Chińczyki trzymają się mocno mojej projekcji

Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony z zachowania Chińczyków ostatnio. W listopadzie przedstawiłem tu projekcję dla Shanghai Composite Index i na razie faktyczne zachowanie chińskiego rynku akcji jest nią stosunkowo zgodne.

Powered by macrobond.com

Tak projekcja osiąga szczyt w październiku br.

Dziś rano Shanghai Composite Index zamknął się na najwyższym poziomie od 5 lat i można nawet zdefiniować prosty sygnał („Shanghai Composite Index po raz pierwszy od przynajmniej roku na najwyższym poziomie od prawie 5 lat”), który podobne sytuacje wychwytuje w przeszłości.

Powered by macrobond.com

Po trzech takich jak styczniowy sygnałach z przeszłości (17 czerwca 1999, 24 października 2006 oraz 5 stycznia 2015) Shanghai Composite rósł jeszcze przed odpowiednio 24 miesiące, 12 miesięcy i 5 miesięcy (średnia to niecałe 14 miesięcy, mediana to 12 miesięcy).

Podsumowanie: kierowanie zdyscyplinowanymi Chińczykami daje sporą satysfakcję (tylko nie wiem czemu, ten facet w samochodzie mnie jakoś strasznie drażni)

Komentarze

   1. Guy Fawkes

    Widzę, że słonecznik odwraca się w stronę wschodzącego słoneczka.

    Ale Panie Wojtku, wszystkie te lale wyglądają tak samo i rucha… pardon, ruszają się tak samo.

    Czy aby przyszły świat nie będzie nudny i monotonny? Tiktok, tiktok, tiktok, you know.:)))

    2
    1. Guy Fawkes

     Ostatnio zastanawiałem się nad tymi sławnymi cyklami.
     Są one generowane przez ruchy stóp procentowych, o ile mogę to zrozumieć.

     Obecnie nie ma ruchów[sic!] stopami, to co miałoby generować cykle???

     A druga questia, to obecny Kuznetz wydaje mi się fejkowy.
     Wzrost cen nieruchomości nie wynika z naturalnych potrzeb, ale z ucieczki przed psutą walutą.

     1
 1. markos

  Panie Wojtku, odnosnie porannego komentarza o KSG Agro, to chyba mi Pan czyta w myslach, bo wczoraj sprzedalem pozostaly pakiet KSG, ktory nie zdazylem sprzedac w listopadowym szczycie. Swoja droga zrobilem niezly biznes kupujac za te pieniadze Famur w listopadzie w okolicach 1,6zł.
  Za sprzedane akcje z KSG Agro kupilem wczoraj Auxilie oraz dokupilem Patentus.

  Jak już jesteśmy przy ukraińskich spółkach, to można prosić o analizę Astarty i Agroligi (jestem ciekaw srednio i dlugoterminowych poziomow oporow/wsparcia). Dla Astarty jestem w stanie jakos je wyznaczyc, ale Agroliga sprawia mi spory problem, bo ostatnio wyznacza nowe szczyty i koncza sie punkty odniesienia. Spółki te póki co trzymam (dokupiłem nieco po spadkach). Ustawiłem już zlecenia sprzedaży na pewnych poziomach i jestem ciekaw, na ile te poziomy się sprawdzą z Pana analizą.

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   @markos:
   „Panie Wojtku, odnosnie porannego komentarza o KSG Agro, to chyba mi Pan czyta w myslach, bo wczoraj sprzedalem pozostaly pakiet KSG, ktory nie zdazylem sprzedac w listopadowym szczycie.”

   Codziennie rano mam niezły zgryz, którego pionka poświęcić i dziś padło na KSG Agro nawet nie tyle ze względów technicznych, bo równie dobrze się może wybić z wielkiego podwójnego dna, ale jakoś mi ich C/WK na poziomie 8,65 nie przypadł do gustu.

   „Swoja droga zrobilem niezly biznes kupujac za te pieniadze Famur w listopadzie w okolicach 1,6zł.”

   Ja tego Famura ewidentnie źle zinterpretowałem i teraz się go już boję.

   „Za sprzedane akcje z KSG Agro kupilem wczoraj Auxilie oraz dokupilem Patentus.”

   Jakieś na razie śnięte te akcje:

   https://wojciechbialek.pl/2020/10/ciekawostka-historyczna.html

   https://wojciechbialek.pl/2019/11/kurs-btc-usd-zblizyl-sie-do-strefy-wsparcia.html

   „Jak już jesteśmy przy ukraińskich spółkach, to można prosić o analizę Astarty i Agroligi (jestem ciekaw srednio i dlugoterminowych poziomow oporow/wsparcia). Dla Astarty jestem w stanie jakos je wyznaczyc, ale Agroliga sprawia mi spory problem, bo ostatnio wyznacza nowe szczyty i koncza sie punkty odniesienia. Spółki te póki co trzymam (dokupiłem nieco po spadkach). Ustawiłem już zlecenia sprzedaży na pewnych poziomach i jestem ciekaw, na ile te poziomy się sprawdzą z Pana analizą.”

   Obawiam się, że nie jestem w stanie wiele pomóc, bo mam podobne problemy co Pan. Co do Astarty:

   https://wojciechbialek.pl/2020/02/short-squeeze-na-akcjach-tesli.html

   … to nie wiem, czy ruch wzrostowy rozpoczęty w 2020 roku jest tej klasy, co te rozpoczynane w 2009 i 2014 (wtedy należałoby to trzymać aż dojdzie za rok-półtora w okolice szczytów z 2011 i 2017), czy też należy się – przynajmniej na jakiś czas licząc na korektę – poddać z tą spółką (która na razie nie ma zysków, ale C/WK 0,45) w okolicach ważnego oporu, który ja widzę w okolicach szczytu z marca 2019 (niecałe 33 zł).

   Cukier robił super-szczyty ostatnio w 1995, 2000, 2006, 2010 i 2016, czyli tam panuje jakaś taka 5-latka, więc już pora na kolejny szczyt, ale cena cukru chyba się dopiero rozkręca i końcówka może być mocna:

   https://stooq.pl/q/?s=sw.f&c=20y&t=c&a=lg&b=1

   Nie wiem, jak to rozwiązać.

   Z kolei z Agroligą:

   https://wojciechbialek.pl/2020/01/epidemia-strachu.html

   … już bym się dawno rozstał przy górnym ograniczeniu długoterminowego kanału wzrostowego:

   https://stooq.pl/q/?s=agl

   … ale jak patrzę na C/Z na 2,83 i to nie mam serca.

   2
   1. markos

    Bardzo dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz. Tą C/WK KSG Agro bym sie nie sugerowal, bo oni jeszcze niedawno mieli ja ujemna, a generowali calkiem przyzwoity zysk. Natomiast ukrainskie spolki (zwlaszcza te male) mam wrazenie, ze przedstawiaja jakas radosna tworczosc w raportach, bo za ostatni kwartal KSG pokazalo zysk operacyjny niewiele nizszy od przychodow. Co bym traktowal wlasnie jako taka radosna tworczosc i spodziewam sie nieco bardziej rozczarowujacego raportu za 4 kwartal.

    Bardziej sugeruje sie C/Z, a jeszcze lepiej EV/EBITDA i w ten sposob dokonolem selekcji miedzy EUCO (C/WK ok 0,5), a Auxilia (C/WK ok 1,5), bo Auxilia ma wlasnie znacznie lepsze EV/EBITDA. Rowniez Famur, czy Budimex wypadaja kiepsko w stosunku C/Z, ale EV/EBITDA maja juz bardzo interesujace, bo ta pozycja uwzglednia gotowke, ktora maja w kasie 🙂

    Dziekuje za sugestie tych 5-latek na cukrze, bede musial to sobie dodatkowo przeanalizowac. Na Astarcie wyysowal sie juz ladny kanal wzrostowy i wg mnie mozna grac w kanale, wiec czekam tylko na wybicie tych trzydziestu paru zl przy gornej granicy kanalu, zeby sprzdac czesc pakietu i nastepnie odkupic przy dolnej granicy kanalu, majac na uwadze dalszy potencjal do wzrostu cukru.

    2
   2. markos

    Co do Agroligi, to jest chyba jedyna ukrainska spolka, ktora po 2013/2014 roku nie zaliczyla dramatycznych spadkow, a przy tym co kwartal (od 10 lat) osiaga dynamiczny wzrost zyskow i caly czas inwestuje, wiec spodziewam sie systematycznego wzrostu kursu przy wolniejszym wzroscie C/Z.

    Co do Auxilii i Patentusa, to że są śnięte, to akurat pozwoliło na tanie zakupy. Ostatnio miałem szczęście, bo kupiłem sporo śniętych spółek, w część których po jakimś czasie nagle wstąpiło życie 🙂

    3
 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Luto:
  „Panie Wojtku czy można prosić o projekcję Wig-energia?

  @edgar:
  „Przyłączm się do prośby.”

  Nie ma tu jakiegoś pomysłu. Jak się wsadzi całą 11-letnią historię tego indeksu w kanał trendu spadkowego to indeks jest właśnie na jego górnym ograniczeniu jak październiku 2014, kwietniu 2015, sierpnia 2017, lutym 2019 i lipcu 2020 i konwencjonalnie należałoby sprzedawać. Ale to koronawirusowe zejście w dół w I kw. ub. r. było tak „nienaturalne”, że na razie jakoś się łudzę, że to była jakaś pułapka i że rozpoczęta pod koniec października druga fala wzrostowa będzie podobna rozmiarami do pierwszej rozpoczętej w marcu.

  4
  1. Zibi

   A ja się łudzę że będzie nawet większa niż pierwsza 😉 a najśmieszniejsze będzie to że te wzrosty z marca napędzane były informacjami że koncerny energetyczne pozbędą się aktywów węglowych.
   A druga fala wzrostów może być spowodowana tym że właśnie te aktywa węglowe (jako już nieliczni w europie) posiadają.

   Pozdrawiam!

   1

Dodaj komentarz