii tego indeksu (prawie +25 proc.), co już samo w sobie sugeruje, że pojawił się tam jakiś istotny czynnik.


Powered by macrobond.com

W swoim stylu poszukałem na wykresie WIG-UKRAIN sytuacji podobnych do obecnej i znalazłem taką jedną wiosną 2015 roku („indeks po zaliczeniu w ciągu poprzednich 9 miesięcy przynajmniej 2-letniego dołka wychodzi na przynajmniej 7-miesięczny szczyt”). Po tamtym sygnale z 2015 roku WIG-UKRAIN rósł jeszcze prawie 2 lata.

Powered by macrobond.com

Na krótszą metę ta analogia sugeruje wzrost do poziomu szczytów z listopada 2018 oraz marca i kwietnia 2019 i gdy ci, którzy wtedy kupowali, „wyjdą na zero” rozpoczęcie silniejszej korekty, której ostatecznym celem byłby poziom rosnącej już średniej 200-sesyjnej.

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: WIG-UKRAIN zdaje się zachowywać ostatnio w sposób podobny do tego obserwowanego latem 2015 roku, co może sugerować, że jakaś korekta – ostatecznie do poziomu rosnącej średniej 200-sesyjnej? – ostatnich wzrostów pojawi się po osiągnięciu przez indeks okolic szczytów z przełomów lat 2018 i 2019 (461-475 pkt.).

Komentarze

    1. Guy Fawkes

     Miłośnicy ukraińskich akcji są trochę opóźnieni. Ja pisałem do lord James’a w maju o odwróceniu trendu na Astarcie, przy 14 pln a i tak mi było głupio, że tak późno.

     No ale lord James zapadł się pod ziemię.:))

     Wytłumaczenie jest chyba proste, po pierwsze koniunktura w związku z dolarem inflacją itd, po drugie reforma rolna, czyli opylanie majątków polskich magnatów za psi grosz.

     2
   1. markos

    Szczerze mowiac, to ostatnia swieca wyglada na wyspe – co mogloby sugerowac spadki jutro. Zobaczymy, jak to sie wszystko otworzy.
    Ja sie nauczylem w lipcu, ze przy takich gwaltownych ruchach w gore nie warto „kisic” akcji za wszelka cena, liczac na to, ze trafilismy na przyslowiowa perelke. Na WSE mialem juz chwilowo 400% zysku w lipcu, a teraz sie kisze z marnymi 80-90% zysku. Niby zysk dalej swietny, ale ten wiekszy niezrealizowany nawet czesciowo mocno boli.

 1. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  //Jak zaczną od profilaktyki, metod nabierania naturalnej odporności organizmu, sportu to może im uwierzę. Ale wątpię…//

  Żadne projekta poprawy zdrowotności nie mają szans powodzenia, jeżeli nie zacznie się ich właściwie, to jest od whisky.

  Cheers.

  3
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     „W swoim dialogu Państwo Platon opisał cztery nieidealne społeczeństwa (timokrację, oligarchię, demokrację oraz tyranię), z których timokracja jest najbliższa ideałowi (królestwu filozofów), kolejne zaś etapy degeneracji prowadzą ku coraz gorszym formom rządów, czyli demokracji i tyranii.”

      1. wojciech.bialek (Autor
       Wpisu
       )

       „W Polityce Arystoteles krytykuje przedstawiony w Państwie Platona idealny ustrój państwowy. … Arystoteles twierdzi, iż aby państwo mogło istnieć potrzebna jest różnorodność, a centralizacja i ujednolicenie jest zaprzeczeniem jego idei. Państwo powinno być bowiem wspólnotą, a nie jednolitym organizmem.”

   1. Guy Fawkes

    Trump był amerykański. Może to był ostatni amerykański prezydent. Rosja o tyle ma znaczenie, że domyka okrążenie Chin i odcina im surowce.

    Ale to i tak nie ma znaczenia, bo finalnie Rosja zostanie unicestwiona w wyniku hatlendło.

    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     Zakładam, że obaj są amerykańscy, chodzi tylko o to, że do wojny hegemonicznej trzeba zbudować dużą globalną koalicję.

     Przyjmując, że konkurentem do statusu globalnego hegemona są Chiny, USA rzeczywiście przydałaby się w takiej koalicji Rosja.

     Ale Rosja się boi, bo jest ich raptem gdzieś 150 mln a Chińczyków 10 razy tyle i Europejczyków, którzy wtedy zapewne weszliby w koalicję z Chinami 3 razy tyle (zależy jak liczyć). A USA bezpieczne za oceanami. Marne szanse.

     Więc być może z punktu widzenia stosunków USA z Rosją Trumpa i Bidena trzeba traktować po prostu traktować jako „dobrego” i „złego” policjanta. Cel jest ten sam – zmuszenie Rosji do antychińskiego sojuszu – tylko metody inne.

     Ale to oczywiście spekulacje.

     2
      1. wojciech.bialek (Autor
       Wpisu
       )

       Ja tam jestem chyba zwolennikiem Chinameryki czyli sojuszu USA i Chin z Trójmorzem, Międzymorzem i Bałtykiem jako „Mare Nostrum” (całej tej polsko-bałtycko-fińsko-skandynawsko-NRD-owskiej zbieraniny wokół Bałtyku) jako wspólnym kondominium obu stron, które byłoby „haram” dla Zachodniej Europy i Rosji.

       3
     1. Guy Fawkes

      Jak by nie patrzeć, hatlendło to będzie dla nas druga taka okazja po 800 latach (pierwszy najazd tartarski w XIIIw.) zmiany strategii z Andegaweńskiej (V4) na Jagiellońską.

      Nie możemy się do tego czasu dać zniewolić przez Rzeszę niemiecką, jak nie daliśmy się w XIII – XIV w.

      1
   2. PRT

    A może też po prostu przyszła pora na rolnictwo? Były gry w modzie, leki, a teraz nam zostały podstawowe potrzeby czyli żywność, przy zakładanym zubożeniu społeczeństwa. A przedsiębiorstwa na Ukrainie są być może konkurencyjne. No i to jest jeden z największych importerów żywności i surowców na świecie.

    2
 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Guy Fawkes:
  „Wytłumaczenie jest chyba proste, po pierwsze koniunktura w związku z dolarem inflacją itd, po drugie reforma rolna, czyli opylanie majątków polskich magnatów za psi grosz.”

  Kurczę, mam gdzieś na półce „Trójkąt ukraiński. Szlachta, carat i lud na Wołyniu, Podolu i Kijowszczyźnie 1793-1914” tego Francuza Daniela Beauvois:

  https://lubimyczytac.pl/ksiazka/24219/trojkat-ukrainski-szlachta-carat-i-lud-na-wolyniu-podolu-i-kijowszczyznie-1793-1914

  …, ale to straszna cegła i chyba już nie jestem w stanie tego przeczytać.

  Zastanawiam się, ile ziemi na Ukrainie należało do Polaków, a ile do spolszczonej w ramach Rzeczypospolitej ruskiej szlachty.

  1
 3. macarek

  @WB
  Ale RTS też sie cieszy:
  https://stooq.pl/q/?s=^rts&c=1y&t=c&a=lg&b=1
  Więc jest to jakaś regionalna zmiana.
  Zastanawiam się, czy zmiana z DM na EM jaka zaszła w latach 2000-2003 teraz odbywa się delikatniej, bez gigantycznego krachu na NQ. Lub po pierwszym rajdzie EM ten krach na NQ nastapi i wywoła mniej proporcjonalną korektę na EM. Czyli teraz smart money uciekają z NQ do nisz na EM i spółki ukraińskie tylko wystrzeliły, bo próbuje się tu dostać kapitał ponad ich płynność.
  Na bezpośrednie wejście w UAH sie nie decydują, skoro nawet mieszkańcy tej ziemi trzymają oszczędnosci w bitcoinach (jako substytutu CHF a nie spekulacyjnie).

  4
 4. markos

  Dziekuje bardzo za analize Panie Wojtku. Niestesty (albo stety) sytuacja na ukrainskich spolkach potoczyla sie tak dynamicznie, ze bylem zmuszony skorzystac z wlasnej analizy i wycofalem dzisiaj wiekszosc pakietu (ok 60%) z KSG Agro przy sredniej cenie 3,20. Sklonil mnie do tego szczyt z lutego 2017 (3,40), ktory dzisiaj zostal powtorzyony dwukrotnie. Podwojny szczyt na dzisiejszej sesji i powtorzenie szczytu z 2017 czyni przeslanki do zainreresowania ta spolka (chwilowo) nieaktualnymi. Jestem ciekaw zasiegu korekty. Wg Eliotta pasuje 2,50 albo 1,90-2,00. Natomiast bardzo kuszace byloby zamkniecie rowiez pierwszej luki wzrostowej na 1,60. Pytanie, czy do tak glebokiej korekty dojdzie?

  https://zapodaj.net/fb15f94d7fa3e.png.html

  Na Agrolidze doszlismy do ograniczenia gornego kanalu dlugoterminowego trendu wzrostowego. Dojscie do tej linii czyni przeslanki do zainteresowania ta spolka (Chwilowo) nieaktualnymi.

  https://zapodaj.net/fa3a80fb4b8a3.png.html

  Dodatkowo na wykresie 30-minutowym Agroligi ksztaltuje sie cos na ksztalt klinu zwyzkujacego lub trojkata. Niestesty ksztalt nie jest idealnym klinem (klin zwyzkujacy zwiasowal by niechybna korekte), ale moze tez byc trojkatem, a w przypadku trojkata moze to byc rowniez kontynuacja trendu, czyli przebicie gornego ograniczenia i wyjscie gora (sky is the limit?). W przypadku spadkow glownym wsparciem bedzie szczyt z pazdziernika (36 zl). Natomiast super wsparciem bedzie szczyt z lipca (26 zl) i nastepnie seria dolkow na tym poziomie.

  https://zapodaj.net/11a65414a8234.png.html

  Mimo wszystko jestem ciekaw panskich profesjonalnych analiz, bo u mnie to troche amatorszczyzna.
  Agroligi sprzedalem niewielki pakiet (ok 15%), a uzyskany przychod zainwestowalem w Pozbud i Famur. Mam nadzieje, ze nie wyjde na tym jak Zablocki na mydle. A w przyszlosci nie wykluczam odkupienia swoich pakietow po tanszej cenie.

  2
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   „Mimo wszystko jestem ciekaw panskich profesjonalnych analiz, bo u mnie to troche amatorszczyzna.”

   Eee tam, na rynku wszyscy jesteśmy amatorami.

   Pozbud już przerabiałem:

   https://wojciechbialek.pl/2020/03/dow-jones-urosl-wczoraj-najsilniej-od-87-lat.html

   https://wojciechbialek.pl/2020/06/poziom-12767-pkt-krotkoterminowym-celem-dla-dax-a.html

   … ale z Famurem się na razie wstrzymywałem chcąc by skala obecnego spadku od 2018 roku wyrównała tą z lat 2007-2009.

   2
    1. markos

     Mowisz, masz:
     https://biznes.interia.pl/gieldy/raporty-espi/news-podpisanie-umowy-na-dostawe-sprzetu-o-wartosci-20-mln-euro,nId,4863247

     Moze jednak to nie byl dzisiaj taki zly ruch z wejsciem w Famur. Zobaczymy, jak jutro sie otworzy, i czy przebije ostatni szczyt (1,80).
     Przy okazji, patrzac po koncowce dzisiejszej sesji w USA oraz tym, jak mocno urosla polska gielda od poczatku miesiaca, zapowiada sie na poczatek drugiej fali i okazje na tansze zakupy pod koniec miesiaca. Tym bardziej, ze slabna waluty EM.

   1. markos

    Pozostaje tylko pogratulowac analizy Pozbudu 🙂

    Szczerze mowiac, to w przypadku Famura oprocz niskich cen kuszace sa potencjalne dywidendy w przypadku zwiekszenia zyskow. W porpzednich latach spolka regularnie placila nawet 50gr dywidendy. Spadek do kilkudziesieciu groszy bylby duza okazja.

    Dziekuje za sugestie i bede bardziej uwazal na ta spolke. Jesli nei uda sie obronic pozycji, to pozostanie usrednic cene po silnych spadkach.

    Co do likwidacji kopaln, to zdaje sobie sprawe z tego ryzyka. Z drugiej strony jest bardzo negatywny sentyment do gornictwa, co sie przeklada na pokazne wzrosty w przypadku jakichkolwiek pozytywnych informacji (niedawne wyskoki JSW). W polowie grudnia rzad ma oglosic jakas decyzje w zwiazku z kopalniami i spolkami energetycznymi. Byc moze bedzie to jakis impuls do wzrostow, ale – patrzac po dzialaniach rzadu – to bardziej mozliwy jest gwozdz do trumny niestety. A poza UE wegiel jest bardzo pozadanym towarem. Najwiekszym importerem wegla na swiecie jest Japonia, ktora ma przeciez energie z atomu… Widocznie z weglem nie jest tak zle i jakby byla inna polityka, to mozna by to rozwijac i wcale nie bylby wegiel taki szkodliwy (technologia podziemnego zgazowania wegla)

    1
 5. Guy Fawkes

  @Max

  //Chyba Was muszę zatrudnić abyście P. Fawkes objaśniali zawiłe teorie bytu rzeczywistości …po fakcie….//

  Nie będę podaqał całego kontekstu.

  //
  Lord Conqueror
  18 maj 2020, 21:45
  do gemba7479

  Może już czas na Astarte?
  https://invst.ly/qumh7
  //

  Zatrudnić to sobie możesz wacka.

  Ile razy mam powtarzać, żebyś się człowieku ode mnie odczepił?

   1. Max2

    Jak czytam reddit/europe to osoby podające się za Holendrów są chyba najbardziej antypolscy (może Niemcy są bardziej, ale się boją to wyrażać).

    Chyba antypolscy to są sami Polacy, względem swoich rodaków. Włącznie z obczyzną, może się mylę Fawkes?

    1
 6. duch_natury

  Znalazłem ciekawy dokument ze strony NASA z 1988r.

  https://www.nasa.gov/centers/dryden/pdf/88104main_H-1391.pdf

  Na dole dokumentu w podsumowaniu:
  „This report documents the derivation and definition of a linear aircraft model for a rigid aircraft of constant mass flying over a flat, nonrotating earth.”

  Po co im modelowanie zachowania statków powietrznych nad płaską, nierotującą ziemią??? Gdzie oni taką znajdą głupcy ;)))))

  1
 7. groowing

  Ukraina juz dawno jest w rekach zydowskich. Jest szykowana pod stworzenie nowego panstwa zydowskiego zwanego przez reydenta jude polin razem ze wschodnia czescia Polski. Otumanione pincetplusy i 17te emerytury nie chca o tym slyszec ale to jest faktem. A pisanie o tym moze niedlugo sie zakonczyc wyjazdem do izolatorium. Mi to nie grozi bo juz mam „przeciwciała”. Taki mamy klimat pisomatołki.

  3

Dodaj komentarz