WIG jest za nisko w stosunku do ilości pieniądza w polskim systemie finansowym

Dzieliłem już WIG przez nominalną wartość produkcji przemysłowej w Polsce, oraz przez nominalną wartość rocznego produktu krajowego brutto (PKB). Dziś przyjrzyjmy się relacji wartości WIG-u i ilości szeroko rozumianego pieniądza w polskim systemie finansowym, czyli agregatu pieniężnego M2 (gotówka w obiegu + depozyty bankowe):

Powered by macrobond.com

Iloraz tych dwu wielkości jest ostatnio bardzo nisko, tak nisko jak na przełomie lata i jesieni 2001, w lipcu i październiku 2002, w okresie styczeń-kwiecień 2009 oraz na początku i w połowie 2016 roku:

Powered by macrobond.com

Ponieważ z jakichś względów ta relacja przestała odwiedzać wysokie poziomy obserwowane w 1997 i 2007 roku, więc stworzyłem asekurancką strategię spekulacyjną, która sprzedaje, gdy ten iloraz wychodzi na 28 miesięczne maksimum. Co prawda w ten sposób przegapia się prawie całą wielką hossę z lat 2003-2007, ale i tak ta strategia była w okresie minionych 23 lat lepsza od strategii “kup i trzymaj na WIG-u” (i to bez uwzględnienia ewentualnych zysków z alternatywnym lokat, gdy strategia była poza rynkiem akcji czyli przez 3/4 czasu).

Powered by macrobond.com

Zwiększając krótkoterminowe ryzyko przez podniesienie progu zakupu można lekko zwiększyć zyski z tej strategii:

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: w przeszłości kupując polskie akcje, gdy relacja wartości WIG-u do wartości agregatu pieniężnego M2 była równie niska co obecnie, nigdy się nie traciło w średnioterminowej i długoterminowej perspektywie.

Komentarze

  1. podtworca

   Dla komunistów gospodarka rabunkowa, to jak przedsiębiorstwo wypłaca dywidendy kapitalistom krwiopijcom. Dlatego prowadzą politykę społeczną: nadwyżkami obdzielają przedsiębiorstwa, które sobie nie radzą, oraz naród (a właściwie jego przedstawiciela, czyli Partię).

   Układ idealny, gdyby nie kapitaliści, bo ci się mszczą i co pokolenie doprowadzają to perpetum mobile do bankructwa.

   11
  2. allo allo

   W kontekście tego co się działo do 2015 roku, w pełni się zgadzam.
   Co do gpw wprowadzenie OFE spowodowało nadmierne rozdęcie naszego rynku, oraz pojawienie się na nim spółek i ludzi którzy nigdy nie powinni funkcjonować na rynku publicznym, powiem więcej, nie powinni nawet “chodzić na wolności”.
   Likwidacja OFE i odcięcie zaworu z łatwymi pieniędzmi spowodowało zjawisko odwrotne, oczywiście to nie jedyna przyczyna, ale mająca największą wagę.
   Wierzę że obecnie powoli wychodzimy z czyśćca i powoli zmierzamy ku światłu Pana.

   10
    1. allo allo

     Tu Pana zdziwię, nie jestem rządowym agentem od lat nie glosuje w zadnych wyborach, po prostu MAM SWOJE POGLADY.
     , u nas ludzi sie zaraz klasyfikuje albo pisowiec albo peowiec. NA NIKOGO NIE GLOSOWALEM i PROSZE MNIE NIE OBRAZAC.
     Czasami warto się wnieść ponad plemienność i spojrzeć szerzej.

     15
    2. bw0

     @WB
     mocne 😉 przy czym dokładnie z tych samych powodów dobrze jest też nie wchodzić w rolę opozycyjnego agenta/sługi albo lansować utopijne wizje idealnych systemów tworzone w ramach eksportu ideologii na potrzeby wojen hybrydowych.

     Ciągle też nie wyjaśnił Pan dlaczego Ci drudzy są lepsi (inna rzecz, że nie wiadomo, którzy są którzy) a nie przypominam sobie tego typu Pana komentarzy w latach 2008-15, wtedy też byli jacyś rządzący i ich sługusy).

     Z ciekawości: o ile zrozumiałem Pana ocenę i postawę wobec Pana GuyFawkesa, to jaką rolę na blogu, według Pana, pełni Pan swb1, obecnie najwulgarniejsza osoba w tym zacnym gronie (PiSobolszewicka propaganda, PiSyjoniści itd.itp.). Ja np. zauważyłem, że Pan swb1 lubi wskazywać palcem innych agentów, jak rozumiem z dobroci serca to robi.

     To jest cymes: “syjonistyczny troll guj fołks nawoływał do zerwania kontaktów dyplomatycznych z Rosją i prowadzi na blogu pana Wojciecha histeryczną antychińską nagonkę”.

     3
      1. swb1

       Banalna w sumie historia. Ci którzy na innych forach, blogach, twitterach a nawet tu na tym blogu wyzywają prawdziwą propolską opozycję od ruskich onuc i którym wulgarność tego określenia nie przeszkadza, okazują się nagle być niesamowicie wrażliwi na wulgarność, gdy ich nazwać tak jak na to zasługują, czyli PiSobolszewikami, albo PiSyjonistami. Mocno musi ich ta prawda boleć.

       Swoją drogą sporo tych PiSyjonistycznych trolli ma pan tu na blogu panie Wojciechu. Siedzą przyczajeni bo wobec bolszewickiej i antypolskiej polityki gospodarczej jak prowadza ich mocodawcy w Polsce nie bardzo mają jak cokolwiek sensownego napisać a ich socjalistyczna propaganda tu raczej uznania nie znajdzie.
       Ale jak widać kąsają jak mogą.

       1. swb1

        A już ten rzewny wpis w obronie guja fołksa, który swego czasu rzucał tu ruskimi onucami ruskich onuc a także miał zwyczaj insynuować przeciwnikom dewiacje seksualne, to jest z jednej strony kabaret a z drugiej obraz nędzy moralnej i intelektualnej PiSyjonistycznych trolli.

      2. swb1

       Z ty amerykańskim trollem panie Wojciechu to mnie pan nawet rozbawił, tym bardziej, że zawsze myślałem, że to pan jest mocno proamerykański i tym bardziej, że wiele lat temu, chyba w czasie dyskusji o narodzie polskim zdawał mi się pan sugerować, ze jestem ruskim trollem. Nie wiem czy ta zmianę w postrzeganiu mojej osoby mam traktować jako awans czy degradację.

 1. Mariusz

  Najwięcej ruchu na GPW generuje zagranica, a skoro fenicjanie maja większy wpływ na nasz rząd niż obywatele to głupi by byli jak tego nie wykorzystali. Biorąc pod uwagę zniechęcenie widoczne na wielu forach to jesteśmy w strefie akumulacji smart money 😛 Wystarczy że nierząd wprowadzi jednolitą politykę dywidendową dla spółek SP i się ludzina będzie zabijać w progu do bumachera tfu .. do DM. A fenicjanie mają duże doświadczenie w obracaniu pieniędzmi, graniu na emocjach i wyciskaniu z gojów kasiuty, więc zalecam cierpliwość albo zakupy 🙂

  2
  1. allo allo

   Spolki nie musza placic zadnych dywident lub sladowe, a kursy i tak moga rosnac
   jak spolka Buffeta czy cdprojekt albo 11 bit.
   Chodzi o cos innego o zaufanie ze zarzad, glowny akcjonariusz oraz mniejszosciowi graja do tej samej bramki.
   O dobre zarzadzanie, wizerunek, standardy.
   Co myslec o glownym akcjonariuszu od lat nisko wycenianej spolki, ktory co roku wyplaca sobie w formie pensji kilka % kapitalizacji firmy co roku,
   chwali sie w wywiadzie, ze on bułek ze sklepu dla plebsu nie jada, i ze Polacy chcieliby go w lyzce wody utopic bo mu zadroszcza ? Nie wystarczy ze firma zarabia pieniadze….

   1
 2. swb1

  A tak z innej beczki panie Wojciechu. Pan sobie tu snuje jakieś wyobrażenia o etnosie polskim, o testach DNA i pan nie wie, ze wszystko już PiSyjoniści “przetestowali”, już wszystko wiedzą, kim kto jest i nawet nawet na bazie tej wiedzy nową tożsamość nam projektują, do bezdyskusyjnego zaakceptowania, jak mniemam.

  https://nczas.com/2020/01/10/prezydent-duda-pokazcie-mi-polaka-ktory-nie-ma-chocby-najmniejszej-domieszki-krwi-zydowskiej-video/

  2
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Nie czytałem tekstu, który Pan cytuje, ale mnie w firmie 23andMe, której naplułem do próbówki już ponad 10 lat temu wychodzi 1,6 proc. genów aszkekazyjskich (to powiedzmy jeden zasymilowany do polskości żydowski przodek w XVIII wieku). Ponieważ geny Żydów aszkanazyjskich są dosyć charakterystyczne, co wynika z tego, że wszyscy pochodzą z bardzo niewielkiej populacji, która umknęła do Polski z pogromów w Niemczech w czasach krucjat i później Czarnej Śmierci i tu się rozmnożyła (więc wszyscy są bardzo bliskimi kuzynami, co jest wielkim problemem bo utrudnia badania genealogiczne), to te dane są dosyć wiarygodne. Taka bardzo niewielka domieszka aszkanazyjska jest relatywnie częsta u Polaków, ale jest bardzo nierównomiernie rozłożona, co sugeruje, że jest raczej niedawna. Nie badałem tego, ale sądzę wydaje mi się, że powinna być częstsza u Polaków mających jakieś szlacheckie korzenie, bo dla Żydów (podobnie jak dla Niemców) asymilacja do polskiej szlachty była w ramach polskiego systemu kastowego awansem społecznym. Tak że Polacy czysto chłopskiego pochodzenia raczej powinni mieć mniej też aszkenazyjskiej domieszki.

   Przy okazji właścicielką 23andMe jest Ann Wójcicki, czyli była żona Siergieja Brina wspózałożyciela Google, a jej siostra Susan jest szefową YouTube. Półpolskie pochodzenie pań Wójcickich badał Marek Minakowski;

   https://minakowski.pl/google-powstalo-w-garazu-rodziny-ministra-morawieckiego/

   2
   1. swb1

    Panie Wojciechu jak pan poczyta Singera, to pan zobaczy, ze wbrew temu o pan pisze, Żydzi absolutnie nie gardzili chłopkami a wręcz przeciwnie. W oczach Żydów polskie chłopki to było tanie, łatwo dostępne mięso. Zresztą podobny stosunek do chłopek miała szlachta.
    Ale w całej tej historii z wypowiedzią Dudy tak na prawdę nie są ważne geny lecz to co się z polskojęzycznej populacji próbuje ulepić. Jak mniemam ta wypowiedź Dudy to był także rodzaj testu. Teraz zrobią badania opinii, ocenią jak to zostało odebrane i będą dalsze kroki.

       1. swb1

        Wie pan na przykład czym była karczma żydowska? To nie tylko taka sobie przydrożna knajpka. To we wsi była instytucja nie mniej ważna niż Kościół czy Dwór. I to instytucja wychowawcza. Nic tam nie było obce. Lichwa, prostytucja, stręczycielstwo, paserstwo, kierowanie lokalnymi mafiami, zajmującymi się także handlem ludźmi i wszelkimi do wyobrażenia “interesami”. Polski chłop się nieźle wyedukował do nowych, obecnych czasów w karczmie. I to jest obraz nie tylko na podstawie żydowskiej ale i polskiej literatury.

         1. swb1

          To nie takie proste. Ofiarą “współpracy” między karczmą a chłopami bardzo często padał Dwór, a po upadku I RP coraz częściej, (niektóre książki Rodziewiczówny są tu prawdziwą skarbnica wiedzy o tych sprawach), do tego stopnia, że aż się prosi żeby skonkludować, że kulminacją tej współpracy w XX w było UB i aktualnie PIS.
          Jeśli więc było jak pan pisze, to Dworowi jego dzieło deprawacji chłopów udało się w 100 proc

          1. tinley

           Padał często Dwór. Racja, racja. Rabacja Szeli dotknęła okoliczne dwory, w których jak wtedy mówiono mieszkali “POlacy”. Polacy to była szlachta a chłopstwo z Polakami nie chciało mieć nic wspólnego bo to POlacy to była pop porostu szlachta i pleban. Chłopi byli ‘tutejsi’ albo ‘cysorscy’. W każdym bądź razie woleli być kimkolwiek byle nie Polakami bo szlachty nienawidzili. Plebanów też. Jak wybuchło to powstanie w Smarzowej to chłopi pobiegli też palić kościół i rozprawić się z plebanem. Jakoś rozeszło się po kościach.
           Co ciekawe, po odzyskaniu niepodległości okoliczni chłopi jak jeden mąż byli stronnikami endecji – czyli dośc daleko od antypolskiej postawy jaką prezentowali jeszcze 70 lat wcześniej. Obecnie to najtwardszy bastion PIS. Żyją jeszcze rodziny rabantów, ale rozmawiać ponoć o tym nie chcą.
           ps. Karczma żydowska to de facto była jedynie ajencją przywileju należnego plebanowi i okolicznemu posiadaczowi dóbr ziemskich

          2. swb1

           Panie Wojciechu dopiero gdy po raz drugi zajrzałem do pana aktualnego wpisu (chyba myślę wolniej niż pan), uświadomiłem sobie, że idzie on z duchem tego, jak jak postrzegam polski rynek oraz hossy i bessy na nim. Ilość oszczędności w bankach to jak ilość miodu w ulu zgromadzonego przez pracowite pszczółki. Jak ul jest pełen miodu można się spodziewać, że pszczelarz podejmie proces jego pozyskania. Tak jest wedle mnie natura baniek czyli hoss, na na takich rynkach jak nasz. Pytanie tylko kto tym razem będzie pszczelarzem i czy ten miód będzie wybierany pszczołom poprzez giełdę, jak to już dwa razy bywało na WGPW, czy może tym razem inną drogą i do innych kieszeni trafi? Zaczynam się trochę obawiać o tą hossę, co do której od mniej więcej roku hoduję przekonanie, że powinna być.

           1
 3. swb1

  A cała ta sprawa ma kilka ciekawych implikacji.
  Duda równie dobrze mógł przecież powiedzieć, “pokażcie mi w Polsce Żyda, który nie ma choć odrobiny krwi polskiej” i ta jego insynuacja byłaby tak samo prawdziwa jak ta, której się dopuścił wobec polskojęzycznego ludu. Ale przecież Duda nie pozwoli sobie na to aby z Żydówek robić dziwki a z Żydów mieszańców, czyli kundli. W odniesieniu do polskich kobiet i polskojęzycznego ludu nie miał takich oporów.

  3
  1. swb1

   Poza tym mam wrażenie, że czeka nas jakiś coming out i może nawet niejeden. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że Duda opowiedział mimochodem historię swoich przodków i bezprawnie przykłada ją jako miarę do całej populacji. Czyżby konspiracja zaczęła mu już ciążyć?

   4
 4. Guy Fawkes

  @WB

  // Ale przecież Duda nie pozwoli sobie na to aby z Żydówek robić dziwki a z Żydów mieszańców, czyli kundli. W odniesieniu do polskich kobiet i polskojęzycznego ludu nie miał takich oporów. //

  Tym razem aluzja nie była do mnie.:))))

  Mówiłem Panu, z waryjatem się nie dyskutuje. To jest der Stürmer.

  Co do tych testów, niech Pan nie wierzy, że ma Pan 1,6%
  Oni robią taki ułamek każdemu, to jest taka polityka, tak jak obrzezywanie noworodków. W Ameryce 85% człopców poddaje się obrzezaniu po urodzeniu. //Ja i ty jesssteśmy jednej krwi//, Księga Dżungli, klasyka you know.

  Równie nieprawdziwa jest propaganda o tym, że akurat szlachta ucierpiała na skutek broni genetycznej.:))

  Miasto, Panie Wojtku, miasto masa, maszyna, postęp. Miasto to jest środowisko mieszania genów, straszni mieszczanie plus prostytucja ludowa.

  1
      1. swb1

       I to jest stwierdzeni które trafia w sedno. Geny się rozproszyły a lud przestał istnieć. Czyli ludzie są a lud nie istnieje. Nie istnieje bo nie ma kultury, tożsamości narodowej. Do tego nawiązuje mój pierwotny wpis. Do tożsamości, którą się nam tu chyba jakąś nową próbuje narzucić, zniszczywszy resztki starej.

   1. Guy Fawkes

    ”W miarę”, czyli ”prawie”, a prawie – you know.

    Wszyscy ludzie, których znam, którzy robili sobie takie badania, dostali na końcu ten ułamek genów żydowskich, nawet Chodakiewicz.

    Ten ułamek jest tak mały, żeby dotyczył przodków o których nic nie wiemy, gdzieś w XVIII wieku. Ludzie nie mogą się do tego odnieść, bo nie mają dowodów i muszą to przyjmować ze względu na kult Nauki.

    Jeden mój znajomy Anglik był bardzo zdziwiony podobnym ułamkiek około 1,5% i zrobił sobie badania w innej firmie i wtedy wyszło mu niecałe 4%.
    :)))

    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     “Ten ułamek jest tak mały, żeby dotyczył przodków o których nic nie wiemy, gdzieś w XVIII wieku”

     Nie wiem, co w tym dziwnego, że Żydzi asymilowali się do dominującej społeczności chrześcijańskiej.

     1
     1. Guy Fawkes

      To jest nic dziwnego, ale dotyczy niewielkiego % populacji, a nie wszystkich, jak wynika z badań, w końcu Żydzi byli co do zasady bardzo hermetyczną grupą, ci, którzy się asymilowali, byli nieliczni, a i tak mechesi żenili się głównie z mecheskami.

   1. Guy Fawkes

    To nie może być prawdziwe.

    //W okresie rządów króla Saula Jahwe wezwał Izraelitów do realizacji nałożonego na nich zobowiązania wytępienia Amalekitów. Mieli nie oszczędzać nikogo, a także zabić wszystkie należące do nich zwierzęta. Saul zaatakował stolicę Amalekitów i wybił jej mieszkańców, jednak oszczędził najcenniejsze zwierzęta oraz króla Agaga. Z powodu tego nieposłuszeństwa Jahwe postanowił pozbawić Saula tronu//

    //Dawid prowadził walki z Amalekitami podczas swej pozornej służby dla króla Gat, Akisza. Dawid napadał ich i nikogo nie pozostawiał przy życiu…//

    //Za rządów króla Ezechiasza pięciuset ludzi z pokolenia Symeona wytępiło pozostałych Amalekitów, którzy mieszkali w owym okresie w górach Seir.//

    Wymarli Ostrogoci, wymarli Amalekici…

    Amelekici żyli w pobliżu Kanaanejczyków, czyli Fenicjan, może te geny przetrwały właśnie dzięki nim?:))

    //

   1. swb1

    Też kiedyś nad tym myślałem, ale dałem sobie spokój, bo doszedłem do wniosku, że daje komuś do bazy swój kod genetyczny, jeszcze za to płacę a tak na prawdę nie mam pewności, jak się ma do rzeczywistości to co mi przyślą jako wynik. A z grubsza i tak wiem, w które strony świata sięgają moje korzenie.

    1. podczaszy1

     Ja i bez znajomości swoich korzeni czuję się jedynie Polakiem. Dla mnie sprawa jest bardzo prosta.Kwestie rasowe są mi całkowicie obce. Inaczej się sprawa ma jeśli chodzi o kwestie cywilizacyjne /kulturowe/.

     1
      1. swb1

       To się tak tylko wydaje, że do “wyboru”. Ma pan tak swobodny stosunek do własnej tożsamości, że może się pan nagle poczuć Chińczykiem, czy Żydem?
       Kiedy dochodzi do poważnej presji kulturowej brutalnie łamane są charaktery, sumienia, odbierane jest rodzicom prawo do decydowania o tożsamości ich dzieci. To nie są błahe sprawy. Zwłaszcza gdy widzimy, ze przy naszej szczątkowej już tożsamości grzebią ludzie tacy jak Duda, który ma niebezpiecznie związki z Chabadem.

       1
        1. swb1

         Tak na prawdę trudno mówić o “naszym” społeczeństwie w tamtym czasie. Bo nasze społeczeństwo powstało jako rezultat między innymi przyjęcia chrześcijaństwa. A także licznych wojen, wyludnień związanych za handlem niewolnikami. Z okresu ekspansji Piastów odkrywane są na Mazowszu liczne zniszczone i opuszczone grody, najpewniej ich mieszkańcy za sprawą Piastów i żydowskich handlarzy powędrowali jako niewolnicy do Arabów. Później najazd Mongołów i wyludnienie południowej Polski. Napływ ludności germańskiej, wołoskiej, wschodniosłowiańskiej do tego siłą osadzani Mongołowie, których się udało złapać, później Żydzi, Tatarzy. O takie jest dzisiejsze nasze społeczeństwo.
         Ale to czym pan w gruncie rzeczy pisze, czyli utrata tożsamości kulturowej przez plemiona słowiańskie na terenie Polski to była oczywiście dla tamtych ludzi katastrofa wielowarstwowa i wiązała się także z utratą wolności i majątku.
         Nas czeka to samo, jeśli się nie obronimy.
         Polecam Aleksander Świętochowski – Historia Chłopów Polskich

         2
     1. swb1

      Ale tu nie chodzi o kwestie rasowe tylko o zwykłą ciekawość, jak pan Wojciech napisał. W moim podejściu do samego siebie nic nie zmieni jeśli się dowiem, że genetycznie moimi przodkami byli między innymi Niemcy bo jest to dla mnie niemal pewne, gdy uwzględnię skąd pochodzi część mojej rodziny. Podobnie z innymi odgałęzieniami.

 5. podczaszy1

  Problem GPW polega między innymi na tym,że są na niej dobre firmy, gorsze i takie , których już dawno, a może nigdy nie powinno być. Dobrych jest zdaje się najmniej. Nawet obecnie są firmy, które pozostają w trendach wzrostowych i biją swoje wieloletnie szczyty. I nie są to tylko CDR czy Dino. Nikt ich jednak na blogu nie zauważa. Większość patrzy na indeksy, a pawie nikt tu nie gra na kontraktach terminowych. To jest zastanawiające. Wnioski nasuwają się same, ale z grzeczności nie będę ich tutaj precyzował.

 6. billy_the_kangoor

  @podczaszy
  Zagrałem pierwszy raz od lat kilku na kontkratach. Napisałem L2.150 @erste i podziękowałem.
  Tak dla treningu, to nie jest trudna gra. Gorsza jest na OIL, GOLD.
  Przy takim VOL na spadkach CDR… wypada na SEP2019.
  pozdrawiam, b.

  1
  1. podczaszy1

   “To nie jest trudna gra”.

   No ja tego bym tak nie ujął. Faktem jest jednak,że ja nigdy nie grałem na surowcach czy walucie. Ba nawet na zagranicznych indeksach akcyjnych też nie. Nie mam zatem skali porównawczej.

   Pozdrawiam.

  1. Igor71

   @billy
   Pomiędzy brakiem korelacji a pełną korelacją jest duża przestrzeń.
   Jak dla mnie AUDUSD wykazuje pewną korelację z FW20 ale bazując na obserwacji AUDUSD na początku grudnia 2019 boleśnie byś to odczuł na FW20.

   1. billy_the_kangoor

    @Igor
    Nie wiem, być może. Zagrałem po raz pierwszy na kontraktach od dłuższego czasu.
    Miałem łut szczęścia, niech i tak będzie. Tak sobie walnąłem L i wyszło 🙂
    …. ale jeśli weźmiesz pod uwagę Trend:
    oba są spadkowe. do tego dochodzi kilka innych par walutowych, które wyprzedzają FW20, o parę dni, tydzień.

 7. podczaszy1

  Jeśli chodzi o kontrakty na akcje to tez raczej omijam je wielkim łukiem. Za duże ryzyko bez znajomości spółki od wewnątrz. W ostatnim czasie grałem jedynie na kontraktach na JSW w latach 2015-2017 i o dziwo zawsze w górę. Piszę o dziwo, bo na kontraktach terminowych na indeks wig-20 grubo ponad 90 % pozycji to na spadek.

  1. billy_the_kangoor

   Duże obroty na spadkach masz również na wspomnianym CCC. Jeśli odbicie na odzieży, to korekcyjne.
   CDR kreśli się jak USA NDQ.
   Pisałem, że USA są silne. do dziś. Dlatego S. Dziś USA są słabe.
   @skaven.
   to jak? zebrałeś te baryłki do 54 USD, czy dalej tu będziesz płakał?

 8. skaven

  @podczaszy
  “Problem GPW polega między innymi na tym,że…”

  Problem polega na tym że na tym forum pozostały wyłæcznie zamulone leszcze, które pływają w sosie własnym.
  OZE rośnie od roku ale tu nikt się nie zająknął od roku o jakiejkolwiek spòłce z tej branży. Dyskusja o śmieciach i wyimaginowanych tematach na okrągło. Przekonuje się kolejny rok że poświęcanie temu forum 5 minut dziennie to o 5 minut za dużo. Pan Wojtek przez 10 lat nie zdæżył zauważyć że hossa na GWP jest selektywna i nie potrafi zmodyfikować oferty dla ciemnego luda.
  Dziękuję, do widzenia.
  🙂

  10
  1. podczaszy1

   Zgoda co do tego,że od 2009 roku można mówić o jakieś selektywnej hossie na GPW, ale to,że jest ona taka , a nie inna wynika właśnie z tego,że na GPW jest bardzo dużo “zepsutych” spółek z okresu wcześniejszego, którym już nic nie pomoże. Na pewno nie pomogą im modły żeby w końcu urosły. Takie dziadostwa co najwyżej coś tam odbijają i tak się przecież dzieje.

   1. swb1

    Pragnę tylko zauważyć, że niejednokrotnie i na niejednym rynku jakość fundamentalna spółek nie była decydującym czynnikiem warunkującym hossę. Jako doświadczony uczestnik rynku ma pan zapewne świadomość, że balans między skrajnym niedowartościowaniem a skrajnym przewartościowaniem, wszystkiego łącznie ze śmieciowymi spółkami to rzecz normalna.
    Kiedyś spółki rosły do kosmicznych wartości nie płacąc dywidend. Dziś spółki płacące regularne dywidendy, wyższe od lokat bankowych szorują po dnie.
    Mam zupełnie inna teorie hossy i bessy na naszym rynku niż pan Wojciech i niż wszyscy tu piszący i ja tu kiedyś sygnalizowałem, ale to teoria spiskowa a naturalne jest że w spiski nikt “normalny”, czyli dobrze wytresowany nie wierzy.
    To czy będzie hossa w kraju, jakim jest Polska zależy od tego ile kasy leży na kontach bankowych. Nie wiem jaka jest wartość krytyczna gotówki na kontach, która jest do wzięcia aby tu uruchomiona został pompa ale mam wrażenie, że to już blisko.

    1. Lukas

     “Jako doświadczony uczestnik rynku”?? dawno tak nie byłem rozbawiony, przecież ten kundel jedyne co potrafi to zaglądać do cudzego portfela i za swoje niepowodzenia obwiniać wszystkich, powoli nawet z gospodarza

     2
    2. podczaszy1

     Ma Pan ciekawą teorię na temat hossy w Polsce, ale jest ona chyba bardzo trudno weryfikowalna.
     Ja spoglądam jedynie na długoterminowy wykres Wig-20 i innych z GPW i na tej podstawie staram się ocenić w jakim miejscu jesteśmy. Szukam matematycznych zależności pomiędzy wzrostami, spadkami itd.

  2. allo allo

   poprawka
   na gpw nie ma hossy
   to ze kilka spolek na 400 rosnie to za malo by mowic o hossie
   byloby inaczej gdyby cenowy plws szedl do gory
   cykle hossa bessa pokazuje nam dokladnie zachowanie plws najuczciwszy ze wszystkich indeksow
   reszta robi nam matrix

 9. cebeerxx

  Na tym blogu pozostała garstka gimbusów, fajansiarzy nie mających zielonego pojęcia o zarabianiu na giełdzie. Nie ma chyba nic niestosownego w powiedzeniu tego wprost. Gdyby przy nicku każdego z dyskutantów wyświetlał się PIT38 za ostatni rok, to taki skaven dostałby zajadów ze śmiechu

  1
 10. billy_the_kangoor

  Tyle, żeby mi wystarczyło na chleb, czynsz, prowadzenie firmy oraz datki dla potrzebujących.
  Więcej nie jest mi potrzebne.
  To jak z tym prawym na DUST? Piszę do kogoś, kto zna się na wykresach, czy nie?
  b.

  7
 11. fast_market

  Panie Wojtku. Czy sądzi Pan, że umocnienie chińskiego juana może mieć jakieś implikacje dla DM/EM?
  Na razie widać jakieś korelacje z 10y obligacjami amerykańskimi, ale może coś poważniejszego się dzieje w tle?

 12. fast_market

  NEW U.S. SANCTIONS AGAINST IRAN INCLUDE CHINESE COMPANIES ALLEGEDLY BUYING STEEL FROM IRAN – 10 January 2020, 17:02

  A u nas właśnie wygasili piec w Hucie im. Sędzimira (Arcelor Mittal)

  Btw, ciekawe ile jeszcze upokorzeń Chińczyk jest w stanie wytrzymać?

  2
 13. Igor71

  Ja od kilku dni poza rynkiem, ale jak widzę ostatnio nader często kończymy w Warszawie sesję w taki sposób, żeby na kolejnej otworzyć się luką w przeciwną stronę i zmusić tych, którzy zostali z nadzieją kontynuacji ruchu do ucieczki ze stratą.

   1. konsultant121

    Tylko nie widzę rosnącego dolara wraz ze spadającymi Jankesami. No chyba że jakiś nowy paradygmat.Czy fala A (34+21) może być równa czasowo z falą B (55) korekty nieregularanej? Poproszę o wypowiedź znawców!

 14. podczaszy1

  @swb 1
  Pisząc o “dobrych spółkach” miałem na myśli te , które maja w miarę długie trendy wzrostowe. Prawdą jest oczywiście,że spółki są-jak to się mówi- najczęściej przewartościowana bądż niedowartościowane. Z mojego punktu widzenie nie ma to jednak żadnego znaczenia, bo giełdę traktuję jako grę, a nie inwestowanie.

 15. Guy Fawkes

  @WB

  No tak, Iran przyznał się do zestrzelenia samolotu.

  //W katastrofie ukraińskiej maszyny zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.//

  Czyli w odwecie za śmierć swojego kluczowego generała, towarzysze irańscy zestrzelili 82 własnych obywateli, a zbliżona liczba ludzi została zatratowana na pogrzebie.

  To się chyba spełnia znamiona tragikomedii…?

  //Wam kury szczać prowadzać, a nie politykę robić.//

  Jest jeszcze jeden element feralnej nocy: trzęsienie ziemi w Iranie. Ja bym się zastanowił, czy jego źródłem nie była przypadkiem próba bomby atomowej. Mając na względzie objawioną właśnie (kontr)skuteczność irańską, strach się bać (o lud irański).

  Wobec powyższego muszę jednak ponownie przemyśleć sprawę Chinageddonu, w który dotychczas nie wierzyłem.

  1
   1. Guy Fawkes

    Nie wiem, może też zestrzelenie samolotu było jakimś spiskiem.
    Ale wydaje mi się, że odejście generała Suleimaniego Iran potraktował jednak z ulgą.
    PKB Iranu wynosi około 430 mld $, więc jego polityka w regionie, prowadzona przez Suleimaniego, była grubo na wyrost, to było jakby per proxy w ramach konfliktu hegemonicznego, a niekoniecznie w interesie Iranu, mając na względzie jego (zademonstrowane) możliwości.
    Przyszło mi na myśl, że Persja kiedyś była rzeczywiście ogromnym imperium, a jednak nie mogła zdobyć Grecji, a wojsko malutkiej Macedonii rozjechało ją wzdłuż i wszerz.

 16. wider_swider

  red.007, nie wiem czy obserwujesz zlecenia w trakcie sesji czy interesuje Cię wyłącznie wykres, natomiast wczoraj jak doszliśmy na BRA do 0,55 to od razu kurs został zablokowany zleceniem na 100 000 sztuk. Niby nie są to jakieś ogromne pieniądze, ale w ten sposób się takich pakietów nie sprzedaje. Chyba jeszcze komuś nie na rękę duże wzrosty.
  W jaki sposób interpretujesz takie sytuacje, jeśli wogóle przywiazujesz do tego wagę ?

  1
  1. red.007

   Wczoraj były nowe akcje za obligi więc nie ma zdziwień.
   Masz rację,nie przywiązuję wagi.
   Napisałem też w środę tak:

   “red.007
   8 stycznia 2020 o 17:08
   @mac-erson
   W nawiązaniu do…
   Dla PDZ i BRA,to sekwencja kończąca wychodzi na ten tydzień.
   Muszę wypić jeszcze jedna zielona herbata,aby ocenić czy przed nami korekta wzrostowa,czy odwrócenie.”

   W obu przypadkach nastąpił wzrost.
   Nadal piję zielona herbata zastanawiając się czy to korekta wzrostowa,czy odwrócenie.
   W sumie z punktu widzenia wieczności jest mi to obojętne,choć w przypadku PDZ odwrócenie nie zaszkodzi.

   2
 17. mac-erson

  Hej Blogowicze

  Moim zdaniem rynek US zachowuje się nad wyraz przewidywalnie.
  Jesteśmy obecnie:
  24.04.2019r. (szczyt 3-5 sesji)
  25.07.2019r. (szczyt 1-2 sesje)
  14.09.2018r. (szczyt 5 sesji)
  koniec stycznia 2018r. (szczyt w kolejnym tyg.)
  podobne układy też:
  4.03.2019. (szczyt w piątek)
  14.04.2016r. (szczyt za 4 sesje)
  16.01.2014r. (szczyt w piątek)
  24.07.2014r. (szczyt w piątek)
  03.04.2012r. (szczyt w piątek)

  Więcej przykładów nie chce mi się szukać te wystarczą w zupełności.
  Wniosek – moja strategia to S, dokładnie Mega S w momentach ewentualnego entuzjazmu w przyszłym tyg. i redukacja nadwyżek w momentach dochodzenia do lokalnego wyprzedania.
  W poniedziałek planuję zamknięcie pakietu nadmariowego S (Sp500 ok. 3250-3255, DJIA ok 28700, NSQ100 ok 8900, DAX ok. 13400). Podstawowego pakietu średnioterminowego S już nie ruszam no way.

  Jestem na 99% przekonany, że w lutym zobaczymy Sp500 poniżej 3200 a raczej w przedziale 3100-3150 gdzie będę zamykał S i przekręcał na L.
  Tak jak pisałem ten rok zakładam w US strategię horyzontalną i na nią stawiam moje finanse i odczytywanie emocji rynkowych za oceanem.
  Z racji 15.01 – dealu z Chinami nie wykluczam środa – czwartek drugiego i ostatecznego szczytu.

  Rynek polski:
  otworzone dwie pozycje S na W20 (2161,2176). W przypadku dalszych wzrostów będę dokładał kolejne partie. (SL gdy indeks W20 przebije 2200, TP przedział 1950-2030 lub wyżej jeśli WIG Banki dojdzie do strefy 6000-6100).
  Otworzone w piątek pozycje krótkie na:
  – CDR 290 (SL 300, TP okolice 260)
  – KGHM 98.5(SL 105, TP okolice 85)
  – PKOBP 34.9 (SL 37, TP okolice 30-31)

  Dodatkowo na przyszły tydzień zaplanowane S-ki jeśli dojedzie:
  MWIG40 powyżej 4100
  PKOBP pod strefą 36

  Całe Eskowanie z intencją pomocy chorym dzieciom (5% zysku przeznaczam). Liczę na duży datek w lutym 😉

  Nie dodałem, że jak na Gimbusa przystało podobnie jak Red popijam zieloną herbatę będąc zrelaksowany i spokojny gdyż strategia jest mocno przemyślana i przeanalizowana.

  5
 18. skaven

  @Hej Blogowiczu,
  Całe Eskowanie z intencją pomocy chorym dzieciom (5% zysku przeznaczam)

  Zbierasz konkretnie na potrzebujących tak jak billy na misie, który nie zna konta czy
  wsparcie dla Złotego Melona, Mrówki Całej, Tabasco, Jasna Sprawa, i jeszcze jednej nowej firemki tej rodziny filantropów?
  Owsiak ma już kilka wyroków, ten rok zapowiada się przełomowy.
  https://www.kontrowersje.net/oszust_owsiak_i_jego_kolorowe_rozliczenia_gdzie_jest_150_milion_w_gdzie_s_faktury

  Z twojego eskowania nic raczej nie będzie jak i z elkowania także dobrze…

  8
  1. mac-erson

   Rozumiem Twoje zdanie. Nie zbieram na nikogo a jedynie zadeklarowałem sobie wspomożenie jeśli jakimś cudem moje transakcje S w ciągu nabliższego miesiąca półtora zamkną się plusem. b.t.w. Owiaka bardzo szanuję niezależnie od hejtu zrobił mnóstwo pozytywnych rzeczy dla naszego kraju.

   2
 19. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @swb1:
  “Z ty amerykańskim trollem panie Wojciechu to mnie pan nawet rozbawił, tym bardziej, że zawsze myślałem, że to pan jest mocno proamerykański i tym bardziej, że wiele lat temu, chyba w czasie dyskusji o narodzie polskim zdawał mi się pan sugerować, ze jestem ruskim trollem. Nie wiem czy ta zmianę w postrzeganiu mojej osoby mam traktować jako awans czy degradację.”

  To akurat było bardzo proste. P(i)S to P(P)S:

  https://www.youtube.com/watch?v=dtc7326Gp6M

  … czyli Londyn:

  https://www.youtube.com/watch?v=kUKiktsG87k

  Wiadomo, że Nowy Jork rywalizuje z Londynem, więc musi flankować ludzi Londynu w prowincjach. Do tego służy między innymi Konfederacja:

  https://www.youtube.com/watch?v=XDZaCLagQ1g

  https://www.youtube.com/watch?v=ps2h_FCu_Jw

  https://www.youtube.com/watch?v=gf0irYIh53U

  .. czyli Pan.

  3
 20. swb1

  Panie Wojciechu dopiero gdy po raz drugi zajrzałem do pana aktualnego wpisu (chyba myślę wolniej niż pan), uświadomiłem sobie, że idzie on z duchem tego, jak jak postrzegam polski rynek oraz hossy i bessy na nim. Ilość oszczędności w bankach to jak ilość miodu w ulu zgromadzonego przez pracowite pszczółki. Jak ul jest pełen miodu można się spodziewać, że pszczelarz podejmie proces jego pozyskania. Tak jest wedle mnie natura baniek czyli hoss, na na takich rynkach jak nasz. Pytanie tylko kto tym razem będzie pszczelarzem i czy ten miód będzie wybierany pszczołom poprzez giełdę, jak to już dwa razy bywało na WGPW, czy może tym razem inną drogą i do innych kieszeni trafi? Zaczynam się trochę obawiać o tą hossę, co do której od mniej więcej roku hoduję przekonanie, że powinna być.

  1
 21. Guy Fawkes

  @WB

  Obawiam się, że się Pan myli.

  PIS to Chjeno-Piast. Tak samo wykreowany i o takim samym elektoracie.

  PPS-FR już dawno nie ma. To był wehikuł jednorazowy. Piłsudski wsiadł do tramwaju Niepodległość i koniec. Potem ten kierunek (soc.) przejęli inni gracze.

  1. Guy Fawkes

   //Piłsudski wsiadł do tramwaju Niepodległość i koniec. //

   Tzn. wysiadł z czerwonego tramwaju na przystanku Niepodległość i tramwaj pojechał dalej, z innymi pasażerami, a w Board of Directors firmy tramwajowej też były różne przetasowania, jak to w biznesie you know.

  1. mac-erson

   @Sir Guy
   W pełni się zgadzam tam wystartowałą już hossa. Po skończonej pierwszej falce wzrostowej nastąpi korekta (często dwójki znoszą większość jedynek) i wówczas będzie moim zdaniem właściwy moment na ułożeie portfela średnioterminowego.
   W najbliśzym tyg. Swig80, Mwig zrobią jeszcze nowe szczyty.

   1
 22. Guy Fawkes

  @@

  Normalnie tego nie robię, ale dziś przeczytałem sobie komentarze od początku.

  Zauważyłem, że @swb zaczął się jakby cywilizować.:))

  Aaale! Ten cały @tinley napisisał[sic!] coś takiego:

  //Padał często Dwór. Racja, racja. Rabacja Szeli dotknęła okoliczne dwory, w których jak wtedy mówiono mieszkali „POlacy”. Polacy to była szlachta a chłopstwo z Polakami nie chciało mieć nic wspólnego bo to POlacy to była pop porostu szlachta i pleban. Chłopi byli ‚tutejsi’ albo ‚cysorscy’. W każdym bądź razie woleli być kimkolwiek byle nie Polakami bo szlachty nienawidzili. //

  I dlatego, że lud nienawidził szlachty i Kościoła, prymas Wyszyński mógł na nim oprzeć przetrwanie Narodu?

  Gdzie się można nauczyć takiego marsizmu-debilizmu ???

  W szkołach (i sądach) w Polszcze powinna być przeprowadzona opcja zerowa i wszyscy postsowieciarze powinni być na zawsze wyrzuceni na bruk, bo reprodukują idiotyczną pseudointeligencję.
  Pseudointeligencja to zaraza, lepiej być niepiśmiennym i niezindoktrynowanym.

  2

Dodaj komentarz