Jak sobie radziły akcje spółek z porannych komentarzy z października?

Ponieważ moje poranne komentarze pisane w ramach współpracy z DM BPS (czy wszyscy już założyli tam sobie rachunki i rozpoczęli zmagania z rynkiem?) funkcjonują już 3,5 miesiąca, to postanowiłem z ciekawości sprawdzić jak radziły sobie spółki, o których w nich wspominałem w 5 tygodniach, który rozpoczynały się w październiku.

Ponieważ każdego dnia z sesją przeprowadzam w tych porannych komentarzach skrótową analizę techniczną dwu spółek, to w ciągu miesiąca zbiera się ich ze 40:

Powered by macrobond.com

Jak widać zdarzyła się jedna poważna – spadek o ponad 50 proc. – wpadka (Work Service) i 4 ciekawe – wzrost o ponad 50 proc. – przypadki (North Coast, Ten Square Games, Budimex i ASBISc Enterprises PLC. W przypadku TS Games wczoraj uznałem, że opisane 10 października założenia techniczne już się wypełniły i są już nieaktualne (+56, 3 proc.).

Per saldo porównując ścieżki kursów akcji tych spółek (w wersji dochodowej, czyli z dywidendami tak jak WIG) do odpowiednich (to znaczy startujących tego samego dnia) ścieżek WIG-u wychodzi, że do wczoraj indeks złożony z akcji tych spółek wzrósł o 15,8 proc. wobec 8,7 proc. wzrostu indeksu opartego o ścieżki WIG-u:

Powered by macrobond.com

… czyli był lepszy o 6,5 proc.:

Powered by macrobond.com

Nie ma w tym jakieś mojej specjalnej zasługi. Po prostu raczej omijałem spółki w WIG-u 20: w październiku wspominałem jedynie o KGHM i Orange Polska a te akurat urosły (odpowiednio o +31,8 proc. i +25,1 proc.), a MiŚ-ie generalnie rosły. Jeśli ten trend się zmieni (chociaż jak zakładam, że po korekcie do lutego przetrwa do wiosny), to pewnie dotknie to również październikowych wyróżnień. Gdyby też np. do góry z jakichś względów ruszyły banki (o których nie wspominałem w październiku), to oczywiście relatywne wyniki też się zaczną pogarszać.

Przyglądnąłem się też osobno dotychczasowemu zachowaniu kursów akcji wspominanych w październiku w porannych komentarzach spółek w rozbiciu na poszczególne tygodnie:

Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com

Jak widać najgorzej tu wypada pierwszy tydzień października (+7,3 proc.; +1,9 proc. lepiej niż indeks WIG), najlepiej zaś trzeci tydzień października (+18,7 proc.; +14,6 proc. lepiej niż indeks WIG).

Podsumowanie: moje październikowe wyróżnienia z porannych komentarzy dla DM PBS dla spółek o interesującej dla mnie sytuacji technicznej okazały się – jak na razie – (poza przypadkiem spółki Work Service) w miarę nieszkodliwe dla kursów ich akcji.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Falaang:
  „Jaka jest różnica pomiędzy lhs a rhs (c.o.p. one year) z wykresów?”

  lhs to „left-hand side” czyli lewa skala wykresu, rhs to „right-hand side” czyli prawa strona wykresu. W tym przypadku np. na lewej skali jest nominalna wartość indeksu cen nieruchomości, a na prawej jego zmiana roczna (c.o.p. to „change of price” czyli w tym przypadku roczna zmiana procentowa).

  2
   1. podczaszy1

    Jeśli jesteś taki zabobonny to może skorzystaj z rady wróżki. Dawno temu miałem takiego znajomka z giełdy, który chodził w kwestiach inwestowania do jakiejś czarownicy. Zanosił jej nawet odpisy z rejestru sądowego różnych spółek giełdowych. O ile pamiętam to nic, a nic mu to nie pomagało, ale chłopak chwytał się wszystkiego, bo cholernie słabo mu szło. Był kłębkiem nerwów. Po kilku latach wrócił do biura maklerskiego i zaczął czesać taką kasę,że wielu wychodziły gały. Właściwie to czego się nie dotknął to zamieniał w złoto. O czarownicy już nic nie wspominał, ale może mu pomogła. 🙂

    1
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   To za miesiąc może. Ale jak teraz patrzę to dla każdego tygodnia listopada wynik jest obecnie na plusie (od +1,8 proc. do +11,6; łącznie dla całego miesiąca +10,4 proc.) i w każdym tygodniu taki pseudoportfel był lepszy od WIG-u (od +2,6 proc. do +11,6 proc.; średnio dla listopada +5,6 proc.). No tak nie było ani jednej spółki z WIG-u 20, więc to jakby normalne.

   1
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     Z takich wynalazków to ciekawe jest też „moje” niezbyt fortunne timingowo wyróżnienie z 4 listopada:

     https://wojciechbialek.pl/2019/11/aramco-idzie-na-gielde.html

     … czyli spółka ML System:

     „ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Spółka rozwija przełomowe technologie, w tym ultralekkie szkło budowlane – Ultra PV oraz rewolucyjny produkt Quantum Glass (fotowoltaiczne szyby zespolone oparte o kropki kwantowe).służących do pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych.”

     Fotowoltaika zintegrowana z materiałami budowlanymi wydaje się być oczywistą przyszłością.

     1
 2. noob

  Spojrzyjmy uczciwie,kolega red jest do przodu na nim?- jest ,nawet jesli nie skrocił czesci papieru ,co mogł zrobic i odebrał lub sie czai.np.Tak czy siak jest do przodu na tym badziewiu 😉 nie mam,za to cycunie sa w koszyczku po 51 i 53 gr.Podstawiam sie cały czas pod akcje,obecnie 11 społek.Uzbiera sie z 20 w sumie.I tak najwazniejsze sa tych 3 z nich,reszta to dodatki,poza tymi 20stoma,znalazłoby sie cos wiecej,tylko wez to upilnuj;-)Dj 29400 dojdzie ? sp 3310,wyzej 3335?

  1. red.007

   Panie Noob,Pan mnie nie broni nie ma takiej potrzeby.
   Wszystko jest chłodną matematyczną kalkulacją:

   „red.007
   6 grudnia 2019 o 09:52
   W moim przypadku sprawa jest prosta.Mamy trzy maluchy:Ursus,PDZ,BRA.
   Rozumowanie.
   Najgorszy scenariusz,to bankructwo wszystkich,z punktu widzenia rachunku prawdopodobieństwa,mało prawdopodobny.
   Zostają dwa scenariusze:
   upadają dwie spółki
   upada jedna spółka
   Rozpatrujemy zły scenariusz,gdy upadają dwie spółki.
   Mam kapitał 10 zł i z niego 3 zł przeznaczam na maluchy,po 1 zł na każdą.
   Jedna spółka pozostająca przy życiu musi wzrosnąć o 200% aby nie stracić kapitału zainwestowanego w maluchy,czyli trzech złotych.
   Liczę na większą przebitkę jak 200%.
   Drugi scenariusz,gdy upada tylko jedna spółka,to taka sytuacja daje solidny zysk z inwestycji.
   Nie zakładam,że żadna nie upadnie,tak jak nie zakładałem,że upadną wszystkie.
   Wniosek:
   W moim przypadku straty z inwestycji w małe spółki nie będzie.
   Ile zarobię?
   Tego jeszcze nie wiem.”

   Co do cycuni,to podpowiem:

   Skończyłem pić zielona herbata.
   BRA powoli kończy sekwencję spadkową i rozpocznie szybki odwrót powyżej grudnia.
   Optymalny dołek okolice 0,46 a ściana to 0,445.
   Pozdrawiam,Panie noob.

   1
 3. tinley

  Tak patrzę na to co się w USA dzieje. Dziś jeszcze zarobię – jutro mnie tam nie bedzie. Może źle robię, ale pachnie mi to styczniem 2018 jak nic. Wyniki muszą być super aby to miało jeszcze się ciągnąć – już nie mówię o tempie. Nasdaq na ten moment ponad 4% od Nowego Roku. Przecież to jakieś szaleństwo :-). Gdzie jest koniec?

  4
   1. tinley

    kiedyś to się musiało stać. W zeszłym (to znaczy w 2018 ale to jak zeszły jeszcze) padło i teraz padnie. Po tym jak zaczęła się przecena CDR miesiąc później mieliśmy początek katastrofy na NYSE. Może teraz będzie tak samo? właśnie dlatego ja inwestuje w fundusze i nie majstruję sam przy spółkach bo nawet na takim CDR można nieźle umoczyć. Czytałem ostatnio wypowiedź jakiegoś tradera czy maklera który widział jak to ludzie w grudniu kupowali CDR po 280zeta i byli przy tym bardzo zadowoleni.

 4. aklucik

  @WB
  Panie Wojtku, parę dni temu wyraził Pan opinię, że w ramach 40-miesięcznego cyklu rotacji aktywów ćwiartka obligacyjna jest zakończona i trwa ćwiartka akcyjna, mimo że inflacja CPI osiągnęła w grudniu 2019 cykliczne maksimum.
  Zauważyłem dzisiaj, że polskie obligacje 10-letnie w tym tygodniu osiągnęły półroczne maksimum, co byłoby w zgodności z tamtą Pana opinią.
  Czy wyciąga Pan może jeszcze jakieś inne wnioski z obserwowanych maksimów na polskich 10-latkach i CPI?

    1. aklucik

     Niekoniecznie chodziło mi o prognozę dla akcji. Moim zdaniem maksimum rentowności obligacji i CPI może, na przykład, oznaczać że wkrótce nastąpi wzrost presji na krótkoterminowe stopy procentowe, gdzie to rynek (a nie dyskusje analityków i profesorów ekonomii) wymusi na RPP podwyżkę stóp.

 5. tinley

  Generalnie to nie zdziwiłbym sie gdyby CDR pokrył się spadkami z korektą w USA. Ot tak 10% na nasdaqu by się jak najbardziej należało na dzien dobry a nawet i więcej choć pewnie powodów ku temu nie ma innych jak poziom wycen. Może ktoś w zarządzie miał plan i wykonał go sam? Shit ukryje się w oceanie czerwieni? Mi to wszystko pachnie jakąś powtórką z ’18r. Czy to ze stycznia czy z września.

 6. fast_market

  Alphabet hit the $1 trillion market capitalization, making it the fourth U.S. company to hit the milestone after Apple, Amazon and Microsoft.

  Despite the company’s seemingly perpetual cultural clashes, Wall Street sees more dollar signs.

   1. Lukas

    Karaluch znowu wypełzł błagać o typy. Jeszcze kilka dni temu pisał:

    skaven 10 stycznia 2020 o 19:49Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
    @podczaszy
    „Problem GPW polega między innymi na tym,że…”

    Problem polega na tym że na tym forum pozostały wyłæcznie zamulone leszcze, które pływają w sosie własnym.
    OZE rośnie od roku ale tu nikt się nie zająknął od roku o jakiejkolwiek spòłce z tej branży. Dyskusja o śmieciach i wyimaginowanych tematach na okrągło. Przekonuje się kolejny rok że poświęcanie temu forum 5 minut dziennie to o 5 minut za dużo. Pan Wojtek przez 10 lat nie zdæżył zauważyć że hossa na GWP jest selektywna i nie potrafi zmodyfikować oferty dla ciemnego luda.
    Dziękuję, do widzenia.

    Więc do widzenia, a odnośnie OZE to załóż fotowoltaikę to jedyna inwestycja, która może Ci wyjdzie i nie stracisz

 7. wider_swider

  Ciekawe czy całe 33 tysiące grupowiczów TJSu zapakowało się wczoraj w shorty na S&P tak jak Rafał Zaorski?

  Wczoraj wchodzil all in, ale tylko na wczoraj.

  Pod koniec sesji jednak zmiana decyzji, że zostaje na noc.

  Dzisiaj kokieteria z pointą: „Zaczyna rosnąć wykładniczo. Bardzo dobrze. Koniec stycznia będzie dobry”

  Dzisiaj rano Rafał zadał 3 fajne zagadki matematyczne, więc ja dorzucę czwartą:
  Ile z 33000 depozytów dotrwa do końca stycznia ?

  Swoją drogą ostatnio coraz bardziej popularny jest trading multiinterwalowy. Brzmi PRO. Nawet Rafał go właśnie zastosował.

  1
 8. Pingback: viagra

Dodaj komentarz