Iran podnosi stawkę

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

„All is well” („wszystko jest w porządku”) zatłitował Donald Trump po informacjach o rakietowym ostrzale z terytorium Iranu znajdujących się w Iraku amerykańskich baz (dwóch?). Rynki akcji były odmiennego zdania – kontrakty na amerykańskie indeksu początkowo mocno spadły później odrabiając większość strat. W środowy poranek cała Azja była na czerwono (najwięcej – 1,6 proc. – tracił japoński Nikkei). Natomiast z amerykańskim prezydentem zgadzał się oczywiście rynek ropy naftowej, której cena skoczyła na najwyższy poziom od kwietnia ub. r. później jednak oddając większość zysków (obecnie +0,8 proc.). Amerykański rynek zdołał się wczoraj zamknąć przed publikacją informacji o irańskim odwecie (główne indeksy notowały minimalne spadki). Dziś w nocy wkrótce po starcie z lotniska w Teheranie rozbił się również ukraiński Boeing 737-800 ze 176 osobami na pokładzie (błąd spanikowanej obrony przeciwlotniczej?). Niepokój wzbudzała również informacja o trzęsieniu ziemi w pobliżu irańskiej elektrowni atomowej, co jednak w tym aktywnym sejsmicznie rejonie było najprawdopodobniej naturalnym zjawiskiem.

WIG-20 był we wtorek najsłabszym europejskim indeksem (najbardziej o 3,3 proc. spadał WIG-Paliwa). Wykres WIG-u 20 przełamał linię rozpoczętego 11 grudnia krótkoterminowego trendu wzrostowego. Linia ta, która stała się obecnie oporem, wzmocni silną strefę oporu powyżej poziomu 2200, od której indeks odbił się w czwartek. Za wsparcie można uznać rosnące dolne ograniczenie wstęgi Bollingera (obecnie 2076 pkt.).

Warto zwrócić uwagę na bardzo rzadko się pojawiającą rozbieżność pomiędzy zachowaniem WIG-u 20 (-1,3 proc.) a tym co zrobiły wczoraj mWIG-40 (+1,7 proc.; najwyżej od lipca) i sWIG-80 (+1 proc.; najwyżej od 16 miesięcy). Najwyraźniej zniecierpliwieni słabością kursów akcji największych spółek (zwykle banków lub spółek kontrolowanych przez skarb państwa) inwestorzy przerzucają swe kapitały na rynek MiŚ-ów.

Wykres kursu akcji spółki CI Games (C/WK 2,49) będącej międzynarodowym wydawcą oraz producentem gier komputerowych na komputery osobiste i konsole znalazł się na poziomie wsparcia wyznaczanym przez minima kursu z ostatnich 6 lat. Sytuacja techniczna wykresu wydaje się być podobna do tej z przełomu 2014 i 2015 roku, równocześnie jednak oczywiście ewentualne przełamanie tego kluczowego poziomu wsparcia otworzyłoby nakazywałoby potraktowanie zachowania kursu z ostatnich 10 lat jako formacji podwójnego szczytu.

Wykres kursu akcji spółki Izolacja Jarocin (C/Z 8,7, C/WK 0,57) oferującej wyroby hydroizolacyjnych i uszczelniające dla budownictwa wyskoczył nad opadającą średnią 200-sesyjną i przełamał opadającą linię oporu ponad 2-letniego trendu spadkowego. To może być pułapka (jak w marcu 2013), może to być również sygnał początku cyklicznego wzrostu a la lata 2016-2017.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie, które zostały opublikowane w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć grudniowy wzrost rocznej dynamiki CPI w Polsce do najwyższego poziomu od okresu styczeń 2011-październik 2011 (+3,4 proc.):

… drugi z rzędu wzrost rocznej dynamiki HICP („Harmonised CPI”) w strefie euro w grudniu (do +1,3 proc.):

… nowy rekord wysokości oficjalnych aktywów rezerwowych Polski w grudniu:

… spadek wysokości deficytu handlowego USA do najniższego poziomu od 3 lat w listopadzie (-43,1 mld USD; eksport +0,3 proc. r/r, import -3,8 proc.):

… grudniowe wartości wskaźników ISM Non-Manufacturing i ISM Non-Manufacturing Prices w USA:

… oraz listopadowy spadek wartości pozwoleń na budowę w Australii do najniższego poziomu od 4 lat.

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne


Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Igor71:
  „Proszę wyrysować długoterminowy wykres WIG20USD
  Tu wnioski są przeciwne. Mamy ok 100USD do wsparcia na poziomie ok 460USD”

  Rzeczywiście

  „Pytanie jak to pogodzić skoro 7 spółek (PKO, PKN, PZU,CDR,PEO,SPL, LPP) stanowi blisko 70% masy WIG20 i ponad 50% WIG.?
  Jakieś 2 lub 3 absolutne gwiazdy rosnące po 1000%, których nie ma w WIG20?”

  Alternatywnie 20-30 po 100 proc.? Lub 200-300 po 10 proc? 🙂

  2
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     Tak, będę o tym dzisiaj pisał w południe (bo nad Iranem/ropą i naszym CPI muszę pomyśleć, a myślę powoli):

     tylko raz w historii zdarzyło się wcześniej, że 1) sWIG robi 16-miesięczne maksimum, gdy 2) WIG jest mniej niż 15 proc. powyżej 2-letniego dołka. Takie sygnały pojawiały się pomiędzy 23 sierpnia i 4 października 2016. Odlot na północ zaczął się wtedy dopiero 18 listopada 2016.

 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Igor71:
  „Panie Wojciechu,
  Chodzi pan po różnych mediach, konferencjach, spotyka ludzi rynku, niech mi pan odpowie jak prostemu człowiekowi dlaczego w Polsce tolerowane jest takie bandyctwo rynkowe? Ta informacja o 1,5 mld zł wpływu na wyniki banków z tytułu rezerwy na franki została ujawniona tym, którzy uderzyli podażą o 15:30 wcześniej niż wszystkim innym uczestnikom rynku. Po jakiego wuja w tym kraju KNF jak takie rzeczy są całkowicie bezkarne?
  Dlaczego wszyscy ludzi rynku tacy jak np. pan podchodzą do tego całkowicie bezkrytycznie?”

  Chce Pan powiedzieć, że bezrobotni analitycy są odpowiedzialni za stan nadzoru finansowego w Polsce? Nie pomyślałem o tym.

  2
 3. mac-erson

  Mój scenariusz na Ropę – wybiła w górę (linię po szczytach kwiecień i wrzesień 2018r). Na przełomie tego tygodnia ostatnie szczyty w US i powrót ropy do przebitej linii wsparcia ok. 61 (ropa zaczyna chodzić wyraźnie w przeciwfazie do rynków akcji). Następnie większa korekta na rynkach akcji a ropa idzie w kierunku szczytów 2018r. 70+

  1. Igor71

   @Billy
   Nie zaufałem Ci z tym AUDUSD, które dzisiaj nie spadło i uciekłem rano po 2145.
   Już widać ,że jesteśmy dużo słabsi niż cała reszta świata a mam wrażenie, że z bankami na razie udają, że „nic się nie stało” ale zrobią rzeźnię.

 4. Guy Fawkes

  @WB

  //Iran podnosi stawkę.//

  No niech Pan nie przesadza. Iran ”ostrzelał” amerykańskie bazy sztucznymi ogniami z życzeniami Happy New Year. Jak to się mówi, spóźnione ale szczere.:))
  Irańska ludożerka może się teraz pasjonować liczbą urojonych ofiar, a władza zachowała tzw. twarz.

  Trump zresztą tak samo ostrzeliwał ostatnio bazy Assada, żeby nikomu nic nie zrobić.

  Teraz spokojnie można negocjować.:))

  2
 5. digesting slowly

  https://wiadomosci.wp.pl/iran-samolot-boeing-737-rozbil-sie-po-starcie-jest-nagranie-6465375116695169a

  To nie wygląda na „awarię silnika”. Współczesne samoloty liniowe są w stanie kontynuować lot nawet z jednym silinikiem, a taka explozja silnika niszcząca cały samolot jest mało prawdopodobna.

  W Iranie są Ruscy, a to samolot ukrainski. Przypadkiem te państwa toczą konflikt zbrojny. Coż za zbieg okoliczności.

  2
 6. wider_swider

  Nie obraź się Igor, ale bardzo mocno rewidujesz mój pogląd na ludzi majetnych (wnioskuje po screenie i wielkości pozycji jaką operujesz). Zawsze charakteryzowałem ich jako osoby wyważone, które nie ulegają presji (typ pokerzysty).
  W jakiej branży zgromadziłeś kapitał?

    1. mac-erson

     @Sir Guy
     Dla mnie to była czwórka w piątce (jak wider mawia piątce piątki, piątki…) 😉
     Czyli teraz szybka akcja na nowe szczyty i rozpoczynamy spadki.
     NSQ100 równość fal ok. 8940 i tam czekam na precyzyjnych Usiaków.

 7. Igor71

  O co wam chodzi?
  Uciekłem ze stratą 16 punktów i to da się przeżyć i odrobić. Nie mam teraz pozycji.
  Uważam, że nasza wczorajsza i dzisiejsza słabość wynika z frankowych rezerw ogłoszonych wczoraj przez SPL – co chyba widać po zachowaniu rynku w porównaniu z innymi rynkami. WIG_banki -1,5%. Macie tu jakieś wątpliwości?
  Wider_swider
  Nie wiem co rozumiesz jako typ pokerzysty? Każdy ma własną strategię gry.
  Na razie nie odebrało mi jeszcze grudniowego zarobku więc widocznie ta moja nie jest najgorsza, a że czasami są wpadki.
  Po prostu są – nikt nie jest nieomylny.

  1. wider_swider

   Ja nie oceniam Twojej gry, ani strategii. Zaskakuje mnie poziom emocji.
   Wyobraź sobie malarza, który ma zacisk na ścianie. Amator się akurat, profesjonalista macgnie 2 razy pędzlem pałac fajkę.
   Gdzieś kiedyś czytałem, że trading powinien być tak samo emocjonujący jak obserwacja rosnącej trawy.

   1
 8. wider_swider

  mac_erson, moze złego słowa użyłem (wyważony), przypuszczałem że przykład pokerzysty sprecyzuje o co mi chodzi.
  Trump jest dokladnie taki jak w moim wzorcu, denerwuje się, pewnie wpada w furię, ale nie okazuje po obie oznak utraty pewnosci siebie.
  Większość pokerzystów rownież przezywa emocje, ale po przegranym all in’ie sporadycznie mają pretensje do krupiera i znaczenie kart.

 9. billy_the_kangoor

  @^_PLWS Freaks
  Tak ja we wrześniu tego roku, tak i dziś widzę potencjał spadków nie tylko w bankach, spółkach ropo-pochodnych, ale również na tzw. dobrach pierwszej potrzeby, czyli DNP, czy odzież CCC.
  CIE + ATT mamy już wykresową bessę.
  PS. Piękny Volumen na CDR w tym roku 🙂 na spadkach.
  No i tak mógłbym wymieniać spółki i wymieniać, i wymieniać.

  1
 10. billy_the_kangoor

  „””billy_the_kangoor 8 stycznia 2020 o 11:59
  @wider_swider
  odbiłbym na miejscu „erste” do 2.150″””
  @Igor71
  Widzisz, słuchają mnie, czas „Wojtkowy” jest godzinę później.
  Nie najgorszy timing na minutówce.

 11. skaven

  @JSW w tym roku będzie po 50 zł
  Fajnie, tylko kogo tutaj to interesuje?
  Główny inwestor tego forum sprzedał JSW przed wybiciem i gra na Brasterze.
  Ale to i dobrze bo zgodnie z moją zasadą wszystko co kupują spece z tego forum, spada.
  Przynajmniej wiadomo co robić 🙂

  3
     1. red.007

      Najfajniejsze jest to,że podnieta tyczy tych,którzy ich nie mają.
      Moją emocją jest trawa:

      „wider_swider
      8 stycznia 2020 o 12:50
      …Gdzieś kiedyś czytałem, że trading powinien być tak samo emocjonujący jak obserwacja rosnącej trawy.”

      Wiesz jak pod śniegiem ozimina ładnie kiełkuje i rośnie gdy na polu jest mróz?

      1
 12. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Aaa i jeszcze jedno.
  Prezydent RP powiedział, że to sprawa między Ameryką a Iranem, bo my ”mamy dobrą relację w Iranie”.

  Natomiast ajatollah Ali Chamenei powiedział o nas tak: ”bardzo mały europejski kraj, mały ale bardzo wrogi, w którym elementy amerykańskie z irańskimi zdrajcami konspirowały razem przeciwko Islamskiej Republice Iranu”.

  Nie wydaje się Waszmości, że w sytuacji naszego dystansowania się od ew. wojny w Gulfie, z punktu widzenia ponad hegemonicznego irańskie boboki grają w tej samej orkiestrze, co Izrael, Rosja, Holocaust Industry itd?

  Tam jest rewolucja, której racją bytu jest rewolucyjna ekspansja i narzucenie światu muzułmańskiemu rewolucyjnych kocopołów.
  Moim zdaniem każda rewolucja ma to samo źródło. Dlatego na swoich boźnicach wywiesili ostatnio czerwone szmaty.

  A że interesy rotszyldowni bywają w konflikcie z interesami rockefellerowni, Gospod moj, to przecież nolrmalna rzecz pod słońcem, tak czy nie?

  1. toya

   @Guy

   Prosze nie siac paniki niczym Gazownia. Przeciez te slowa sa o Albanii.

   Natomiast ajatollah Ali Chamenei powiedział o nas tak: ”bardzo mały europejski kraj, mały ale bardzo wrogi, w którym elementy amerykańskie z irańskimi zdrajcami konspirowały razem przeciwko Islamskiej Republice Iranu”.

   1
    1. Guy Fawkes

     Jest fucktem, że naczelny bobok Iranu ni z gruszki ni z pietruszki w sytuacji wojennej wskazał akurat nas nieubłaganym rewolucyjnym palcem.

     Moim zdaniem, to jest komunikacja strategiczna z poziomem ponad hegemonicznym:

     //Ja i wy jesssteśmy jednej krwi.//

 13. wider_swider

  mac-erson, nie będę Ci wytykał błędów, tak jak Ty to miewasz w zwyczaju podsumowując zajęta przez kogoś nietrafioną pozycję i zapytam z ciekawości – czy powtarzany przez Ciebie stosunek zysku do straty to element strategii czy efekt spontanicznego handlu ?
  Mam na myśli np dzisiaj – pozycja zajęta po 2135, a zamknięta po 2139 czyli zysk 4 punkty z przejsciową stratą 10 punktów. Taki był plan ?

  1
  1. mac-erson

   Plan to zagranie na odbicie. NIe poszło tak jak chciałem H1 i H4 pokazały inne sygnały to zamknąłem pozycję i poczekam do jutra z ponownieniem strategii. W tym roku słucham rynku a nie własnych życzeń.
   Wider nie pamiętam abym wytykał innym błędy chyba pomyliłeś osoby. Raczej czasami dopytuję o motyw takiej a nie innej pozycji albo opinię o rynku innych.

   2

Dodaj komentarz