Czy rentowności polskich obligacji skarbowych ulegną normalizacji?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Przez ponad ćwierć wieku rentowności polskich obligacji skarbowych poruszały się w obrębie regularnego kanału trendu spadkowego (na poniższym wykresie rentowności 5-latek).

Panika wywołana pandemią koronawirusa spowodowała jednak w ubiegłym roku niespodziewane wyłamanie się rentowności w dół z tego kanału trendu spadkowego. Od 4 miesięcy rentowności polskich obligacji skarbowych próbują wrócić do tego kanału, w którym poruszały się od ponad ćwierć wieku. Tej próbie normalizacji wysokości stóp procentowych towarzyszy wzrost względnej siły indeksu WIG-BANKI wobec WIG-u.

Można próbować spekulować, że gdyby ten proces normalizacji wysokości rynkowych stóp procentowych się powiódł i wróciły one do przedkoronawirusowych poziomów, to również wykres względnej siły WIG-BANKI wobec WIG-u powróciłby do poziomów z początku roku.

Po zamarkowania w poniedziałek wybicia poniżej linii szyi domniemanej 3-miesięcznej formacji głowy z ramionami WIG-20 odbił się jednak od dolnego ograniczenia wstęgi Bollingera i wrócił wczoraj ponad ten opór (+2,2 proc.). Rosły również wczoraj wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji. Wśród indeksów sektorowych na 10-letni szczyt wyszedł WIG-NRUCHOM.

Po najsilniejszym od 5 czerwca wczorajszym wzroście o 2,35 proc. cena kontraktów na S&P 500 lekko się dziś rano korygowała (-0,3 proc.). W Azji brak było dzisiaj dominującej tendencji. Najsilniej – o 1,1 proc. – rósł koreański Kospi, najmocniej – o 1,1-1,3 proc. – spadały Hang Seng oraz Shanghai Composite.

Spółka Interbud-Lublin (C/Z 4,8, wartość księgowa -11,2 mln zł, kapitalizacja 9,47 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 31 sierpnia ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 0,65 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 1,35 zł. Dotarcie przez kurs w okolice górnego ograniczenia ponad 2-letniego kanału średnioterminowego trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 6 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Bank Polska Kasa Opieki (C/Z 17,1, C/WK 0,74, kapitalizacja 18,8 mld zł) spadł jesienią do najniższego poziomu od lat 1998-1999 a zarazem do dolnego ograniczenia prawie 14-letniego kanału trendu spadkowego, a następnie silnie się odbił wychodząc górą z formacji podwójnego dna (nieco koślawej) i obecnie przebywa nad rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć lutowy spadek wartości publikowanego przez HALPIM wskaźnika PMI dla Węgier:

… +8,2 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej (poza samochodami i motocyklami) w Norwegii w styczniu:

… wartość publikowanego przez Swedbank wskaźnika PMI dla przemysłu przetwórczego Szwecji w lutym:

… wzrost wartości publikowanych przez Procure.ch&Credit Suisse wskaźników PMI dla przemysłu i usług Szwajcarii w lutym:

… wartość publikowanego przez BER wskaźnika PMI dla RPA w lutym:… najniższą od końca 2009 roku roczną dynamikę kredytów dla mieszkańców Wielkiej Brytanii (poza kredytami studenckimi):

… nowy rekord publikowanej przez OBOS średniej ceny mieszkań w Norwegii w lutym (+13,4 proc. r/r):

… +2,7 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Korei Południowej w styczniu:

… oraz publikowane przez CBI wskaźniki salda produkcji w Wielkiej Brytanii w ciągu poprzednich i następnych 3 miesięcy:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. noob

  mwfri @
  Kto nie pisał o elkach przy 1500 jak cofnelismy? Nawet tej dupie bankierowi wysłałem rys fw + system zeby elki sadzic na zamknieciu 1513.
  Tak wogole ten pizdus mnie zacytował u Pana Jacka;-) czyta nas kanalia ze złami w oczach.Mam nadziej,ze raczka n…..la.
  Pan od złotych nocnikow pisze o szachach.Co prawda nie grałem kilka lat ale jesli opitole 4 razy pod rzad jak we wpisie madrali to nam udowodni swoje skarby i uroni troche tajemnicy kiedy i jak oprocz tych głupot wypisywanych stale ile to nie zarabia?Jestem gotow,bez rozgrzewki.Sprawdziłem,nadal istnieje „kurnik”,kiedys tam grywałem namietnie w brydza jak był czas .

  3
   1. duch_natury

    @mwfri
    duch_natury 1 listopada 2020 o 22:42Odpowiedz
    „Moja prognoza: Wig20 osiągnie kluczowy dołek pomiędzy wtorkiem a czwartkiem w najbliższym tygodniu. Do poziomu się nie przywiązuję ale powiedzmy ok. 1450 byłby oczekiwanym. Przed osiągnięciem ostatecznego dołka oczekuję jakiegoś podbicia.
    Obstawiam spółki, które powinny dać godziwie zarobić: PKN, JSW, Banki”

    Też coś tam skrobałem w owym czasie. Niezbyt trafnie z poziomami ale ze spółkami już lepiej 😉

    1
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   Nigdy bym nie pomyślał, że ktoś z czytelników mojego bloga może wiedzieć, którego dnia urodził się Gorbaczow. Gratuluję wiedzy.

   Ale przyznam się Panu, że ostatnio sprawdzałem, kiedy urodził się w Grenówce pod Odessą – tej samej, w której urodziła się babka Kaczyńskich Świątkowska – Wilhelm Świątkowski, ten co pewnie jako stalinowski Prezes Najwyższego Sądu Wojskowego zatwierdzał wyroki na tych żołnierzy wyklętych:

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_%C5%9Awi%C4%85tkowski

   http://www.historycy.org/historia/index.php/t18912-300.html

   13
 2. datik

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26839195,w-sondazu-ibsp-holownia-wyprzedzil-pis-inny-badacz-kpi-ile.html#do_w=48&do_v=60&do_a=417&e=PSzPopImg1

   ”— _____ po ciemnej nocy Bóg dzień na ziemi czyni i słońcu z morza wstawać każe” :))))

  Może GPW zaczęła wczoraj dyskontować to co wydarzy się za 2,5 roku 🙂

  Ale:
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26839952,sondaz-ibris-dla-onetu-polska-2050-tuz-za-ko-dwa-inne-komitety.html#s=BoxOpImg4

  Ale przecież „folskdojcze” z Onetu kłamią 🙂

  1
  1. tinley

   To już historia. Surowce miały prawdopodobnie swój top. Obecnie wszystko dzieje się tak szybko że trudno nawet myślenie przestawić. Na moje oko rynki doszły do punktu w którym cieżko znaleźć aktywo na które można ‚przeskoczyć’ z wyjścia z inego. Oznaczałoby to jakis reset w jakims horyzoncie. Akcje, obligacje, surowce, crypto… to wszystko już po duzych wzrostach a problem taki ze porosło już wszystko. Warto stać z boku i trzymać gotówke bo nic nigdy nie rośnie do nieba

   4
 3. Max2

  apgroom 2 marca 2021 o 08:44
  Odpowiedz

  Widzę, że zabolało.

  Ja Panie Max ciężko pracuję i płacę podatki.
  Ale może się Pan z tym zwrócić do Owsiaka.

  I tego się spodziewałem po lordzie. Dużo gadania o patriotyzmie a jak przychodzi co do czego to do …. Owsiaka.

  7
 4. long_short

  @WB
  „Świątkowski, ten co pewnie jako stalinowski Prezes Najwyższego Sądu Wojskowego zatwierdzał wyroki na tych żołnierzy wyklętych:…”
  Ale przyznam się Panu, że ostatnio sprawdzałem,…

  Temat jest znany od 12 lat.
  Palikot grzebie w rodzinie Kaczyńskich / 2009 / gazeta wyborcza
  Pismo domagające się wyjaśnienia związków rodziny Kaczyńskich ze stalinowskim sędzią Wilhelmem Świątkowskim złożył w IPN poseł PO Janusz Palikot.
  ale co w związku z tym?

  Rajmund Kaczyński ps. „Irka” (ur. 1 września 1921 w Grajewie, zm. 17 kwietnia 2005 w Warszawie) – porucznik Wojska Polskiego, uczestnik powstania warszawskiego, inżynier, nauczyciel akademicki Politechniki Warszawskiej[1].

  5
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   @long_short:
   „ale co w związku z tym?”

   @long_short:
   „Program na dziś Kurski Jacek
   TVP 1
   6.50 Niezłomni/ serial dokumentalny
   7.00 Transmisja Mszy Świętej zsanktuarium Matki Bożej
   7.30 Okiem wiary
   8.30 Niezłomni/ serial dokumentalny
   10.25 Niezłomni/ serial dokumentalny
   11.15 Niezłomni/ serial dokumentalny
   12.50 Niezłomni/ serial dokumentalny
   16.00 Niezłomni/ serial dokumentalny
   16.45 Niezłomni/ serial dokumentalny
   20.25 Niezłomni/ serial dokumentalny
   21.00 Melduję Tobie. Polsko. Rotmistrz Pilecki
   21.55 Gala 1. Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość
   23.15 Mój Tata dokumentalny Rotmistrz Pilecki
   01.10 Niezłomni serial dokumentalny
   01.20 Wyklęty dramat obyczajowy
   03.20 Białe noce dramat obyczajowy.

   To dla Pana są antypolskie kompleksy?”

   Tak sobie próbuję wytłumaczyć tą neoficką gorliwość całego tego towarzystwa:

   „Będę litościwy: to są objawy wyrzutów sumienia (ale prawdę mówiąc nie wierzę w to, co napisałem).”

   12
   1. Wojciech Białek (Autor
    Wpisu
    )

    @long_short:
    „Program na dziś Kurski Jacek
    TVP 1
    (…)
    21.00 Melduję Tobie. Polsko. Rotmistrz Pilecki
    21.55 Gala 1. Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość
    23.15 Mój Tata dokumentalny Rotmistrz Pilecki”

    Panie long_short nie rób Pan sobie ma moim blogu jaj, bo to wcale nie jest śmieszne:

    „3 maja 1948 r. wyrok śmierci na rotmistrza Witolda Pileckiego, Tadeusza Płużańskiego (mojego Ojca) i Marię Szelągowską zatwierdził Najwyższy Sąd Wojskowy, w składzie: Kazimierz Drohomirecki, Leo (Lew) Hochberg i Roman Kryże.”

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Kry%C5%BCe

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Kry%C5%BCe

    5
     1. tinley

      Tia… Zwłaszcza mianowanie Kryże sekretarzem stanu przez Kaczynskiego to znak sprawiedliwości sprawiedliwości dziejowej. Chyba za zasługi tatusia i wsadzenie Komorowskiego do więzienia taki awans dostał. Idzie Kryże – będa krzyże. Tak kiedyś wolali. Wawrzeckiemu Kryże senior stracił ojca co dzis kwalifikowane jest jako mord sądowy. Za kilka kilo szynki i salcesonu.
      To było za Gomułki. Gomułki, który mógłby być (i jest) wzorcem współczesnej władzy. Gomułka wbrew temu co sie o nim mysli był zwykłym narodowym socjalistą. Nacjonalistą. Wystarczy poczytać wspomnienie sowieta Kostikowa i co on wygadywał w Moskwie na podsłuchach by wyrobic sobie opinię o tym kim był Gomułka. Był nieodrodnym synem prądu ideowego który wydał potem Kaczynskich. Narodowo w formie – socjalistycznie w treści. Komunizmu tam u niego było tyle co kot napłakał. Komunistą to był Bierut i jego kompania. Za nacjonalizm i narodowy pierwiastek Gomułka mało co zapłacił głową. Wy sie dziwicie skąd Kryże junior u Kaczynskiego w rządzie? Z tego samego powodu dla którego Kryże senior był czołowym prawnikiem państwa Gomułki. To ten sam system. Służyl stalinistom to go Gomułka zostawił bo wiedział ze bedzie służyl i jemu – tym razem w formie straszaka na wichrzycieli i spekulantów rabujących nie socjalistyczny ale polski, narodowy dorobek.

      6
      1. digesting slowly

       „Zbigniew Ziobro mianował Andrzeja Kryżego prokuratorem Prokuratury Krajowej. Odwołany ze stanowiska podsekretarza stanu 5 listopada 2007 przez Jarosława Kaczyńskiego”

       Ta historia ciągnie się pewnie od starego testamentu:

       https://www.jhi.pl/artykuly/zapomniana-walka-udzial-zzw-w-powstaniu-w-getcie-warszawskim,596

       Ja wiem że są różne stronnictwa, mniej lub bardziej syjonistyczne, ale że aż tak się nie lubicie?

       1
 5. noob

  Tak wogole to obecny tydzien jest 162gim ,fibo jakies czy cos?;-) od gorki na 26xx w20.
  43 fw wybiło i jakas siła,czytasz to bankier,wiem wiem ucz sie synku.zamiast cos przekeljac to mozna było zarobic cockcuker,ogladałęs deadwood? wiesz co to netflix? sasiad nie dał poogladac w przerwie na zrywanie rynien?

  1
    1. duch_natury

     W złoto wszedł mój znajomy, który w zeszłym roku grał szorty w US z marnym skutkiem w końcu się poddał i powiedział, że kupuje złoto (w okolicach 1800 kupował) bo to pewniak.
     Więc tu bym trochę uważał 😉

     2
  1. billy_the_kangoor

   @Wider,
   Grunwald to później, jak waluta będzie po 10 groszy.
   Z bieżących spraw odnotuję:
   1) GCN będzie niżej (bo sprzedałem), RFK nie ucieknie (bo kupiłem) – na czerwonym się kupuje. I coś tam jeszcze wlazło.
   2) ALR skończył wzrosty (jeszcze niech ktoś kupi ode mnie MBK, SPL)
   3) Skavenowi przydałby się 3 – miesięczny pobyt w sanatorium wraz z szusowaniem po stokach „трудовой лагерь” w Irkutsku. Tam zdejmą maskę i zaaplikują totalną izolację od ludzi, do której tak dąży.
   4) Dolar po wybiciu ORGR będzie na dobrej drodze do 1.30

   2
 6. digesting slowly

  Coś banki zadyszki dzisiaj dostały, jak tylko WB coś o nich na blogu wspomniał

  Jak pisał że będą spadać do 25go marca to rosły, oj panie Wojtku, o tych bankach to tak wybiórczo jak o PiS Pan pisze 🙂

  5
 7. noob

  digesting slowly@
  Zawsze człowieku stekasz.Cos sie nie podoba a to projekcja a to czas.Taki mały bankier ,oczywiscie lata swietle was dziela ale zawsze stekasz i cos nie pasi.Idz na blog numer 2 odnosnie gotowania.Mało kiedys jest inny wpis niz taki jak obecnie.Wiecznie niezadowoloa dziewica orelanska,dałaby ale nie chce wyjsc na puszczalska.

  3
     1. billy_the_kangoor

      @Macarek
      Każde 5% – 10% – 15% to zysk w portfelu na odkupieniu, szczególnie jak jedziemy bokiem.
      Ilość akcji bez zmian.
      Dość bezpieczna strategia przy ponad 40 spółkach.
      Czasami się uda na kreskach jak JSW, BRA, GCN, innym razem trzeba gonić króliczka na wybiciu jak TRK, czy ZUE.

      1
    1. konsultant122

     Nic, tylko się pytam. Zastanawiam się czym jeszcze ciągnąć tego banana. CDR już faux pas, ALE niby jeszcze może podskoczy… No KGHM może lekko i JSW dadzą radę, no może banki lekko w sumie PKO z 15-20% do góry i po ptokach.

     1
   1. noob

    Konsultant@
    3 serie rolowałem aliora,jsw.Mam pkn odebrane w tamtym tyg,od 2 sesji allegro,rowniez korki ze społek z w20.Wroce do aliora jesli o to pytasz,przynajmniej taki jest plan .Ogolnie z toba nie ma rozmowy.Twoje gadanie od dzis spadki,piec wykrzyknikow itd .Chyba sam rozumiesz ,ze dalej nie chce sie rozpisywac i marnowac czas.

    3
 8. billy_the_kangoor

  Na pewno nie CCC, którą jedna Pan(i) tutaj uznawała w marcu 2020 za bankruta, tragedię, chiński szmelc, itd.
  ani KRU. Po roku spotykamy się w tym samym punkcie i co?
  PZU może? Nie to, że podbijać chcę swoje, ale… zawsze można.

  2
          1. apgroom

           I to jest prawdziwym absurdem bo czego jak czego ale właśnie czasu to masz zbyt wiele.

           1
          1. apgroom

           Max nareszcie pokazujesz wysoką kulturę i klasę jakże już znana na blogu.

           2
 9. Darek51234

  apgroom 2 marca 2021 o 15:55
  Max nareszcie pokazujesz wysoką kulturę i klasę jakże już znana na blogu.
  nareszcie pokazujesz kulture… juz znana na blogu 🙂 hoho
  ja zartowalem ze nie potrafisz napisac zdania z sensem. wiec nie przeginaj z tym udowadnianiem

  5
 10. konsultant122

  Jeden Maxiu rzuci ochłapem, konsultant mu zawtóruje i już mamy ciekawą wymianę zdań na blogu o rynku. Fajny case study dla psychologów rynku.
  W związku z postanowieniem wielkopostnym, do końca hossy już nie zwracam uwagi na wpisy dot.polityki i światopoglądów. Powiem kiedy kupię dulara:))

  1
  1. Max2

   Jakby konsultant nie miał kompleksów to na ochłap by się nie rzucił jak „pies na szynkę” Życzę wytrwania w poście i w umartwianiu się, moja wina, moja wina i tylko moja wina. Po powrocie proszę zdać relację …

   3
  1. noob

   Oczywiscie szefie.Nie raz wtope zaliczyłem.Nie mowiac o sprzedazy zbyt wczesnie.Mam nadzieje,ze banan na twojej twarzy sie pojawi po przeczytaniu tego posta.
   Za to zakłądam,ze ejstes leszczem i dawca,inaczej nie zadawałbys takiego pytania.Obstawiam,ze takie elszcze jak ty zjadam na sniadnaie w przedbiegach.jesli cchialbys sie załozyc,Kto przegra tez wysyła dla „sie pomaga” prosze pisac smiało.

   4

Dodaj komentarz